| anonim_4396 a întrebat:

Acum cine nu mai crede in isus?
http://www.youtube.com/watch?v=HLSIHYbedII

45 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

In isus poti sa crezi c-a existat, dar asta nu inseamna ca trebuie sa crezi si povestile de adormit copii care se spun despre el. Singura lui "putere" mai iesita din comun a fost ca a putut convinge unii oameni care l-au urmat si i-au dus ideile mai departe. Atat.

| OnuOnulică a răspuns:

Intodeuna o sa cred.

| Exilee a răspuns:

Mascarada.

| Maxim96 a răspuns:

O sa cred in El si nu o sa tagaduiesc pe Stapanul meu!

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru sublime89):

Daca ii afirmi existenta din trecut, afirmi ce spune Biblia, deci nu poti afirma doar o parte din Biblie, ori minte, ori nu. Nu e o parte mai adevarata si alta mai putin adevarata, asa cum daca Il recunosti pe Dumnezeu, il recunosti si pe Satan. Iar singura lui "putere" mai iesita din comun a fost faptul ca a vindecat toti acei oameni cand traia fizic. happy

| VannyFeiereisz a răspuns:

Nu esti de datoria noastra sa convingem oamenii, noi doar trebuie sa le vorbim despre Isus, sa propavaduim Evanghelia, dar este datoria Duhului Sfant sa lucreze in ei. Fii binecuvantat!

| Aalexander a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Esti cea mai draguta fata de pe TPU.

| sublime89 a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Eh hai ca lumea nu-i nici neagra nici alba, e gri. Asa e si biblia. E o legenda care porneste de la un sambure de adevar. Evreii au vrut sa-si scrie istoria, dar au adaugat elemente supranaturale pentru ca ei au fost absolut convinsi ca sunt "alesi" de catre un zeu. De fapt, aceeasi convingere o are orice popor, ca el e mai special decat celelalte. Ce e adevarat despre biblie e ca geneza e un basm total. Aia nici macar legenda nu e. Deci din start biblia isi pierde cam toata credibilitatea.

| ErrorFound a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Tu nu intelegi o chestie. Poate ca Iisus a existat si poate ca era doar un smecheras. La fel de bine putea exista si Superman, dar asta nu inseamna ca avea toate puterile pe care se spune ca le are. laughing Inainte oamenii erau creduli si credeau orice.

| Lizzu a răspuns:

Esti credincios si agreezi o asa "blasfemie"? laughing wow

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru sublime89):

Zici tu? Evreii au fost oameni neprihaniti atat timp cat si-au recunoscut pacatele si au cerut iertare, dar apoi acesti evrei considerand ca vor fi iertati si fara sa se mai roage Domnului au cazut in pacat si in ratacire. Ceea ce vorbim noi aici (si toata viata ta, a noastra ) nu e cu nimic mai real decat ce a spus Biblia, daca tot presupui ca geneza e doar un basm. Atata timp cat muzica pe care tu o asculti are la baza "1 + radical din 5 " inseamna ca nu ai deloc simetrie avand in vedere ca ai avea nevoie de 1, 612 din secunda pana la tonul urmator.
Tu spui ca lumea e gri de unde denota ca tot ceea ce vei face restul vietii este sa minti. In viata reala exista doar "da" sau "nu" restul sunt doar nuante si concesii, iar tot ceea ce pot face ele este sa minta. Ori toata Biblia e o prostie, ori nu mai e. Sau pentru tine Dumnezeu exista cu adevarat in anumite pasaje? In cele care nu sunt basme. Sincer imi plac mai mult ateii, macar ei sustin tare si raspicat ceea ce spun, nu oscileaza ca pe undeva Biblia are dreptate si prin alte parti se inseala laughing

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru ErrorFound):

Avand in vedere ca nu sunt alte surse din care poti sti daca Isus a existat sau nu in afara de Biblie, daca sustii ca intr-adevar a existat (chiar si fara puteri sau altele) sustii ce spune Biblia. Asadar, acum Biblia care spune ca a existat (fara puteri) nu mai este scrisa de psihopati, amfetaministi etc? Ori toata Biblia e un basm si Isus ca si Tatal si Duhul Sfant nu exista, ori exista partial, ori cum?

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Aalexander):

Daca m-ai cunoaste in realitate ti-ai schimba parerea laughing sunt si mai si laughing. Multumesc!

| ErrorFound a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Pai poate ca Iisus a existat si nu avea puterile, dar a inspirat o parte din ea. Vrei sa spui ca daca Iisus a existat este automat adevarata si povestea lui Adam si Eva? Sau a lui Moise? Sau a lui Noe? Tin sa mentionez ca Biblia a fost scrisa la cateva sute de ani dupa Iisus deci..informatia poate fi alterata. happy

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru ErrorFound):

Vreau sa spun ca daca accepti o parte le accepti pe toate, cum daca accepti ca exista oameni posedati, il accepti implicit pe Satan, iar odata cu Satan il accepti pe Dumnezeu. Poate fi alterata laughing dar poate la fel de bine sa nu fie. Nu prea inteleg, acum daca nu crezi in partile cu Adam si Eva sau Moise, Noe si altii, dar totusi crezi ca a existat un Isus, respingi Vechiul Testament si il accepti pe cel nou?!

| ErrorFound a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Vad ca faci o gramada de ineptii, daca-mi permiti sa-ti spun.
De ce le-ai accepta pe toate?
Daca-mi spui ca ai vazut un elefant, eu te cred. Daca mi-ai spune dupa ca l-ai vazut dupa aceea patinand pe gheata, sunt obligat sa accept si acest lucru?

Ce inseamna pentru tine posedare? Daca posedare se face de catre fantome, si nu de catre Satana? Sau poate era skitzofrenie, mai stii?

Pai asta vreau sa spun(in legatura cu Moise, Adam si Eva, Noe si Iisus), ei nici macar nu s-au intalnit si ce i-a adus impreuna pe toti au fost niste barbari de la cateva secole dinstanta!
Hai sa spunem ca in momentul prezent, este foarte popular un om care spune ca i-a dat zeul Cthulku putere si poate sa controleze oamenii. Unii sceptici fac niste cercetari si descopera ca de fapt, acel om se folosea de hipnoza. Peste 2000 de ani apari tu pe Pamant si aderi la Ordinul lui Cthulku fiindca un om de acum 2000 de ani facea anumite lucruri. Aici e partea care se aseamana cu cazul lui Iisus, fiindca poate ca acel om(cel cu Cthulku) chiar a existat, dar NU a FACUT MIRACOLELE pe care se spunea ca le face, ai inteles?

| Musique a răspuns:

Chiar am râs la asta.hee hee)

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru ErrorFound):

Mai am o intrebare laughing De ce in toate comentariile de pana acum ai scris Isus cu 2x i?

| ErrorFound a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Http://www.isushristos.org/isus-sau-iisus-.html De ce crezi? Se pare ca stiu mai multe despre doctrina ta, chiar si decat tine.;)

| ErrorFound a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Acum te rog raspunde-mi la toata polologhia aia de mai sus, ca am vazut d-astia ca tine si inainte:cand nu stiu sa raspunda schimba subiectul.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru ErrorFound):

In primul rand nu sunt din biserica ortodoxa deci nu e deloc doctrina mea. In al doilea rand m-am referit, scrii cu 2x i sa arati respectul pentru Isus (sa arati unicitatea Lui)? Ti-e frica de Iad, nu-i asa? In al treilea rand incercam sa ma conving de profunzimea ateismului tau. In al patrulea rand cand am spus "mai am o intrebare" inseamna ca am inteles teoria ta si inainte de a-mi explica intelesesem gresit.

| RAY a răspuns:

In primul rand ar fi bine ca voi sa credeti in isus ca doar sunteti crestini, ciiudat eu nu vad nici un crestin care sa urmeze invataturile lui

| DavidOsam a răspuns (pentru ErrorFound):

Eu tin sa mentionez ca esti prost infromat. Biblia a fost scrisa pe o perioada mare de timp, incepand de la Moise, cu legile, pana la Apocalipsa lui Ioan. Pe cand era Isus ca om, Vechiul Testament deja era scris (din el se citea in sinagogi), iar Noul Tesment a fost scris pe parcursul vietii lui Isus. Primele copii ale manuscriselor au fost facute dupa 50 de ani de la inaltare, pastrand autencitatea pentru ca pe vremea aceea nu multi stiau sa scrie, iar scribii nu copiau litera cu litera.
Chestia asta e dovedita si stiintific de cercetatori necredinciosi. Tot ce s-a intamplat in Biblie s-a dovedit a fi adevarat, doar ca unii oameni dau "vina" pe natura.

| DavidOsam a răspuns (pentru DavidOsam):

Informat*

| ErrorFound a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Si daca scriam altfel intelegeai despre cine e vorba? straight face Na, uite de-acum ii zicem Cr@s7os, ok?
Iar, incepi si tu cu iadul...are la fel de multa logica pentru mine daca mi-ai spune ca iepurasul de paste s-ar ridica de pe farfurie si m-ar taia bucatele. straight face

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru ErrorFound):

Sa fii indoctrinat intr-o biserica ortodoxa inseamna "Iisus" de multe ori nu am spus deloc ca nu stiu despre cine vorbesti, nu am ghinion cand gandesc. In schimb, m-am amuzat prima oara cand am citit ironia cu iepurasul, spusa de un alt membru TPU si reamintita de tine. Nimic nou sub soare laughing

| Aalexander a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Gata ba ia terminati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai du-te ma si fa nani.cati ani ai? 8?