| Kitler a întrebat:

Lawrence Krauss crede ca Isus nu a fost real :)) http://www.youtube.com/watch?v=_J4QPz52Sfo&t=40m20s

Tu ce crezi? :) E posibil ca Isus sa nu fi existat vreodata?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Ar fi posibil sa fie un personaj inventat intr-o anumita masura. Aproape sigur cei care au scris biblia i-au bagat foarte multe cuvinte in gura, aia e clar laughing Dar eu cred ca a fost o persoana reala, un pretendent la titlul de mesia. Iar ulterior oamenii l-au transformat intr-un semi-zeu.

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In perioada de 150 de ani, exista noua surse necrestine care il mentioneaza pe Tiberiu Cezar, imparatul roman din timpul lui Isus.Asadar,fara a lua in considerare si toate sursele crestine, Isus este mentionat de o sursa mai mult decat imparatul roman. Daca punem la socoteala si sursele crestine, autorii care Il mentioneaza pe Tiberiu cu un scor de 43 la 10.

| cristi202 a răspuns:

Si eu pot crede ca Kitler nu exista pe TPU. Insa oare nu e stupid, atita timp cit vad o intrebare pusa de el aici? La fel e si cu Isus, in trecerea Sa prin lume, a lasat urme, totul e sa le gasesti ca sa vezi daca a fost printre noi sau nu. Istoric vorbind, Isus e una din cele mai bine atestate persoane ale antichitatii. Te poti indoi de existenta altora mai bine decit de a Lui, si totusi nu te indoiesti de existenta lor, ci crezi ce zice istoria despre ei, insa cind e vorba de Isus, multi se indoiesc, desi ar trebui sa fie invers.

| AnghelB a răspuns:

Exista suficiente dovezi despre existenta lui Iisus.
Doar ignorantii pot sustine contrariul.
Teoriile lui Lawrence Krauss despre cosmos sunt frumoase si elegante, dar sunt deocamdata doar niste teorii.
Universul este plat, iti spune ceva?

| Dumniezău a răspuns (pentru AnghelB):

"Exista suficiente dovezi despre existenta lui Iisus." Serios? Din cate stiu eu toate dovezile ca gizaz a existat sunt niste falsuri la fel ca religiile.

| AnghelB a răspuns (pentru Dumniezău):

"Din cate stiu eu "
Tocmai ai descoperit problema.
Mai citeste, mai studiaza etc.

| Dumniezău a răspuns (pentru AnghelB):

Nu am ce sa mai citesc.Deja stiu raspunsul.Acela ca nu exista dzeu.

| AnghelB a răspuns (pentru Dumniezău):

Ateii de varsta ta stiu deja totul, nu mai au nevoie sa invete nimic.
Pacat ca cei mai multi dintre voi nu stiti nici macar sa scrieti corect.

| Dumniezău a răspuns (pentru AnghelB):

Pai si normal ca stim totul...despre religie si despre gizaz care NU EXISTA.

| AnghelB a răspuns (pentru Dumniezău):

Poate ai avut gripa sau oreion cand ai fost mic si de aceea ai impresia ca stii totul.

| victoreanu a răspuns:

Lawrence Krauss este un idiot care cerșește atentie.

| RAY a răspuns:

Ca a existat ca personaj istoric nu exista, doar falsuri crestine in rest nimic o dovada clara ca a existat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu eu nu cred ca nu a existat.eu cred ca exista si este real, viu si sta la dreapta tatalui, si va veni sa judece vii si mortii si a carui imparatie nu va avea sfarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostii, cum sa nu fi exista? Acel om, e...

| Buresbista123 a răspuns:

-))) DA e foarte posibil hahaha la fel ca si cu Mos Craciun si el e in aceeiasi categorie...

| ciotori a răspuns:

Vai cate exista in lumea asta.Sa nu te indoiesti NICIODATA de existenta lui Iisus nici in gluma!