| AlexeHellsing a întrebat:

Această întrebare este un imbold rapid pentru creștinii de pe acest site.
După cum ați observat, ateii ne depășesc numeric și nu de puține ore ne-a insultat Tatăl Ceresc. Leacul care ne va ajuta să răzbatem este scrierea neîncetată.
Ateii se comportă ca niște dictatori, când sunt în avantaj ridică sabia, iar când sunt amenințați caută să-ți închidă gura fără să te lase să-ți oferi opinia. Aduceți-vă aminte de tenacitatea lui Raymusic22tm, tenacitate care sa transformat în mândrie lașă.
Poate nu e mare lucru, dar mi-a dat ignor. Nu vreau să îl fac să se răzgândească dar vreau să vă atrag atenția unui lucru. Tot ce am făcut a fost să împart învățătura ortodoxă, și el n-a mai putut, și-a fugit. Cum ar fi ca fiecare creștin să facă același lucru, să atace ateul cu Dreptul Cuvânt al Sfintei Scripturi, iar el să fugă. Site-ul s-ar spăla. Și tot ce trebuie să facem este să comentăm, nimic mai mult, a, și să nu ne înfuriem pe răspunsurile lor mincinoase.Și să reținem, să nu fugim ca ei.
Dragi creștini, vă rog să nu interpretați acest imbold ca o poruncă, până la urmă suntem într-o societate democratică.
Întrebarea este: Vi se pare corect ca pentru exprimarea opiniei, un ateu să fie laș?
Și ateii sunt bineveniți să răspundă. O seară frumoasă!

83 răspunsuri:
| AlexeHellsing explică (pentru HueyFreeman):

Dragul meu, vorbim despre prezent.

| AlexeHellsing explică (pentru anonim_4396):

Da, și deși pare greu de crezut, este corectă și pe acest site.

| 3xfemeie a răspuns:

De ce ai crede ca cei care posteaza intrebari si raspunsuri ironice la adresa Divinitatii ar fi atei? Mie imi par mai degraba nehotarati.
Cand te jigneste cineva, mai intai analizeaza daca este vreo farama de adevar. Daca sunt doar afirmatii gratuite, nu vad de ce te-ai simti ofensata. happy
Cat despre jignirea Lui Dumnezeu... chiar are nevoie sa-L aparam noi?

| HueyFreeman a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Bun. Atunci imi zici de ce sunt obligat sa iau parte la acea ora optionala numita ora de religie? (care mai nou este ora de ortodoxie) Nu ti se zice ca este "optionala", nu ti se zice ca poti face o cerere sa renunti, daca afli nu ti se zice ce cerere ai de facut si cum si cu ceva mai mult noroc nici nu ti-o accepta. Daca asta nu-ti convine, atunci ce zici de botez? Crestinismul este impus asupra pruncilor chiar inainte ca acestia sa poata gandi.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Scuze, ca ma bag si eu ca musca in... lapte.

Nu sunt de acord cu lasitatea in general, desi si eu am dat dovada de ea. Oricum, era o vreme in care citeam la categora Religia, doar pentru ca imi placea sa vad cum niste oameni se cearta pe un side, pentru opiniile si crezurile personale (subliniez personale).

E doar un site, a carui ideea e aceea de a-i ajuta pe alti, nu vad rostul discutiilor in contradictoriu pe baza opiniilor personale, care nu se vor schimba pentru ca ti-a zis/impartasit un nene din experienta/parerea sa personala pe un site.

Nu numai raymusic/ateii dau ignor si crestinii fac asta.

Nu te cunosc si nu e de competenta mea (nu am gasit alta formulare.) sa ma pronunt in privinta ta, dar o sa o fac (sper sa nu te superi).

Nu stiu cati ani ai, dar cred ca faci asta din plictiseala. E putin cam imatur sa instigi la o revolta (am citit asta ceva mai jos) pentru un ignor.

Prietene, e doar un site in mare plin cu copii sau adolescenti cu timp iber. E adevarat ca sunt si persoane mature sau cel putin majore pe acest site, dar nu cred ca o asmenea persoana (matura) s-ar apuca sa se certe pentru simplul fapt ca alta persoana ca nu crede in ceea ce el crede sau nu.

Din partea mea, voi aveti nevoie de un hobby (si eu am nevoie).

Sper sa nu te superi si astept un com.

| vrelian a răspuns:

Ateii va insultat tatal ceresc adica pe cine? ce mai idei mai aveti si voi te doare mintea si alta nu.scuzama dar nici un ateu nu fuge de voi asa cum tu arati, decit atunci cind incepeti sa balaciti sa dati citate din biblie fara nici o explicatie doar spunind ca asa a zis sau asa a facut dzeu.pai normal ca omu ala sze plictiseste de a ceiasi mincare zilnic ani si ani.ia veniti cu ideile voastre cu o demonstratie ceva cu o explicatie data de voi nu citata din biblie si o sa vedeti ca nu fuge nimeni asa cum tu spui.pai daca tu vii pe aici cu citate pe care eu le stiu deja pe de rost, pe care le aud zilnic si eu nu le-am gasit nici o explicatie plauzibila, vin si cer o explicatie sa ma lamureasca nu basme sau povesti.sau ce faci vii si iar si iar si tot asa incerci sa ma indoctrinezi cu aceleasi fraze zilnic. daca tu ceri cuiva sau la scoala sa iti explice o definitie ceva sau o formula primesti acea explicatie, demonstratie? o primesti sigur.iar daca tot nu intelegi spui uite nu inteleg si acel profesor sau cine iti explica cauta un alt mod de ati explica pina ce tu vei intelege acel lucru sau fenomen sau formula.nu am vazut ceva de genul asta la credinciosi.si de ce? simplu pentru ca credinciosii nu au nici pentru ei o explicatie dapai sa mai poata expliuca si altei persoane.este el deja depasita de ce scrie in biblie.credinciosii iau doar ce li se da si nimic mai mult.nu stau ei sa gindeasca sau sa isi puna intrebari de ce e asa si de ce nu este altfel.pentru ei este clar orice lucru si orice exista se datoreaza lui dzeu si nimic mai mult.pe el nul intereseaza cum si de ce sau in ce f el a facut sau face dzeu acele lucruri.nu este curios si nici nu doreste sa fie curios.si atunci cind un om nu este curios ce poti sa spui desprfe acea persoana? in primul rind nu poti purta o discutie pe nici o tema sa nu mai zic de explicatii, demonstratii etc.cam asa stau lucrurile, iar crestinii interpreteaza ca acei atei sint lasi ca nu le asculta lor placile, citatele dintr-o caret pe care si ateul ala sifgur a citito.pai cu ce vii tu nou? daca vii cu aceleasi fraze aceleasi chestii spuse de 2 mii de ani cu ce ma ajuta sa inteleg eu? vino cu ceva nou cu o explicatie noua, demonstreaza ca ceea c e tu spui sau ce scrie in acea carte numita biblia este adevarat.traim intr-o; lume in care traim si trebuie sa vedem, sa pipai, sa auzim si asa mai departe.cind o sa fim intro alta lume atunci ne supunem la ce este acolo.deocamdata noi traim intro lume materiala unde primeaza materia si cu asta si traim, materiei ii datoram aceasta viata si nimic alcuiva.voi veniti cu cuviontele scripurii care de fapt sint ce? sint niste scrieri ale unora ce nici macar nu ii stiti, sau nu-i stie nimeni.e ca si cum tiar cere cineva sa crezi in miorita sau in harap alb si asa mai departe.sint doar niste personaje venite de undeva de unde nu avem nici o dovada ca ar fi fost sau ar fi reale.si daca nu ai nici o dovada cum poti asa orpeste sa crezi in ele? ca tiau fost bagate cu forta in cap aia e alta ceva, dar vremurile alea sau caum dus si e timpul sa va folositi si voi capul ala ca de aia vi la pus dzeu pe umeri sa ginditi voi singuri.ca de era sa gandeasca altii pentru voi nu va mai facea cap si va lasa fara.numai bine.

| AlexeHellsing explică (pentru HueyFreeman):

Domnul meu, atâta timp cât ora este TIPĂRITĂ în catalog, atunci depinde doar de profesor dacă o faci sau nu.
La școală treaba ta e să-nveți, nu să ai mofturi. Dar dacă chiar vrei să scapi de ea, pune o crerere la direcțiune, iar de nu-ți va fi aprobată dă vina pe director.

| AlexeHellsing explică (pentru ZambetulNebuniei):

Prea-bunul meu domn, comentariul tău reprezintă opinia unui, sau cel puțin a unei gândiri de adult. Deci te rog să mă ierți dacă îți voi spune că, nu prea am ce comenta. Ai reușit să legi totul cu o asemenea acuratețe încât, orice comentariu adus se va întoarce înapoi la răspuns, deci se va întoarce împotriva mea. Păcat ce nu e ceva serios în esența acestui comentariu.
Dar, dacă vei folosi acest model în altă discuție, s-ar putea să închizi gurile aproape tuturor. Ce îți pot spune este: Bravo!
O corecție însă, caută să nu aduci argumente asupra vârstei și ocupației. De exemplu, nu fac asta din plictiseală, eu fac două lucruri de-odată lucrez și comentez.Și nu o fac de plictiseală,

| metha0xphore a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Are dreptate sa stii, acele supozitii vin in mod inconstient, si faptul ca te agati asa insistent pe ideile tale pare ca esti cam imposibil. De ce crestinii nu iau in calcul alte posibilitati?

Pana si profesoara mea de religie ( ca tot e in topic) asculta alte opinii despre dumnezeu, surazand, deci era deschisa si nici macar odata nu a incercat sa combata sau sa conduca o actiune de "razboi metaforic " cu mine.

Si exista multe moduri de a o impune, sau a impune ceva, nu neaparat cu forta ci exact asa cum faceti voi " din bunatate si pentru ca vreti sa ne implementati Adevarul". In sine sunteti frustrati ca nu reusiti asta, desi toti dispuneti de calitati oratorice.

Care a fost azi la biserica? Am mai pus intrebarea asta la un topic impanzit de credinciosi dar nimeni nu a raspuns, sau poate trebuie sa aduc vreo ofensa ca sa fie vizibila? tongue

| casablanca40 a răspuns:

Ateul nu este neaparat dotat cu curaj, precum nici crestinul dealtfel.

Răspuns utilizator avertizat
| cristif a răspuns:

De unde ai scos asta cu "ateii sunt mai numarosi ca si crestinii"? De vreme ce acel ateu neaga existenta lui Dumnezeu, crede in existenta lui. Nu poti nega ce nu exista, e o filosofie intreaga aici.

| AlexeHellsing explică (pentru casablanca40):

Așa e, în ambele cazuri curajul sau lașitatea ți-o creezi singur.

| Alishia a răspuns:

Hey,sunt ateu, si nu cred ca sunt un fel de "dictator" si ce ai mai zis tu acolo.Nu am nimic cu nimeni sau cu alte religii si nu am chef de cearta.
Exprimarea opiniei se poate face doar cu curaj, eu asa cred, deci nu poti fi si las si curajor....intrebarea ta ma cam baga in ceata.

| AlexeHellsing explică (pentru Alishia):

Nu sunt prea sigur că nu poți avea și curaj și lașitate în același timp.
Gândește-te că încerci ceva de proporții. Ai curajul să-L începi și să-l susții, dar dacă nu merge bine te retragi cu lașitate. Nu vorbeam la adresa ta, a fost doar un exemplu. Dar nu înțeleg care parte din întrebarea Vi se pare corect ca pentru exprimarea opiniei, un ateu să fie laș? te-a băgat în ceață.

| metha0xphore a răspuns (pentru AlexeHellsing):

S-a plictisit de de conversatii inutile cu tine care nu duc la nici o concluzie, n-a fost las. Eu cred ca a facut bine, cu acel ignore care vad ca te-a suparat extrem de tare, a cedat pur si simplu. Indiferenta doare mai mult. Dar nu-i nimic ai alti parteneri cu care sa intri in contradictoriu.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru HueyFreeman):

PAi ortodoxia e religia nationala, Einstein.

| HueyFreeman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Draga domnule aducator de ad hominem. Ortodoxia este religia MAJORITARA, NU NATIONALA. Romania este un stat laic (pe hartie), deci nimeni nu are dreptul de a-ti impune o anumita religie.

| LegionarulRoman a răspuns:

M-am plictisit, citind toate raspunsurile. happy.Mai bine ma duc sa port o discutie cu un ateu fata in fata.Sincer va transmit un mesaj :prea puneti la suflet ce se intampla pa TPU, pe mina ma doare fix in basca.Si una din convingerile personale,este ca un ateu daca nu crede,asta e,insa,va spun cu mana pe inima,ca acesta nu se poate schimba decat printr-un miracol al Domnului(si s-au semnalat destule). PEricolul mai mare pea cest site sunt crestinii relativi,adica cei care cred int-run Dumnezeu al lor care le permite sa fac orica,cei care zic "da e bine si la budisti,da e fumos si la satanisti".Din cauza asta tara noastra s-a dezmembrat din punct de vedere al moralitatii: "da e bine si cu americanii,maica; da e bina si cu papa; da e bine si cu Ponta,nu vezi ce frumusel e". Deci, feriti-va de crestini relativi, sau cei care cred in Dumnezeul lor, caci gandirea lor este inspirat de la Tatal Minciunilo r, Lucifer.

De aia va zic:va stresa-ti DEGEABA.

| HueyFreeman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Daca tu accepti ca acesti oameni religiosi (ma refer la dragul nostru presedinte, care a spus ca 7.4 milioane de romani sunt nimic "Am invins", ce gluma) sa-ti dea cu penisul pe la nas atunci stai in banca ta si taci. Daca iti place sa te fure BOR pe fata, sa construiasca biserici langa fiecare banca, Catedrala Prostirii Neamului, sa nu avem scoli, spitale si strazi, atunci sta in banca ta si taci. Daca nu vrei sa traiesti mai bine, sa evoluezi cum a facut restul lumii, daca vrei sa-ti fie frica de o divinitate cu o inteligenta infinita dar cu nivelul de gandire al unui pusti de clasa a7-a, atunci stai in banca ta si taci. Asteapta sa te salveze domnul tau de la un trai de caine, da vina pe dracu pentru ce ti se intampla, dar sa nu dai vina pe altcineva in afara de tine ca ai stat in banca ta si ai dormit cat timp tara s-a afundat in rahat. Nord Europenii pot trai ca oamenii, noi de ce nu putem? Japonezii si Sud Coreenii pot trai ca oamenii, noi de ce nu putem?

Desigur, nu o sa rezolv nimic daca ma rastesc asa pe un site ca TPU, unde nu ma aude nimei, pe o categorie pe care putini o frecventeaza si chiar daca as spune aceste lucruri si lumii ar rade de mine. Nu pot face nimic, decat sa sper ca lumea se va destepta in sfarsit.

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Multumesc!

Imi cer scuze, ai dreptate nu trebuie sa fac referire la varsa si ocupatie.

Un an cat mai bun!

| Alishia a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Cam asa ceva...

| ManStrong a răspuns:

De unde stii tu totusi ca ai avea dreptate? Ca ti se pare tie?
Nu e destul.Si te cam confuzezi, pai daca e democratie cum vii tu sa faci pe calaul?
Vremea arderii pe rug a cam trecut, pentru biserica, desi tu parca mai mentii unele idei invechite.