| WhatheWow a întrebat:

"1. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi.
6. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor şi să despartă ape de ape!" Şi a fost aşa.
7. A făcut Dumnezeu tăria şi a despărţit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Şi a văzut Dumnezeu că este bine. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a doua.
9. Şi a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc şi să se arate uscatul!" Şi a fost aşa. şi s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor şi s-a arătat uscatul.
10. Uscatul l-a numit Dumnezeu pământ, iar adunarea apelor a numit-o mări. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
11. Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeaţă: iarbă, cu sămânţă într-însa, după felul şi asemănarea ei, şi pomi roditori, care să dea rod cu sămânţă în sine, după fel, pe pământ!" Şi a fost aşa.
12. Pământul a dat din sine verdeaţă: iarbă, care face sămânţă, după felul şi după asemănarea ei, şi pomi roditori, cu sămânţă, după fel, pe pământ. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
13. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a treia.
14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
15. Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Şi a fost aşa.
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
17. Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18. Să cârmuiască ziua şi noaptea şi să despartă lumina de întuneric. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a patra.
20. Apoi a zis Dumnezeu: "Să mişune apele de vietăţi, fiinţe cu viaţă în ele şi păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Şi a fost aşa.
21. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape şi toate fiinţele vii, care mişună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, şi toate păsările înaripate după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
22. Şi le-a binecuvântat Dumnezeu şi a zis: "Prăsiţi-vă şi vă înmulţiţi şi umpleţi apele mărilor şi păsările să se înmulţească pe pământ!
23. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a cincea.
24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânţă de pe toată faţa pământului şi tot pomul ce are rod cu sămânţă în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30. Iar tuturor fiarelor pământului şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor ce se mişcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Şi a fost aşa.
31. Şi a privit Dumnezeu toate câte a făcut şi iată erau bune foarte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a şasea."

Dumnezeul biblic, cel necreat și atotputernic, creator al Universului, care prin puterea cuvântului a creat toate cele văzute și nevăzute nu a fost în stare să explice mai mult decât ceea ce vedem scris în rândurile de mai sus, despre creația Universului, a Vieții și a Omului.
Oamenii de știință, care nu au puterea Cuvântului divin, au reușit să explice toate procesele formării Universului, a Vieții și a Omului în cărți ce cuprind o întreagă bibliotecă.
În școlile de astăzi și în universități se studiază, nu cele câteva rânduri "transmise prin puterea Cuvântului" de către Dumnezeul biblic ca adevăruri fundamentale, ci studiile științifice în sprijinul cărora sunt milioane de dovezi.
Creștinii spun că noi ateii, cei care respingem cele câteva explicații anemice ( dictate de însuși Dumnezeu ) şi acceptăm varianta științifică, suntem "orbi", avem nevoie de ajutor. laughing
Acum întreb : Care variantă dintre cele două prinde mai repede omului inteligent; acelui tip de om care nu se mulțumește cu răspunsuri vagi, fără substanţă sau fundament? Care variantă necesită mai multe cunoștințe pentru a fi acceptată ca adevăr?

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Intr-o zi, in gradina Raiului, Eva ii spune lui Dumnezeu:
- Doamne, am o problema! Stiu ca tu m-ai creat, mi-ai dat aceasta minunata gradina si acest sarpe hazliu, dar nu sunt fericita. Sunt singura si m-am saturat de mere.
- Eva, am o solutie la problema ta. Voi crea pentru tine barbatul si ti-l voi pune alaturi.
- O, Doamne, dar ce este barbatul?
- E o creatura ratata, facuta din greseli si cu multe trasaturi urate de caracter. O sa te minta, o sa te insele si o sa fie incredibil de vanitos. Iti va face viata un calvar. Dar va fi mai mare, mai puternic, mai iute si va avea placerea de a vana si de a ucide. Arata comic cand se excita, dar fiindca
te-ai plans, il voi crea astfel incat sa-ti satisfaca toate poftele. Toate. Va fi lipsit de umor si va iubi, mai mult decat orice altceva, luptele sau joaca cu mingea. Nu va avea nici prea multa minte, astfel ca va avea nevoie de sfatul tau pentru a gandi corect.
- Suna fantastic, zise Eva. Unde-i buba?
- Ei bine, il poti avea cu o singura conditie. Cum ti-am spus, e mandru, arogant si se admira tot timpul pe sine. Va trebui sa-l lasi sa creada ca el a fost primul creat. Nu uita, asta trebuie sa ramana micul nostru secret. Stii si tu, ca de la femeie la femeie…

Asa s-a facut lumeahee hee

78 răspunsuri:
| Gekkō a răspuns:

Varianta care se pare mai logica si explicita... ca asa si eu am gasit in biblie multe care se bat cap in cap, intr-un loc spune asa, in alt loc exact invers...
iar eu am o intrebare...
Se spune ca in cer, nu exista influenta rea, nici gand rau, nici absolut o mica particula rea, dar, intrebarea este cine sau ce l-a facut pe Lucifer sa cada in pacat? ce sau cine l-a determinat sa se mandreasca, pentru ca in cer, nu este mandrie?

| Arthur a răspuns:

Dacă urmăreşti ce ai copiat, dar cu atenţie, o să vezi că este descrierea exactă a formării universului, respectiv pământului, şi apariţia vieţii pe pământ într-o ordine perfect cronologică.
Iar acest lucru într-o scriere de acum 3.000 de ani.
Nu înţeleg râsul tău decât ca râsul unui puşti căruia îi arăţi degetul iar pe acesta îl apucă râsul de atâta inteligenţă.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Arthur):

Da, lumina fara sursa de lumina. Genial.

| Kaℓi a răspuns:

Eram destul de mica in momentul cand am citit Biblia, in jur de 14 ani. Si atunci, si acum cred ca e o colectie de simboluri si pilde, o lucrare cu valente mai putin istorice si mai mult metaforice referitoare la creatie, la inceputuri.

| WhatheWow explică (pentru Arthur):

Tu crezi că ceea ce scrie acolo radiază de inteligență? Sau poate Dumnezeu, acum 3000 de ani era mai prost ca astăzi?

| WhatheWow explică (pentru Kaℓi):

Bună Kali!
Așa am crezut și eu multă vreme însă fanatismul religios nu acceptă acest lucru.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu l-a ajutat pe Moise,scriitorul carti Geneza,ca in termeni foarte simpli, care ii intelegea el atunci, sa explice complexitatea universului.Dar Biblia se impleteste cu stiinta, nu e in opozitie cu ea, doar ca unii oameni interpreteaza in mod gresit textul biblic.

| WhatheWow explică (pentru HueyFreeman):

Și cel mai genial e că " Dumnezeu a spus și-a fost "..."și a văzut că e bine " rolling on the floor
Dumnezeul atotștiutor nu știa dacă ceea ce face e bine sau rău doar după ce a terminat lucrarea. laughing
Și ce e și mai genial, e că Dumnezeu a obosit ( căci a vorbit prea mult )

| Alphawolf a răspuns (pentru Arthur):

Plantele inaintea energiei... soarelui?

| WhatheWow explică (pentru danay72):

Geneza e scrisă de Moise? Dar spune-mi tu mie, de ce Dumnezeu care poate prevede orice, a ales un om dintr-un singur popor să-i scrie "povestea" ( căci e o poveste și n-are nimic științific ) şi nu a ales oameni din toate colţurile lumii; sau numai Moise ăsta de care vorbești avea darul de a vorbi cu Dumnezeu?!

| Arthur a răspuns (pentru HueyFreeman):

Deşteptule, şi sursa de lumină care e? Luminează sursa de lumină?
Genială prostie postarea ta! Mai exact, dacă am sursa ( am o sticluţă cu hidrogen ) aceasta luminează prin simpla prezenţă? Eu nu am reuşit!
Sau poate te gândeai la becul din tavan sau lanterna cu baterii.

| Arthur a răspuns (pentru Alphawolf):

Evreii citesc de la dreapta la stânga, dar tu cred că citeşti de jos în sus. Nici chinezii nu fac aşa ceva!
Pentru tine de pe clopoţel :
" Ziua I
La inceput Dumnezeu a facut cerul si pamantul. Si pamantul era gol. Intuneric era deasupra adancului si Duhul Lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor. Si a zis Dumnezeu: "Sa fie lumina!" si a fost lumina. Si a vazut Dumnezeu ca este buna lumina si a despartit lumina de intuneric. Si a fost sera, si a fost dimineata. "
" Ziua a III-a
In aceasta zi Dumnezeu a adunat apele de sub tarie la un loc si s-a aratat uscatul. Pamantul a dat din sine verdeata: iarba care face samanta dupa felul si asemanarea ei. "

| WhatheWow explică (pentru Arthur):

Prietene, întrebarea mea era alta, adică ce variantă are nevoie de mai multe cunoștințe și implicit inteligență pentru a fi acceptată?! Dacă știi să răspunzi obiectiv, răspunde iar dacă nu, stai în banca ta și nu devia de la subiect!

| HueyFreeman a răspuns (pentru Arthur):

Stai, sursa de lumina nu emite lumina? Chiar nu stiam asta. Si eu care credeam ca Soarele emite lumina.

| Arthur a răspuns (pentru WhatheWow):

Se vede că eşti la fel de documentată şi religios şi ştiinţific.
Puteai să urmăreşti ideea apariţiei universului din punct de vedere ştiinţific în paralel cu punctul de vedere religios şi să aduci în discuţie eventualele discrepanţe.
Încearcă să faci acest lucru începând cu studiul de la Big Bang respectiv prima zi a creeaţiei. Încearcă!

| WhatheWow explică (pentru Arthur):

Tu accepți că biblia e scrisă metaforic iar Dumnezeu nu e un bătrân cu barbă?

| Alphawolf a răspuns (pentru Arthur):

Prietene, de ce nu vrei sa fii om, de ce nu vrei sa fii respectat? De ce, voi crestinii, va victimizati ca nu sunteti respectati, sau ca religia nu va este respectata? Din partea mea citeste cum vrei, crede ce vrei, dar daca ai pretentia sa te situezi printre fiinte rationale trebuie sa dai dovada... aprinde lumina cand citesti...

| Arthur a răspuns (pentru HueyFreeman):

Legat de tema discuţiei şi anume cea legată de arderea hidrogenului şi cantităţile uriaşe de energie generate de stele şi care se datorează reacţiilor de fuziune nucleară ce au loc adânc în interiorul lor. Până şi o bombă nucleară, sau una clasică, are nevoie de un declanşator.Care o fi fost acela?

| Arthur a răspuns (pentru Alphawolf):

Eu nu te-am invitat la discuţie, tu mi-ai adresat următoarea întrebare ( greşit interpretată ) :
" Plantele inaintea energiei... soarelui? "
iar eu te-am corectat. Pentru a fi respectat trebuia să nu te corectez?
Nu din punct de vedere ideologic, ci doar al corectitudinii afirmaţiilor.
Ţi-am reproşat vreodată faptul că eşti ateu? Îmi este perfect egal, dar mă supără incorectitudinea şi discuţiile infantile care implică probleme atât de majore legate de ştiinţă - religie şi nu numai.
În general puştani care nu cunosc bine formula apei sau viteza luminii dar în schimb combat religia din punct de vedere " ştiinţific "!

| HueyFreeman a răspuns (pentru Arthur):

Mai intai compari o stea cu o sticluta de hidrogen, iar apoi cu o bomba atomica. Reactiile de fuziune nucleara din interiorul stelelor au loc datorita presiunii din miezul acesteia.

| Arthur a răspuns (pentru WhatheWow):

Obiectiv amice! Exact acest obiectiv am vrut să îl atingem când te-am invitat să postezi acele discrepanţe dintre teoria creaţiei şi cea a autocreării universului de la Big Bang până în zilele noastre.

| danay72 a răspuns (pentru WhatheWow):

Moise nu a fost un om oarecare.Moise, un erudit al acelor timpuri, cunoştea atât înţelepciunea egiptenilor, cât şi ebraica vorbită de strămoşii săi. Astfel, el a putut să citească unele documente vechi care au ajuns în posesia lui şi este posibil ca în ele să fi găsit o parte din informaţiile pe care le-a consemnat în scrierea cunoscută astăzi drept cartea biblică Geneza.
Fiind înapoiat fiicei faraonului, Moise a avut posibilitatea să fie instruit „în toată înţelepciunea egiptenilor" (Faptele 7:22). Această instruire a inclus, probabil, pregătirea lui ca funcţionar al statului. Egiptenii aveau vaste cunoştinţe în domenii ca matematica, geometria, arhitectura, construcţiile, precum şi în alte ştiinţe şi diverse arte. Poate că familia regală a dorit ca el să fie instruit şi în religia egipteană.
E posibil ca Moise să fi primit o instruire aleasă alături de alţi descendenţi de viţă regală. Printre cei care aveau parte de o astfel de instruire se numărau şi „copiii conducătorilor străini care erau luaţi prizonieri şi aduşi în Egipt ca să fie «civilizaţi», iar apoi, la întoarcerea în ţara lor, să conducă în calitate de vasali" fideli faraonului (The Reign of Thutmose IV, de Betsy M. Bryan). Se pare că în odăile copiilor, care comunicau direct cu palatul regal, tinerii erau pregătiţi pentru a sluji ca funcţionari la curte. Din unele inscripţii datând din perioada Regatului de Mijloc şi cea a Regatului Nou reiese că mai mulţi curteni aflaţi în serviciul personal al faraonului şi unii funcţionari superiori ai statului şi-au păstrat titlul „Crescut în Odaia Copiilor" chiar şi după ce au devenit adulţi.

Biblia conţine afirmaţii ştiinţifice exacte despre lucruri pe care cercetătorii le-au descoperit doar relativ recent
Originea universului: Gen. 1:1: „La început Dumnezeu a creat cerurile şi pământul". În 1978, astronomul Robert Jastrow a scris: „Vedem acum că astronomia ne conduce spre adoptarea punctului de vedere biblic despre originea lumii. Amănuntele diferă, dar descrierea făcută atât de astronomie, cât şi de relatarea biblică din Geneza este în esenţă aceeaşi: lanţul evenimentelor care au dus la apariţia omului a început pe neaşteptate şi brusc, la un moment precis, într-o străfulgerare de lumină şi de energie". — God and the Astronomers (New York, 1978), p. 14.
Forma Pământului: Is. 40:22: „El este Cel care locuieşte deasupra cercului pământului". În vechime se credea, în general, că pământul este plat. Doar după mai bine de 200 de ani de la scrierea acestui text biblic, o şcoală filozofică grecească a ajuns la concluzia că pământul este, probabil, sferic şi, după alţi 300 de ani, un astronom grec a calculat cu aproximaţie raza pământului. Dar nici atunci ideea că pământul este sferic nu era general recunoscută. Abia în secolul al XX-lea a fost posibil ca oamenii să călătorească cu avionul, iar mai târziu în spaţiul cosmic şi chiar pe Lună, şi să vadă astfel clar ‘cercul’ orizontului pământului.
Viaţa animală: Lev. 11:6: „Iepurele-de-câmp... este rumegător". Multă vreme această afirmaţie a fost contestată, dar, în cele din urmă, în secolul al XVIII-lea, englezul William Cowper a ajuns la concluzia că aşa stau lucrurile. Modul neobişnuit în care rumegă iepurele a fost descris în 1940 în Proceedings of the Zoological Society of London, vol. CX, seria A, p. 159–163.
Armonia sa internă este semnificativă
Lucrul acesta este important, îndeosebi dacă ne gândim că la scrierea cărţilor Bibliei au luat parte aproximativ 40 de bărbaţi foarte diferiţi, printre care regi, profeţi, un păstor, un încasator de impozite, un medic. Ei au scris în decursul unei perioade de 1.610 ani, ceea ce exclude orice posibilitate de a se fi înţeles între ei cu privire la ce vor scrie. Cu toate acestea, scrierile lor concordă chiar şi în cele mai mici amănunte. Pentru a înţelege cât de armonios sunt legate între ele diferitele părţi ale Bibliei, trebuie s-o citim şi s-o studiem personal.

| Alphawolf a răspuns (pentru Arthur):

Uite ce afirmi: "Dacă urmăreşti ce ai copiat, dar cu atenţie, o să vezi că este descrierea exactă a formării universului, respectiv pământului, şi apariţia vieţii pe pământ într-o ordine perfect cronologică." Tinand cont de afirmatiile tale, eu ti-am pus intrebarea: "Plantele inaintea energiei... soarelui?" Iar tu vii cu ironii si speculatii la mine. Unde vezi tu ordine perfect cronologica? Eu nu vad decat o speculatie de-a ta. Cine e corect si cine speculeaza?

| Arthur a răspuns (pentru WhatheWow):

Unde ai citit în Biblie ( se scrie cu B ) descrierea de care vorbeşti?

| Arthur a răspuns (pentru HueyFreeman):

E greu să percepi la vârsta ta esenţa! Esenţa acestei discuţii este cu mult mai mică decât acea sticluţă cu hidrogen. Este vorba de atomul de hidrogen ( care nu este sursă instantanee de lumină, nu luminează aşa singur de nebun ).
Energia produsă în interiorul Soarelui şi al altor stele apare în urma reacţiilor de fuziune nucleară. În cazul fuziunii nucleare doi atomi (de obicei izotopi de hidrogen) se unesc dând naştere unuia nou, mai greu (heliu), iar în cadrul acestui proces este eliberată o cantitate uriaşă de energie.

| WhatheWow explică (pentru Arthur):

Tu numai de atât ești în stare? Ești patetic copile! Mai ai de învățat ce înseamnă un dialog civilizat. Chiar ești mai inteligent că ai făcut o asemenea observație? Ipocriții ăștia ca tine nu merită nici cea mai mică atenție!

| Arthur a răspuns (pentru WhatheWow):

Eşti varză! Nu începe o discuţie dacă nu eşti în stare să o susţii. Dacă am fi faţă în faţă te-aş întreba câteva dintre legile fizicii şi ne-am lămurii amândoi
câtă stiinţă zace în noi dacă pot spune aşa.
Apropo : despre acuzaţia de ipocrizie, crezi cumva că sunt ateu sub acoperire?

| WhatheWow explică (pentru danay72):

Nu trebuia să te obosești să faci copy paste-ul ăsta lung că nu are relevaţă. Întrebarea mea era cu totul alta dar văd că vă feriți să răspundeți.

| WhatheWow explică (pentru Arthur):

Nu mă interesează ce ești! Deocamdată învață să vorbești și nu mai face speculații că nu mă cunoști!

| Arthur a răspuns (pentru WhatheWow):

Nici nu cred că mi-ar fi de mare folos acest lucru, varianta cu necunoscutul te informez că este reciproc valabilă.
Încearcă totuşi să îmi explici care este logica întrebării postate.