| AlexeHellsing a întrebat:

Această întrebare este un imbold rapid pentru creștinii de pe acest site.
După cum ați observat, ateii ne depășesc numeric și nu de puține ore ne-a insultat Tatăl Ceresc. Leacul care ne va ajuta să răzbatem este scrierea neîncetată.
Ateii se comportă ca niște dictatori, când sunt în avantaj ridică sabia, iar când sunt amenințați caută să-ți închidă gura fără să te lase să-ți oferi opinia. Aduceți-vă aminte de tenacitatea lui Raymusic22tm, tenacitate care sa transformat în mândrie lașă.
Poate nu e mare lucru, dar mi-a dat ignor. Nu vreau să îl fac să se răzgândească dar vreau să vă atrag atenția unui lucru. Tot ce am făcut a fost să împart învățătura ortodoxă, și el n-a mai putut, și-a fugit. Cum ar fi ca fiecare creștin să facă același lucru, să atace ateul cu Dreptul Cuvânt al Sfintei Scripturi, iar el să fugă. Site-ul s-ar spăla. Și tot ce trebuie să facem este să comentăm, nimic mai mult, a, și să nu ne înfuriem pe răspunsurile lor mincinoase.Și să reținem, să nu fugim ca ei.
Dragi creștini, vă rog să nu interpretați acest imbold ca o poruncă, până la urmă suntem într-o societate democratică.
Întrebarea este: Vi se pare corect ca pentru exprimarea opiniei, un ateu să fie laș?
Și ateii sunt bineveniți să răspundă. O seară frumoasă!

83 răspunsuri:
| Lydia28 a răspuns:

Da, te inteleg, tocmai ce am incercat si eu o discutie cu el raspunzand la intrebarea pusa tot de el si-a m-a amenintat ca-mi da ignor: cred ca e noua lui arma cand se sperie sau nu stie ce sa-ti raspunda. Da, lasitate poate sa fie un cuvant de caracterizare. Mie mi se pare corect ca daca ai avut curaj sa te bagi intr-o discutie pe care tu ai deschis-o, sa ai curaj sa vezi pana la capat ce ti se raspunde nu sa bagi capul in pamant ca strutul.

| AlexeHellsing explică (pentru Lydia28):

Lucrul cel mai bun este că așa descoperim că deși râd în fața propovăduirii noastre, ei se tem de noi iar în momentul în care le calci limitele gândirii se dau un pas în spate și ridică zid pentru a se feri.

| OOOLEOOO a răspuns:

Este usor sa arati cu degetul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata pledoaria ta este un apel la o lupta deschisa, dar loiala. Daca se desfasoara in limitele bunei cuviinte, eu o accept.Te las sa alegi "armele" si "terenul" si iti propun ca arbitru privind logica argumentatiei (si nu a convingerilor personale) sa fie Ema (daca accepta si ea). Astept provocarea concreta.

| Inferno a răspuns:

Pare ciudat, dar te inteleg.

| AlexeHellsing explică (pentru OOOLEOOO):

Așa e, e ușor să arăți cu degetul către un scop, dar e greu să-l atingi.
Dar e posibil cu muncă grea și cu jertfă, iar creștinii care cunosc Cuvântul lui Dumnezeu știu asta. Știu că poți atinge alt prag.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-a dat ignore cand i-am zis ca nu stie sa scrielaughing.

| AlexeHellsing explică (pentru anonim_4396):

Ăsta nu e război, e revoluție, putem să-i spunem cruciadă, dar mai bine nu.
O revoluție împotriva blasfemiei neîncetate.
Pălmuiți-ne, dar nu ne pălmuiți Dumnezeul!

| AlexeHellsing explică (pentru anonim_4396):

Și drept i-ai zis, fiindcă de era minciună nu i-ar fi păsat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PS.Referitor la "Raymusic22tm",nu-l da drept exemplu de ateu.El nu este ateu, el este un ins care atunci cand se simte inferior (macar e laudabil ca-si da seama)aplica "ignor".Nu te supara si ignoreaza-l in intelepciune.

| Jardelin a răspuns:

Sa stii ca mie nu mi-a produs o impresie proasta Ray! Parerea mea despre el este a unui baiat inteligent, in putinele schimburi de opinie pe care le-am avut cu el am vorbit cit se poate de normal si a fost respectuos. Eu nu stiu ce problema ai cu el si nici nu i-am urmarit istoricul postarilor, insa daca a gresit in fata ta, iarta-l! Toti gresim din cind in cind!

Daca iti vine sa crezi, chiar si eu gresesc! happy Foarte rar, ce-i drept!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Modelati lumea de parca religia si cultura voastra ar fi singura, asa convinsi incat uitati ca nu sunteti singuri.

| Lydia28 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Constat,cu regret, ca faci parte din categoria revolutionarilor din "89, care acum striga dupa drepturi, desi au "revolutionat" in fata televizorului.Cand provoci pe net, asteapta-te ca pot fii si unii care se considera capabili sa accepte.

| Dandanache a răspuns:

Si mie mi-a dat ignore si nici nu stiu pentru ce. Mai sunt vreo patru atei care mi-au dat ignore. Ce am inteles insa este ca si ateii si-au mai luat ignore de la crestini. N-are treaba ignore-ul cu credinta, ci cu firea.

| AlexeHellsing explică (pentru Jardelin):

Valeriu și Jardelin, nu răspund la fiecare fiindcă regulamentul interzice duplicarea unui răspuns sau a unei întrebări, eu nu sunt supărat că mi-a dat ignore, pot spune fără exagerare că sunt mulțumit întrucât s-a retras cu lașitate din fața creștinilor care apărau Adevărul.

| AlexeHellsing explică (pentru anonim_4396):

Atunci să-i spunem cruciadă. laughing

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vad cum faci fata unei provocari daca nu poti da un argument vlabil.

| Ben00 a răspuns:

Incearca. Eu nu cred ca site-ul s-ar spala decat printr-o administrare ferma si prin respectarea rubricilor si a userilor intre ei. Un batjocoritor ca MaoM trebuia sa dispara dupa10-15 postari. Cel care face parada cu cunostintele de fizica sau filozofie, trebuia mutat pe rubrica lui.

| Lydia28 a răspuns (pentru Jardelin):

Da, ai dreptate, sa privim si partile bune ale oamenilor, sa-i iubim, sa-i iertam tocmai pentru ca nu stiu ce fac, si impotriva cui vorbesc. Dumnezeu sa aiba mila de atei!

| CryChristiAN a răspuns:

Nu mi se pare corect ca iau numele Domnului in desert.
De ce?
'' Nu va inselati. Dumnezeu nu se lasa batjocorit. Ce seamana omul, aceea va si secera.''( Galateni 6, 7)

| AlexeHellsing explică (pentru Ben00):

Ironic este că și el mi-a dat ignore.
Dar pot spune fără nici o reținere, că e un utilizator care nu folosește logica sub formă de armă letală. Administrația este destul de fermă, dar unii utilizatorii își bat joc de munca lor. Singura șansă este ca restul utilizatorilor să-i combată, dar hai să nu ne lungim că mi-e frică să nu intrăm din Religie în politică.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vad cum poti face fata unei discutii daca nu poti aduce argumente vlabile.

| M25M a răspuns:

Si eu mi-am luat ignore de la 2 crestini(pentru ca am indraznit sa pun prea multe intrebari) si nu am instigat la o mini revolutie(in forma scrisa) ateista impotriva crestinilor, nici nu am generalizat caracteristicile crestinilor cum vad ca faci tu:" Ateii se comportă ca niște dictatori."
Tot ce spun este sa nu pui la suflet cum s-ar zice fiindca ai sa mai primesti ignore si nu numai de la crestini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Nu te supara, m-am inselat.Credeam ca ma "duelez" cu un adversar perspicace, nu cu unul perspicac.Stiam ca ma urmaresti la asa ceva.

| Polaris a răspuns:

Acum spuneți după mine: http://www.youtube.com/watch?v=CxoKjwudruw

| AlexeHellsing explică (pentru Polaris):

Cum am spus mai sus în întrebare:
Acesta este un scurt imbold pentru creștini.
Dragi creștini, vă rog să nu interpretați acest imbold ca o poruncă, până la urmă suntem într-o societate democratică.
Încercarea ta DE A POZIȚIONA O COMPARAȚIE CU NAZISMUL, deși nu-și prea are locul în acest context, este binevenită.

| HueyFreeman a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Ti-ai ales prost cuvantul. Offff, si iar ne intoarcem in Evul Mediu.

| AlexeHellsing explică (pentru HueyFreeman):

Să ne întoarcem, o călătorie liniștită nu strică nimănui... laughing

| HueyFreeman a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Calatoria asta numai linistita nu este. Chiar nu ma indoiesc ca ti-ar placea sa traiesti in acea perioada.