| Inferno a întrebat:

Acum ceva timp (5-6ani), in generala, profesoara de religie ne-a spus o poveste, pe care am sa incerc sa o reproduc.
Un batran foarte credicios avea o cireada de vaci 7 copi o casa darapanata si o sotie. Lucifer vorbind cu Dumnezeu ii spune de acest taran ca il poate face sa treaca de partea lui. Dumnezeu ii spune sa incerce sa il corupa ca nu va reusi.
Dumnezeu il supune la primul test:
Cireada omului este ucisa de o furtuna si omul ramane fara mancare. Dar omul continua sa se roage la Dumnezeu.
Testul 2:
Nevasta il paraseste spunand ca nu mai au cu ce sa traiasca.
Omul ramane credincios si spune: Dumnezeu tu mi-ai dat tu mi-ai luat.
Testul 3 si ultimul:
Casa in care barbatul locuia este distrusa de un incendiu si cei 7 copii mor.
Dar omul spune: Dumnezeu tu mi-ai dat tu mi-ai luat.
Acum intrebarea:
Ce vina aveau acei copii? Ce vina avea tatal?

11 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sti ce am invatat?
Dumnezeul crestinilor e cu adevarat cam rau, luad viata a 7 copi.
Da, stiu ca e doar o poveste.

| DrunkenRat a răspuns:

Evidentiaza ca dreptatea nu se face in viata actuala.

| William a răspuns:

Eu stiu ca pilda era cu un om bogat care avea de toate si Dumnezeu ca sa il testeze i-a luat tot, bani, animale, si apoi au inceput sa ii moara si copii. Si omul acela nu si-a pierdut credinta si zicea ''Domnul a dat, Domnul a luat, fie Domnul binecuvantat.

| DorelSudoru a răspuns:

Ca d-zeu e mai a dracu ca dracu

| eucumine010 a răspuns:

Nici o vina, e doar o poveste.

| ghiolbitza a răspuns:

Asta e pilda lui Iov, varianta scurta si pe intelesul tuturor. Copiii si tatal nu au avut absolut nici o vina. Dumnezeu lucreaza in feluri care sunt greu de inteles pentru mintea noastra, dar tot ce face, face cu un scop. Nimic nu e intamplator.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

E povestea Dreptului Iov.

| whiteshores a răspuns:

Bună Inferno,

Povestea de care spui tu este de fapt o povestire din Biblie, și anume este vorba despre viața lui Iov, un om cu care Dumnezeu s-a lăudat înaintea lui Satan că e drept în toate căile lui și că e un om cu inima curată. Satan a răspuns că Iov este așa pentru că Dumnezeu l-a ocrotit și i-a dat tot ce îi trebuie în viață. Atunci Dumnezeu a permis lui Satan să se atingă de tot ce are Iov (bogăție, familie) ca să îi demonstreze că atitudinea acestui om nu depindea de lucrurile pe care le deținea. A rămas fără bogății și fără copii (avea 10) în aceeași zi.

Dumnezeu i-a zis lui Satan că Iov a rămas un om drept și cu inima curată, iar Satan a replicat că Iov este așa pentru că el, personal, a rămas neatins. Atunci Dumnezeu i-a îngăduit să se atingă de trupul lui, numai să nu îi ia viața. Ca urmare Iov s-a îmbolnăvit de o boală de piele, care îi provoca mari dureri și din cauza căreia toți prietenii s-au îndepărtat de el, a fost disprețuit și chiar soția lui l-a îndemnat să blesteme pe Dumnezeu și să moară. În toate aceste lucruri Iov a rămas drept înaintea lui Dumnezeu.

După aceste momente a urmat o altă etapă din încercarea lui Iov. Niște prieteni au venit la el cu sfaturi și fiecare a încercat să îl determine să 'recunoască' ce a greșit și să suporte pedeapsa pe care o merită. Iov accepta foarte greu aceste lucruri, știind că a fost drept și că nu merita aceste lucruri. La sfârșit Dumnezeu însuși a vorbit cu el, i-a arătat toată măreția lucrurilor făcute de El, iar Iov a înțeles că el este doar un om și existența lui însăși a fost dăruită de Dumnezeu, că nu este îndreptățit să îl tragă la răspundere pe Dumnezeu. Concluzia lui Iov a fost:

2. "Ştiu că poţi să faci orice şi că nu este nici un gând care să nu ajungă pentru Tine faptă.
3. Cine cutează, ai zis Tu, să bârfească planurile Mele, din lipsă de înţelepciune? Cu adevărat, am vorbit fără să înţeleg despre lucruri prea minunate pentru mine şi nu ştiam.
4. Ascultă - ai spus Tu iar - şi Eu voi vorbi, te voi întreba şi tu Îmi vei da lămuriri.
5. Din spusele unora şi altora auzisem despre Tine, dar acum ochiul meu Te-a văzut.
6. Pentru aceea, mă urgisesc eu pe mine însumi şi mă pocăiesc în praf şi în cenuşă".

În anii care au urmat Dumnezeu a binecuvântat pe Iov dublu cu tot ceea ce a avut înainte și cu încă cu 10 copii.

Învățătura din viața lui Iov este foarte complexă și nu cred că poate fi cuprinsă în doar câteva fraze. Personal am înțeles cât de mare este Dumnezeu, cât de nepotrivită este atitudinea noastră prin care îl facem răspunzător pentru toate lucrurile rele care ni se întâmplă. De asemenea, am înțeles că prin suferință ne maturizăm și înțelegem altfel lucrurile decât dacă avem o viață doar din lucruri frumoase. De cele mai multe ori doar atunci când avem probleme suntem mai atenți la lucrurile importante din viața noastră, realizăm că multe o să treacă repede și încercăm să valorificăm lucrurile care sunt veșnice.

Sper că vor fi de folos aceste cuvinte.

| Archdaemon a răspuns:

Basme

| slalomprintrecretini a răspuns:

Dumnezeu incerca sa ii arate Lucifer ca omul a ramas sarac lipit si a continuat cu ruga si in speranta ca va veni pe strada lui.
Copii nu aveau nici o vina si nici tatal lor.
Asa a vrut Dumnezeu ca unii oameni sunt trup si suflet pentru El.

| s3my a răspuns:

Dar vacile ce rasa erau? casa era cu etaj?

nu aveau nicio vina nici unul nici celalalt, e pur si simplu o pilda din care cei religiosi pot invata ceva.