| Alexen a întrebat:

Ai voie sa fumezi in post?! Dau funda happy

19 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Fumatul e interzis de religia ortodoxa, deci post nepost n-ai voie sa fumezi daca vrei sa te mantuiesti. Se considera ca iti distrugi intentionat corpul.
PS. Nu-s ortodox si nici nu fumez, eu va spun doar ce scrie prin canoane.

| M25M a răspuns:

Nu.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru PedoBarbie):

Isus fuma ganja cu apostolii sai

Răspuns utilizator avertizat
| Nucreeed a răspuns:

Fa ma ce vrei tu si nu mai te gandi daca e pacat sau nu...o viata ai!

| andri22 a răspuns:

Deci eu nu am inteles si niciodata nu pot sa inteleg asa ceva, eu nu inteleg la ce-s bune tigarile fumul ala, de stres stiu, dar nu iti tine nici de foame nici de sete si nimeni nu poate sa ma convinga niciodata pentru ca tot cu parerea mea raman, nu-s bune de nimic tigarile doar de aruncat! O zi buna

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Fumatul poate fi considerat o patima.
Insa mai ales in post, trebuie sa ne abtinem nu numai de la alimentele mentionate, de la toate, sa aratam ca nu suntem robii lor!

| RAY a răspuns:

Speri la vietii vesnice dar nu ai traito pe asta, lasa pacatele inventate de preoti si traieste viata ca una ai

| iusy98 a răspuns (pentru RAY):

Deci asta este argumentul ateului si aici citez:,, lasa pacatele inventate de preoti si traieste viata ca una ai''
Si eu care credeam ca ateii se chinuie se ne convinga ca credinta noastra este o prostie cu niste argumente rationale.M-am inselat.

| Exilee a răspuns (pentru RAY):

Cum indrazniti sa afirmati o asemenea idee impertinenta. Cei care fumeaza tutun, vor fi parjoliti in tutun daca nu se lasa de acest viciu. SI da, este un mare pacat. Trebuie sa ne lasam de aceasta patima, acest viciu. Pentru ca, daca noi fumam inseamna ca-I daruim lui Iisus Hristos foc, iar la raundu_I si El ne va darui tot foc daca nu ne vom pocai si ne vom cere iertare inaintea Lui pentru tot.

| Marian001 a răspuns (pentru PedoBarbie):

Exact cum spui,fumatul e pacat in Biserica Ortodoxa, pentru ca Sf. Apostol Pavel spune:"Trupurile voastre sunt Templul Duhului Sfant", deci cei care fumeaza murdaresc oarecum Templul Duhului Sfant, tot Apostolul Pavel spune: "Sa umblam cuviincios ca ziua, nu in ospete si in betii.

| Purec a răspuns:

Ai voie, dar doar ierburi care dau halucinatii. In felul asta te apropii de Iisus, de Dumnezeu, daca fumezi destul, chiar poti sa il vezi cum coboara din cer sa vorbeasca cu tine

| Thunderstruck a răspuns (pentru Exilee):

Sa mor de-am inteles cea-i vrut sa zici...Cred ca si tu fumasesi ceva inainte, dar nu tutun.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Nu ai voie

| Silviuloan a răspuns:

Nu. Trupul este templu al duhului sfant.

Răspuns utilizator avertizat
| alexutzav a răspuns (pentru Purec):

Purec ierburile te fac pe tine sa crezi ca se koboara dumnezeu sa vb cu mine

| robby212 a răspuns:

Fumatul este pacat! Se numeste sinucidere lenta!