| navarre a întrebat:

Adventista criminala care A TRANŞAT UN OM, nu mananca carne (din convingeri religioase) dar cand a ucis si tranşat acel om, nu a mai avut,, convingeri religioase’’!? sau da!?
http://www.youtube.com/watch?v=yZqr6l6NVaw&feature=youtu .be

33 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Stimate navarre, te rog sa te uiti la stirile de la 5 si la toate grozaviile de-acolo. Oricand nu se specifica religia, atunci e implicit ortodoxa. Ce-ar fi daca la fiecare stire ar incepe textul asa "Un ortodox si-a ucis mama, un ortodox a violat o fata, etc."? Indiferent de religie oamenii pot gresi, pot ucide, pot face ce vor. Dar ideea asta de a-i numi confesiunea religioasa (alta decat ortodoxa) este o strategie bine gandita de tip... ortodox... pentru a denigra celelalte religii.

| EmaS a răspuns (pentru mihaibrasov):

Ai perfecta dreptate.In astfel de cazuri este cu siguranta vorba despre o boala psihica.Pentru ca religia nu instiga la violenta de nici un fel.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Dragul meu iubesc aceasta Carte deoarece ea este Cuvantul lui Dum nezeu.In vechime era legea talionului.Fiind luminat de Dumnezeu, Moise a alcatuit si el o serie de legi, pentru poporul lui Israel. Astfel, pentru a infricosa si pentru a imputina faptele cele rele, legea numita "a talionului" a fost si ea strecurata printre legile mozaice. Frica de pedeapsa era adesea in stare sa-l intelepteasca pe om, sa nu lucreze cele rele.Nu uita ca Domnul Isus a zis:,, Aţi auzit că s-a zis: „Ochi pentru ochi şi dinte pentru dinte."
Dar Eu vă spun: să nu vă împotriviţi celui ce vă face rău. Ci, oricui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.
Oricui vrea să se judece cu tine şi să-ţi ia haina, lasă-i şi cămaşa.
Dacă te sileşte cineva să mergi cu el o milă de loc, mergi cu el două.
Celui ce-ţi cere dă-i; şi nu întoarce spatele celui ce vrea să se împrumute de la tine.
Aţi auzit că s-a zis: „Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău."
Dar Eu vă spun: iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc,
ca să fiţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi.
Dacă iubiţi numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai aşteptaţi? Nu fac aşa şi vameşii?
Şi dacă îmbrăţişaţi cu dragoste numai pe fraţii voştri, ce lucru neobişnuit faceţi? Oare păgânii nu fac la fel?
Voi fiţi, dar, desăvârşiţi, după cum şi Tatăl vostru cel ceresc este desăvârşit.,,

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Nu este vorba de naivitatea mea.Biserica are nevoie de bani ca sa fie intretinuta. Dar noi ca biserica suntem implicati in multe activitati de intrajutorare. Tu de ce nu vrei sa intelegi ca la inceput, Dumnezeu in dreptatea si sfintenia Lui a pedepsit pacatul?! Dar pe urma in dragostea Lui a daruit pe singurul Sau Fiu ca sa plateasca pentru pacatele noastre. Ce este atat de greu de inteles? Sau cum ne putem noi permite sa Il luam la intrebari pe Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

El stia ca acei copii se duceau in iad si dorea sa ii trezeasca pe parintii lor ca sa se intoarca la Dumnezeul adevarat si astfel sa fie salvati de la iad.,, Dacă poporul Meu, peste care este chemat Numele Meu se va smeri, se va ruga şi va căuta faţa Mea, şi se va abate de la căile lui rele – îl voi asculta din ceruri, îi voi ierta păcatul şi-i voi tămădui ţara.,,

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Regulile nu le facem noi. Ele sunt facute; noi alegem daca ascultam sau nu de ele. Daca parintii se inchina la dumnezei straini atunci vor fi educati in acelasi fel, deci si ei vor fi inchinatori la idoli, vor face aceleasi practici pe care le-au vazut la parintii lor.In procent de saizeci la suta s-a demonstrat ca, copiii copiaza ceea ce vad la parinti.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Nu stiu daca ai copii, dar de multe ori este nevoie ca sa ii disciplinezi si sa le aplici cate o pedeapsa. Dar faci acest lucru pentru binele lor.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Dragul meu, exista niste Legi si ca cetatean al unei tari trebuie sa te supui autoritatilor acelei tari.La fel este si cu Dumnezeu. El este Suveran. El guverneaza, El este Creatorul nostru.Noi avem liber arbitru.Alegem sa ascultam sau nu.Si functie de alegerile pe care le facem vor suporta consecintele sau vom primi beneficiile ascultarii.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Dar tu nu intelegi ca noi am primit mantuirea prin har, prin credinta in Domnul Isus?!
Dumnezeu nu a avut o ''soata''. El a ales o fecioara neprihanita si un trup curat pentru a se intrupa Domnul Isus in trup de om.Este scris ca Domnul Isus se va naste din samanta unei femei.Citeam undeva(nu mai retin unde)ca s-a demonstrat stiintific ca Domnul Isus este singurul care nu avea cromozom barbatesc in sange.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Trebuie sa recunosti ca uneori este necesara aplicarea unei corectii copilului in vederea formarii unui caracter frumos.Cumnata mea care este psiholog, are o fetita care in mai va implini sase ani, bineanteles ca datorita profesiei pe care o are si a faptului ca traiesc in SUA, nu o bate niciodata pe fetita si o lasa sa se exteriorizeze exact asa cum simte ea ca sa isi formeze o personalitate puternica.Sincer,eu nu sunt de acord cu ea. Mi se pare destul de obraznica si de needucata.

| EmaS a răspuns (pentru navarre):

laughing Chiar nu te mint, dar nu imi amintesc unde am citit acest lucru!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Eu nu gasesc nimic gresit in aceste practici.Era un mod de a ii recunoaste pe cei care sunt robi sau slobozi.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Bine, bine.Asa era atunci, care este problema ta? Sunt atatia si in zilele noastre tatuati si plini de cercei, in urechi, nas, limba, buze si mai stiu eu unde? Isi fac fel si fel de freze, dar esti de acord cu ei, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Dumnezeu nu a gresit niciodata.Eu am incredere in toate lucrarile Lui.
Te bucuri ca am raspuns gresit?
Dar fii sincer tu esti de acord cu tatuajele si cu cerceii pusi peste tot?

Răspuns utilizator avertizat
| Zazu a răspuns:

Mai navarre, cum ii ziceam unui consatean mai devreme. Unu cand e jigodie, e jigodie oricum, ateu fiind sau religios.Ca vrei tu sa te legi de religia muierii, e alta treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-a iubit atat de mult incat a vrut sa fie una cu el.si cum poti mai bine decat asa? deci; din dragoste, navarre, din dragoste. i-a si declarat asta in timp ce-l manca; te plac foarte tare. dar nu mai era auzita de respectivul.

| Danielcristian a răspuns:

Adventista criminala care a transat un om,
Ce te face sa crezi ca adventisti nu pacatuiesc?
ce te face sa crezi ca adventisti nu au voie sa ucida?
Cati ortodoxi sau alte religi n-au facut asemenea chesti?
de ce vezi paiul din ochii altora?

Nu exista padure fara uscaturi, nici carne fara oase nici drumuri fara gropi sau denivelari si multe altele.

Cand ati vinzi sufletul diavolului, cand cel rau te stapaneste, cand ai slujesti lui satana atunci orice ieste posibil, daca umbli cu dumnezeu daca ai slujesti lui nu o sa ajungi sa transezi, sau sa violezi legea lui dumnezeu, exod 20 sunt cele 10 porunci daca scrie sa nu ucizi si tu o faci ai slujesti lui Dumnezeu?
Parerea mea e sa citesti biblia si sa nu judeci pe cel stapanit de diavol, priveste spre Domnul isus caci el o sa-ti dea cel mai bun raspuns.

| YumeHime0 a răspuns:

Dar de penticostala care si-a omorat bebelusul in Piata Sfatului din Brasov ai auzit? Eram de fata worried... Cica asa i-a spus Dumnezeu. Nu e vorba de religie. Oamenii pot fi bolnavi psihic indiferent de religie.

Răspuns utilizator avertizat