| AlexeHellsing a întrebat:

Această întrebare este un imbold rapid pentru creștinii de pe acest site.
După cum ați observat, ateii ne depășesc numeric și nu de puține ore ne-a insultat Tatăl Ceresc. Leacul care ne va ajuta să răzbatem este scrierea neîncetată.
Ateii se comportă ca niște dictatori, când sunt în avantaj ridică sabia, iar când sunt amenințați caută să-ți închidă gura fără să te lase să-ți oferi opinia. Aduceți-vă aminte de tenacitatea lui Raymusic22tm, tenacitate care sa transformat în mândrie lașă.
Poate nu e mare lucru, dar mi-a dat ignor. Nu vreau să îl fac să se răzgândească dar vreau să vă atrag atenția unui lucru. Tot ce am făcut a fost să împart învățătura ortodoxă, și el n-a mai putut, și-a fugit. Cum ar fi ca fiecare creștin să facă același lucru, să atace ateul cu Dreptul Cuvânt al Sfintei Scripturi, iar el să fugă. Site-ul s-ar spăla. Și tot ce trebuie să facem este să comentăm, nimic mai mult, a, și să nu ne înfuriem pe răspunsurile lor mincinoase.Și să reținem, să nu fugim ca ei.
Dragi creștini, vă rog să nu interpretați acest imbold ca o poruncă, până la urmă suntem într-o societate democratică.
Întrebarea este: Vi se pare corect ca pentru exprimarea opiniei, un ateu să fie laș?
Și ateii sunt bineveniți să răspundă. O seară frumoasă!

83 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pare ciudat, dar te inteleg.

| Polaris a răspuns:

Acum spuneți după mine: http://www.youtube.com/watch?v=CxoKjwudruw

| AlexeHellsing explică (pentru Polaris):

Cum am spus mai sus în întrebare:
Acesta este un scurt imbold pentru creștini.
Dragi creștini, vă rog să nu interpretați acest imbold ca o poruncă, până la urmă suntem într-o societate democratică.
Încercarea ta DE A POZIȚIONA O COMPARAȚIE CU NAZISMUL, deși nu-și prea are locul în acest context, este binevenită.

| OOOLEOOO a răspuns:

Este usor sa arati cu degetul.

| AlexeHellsing explică (pentru OOOLEOOO):

Așa e, e ușor să arăți cu degetul către un scop, dar e greu să-l atingi.
Dar e posibil cu muncă grea și cu jertfă, iar creștinii care cunosc Cuvântul lui Dumnezeu știu asta. Știu că poți atinge alt prag.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Modelati lumea de parca religia si cultura voastra ar fi singura, asa convinsi incat uitati ca nu sunteti singuri.

| Dandanache a răspuns:

Si mie mi-a dat ignore si nici nu stiu pentru ce. Mai sunt vreo patru atei care mi-au dat ignore. Ce am inteles insa este ca si ateii si-au mai luat ignore de la crestini. N-are treaba ignore-ul cu credinta, ci cu firea.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Scuze, ca ma bag si eu ca musca in... lapte.

Nu sunt de acord cu lasitatea in general, desi si eu am dat dovada de ea. Oricum, era o vreme in care citeam la categora Religia, doar pentru ca imi placea sa vad cum niste oameni se cearta pe un side, pentru opiniile si crezurile personale (subliniez personale).

E doar un site, a carui ideea e aceea de a-i ajuta pe alti, nu vad rostul discutiilor in contradictoriu pe baza opiniilor personale, care nu se vor schimba pentru ca ti-a zis/impartasit un nene din experienta/parerea sa personala pe un site.

Nu numai raymusic/ateii dau ignor si crestinii fac asta.

Nu te cunosc si nu e de competenta mea (nu am gasit alta formulare.) sa ma pronunt in privinta ta, dar o sa o fac (sper sa nu te superi).

Nu stiu cati ani ai, dar cred ca faci asta din plictiseala. E putin cam imatur sa instigi la o revolta (am citit asta ceva mai jos) pentru un ignor.

Prietene, e doar un site in mare plin cu copii sau adolescenti cu timp iber. E adevarat ca sunt si persoane mature sau cel putin majore pe acest site, dar nu cred ca o asmenea persoana (matura) s-ar apuca sa se certe pentru simplul fapt ca alta persoana ca nu crede in ceea ce el crede sau nu.

Din partea mea, voi aveti nevoie de un hobby (si eu am nevoie).

Sper sa nu te superi si astept un com.

| AlexeHellsing explică (pentru ZambetulNebuniei):

Prea-bunul meu domn, comentariul tău reprezintă opinia unui, sau cel puțin a unei gândiri de adult. Deci te rog să mă ierți dacă îți voi spune că, nu prea am ce comenta. Ai reușit să legi totul cu o asemenea acuratețe încât, orice comentariu adus se va întoarce înapoi la răspuns, deci se va întoarce împotriva mea. Păcat ce nu e ceva serios în esența acestui comentariu.
Dar, dacă vei folosi acest model în altă discuție, s-ar putea să închizi gurile aproape tuturor. Ce îți pot spune este: Bravo!
O corecție însă, caută să nu aduci argumente asupra vârstei și ocupației. De exemplu, nu fac asta din plictiseală, eu fac două lucruri de-odată lucrez și comentez.Și nu o fac de plictiseală,

| metha0xphore a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Are dreptate sa stii, acele supozitii vin in mod inconstient, si faptul ca te agati asa insistent pe ideile tale pare ca esti cam imposibil. De ce crestinii nu iau in calcul alte posibilitati?

Pana si profesoara mea de religie ( ca tot e in topic) asculta alte opinii despre dumnezeu, surazand, deci era deschisa si nici macar odata nu a incercat sa combata sau sa conduca o actiune de "razboi metaforic " cu mine.

Si exista multe moduri de a o impune, sau a impune ceva, nu neaparat cu forta ci exact asa cum faceti voi " din bunatate si pentru ca vreti sa ne implementati Adevarul". In sine sunteti frustrati ca nu reusiti asta, desi toti dispuneti de calitati oratorice.

Care a fost azi la biserica? Am mai pus intrebarea asta la un topic impanzit de credinciosi dar nimeni nu a raspuns, sau poate trebuie sa aduc vreo ofensa ca sa fie vizibila? tongue

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Multumesc!

Imi cer scuze, ai dreptate nu trebuie sa fac referire la varsa si ocupatie.

Un an cat mai bun!

| Mădă0611 a răspuns:

Oooo, dar vai, ti-a dat ignore raymusic si gata, ateii ie de naspa, ne ataca, ne taie cu sabia si fug. :o3 (sabia cunoasterii :>) Si mie mi-a dat ignore, mi-a rupt sufletelul, ma primiti in gaşca voastra?

Democratie inseamna sa imi respecti si mie drepturile/libertatile. Eh, e o chestie, libertatea religiei, si chiar daca ateismul nu e religie, am libertatea sa aleg si sa spun nu lucrurilor care nu imi inspira incredere, dar crestinii ma cam hartuiesc + ca daca spun ca nu cred in dumnezeu, automat sunt satanista, criminala, si cine stie ce va mai poate neuronul http://i.imgur.com/JMrwH.jpg
Cum ar fi sa iti dispara si tie acea libertate?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

App, ziceti-i careva ca ignoranta e ceva si ignorarea e altceva.

| AlexeHellsing explică (pentru Mădă0611):

Nu vreau să par nesuferit, dar aplică ironia ta pe propria-ți persoană, ști ce, gândește-te că ești creștină pentru 3 minute. Și-n aceste 3 minute uită-te prin răspunsurile ateilor ca de exemplu... Serenade. Dar nu cred că va merge, știe tot omul, dragoste cu sila nu se poate. Ideea e, cum am mai spus, a dat dovadă de lașitate. Nu a spus nimeni că a lovit cu sabia(de asemenea vorbind metaforic). Întrebarea asta are ca scop arătarea faptului că, vorbind în Numele Domnului, și trecând peste orice erezie tot poți închide un capitol.
Tu ești adolescentă și te uiți pe o singură direcție, din păcate pe direcția prin care poți scoate cât mai multe ironii, fără să lași argumente și desigur, abandonând orice răspuns.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu sunt adolescenta, las argumente, iti explic ca la aia mici, daca te intereseaza ceva. Am fost crestina, asa ca daca ai bun simt sa nu te victimizezi atacand cealalta tabara, n-o sa te atac, dar daca trebuie, o s-o fac, verbal, fara jigniri, si desi pot sa privesc obiectiv, de ce sa fac asta? Merg pe principiul "intoarce-i moneda", sau bine cunoscutul "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte", sau si mai minunatul "ce tie nu iti place, altuia nu face", in cazul asta, daca a facut, fa-i ca pe viitor sa stie proverbul.
Daca nu esti informat cat de cat despre ceva, e mai bine sa stai pe margine. "Dragoste cu sila nu se poate", sa inteleg ca ateii nu stiu ce-i aia dragoste? Am mai zis pe aici, exista o chestie pe care oamenii sanatosi o au, se numeste empatie, de obicei e generata de neuronii oglinda, pe care absolut orice animal ii are (deci nu doar oamenii), chestia e ca acea "oglinda" nu se activeaza doar cand e de bine (empatia), ci si cand e de rau, asa ca oamenii raspund la foc cu foc sau focuri. Eu vad ca teistii vor razboi cu ceilalti, si apoi ei intre ei, ateii nu se bat ei cu ei, ca daca adevarul lor se bazeaza pe stiinta, stiinta e una, dar zeii sunt n, cati oameni, atatea interpretari ale unei singure carti, atatia zei.

| AlexeHellsing explică (pentru Mădă0611):

Da, o adolescentă impulsivă. Nu-mi displace.
Ai un punct de vedere foarte ridicat pe bază logică. Dar nu-mi place ochi pentru ochi și dinte pentru dinte, căci așa se formează războiul. Noi creștinii avem Întoarce-i celălalt obraz de te-a pălmuit. Și nu mă pune să interpretez fiecare formă a științei prezente, și nu te mai deranja tu să începi să enumeri fiecare sectă prezentă. Un lucru este diferit între aceste 2 liste, zeii care sau creat din nimic au dispărut, iar cei prezenți sunt proveniți din Biblie, firește, o proveniență falsă, căci numai Unul Dumnezeu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh este real. Dar Știința e provenită din lumea creată deja de Dumnezeu, fără să aibă vreo Temelie Puternică care să o susțină.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Of, of, of.
1. Daca ce faceti voi e intorsul obrazului, eu sunt Sailor Moon b-)
2. Diferenta dintre religie si stiinta e ca religia sustine ca le stie pe toate, deci e perfecta, iar stiinta e perfectibila. Religia nu poate supravietui cu indoiala, iar stiinta nu poate progresa fara ea (indoieste-te de tot). Poti sa zici ce vrei despre stiinta, acolo se lucreaza cu cap, cu calcule, nu cu ghicit, deci e normal sa apara erori, de aceea exista termenul teorie.
3. Dumnezeu si sfintii inca satisfac nevoile oamenilor: scop, ajutor/confort psihic, viata dupa moarte, explicatii simple pentru lucruri complicate, dar cand n-o sa mai faca asta, o sa fie la fel de morti ca toti ceilalti zei. Stiinta nu are legatura cu dumnezeu, oricat ati incerca sa le legati, sunt + si +, sau - si -. Cand 2 persoane raspund unei intrebari si raspunsurile sunt diferite, opuse chiar, e clar ca nu exista nici o legatura intre cele 2 persoane, si cand un raspuns se dovedeste a fi corect, celalalt e fals. Eu stiu ca stelele sunt "sori" nu smochine: "Stelele cerului au căzut pe pământ aşa cum un smochin îşi aruncă smochinele verzi când este scuturat de un vânt puternic." Daca intelegi ce vreau sa zic. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

"eu sunt Sailor Moon"... Mercury tu esti? laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Saturn, uite ce ma lauda Wiki "She possesses powers associated with destruction, death, and rebirth; she has the ability to annihilate a planet and even an entire star system." smug

| M25M a răspuns:

Si eu mi-am luat ignore de la 2 crestini(pentru ca am indraznit sa pun prea multe intrebari) si nu am instigat la o mini revolutie(in forma scrisa) ateista impotriva crestinilor, nici nu am generalizat caracteristicile crestinilor cum vad ca faci tu:" Ateii se comportă ca niște dictatori."
Tot ce spun este sa nu pui la suflet cum s-ar zice fiindca ai sa mai primesti ignore si nu numai de la crestini.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Sa-ti spun cum sta treaba.
Unii atei apara comunitatea lor,iar crestinii,la fel.
Unii atei considera ca unii crestini sunt ignoranti, crestinii la fel.
Treaba e ca, din ce stiu eu, crestinii apasa mai frecvent ignore, decat ateii.
Fiecare are o opinie si nu trebuie sa generalizam doar pentru ca un ateu a spus o prostie sau viceversa.

| AlexeHellsing explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Îmi pare rău că-ți spun, dar dacă găsesc și eu un utilizator care nu folosește logică, mai mult decât atât, folosește un limbaj cât de cât vulgar fără să fie sancționat, atunci și eu i-aș da ignore.
Problema e că eu mi-am exprimat punctul de vedere și am priimit ignore.
Ști, nu înțeleg de ce folosesc cuvântul,, problema,, când e ceva ce poate duce la o altă acțiune decât cea precedentă.

| WR104 a răspuns:

Ce aveti cu omu', o fi el ateu dar tot om e si poate gresi.
Nu doar ateii au obiceiul asta asa ca nu cred ca e o regula iar faptul ca-ti da ignore nu inseamna neaparat ca e las.

| Narfundo a răspuns:

Adevarul este ca eu de cand mai intru pe aici am devenit un altfel de credincios". Cred in Dumnezeu dar mai putin.Prefer sa cred ca El nu ne ajuta.

| Jardelin a răspuns:

Sa stii ca mie nu mi-a produs o impresie proasta Ray! Parerea mea despre el este a unui baiat inteligent, in putinele schimburi de opinie pe care le-am avut cu el am vorbit cit se poate de normal si a fost respectuos. Eu nu stiu ce problema ai cu el si nici nu i-am urmarit istoricul postarilor, insa daca a gresit in fata ta, iarta-l! Toti gresim din cind in cind!

Daca iti vine sa crezi, chiar si eu gresesc! happy Foarte rar, ce-i drept!

| AlexeHellsing explică (pentru Jardelin):

Valeriu și Jardelin, nu răspund la fiecare fiindcă regulamentul interzice duplicarea unui răspuns sau a unei întrebări, eu nu sunt supărat că mi-a dat ignore, pot spune fără exagerare că sunt mulțumit întrucât s-a retras cu lașitate din fața creștinilor care apărau Adevărul.

| Lydia28 a răspuns (pentru Jardelin):

Da, ai dreptate, sa privim si partile bune ale oamenilor, sa-i iubim, sa-i iertam tocmai pentru ca nu stiu ce fac, si impotriva cui vorbesc. Dumnezeu sa aiba mila de atei!

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Recunosti ca si tu ai gresit?

| LegionarulRoman a răspuns:

M-am plictisit, citind toate raspunsurile. happy.Mai bine ma duc sa port o discutie cu un ateu fata in fata.Sincer va transmit un mesaj :prea puneti la suflet ce se intampla pa TPU, pe mina ma doare fix in basca.Si una din convingerile personale,este ca un ateu daca nu crede,asta e,insa,va spun cu mana pe inima,ca acesta nu se poate schimba decat printr-un miracol al Domnului(si s-au semnalat destule). PEricolul mai mare pea cest site sunt crestinii relativi,adica cei care cred int-run Dumnezeu al lor care le permite sa fac orica,cei care zic "da e bine si la budisti,da e fumos si la satanisti".Din cauza asta tara noastra s-a dezmembrat din punct de vedere al moralitatii: "da e bine si cu americanii,maica; da e bina si cu papa; da e bine si cu Ponta,nu vezi ce frumusel e". Deci, feriti-va de crestini relativi, sau cei care cred in Dumnezeul lor, caci gandirea lor este inspirat de la Tatal Minciunilo r, Lucifer.

De aia va zic:va stresa-ti DEGEABA.

| HueyFreeman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Daca tu accepti ca acesti oameni religiosi (ma refer la dragul nostru presedinte, care a spus ca 7.4 milioane de romani sunt nimic "Am invins", ce gluma) sa-ti dea cu penisul pe la nas atunci stai in banca ta si taci. Daca iti place sa te fure BOR pe fata, sa construiasca biserici langa fiecare banca, Catedrala Prostirii Neamului, sa nu avem scoli, spitale si strazi, atunci sta in banca ta si taci. Daca nu vrei sa traiesti mai bine, sa evoluezi cum a facut restul lumii, daca vrei sa-ti fie frica de o divinitate cu o inteligenta infinita dar cu nivelul de gandire al unui pusti de clasa a7-a, atunci stai in banca ta si taci. Asteapta sa te salveze domnul tau de la un trai de caine, da vina pe dracu pentru ce ti se intampla, dar sa nu dai vina pe altcineva in afara de tine ca ai stat in banca ta si ai dormit cat timp tara s-a afundat in rahat. Nord Europenii pot trai ca oamenii, noi de ce nu putem? Japonezii si Sud Coreenii pot trai ca oamenii, noi de ce nu putem?

Desigur, nu o sa rezolv nimic daca ma rastesc asa pe un site ca TPU, unde nu ma aude nimei, pe o categorie pe care putini o frecventeaza si chiar daca as spune aceste lucruri si lumii ar rade de mine. Nu pot face nimic, decat sa sper ca lumea se va destepta in sfarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata pledoaria ta este un apel la o lupta deschisa, dar loiala. Daca se desfasoara in limitele bunei cuviinte, eu o accept.Te las sa alegi "armele" si "terenul" si iti propun ca arbitru privind logica argumentatiei (si nu a convingerilor personale) sa fie Ema (daca accepta si ea). Astept provocarea concreta.

| AlexeHellsing explică (pentru anonim_4396):

Ăsta nu e război, e revoluție, putem să-i spunem cruciadă, dar mai bine nu.
O revoluție împotriva blasfemiei neîncetate.
Pălmuiți-ne, dar nu ne pălmuiți Dumnezeul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Constat,cu regret, ca faci parte din categoria revolutionarilor din "89, care acum striga dupa drepturi, desi au "revolutionat" in fata televizorului.Cand provoci pe net, asteapta-te ca pot fii si unii care se considera capabili sa accepte.

| AlexeHellsing explică (pentru anonim_4396):

Atunci să-i spunem cruciadă. laughing

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vad cum poti face fata unei discutii daca nu poti aduce argumente vlabile.

| HueyFreeman a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Ti-ai ales prost cuvantul. Offff, si iar ne intoarcem in Evul Mediu.

| AlexeHellsing explică (pentru HueyFreeman):

Să ne întoarcem, o călătorie liniștită nu strică nimănui... laughing

| HueyFreeman a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Calatoria asta numai linistita nu este. Chiar nu ma indoiesc ca ti-ar placea sa traiesti in acea perioada.

| AlexeHellsing explică (pentru HueyFreeman):

Poate da, poate nu.
Cu siguranță însă mi-ar fi plăcut să stau mai mult în mediul rural decât în cel urban.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-a dat ignore cand i-am zis ca nu stie sa scrielaughing.

| AlexeHellsing explică (pentru anonim_4396):

Și drept i-ai zis, fiindcă de era minciună nu i-ar fi păsat.

| Lydia28 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PS.Referitor la "Raymusic22tm",nu-l da drept exemplu de ateu.El nu este ateu, el este un ins care atunci cand se simte inferior (macar e laudabil ca-si da seama)aplica "ignor".Nu te supara si ignoreaza-l in intelepciune.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vad cum faci fata unei provocari daca nu poti da un argument vlabil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Nu te supara, m-am inselat.Credeam ca ma "duelez" cu un adversar perspicace, nu cu unul perspicac.Stiam ca ma urmaresti la asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ca o curiozitate, de ce ai inceput cu "Ateii se comportă ca" din moment ce tu ai treaba doar cu Raymusic? De ce bagi toti ateii in aceeasi oala?

Tu mi-ai lasat mie destul de multe comentarii aiurea si nefolositoare, nu cred ca ar fi corect sa spun "toti crestinii sunt precum KingQuestions" nu? Nu de mult am avut o intrebare legata de crestinii care incep sa insulte ateii care pun intrebari sau comentarii. Totusi, eu am inceput cu "De ce unii" referindu-ma la crestini. Tu in schimb ai bagat toti ateii in aceeasi oala doar pentru ca te-ai certat cu unu user anume. Ti se pare corect sa faci asa ceva?

Si observ ca te plangi ca ateii sunt rai, malefici, dictatori, lasi ...etc.

Uite un comentariu destul de interesant dat de tine :

"Întreabă-i pe ei ce-i aia Sfânta Treime, iar de nu știu înseamnă că au mintea goală și-s de-ai ateilor"

Acum spune-mi cat de dictatori sunt TOTI ateii. Si din moment ce ai zis "ateii sunt", practic m-ai bagat si pe mine in acea oala. Spune-mi cand ti-am lasat eu un comentariu ca cel pe care l-ai lasat tu si ti l-am prezentat eu mai sus? Spune-mi cand am fost eu "dictator".

E destul de amuzant cand vad afirmatii facute fix de crestini gen "crestinii sunt persecutati de atei" sau "ateii sunt dictatori", "ateii vor sa puna in ilegalitate crestinismul", "crestinii nu au drepturi" si altele de genul intr-o tara ca Rromania.

| AlexeHellsing explică (pentru anonim_4396):

În primul rând Ryamusic este cel mai recent,, caz,, fi sigur că nu băgam la modul general dacă nu aveam o majoritate. S-a întâmplat totuși un miracol, un sfert și-au ridicat ignor-ul.
Jumătate din comentariu este preluat din Sfânta Scriptură, e..., mai bine zis un sfert. Nu contează cui îi este adresat, dar cei ce vor să-l vadă să meargă la întrebarea:
mrjohanys intreaba:
Şcoala românească în 2012: Sex, bătăi şi note proaste

ce spuneti cine este de vina? biserica sau ateismul?

va rog sa comentati dupa ce vizionati clipul de mai jos

https://www.youtube.com/watch?v=wsYDpe9xWZI

Răspunsul simbolizează faptul că poți ști orice filosofie a lumii, dar dacă nu-l ai pe Dumnezeu în cunoștință, tot ce ști este 0 fiindcă Dumnezeu este Totul.

Și chiar în forma neexplicată, tot nu pricep ce-i așa totalitar la acest răspuns.
Nu am toată seara să-ți caut în istoric, parcă era totuși o întrebare despre evoluția omului din maimuță,
Mie nu-mi prea vine să râd, ci mai mult să plâng când văd că ateii pe care îi consideram onorabili, corecți, etc, odată acum se târăsc pe burtă și învinovățesc răspunsuri care nu prea văd eu de ce sa-r considera rele, asemeni omului care după atâta căutare după aur, tot încearcă să vândă nisip, crezând chiar el că-i prețiosul metal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Mi se pare ca ti-am oferit eu un raspuns legat de "evoluția omului din maimuță". Nu ai raspuns acelui comentariu.

Tu afirmi ca zeul tau este Totul dar nu ai demonstrat ca el chiar exista. Ba mai mult de atat, ignori faptul ca mai sunt multe alte religii inca existente si multi alti zei. Din moment ce nu ai demonstrat ca zeul tau este real, nu poti afirma ca al tau este Totul. Cel mai corect din partea ta atunci cand faci afirmatii despre zeul tau, religia/cartea ta este sa spui " parerea mea este ca... ". Daca nu vrei sa incepi cu "parerea mea", atunci ai o a 2-a optiune : dovedeste ca din miliardele de zei al tau chiar exista.

"răspunsuri care nu prea văd eu de ce sa-r considera rele"... avand in vedere ca in multe comentarii ai insultat ateii, chiar asa, oare de ce sunt rele?

Si ca o ultima completare, din moment ce comentariile tale sunt cum sunt si din moment ce tocmai ai zis "nu prea văd eu de ce sa-r considera rele", nu prea esti in masura sa o arzi persecutat sau sa spui despre raymusic ca este asa si asa sau sa zici ca ateii sunt dictatori.

Esti fixat pe o idee. Bine. Dar nu incepe cu insulte. Daca nu esti capabil sa porti o dezbatere civilizata, atunci nu intra in discutii. Nu ti se pare corect asa?

"nu prea văd eu de ce sa-r considera rele"... acum ai facut ca o persoana care timp de o luna intreaga a insultat si a vorbit in scarba cu toata lumea. Ba mai mult, acea persoana a zis "eu doar mi-am exprimat puctul de vedere, nu e vina mea ca altii nu pot sa accepte adevarul". Cand toti s-au saturat si s-au intors impotriva ei spunandu-i totul in fata a inceput sa planga zicand ca oamenii sunt rai si ca o trateaza urat.
Cam asa esti si tu acum.

Cearta dintre tine si raymusic va priveste, dar din bun simt nu baga toti ateii in aceeasi oala.

| CryChristiAN a răspuns:

Nu mi se pare corect ca iau numele Domnului in desert.
De ce?
'' Nu va inselati. Dumnezeu nu se lasa batjocorit. Ce seamana omul, aceea va si secera.''( Galateni 6, 7)

| Ben00 a răspuns:

Incearca. Eu nu cred ca site-ul s-ar spala decat printr-o administrare ferma si prin respectarea rubricilor si a userilor intre ei. Un batjocoritor ca MaoM trebuia sa dispara dupa10-15 postari. Cel care face parada cu cunostintele de fizica sau filozofie, trebuia mutat pe rubrica lui.

| AlexeHellsing explică (pentru Ben00):

Ironic este că și el mi-a dat ignore.
Dar pot spune fără nici o reținere, că e un utilizator care nu folosește logica sub formă de armă letală. Administrația este destul de fermă, dar unii utilizatorii își bat joc de munca lor. Singura șansă este ca restul utilizatorilor să-i combată, dar hai să nu ne lungim că mi-e frică să nu intrăm din Religie în politică.

| metha0xphore a răspuns (pentru Ben00):

Indraznesti a fura cuiva dreptul de a cuvanta?

| 3xfemeie a răspuns:

De ce ai crede ca cei care posteaza intrebari si raspunsuri ironice la adresa Divinitatii ar fi atei? Mie imi par mai degraba nehotarati.
Cand te jigneste cineva, mai intai analizeaza daca este vreo farama de adevar. Daca sunt doar afirmatii gratuite, nu vad de ce te-ai simti ofensata. happy
Cat despre jignirea Lui Dumnezeu... chiar are nevoie sa-L aparam noi?

| ManStrong a răspuns:

De unde stii tu totusi ca ai avea dreptate? Ca ti se pare tie?
Nu e destul.Si te cam confuzezi, pai daca e democratie cum vii tu sa faci pe calaul?
Vremea arderii pe rug a cam trecut, pentru biserica, desi tu parca mai mentii unele idei invechite.

| casablanca40 a răspuns:

Ateul nu este neaparat dotat cu curaj, precum nici crestinul dealtfel.

| AlexeHellsing explică (pentru casablanca40):

Așa e, în ambele cazuri curajul sau lașitatea ți-o creezi singur.

Răspuns utilizator avertizat
| vrelian a răspuns:

Ateii va insultat tatal ceresc adica pe cine? ce mai idei mai aveti si voi te doare mintea si alta nu.scuzama dar nici un ateu nu fuge de voi asa cum tu arati, decit atunci cind incepeti sa balaciti sa dati citate din biblie fara nici o explicatie doar spunind ca asa a zis sau asa a facut dzeu.pai normal ca omu ala sze plictiseste de a ceiasi mincare zilnic ani si ani.ia veniti cu ideile voastre cu o demonstratie ceva cu o explicatie data de voi nu citata din biblie si o sa vedeti ca nu fuge nimeni asa cum tu spui.pai daca tu vii pe aici cu citate pe care eu le stiu deja pe de rost, pe care le aud zilnic si eu nu le-am gasit nici o explicatie plauzibila, vin si cer o explicatie sa ma lamureasca nu basme sau povesti.sau ce faci vii si iar si iar si tot asa incerci sa ma indoctrinezi cu aceleasi fraze zilnic. daca tu ceri cuiva sau la scoala sa iti explice o definitie ceva sau o formula primesti acea explicatie, demonstratie? o primesti sigur.iar daca tot nu intelegi spui uite nu inteleg si acel profesor sau cine iti explica cauta un alt mod de ati explica pina ce tu vei intelege acel lucru sau fenomen sau formula.nu am vazut ceva de genul asta la credinciosi.si de ce? simplu pentru ca credinciosii nu au nici pentru ei o explicatie dapai sa mai poata expliuca si altei persoane.este el deja depasita de ce scrie in biblie.credinciosii iau doar ce li se da si nimic mai mult.nu stau ei sa gindeasca sau sa isi puna intrebari de ce e asa si de ce nu este altfel.pentru ei este clar orice lucru si orice exista se datoreaza lui dzeu si nimic mai mult.pe el nul intereseaza cum si de ce sau in ce f el a facut sau face dzeu acele lucruri.nu este curios si nici nu doreste sa fie curios.si atunci cind un om nu este curios ce poti sa spui desprfe acea persoana? in primul rind nu poti purta o discutie pe nici o tema sa nu mai zic de explicatii, demonstratii etc.cam asa stau lucrurile, iar crestinii interpreteaza ca acei atei sint lasi ca nu le asculta lor placile, citatele dintr-o caret pe care si ateul ala sifgur a citito.pai cu ce vii tu nou? daca vii cu aceleasi fraze aceleasi chestii spuse de 2 mii de ani cu ce ma ajuta sa inteleg eu? vino cu ceva nou cu o explicatie noua, demonstreaza ca ceea c e tu spui sau ce scrie in acea carte numita biblia este adevarat.traim intr-o; lume in care traim si trebuie sa vedem, sa pipai, sa auzim si asa mai departe.cind o sa fim intro alta lume atunci ne supunem la ce este acolo.deocamdata noi traim intro lume materiala unde primeaza materia si cu asta si traim, materiei ii datoram aceasta viata si nimic alcuiva.voi veniti cu cuviontele scripurii care de fapt sint ce? sint niste scrieri ale unora ce nici macar nu ii stiti, sau nu-i stie nimeni.e ca si cum tiar cere cineva sa crezi in miorita sau in harap alb si asa mai departe.sint doar niste personaje venite de undeva de unde nu avem nici o dovada ca ar fi fost sau ar fi reale.si daca nu ai nici o dovada cum poti asa orpeste sa crezi in ele? ca tiau fost bagate cu forta in cap aia e alta ceva, dar vremurile alea sau caum dus si e timpul sa va folositi si voi capul ala ca de aia vi la pus dzeu pe umeri sa ginditi voi singuri.ca de era sa gandeasca altii pentru voi nu va mai facea cap si va lasa fara.numai bine.

| tasmania a răspuns:

Acusica vazui ca si mie mi-a administrat cineva un ignore. Intr-un fel ma bucur - nemaiavand crestinii voie sa dea raspunsuri unor useri, cercul raspunsurilor se va restrange si vor discuta numai 2-3 useri, probabil in aceeasi directie.
Oricum, am 2 lucruri a spune despre postarea de fata:
1. Adevarul nu are nevoie de aparare - asa ca apologiile crestine de pe site trebuie sa fie decente, corecte, bine informate si bine intentionate (daca vor fi si corecte gramatical, cu atat mai bine).
2. E foarte mica probabilitatea ca oamenii sa fie convinsi de adevarul unei religii/ideologii/filosofii numai urmarind discutiile de pe forum-urile de profil. In ceea ce priveste Ortodoxia, numai Dumnezeu convinge. Aici trebuie numai sa prezentam ceea ce invata Biserica, dar nu ostentativ si cu acreala. Sa fie ceva constructiv.
Numai bine!

| CristinaElena96 a răspuns:

Nu am nimic cu ateei, doar ca au conceptile lor impuse, care sunt ciudate din punctul meu de vedere.Totusi daca crezi ce ai de pierdut? Cred ca atunci cand nu crezi ai de pierdut daca constati ca exista.

| Alishia a răspuns:

Hey,sunt ateu, si nu cred ca sunt un fel de "dictator" si ce ai mai zis tu acolo.Nu am nimic cu nimeni sau cu alte religii si nu am chef de cearta.
Exprimarea opiniei se poate face doar cu curaj, eu asa cred, deci nu poti fi si las si curajor....intrebarea ta ma cam baga in ceata.

| AlexeHellsing explică (pentru Alishia):

Nu sunt prea sigur că nu poți avea și curaj și lașitate în același timp.
Gândește-te că încerci ceva de proporții. Ai curajul să-L începi și să-l susții, dar dacă nu merge bine te retragi cu lașitate. Nu vorbeam la adresa ta, a fost doar un exemplu. Dar nu înțeleg care parte din întrebarea Vi se pare corect ca pentru exprimarea opiniei, un ateu să fie laș? te-a băgat în ceață.

| metha0xphore a răspuns (pentru AlexeHellsing):

S-a plictisit de de conversatii inutile cu tine care nu duc la nici o concluzie, n-a fost las. Eu cred ca a facut bine, cu acel ignore care vad ca te-a suparat extrem de tare, a cedat pur si simplu. Indiferenta doare mai mult. Dar nu-i nimic ai alti parteneri cu care sa intri in contradictoriu.

| Alishia a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Cam asa ceva...

| CamiiBăă a răspuns:

Buna! Eu nu am vazut partea in care Tatal Nostru a fost jignit de acel utilizator.Ai putea sa-mi spui exact ce a zis despre el?

| HueyFreeman a răspuns (pentru CamiiBăă):

Ca nu exista.

| CamiiBăă a răspuns (pentru HueyFreeman):

Multumesc ca m-ai lamurit happy.

| AlexeHellsing explică (pentru CamiiBăă):

Mai bine uită-te la răspunsurile lui și vei vedea singur/ă.

| cristif a răspuns:

De unde ai scos asta cu "ateii sunt mai numarosi ca si crestinii"? De vreme ce acel ateu neaga existenta lui Dumnezeu, crede in existenta lui. Nu poti nega ce nu exista, e o filosofie intreaga aici.

| Lydia28 a răspuns:

Da, te inteleg, tocmai ce am incercat si eu o discutie cu el raspunzand la intrebarea pusa tot de el si-a m-a amenintat ca-mi da ignor: cred ca e noua lui arma cand se sperie sau nu stie ce sa-ti raspunda. Da, lasitate poate sa fie un cuvant de caracterizare. Mie mi se pare corect ca daca ai avut curaj sa te bagi intr-o discutie pe care tu ai deschis-o, sa ai curaj sa vezi pana la capat ce ti se raspunde nu sa bagi capul in pamant ca strutul.

| AlexeHellsing explică (pentru Lydia28):

Lucrul cel mai bun este că așa descoperim că deși râd în fața propovăduirii noastre, ei se tem de noi iar în momentul în care le calci limitele gândirii se dau un pas în spate și ridică zid pentru a se feri.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Lydia28):

Mie mi-a dat ignor pentru ca e limitat psihic, fizic si mai ales mental pune niste enunturi tampite si e mai rau ca un copil mic, acela isi ia jucariile si pleaca.

| metha0xphore a răspuns:

KingQuestions Tu vrei sa ne arati noua Adevarul tau, insa uiti ca fiecare persoana este un microcosmos si are propriul set de idei, o perceptie proprie dupa care isi ghideaza alegerile. Nu prezenta adevarul tau ca fiind universal, fiecare crestin are dreptul de a citi biblia si a o intelege. Insa de mici suntem invatati sa pricepem dupa un anumit tipar biblia. Daca un musulman sa zicem ar citi Biblia ar avea idei complet diferite de ale tale si ale ortodocsilor in general pentru ca ea ne ofera o multitudine de sensuri.

Eforturile tale nu fac decat sa imi contureze bine ideea de crestin agasant, da e ok pentru fiecare sa aduca argumente pro comunitatii sale si eu daca as avea o secta as apara-o pana in panzele albe. Insa nimeni nu ataca, este doar o polemica intre cel ce crede in ceva si cel ce nu crede.

Biserica si-a pierdut din adepti (sau sponsori) din cauza vremurilor realiste in care ne aflam, masele nu mai au nevoie de un control strict
care sa mentina pe linia de plutire moralitatea fiintei umane, deci ne descurcam si singuri.

Si cred intr-o divinitate, insa nu in icoana creata de oameni, in mintea mea dumnezeu nu e asupritor, intr-adevar are la baza trinitatea si nici macar nu am nevoie sa merg la biserica sau sa citesc rugaciuni dintr-o carte ca si cum ar fi niste incantatii. Zeul meu mi-e aproape oriunde.

Oamenii au nevoie sa creada in ceva, dar chestiile spirituale nu trebuiesc impuse.

Atei sunt manati de ceea ce se numeste "propriul stapan". Nu le place sa stie ca exista ceva superior.

Insa nici mie nu imi plac luptele "metaforice" intre cele doua tabere. Mi se pare o pierdere de vreme. V-am salutat.

| AlexeHellsing explică (pentru metha0xphore):

Nimeni n-a impus Divinitatea, însă suntem deranjați de acțiunile ateilor împotriva Divinității și faptul că atunci când nu mai pot contraataca(metaforic vorbind) se retrag și chiar închid gura celui pe care-l crede o amenințare.
Mă simt cam obosit, dacă nu te superi îți voi continua răspunsul mâine. O seară frumoasă!

| HueyFreeman a răspuns (pentru AlexeHellsing):

"Nimeni n-a impus Divinitatea" Parca aveai niste cunostinte legate de Evul Mediu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

"Nimeni n-a impus Divinitatea"... esti sigur ca aceasta afirmatie este corecta in Rromania?

| AlexeHellsing explică (pentru HueyFreeman):

Dragul meu, vorbim despre prezent.

| AlexeHellsing explică (pentru anonim_4396):

Da, și deși pare greu de crezut, este corectă și pe acest site.

| HueyFreeman a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Bun. Atunci imi zici de ce sunt obligat sa iau parte la acea ora optionala numita ora de religie? (care mai nou este ora de ortodoxie) Nu ti se zice ca este "optionala", nu ti se zice ca poti face o cerere sa renunti, daca afli nu ti se zice ce cerere ai de facut si cum si cu ceva mai mult noroc nici nu ti-o accepta. Daca asta nu-ti convine, atunci ce zici de botez? Crestinismul este impus asupra pruncilor chiar inainte ca acestia sa poata gandi.

| AlexeHellsing explică (pentru HueyFreeman):

Domnul meu, atâta timp cât ora este TIPĂRITĂ în catalog, atunci depinde doar de profesor dacă o faci sau nu.
La școală treaba ta e să-nveți, nu să ai mofturi. Dar dacă chiar vrei să scapi de ea, pune o crerere la direcțiune, iar de nu-ți va fi aprobată dă vina pe director.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru HueyFreeman):

PAi ortodoxia e religia nationala, Einstein.

| HueyFreeman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Draga domnule aducator de ad hominem. Ortodoxia este religia MAJORITARA, NU NATIONALA. Romania este un stat laic (pe hartie), deci nimeni nu are dreptul de a-ti impune o anumita religie.

Întrebări recente