| Pamela231 a întrebat:

Ajutati-ma. vreau dovezi ca dumnezeu exista ca daca nu ma fac atee. Aducetimi dovezi ca nu stiu ci sa mai cred? ajutor sad

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Exista Dumnezeu.Cine Il cauta cu tot dinadisul Il va gasi. Poti sa Il cunosti pe Dumnezeu in genunchi prin rugaciune si citind Biblia in fiecare zi.Acolo o sa descoperi caracterul si atributele Sale.

| GRs a răspuns:

Fa cum spune EmaS, citeste Biblia si mai ales vechiul testament. Sa nu treci cu vederea crimele Lui Dumnezeu laughing.

| OOOLEOOO a răspuns:

Se numeste credinta, daca simti nevoia unui Divin in viata ta multumeste-te cu a crede...credinta nu cere dovezi.

| usuk a răspuns:

Hei.nu exista dovezi tangibile cu privire la existenta sa doar marturii ale unor persoane.si chiar nu vad de ce te ar preocupa pe tine sau pe noi acest lucru..in africa un om nu traieste mai mult 30 ani..ar trebuii sa ne oprim din a mai crede sau nu ceva si sa incepem sa facem ceva. ceva BUN

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Uite sfat:Ramai crestina, sau mai bine agnostica, si atunci cand vei invata gramatica lb romane, poti deveni ce vrei tu.

| Zenicide a răspuns:

Exista. E la fel de real ca Odin.

| scumpik99 a răspuns:

Buna.De ce respiri? De ce ai sentimente? Adica cumva mi-am vazut eu sentimentele? Tablourile din intreaga lume s-au creat singure? De unde stiu eu ca nu s-au creat singure? De ce crezi in Isaac Newton? L-ai vazut vreodata? Scuze ca am inceput asa dar uite iti raspund eu la intrebarile mele:Respir pentru ca e parte din viata mea, fara respirat nu pot trai.Am sentimente pentru ca am suflet, totusi nu il vad dar il simt.Nu s-au creat singure tablourile, imaginile, etc pentru ca nu se poate.Are fiecare opera un autor.Dar se poate si prin moduri diferitetongueoate ca un pictor a stropit tabloul si asa l-a facut.Se poate si asa.Cred in Isaac Newton deoarece ii vad dovezile, vad ce a descoperit, simt asta chiar daca nu l-am vazut vreodata.
Deci ai inteles nu? Cred in Dumnezeu pentru ca e parte din viata mea, nu l-am vazut vreodata dar il simt, il respir. Universul nu s-a creat singur, Dumnezeu l-a creat.Si nu inteleg de ce atatia si atatia oameni despart stiinta fata de credinta.Stiinta si credinta convietuiesc impreuna.De unde nu stim noi ca s-a produs o explozie cand s-a creat lumea? De unde nu stim noi ca Dumnezeu a provocat aceasta explozie despre care auzim o multime de lucuri.In Biblie nu scrie exact cum s-a creat universul. Spune doar ca Dumnezeu a zis sa fie lumina.De unde stim noi aceea lumina a fost o explozie? Si daca tot vrei sa o luam pe partea de dovezi avem dovezi si din partea istoricilor crestini.Cu toate ca majoritatea crestinilor aduc principii vii, care se vad, se simt pentru ca asa e mai sublim, mai nobil totusi avem dovezi si din partea istoricilor crestini. Dumnezeu insusi ne dovedeste ca exista deoarece are grija de noi, ne hraneste, ne dea o familie, daca multi oameni traiesc rau nu e vina lui Dumnezeu ci a oamenilor.El a lasat natura si comuniunea cu oamenii intacta, ne-a lasat sa traim in armonie, dar omenirea a distrus-o.

Cred ca oamenii de stiinta is fara pic de ratiunde si gandire in ei.Gandeste-te un pic:cum sa se creeze oamenii singuri? asa, un foc si gata? Cum de atatea lucruri uimitoare se intampla? Crezi ca ordinea lor e asa de la sine? Gresesti, cine face sa creasca bebelusul in burta mamei? Cine face sa creasca plantele? Viata, armonia, toate sunt date de Dumnezeu.

Dumnezeu exista peste tot, il vedem in animale, in oamenii umili, in natura uimitoare, in lucrarile pe care El le savarseste.
Acum voi explica ceea ce am zis:faptul ca nu il vedem in forma de materie asa cum suntem noi asta nu inseamna ca nu Dumnezeu nu exista.Totusi faptul ca nu il vedem pe Dumnezeu se datoreaza faptul ca chiar nu-l puteam vedea. Dumnezeu este un duh,un spirit atotputernic,un fel de lumina divina pe care corpul nostru ar incapabil sa suporte aceea lumina chiar daca l-am vedea pe Dumnezeu noi am fi incapabili cred cel mai mult confuzi,uimiti, speriati. Iti poti vedea sufletul? Iti poti vedea sentimentele cum ar fi dragostea, prietenia, sentimentul de protectie? NU dar totusi ele exista, sentimentele fac parte din facultatile sufletului.
Nu le vedem dar le simtim, le experimentam.

Oamenii s-au obisnuit atat de mult sa creada in doar ce vad si aici ma refer la Dumnezeu, iad, rai incat au uitat ca mai sunt atatea lucruri care nu le putem vedea si totusi le simtim, asta ne demostreaza ca avem un suflet prin care suntem capabili sa purtam sentimente.Natura prin minunatia ei, prin aceasta ordine minunata, noi crezand ca este de la sine dar aceasta este din cauza incapacitatii simturilor noastre, faptul ca suntem sanatosi, ne demonstreaza ca cineva de Sus are grija de toate aceastea!
Spre sfarsit iti voi spune o istorioara care cred ca o sa-i lumineze pe toti:
Un copil doarea cu ardoare sa stie daca il putem vedea pe Dumnezeu.
S-a dus la sora sa:
-Il putem vedea pe Dumnezeu? a intrebat
-NU prostutule, sigur ca nu! a raspuns ea.
Bosumflat s-a dus la mama sa careia i-a pus aceeasi intrebare.Cu blandete mama i-a explicat ca niciun pacatos nu il poate vedea pe Dumnezeu.
Cu mici variatii toti i-au raspuns la fel.
Totusi, nepierzandu-si curajul a luat drumul catre un intelept batran care i-a luminat pe multi.
L-a intrebat pe intelept:
-Inteleptule, te rog spune-mi, il putem vedea pe Dumnezeu?
Facandu-i mana cu semn sa se apropie inteleptul i-a spus in soapta:
Nu stiu de ce dar de la o vreme numai asta vad!

Cu totii, la fel ca acel copil ne punem aceasta intrebare.Dar daca meditam la cuvintele batranului vom intelege. Ceea ce vreau sa spun este ca daca intelegem rugaciunea cu adevarat, vom intelege credinta cu adevarat, in sufletul nostru se va face o mare liniste iar in aceea liniste locuieste Dumnezeu. Daca suntem atenti la rugaciune vom vorbi cu Dumnezeu.Ce inseamna rugaciunea? Inseamna sa vorbim cu Dumnezeu.Rugaciunea inseamna si rugaciunile uzuale cum ar fi tatal nostru, crezul care ne ajuta deoarece in aceste rugaciuni sunt cereri dar si marturisiri ale credintei care trebuie sa le facem dar in mod special rugaciunea este un mod de a comunica cu Dumnezeu.Trebuie sa vorbim cu Dumnezeu cum vorbim cu cel mai bun prieten, cum vorbim cu mama sau cu o persoana draga.Asa cum prietenul, mama, persoana ne asculta cu placere Dumnezeu ne va asculta de 10 ori mai mult! II vom simti prezenta atat de dulce, vom simti mangaierea cea mai frumoasa si vom sti ca il vedem pe Dumnezeu in rugaciune, in tot ce exista chiar daca fizic este peste simturile noastre.
P:S:"Daca crezi in Dumnezeu si nu exista nu pierd nimic.Dar daca eu nu cred si totusi el exista pierd totul". Bafta si mediteaza un pic, nu te baza numai pe rationamentul incult al stiintei banale care nu include in ea si ceea ce nu se vede dar totusi se simtehappy

| RAY a răspuns:

Cand o sa gasesti o singura dovada ca exista sa-mi spui si mie, din cautarea mea inca n-am gasit nici o singura dovada stiintifica, asa ca de ce sa cred in fantezi in ceva ce nu voi vedea, atinge vreodata?

| Mădă0611 a răspuns:

Nu te faci atee cand n-ai dovezi ca exista dumnezeu, ci cand ai dovezi ca nu exista. Asa ca relaaaaaax, confortul psihic şade bine.

| reihiuke a răspuns:

Dar ce ai patit? Si daca esti atee, unde e problema? happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru reihiuke):

Daca e atee o bate dumnezeu laughing Unii chiar cred asta.

| marsmallowlover a răspuns (pentru scumpik99):

Traiesti si respiri pentru ca tu ai fost creata biologic si ai dovezi in fata.Pentru ca pe tine nu te aduce nici barza, si nici nu vine sfantul Petru la tine si iti spune ca esti insarcinata, si tu prin dovezi si aparate stintifice vezi ca esti gravida.Este stiintific demonstrat ca noi fara soare nu putem trai, distanta planetei noastre fata de soare este benefica pentru existenta noastra si ne sigura acest lucru. Dumnezeu a creat pamantul plantele si apa in a 3 a zi, iar soarele, luna si stele in a 4 a.Plantele fara fotosinteza(fara soare) nu pot trai, explica! Si da de vazut nu l-am vazut pe newton dar exista dovezi clare ale existentei lui, teorii demonstrate si eventual picturi cu fata lui, nu niste povesti scrise in biblie pentru a manipula poporul! o zi buna!

| scumpik99 a răspuns (pentru marsmallowlover):

Buna.Deci oricate dovezi as aduce unor atei ca exista Dumnezeu unii chiar refuza acest adevar,Este exact ca si cum un om caruia ii prezinti fotografii ale astronauţilor în timp ce merg pe Lună, interviuri cu astronauţii, roci selenare… toate dovezile n-ar avea nici o valoare dacă persoana respectivă a ajuns deja la concluzia că oamenii nu pot ajunge pe Lună.
Când vine vorba de posibilitatea existenţei lui Dumnezeu, Biblia spune că unii oameni au văzut suficiente dovezi, dar că aleg să înăbuşe adevărul despre Dumnezeu. Pe de altă parte, acelora care vor să ştie dacă există Dumnezeu, Dumnezeu Însuşi le spune: „Mă veţi căuta şi Mă veţi găsi; dacă Mă veţi căuta cu tot dinadinsul, Mă voi lăsa găsit."
Înainte de a analiza datele referitoare la existenţa lui Dumnezeu, răspunde-ţi la întrebarea: „Dacă Dumnezeu chiar există, aş vrea să-L cunosc?" Iată apoi câteva motive care ne pun pe gânduri…
Totusi voi reconsititui ideiile mele dezordonate ce-i drept si le voi reproduce intr-o forma mai ampla, mai ordonata, prezentandu-ti 6 argumente rezistente:
1) Complexitatea planetei noastre ne indică existenţa unui Creator care nu doar a creat universul în care trăim, ci îl şi menţine în viaţă astăzi. Exemple:planeta noastra, apa, etc
2)Complexitatea creierului uman indică existenţa unei inteligenţe superioare la originea sa-procesează simultan un volum impresionant de informaţii. Creierul tău primeşte informaţii referitoare la toate culorile şi obiectele pe care le vezi, la temperatura din jurul tău, la presiunea cu care apasă picioarele pe podea, la sunetele din jurul tău, la cât de uscată îţi e gura, chiar şi cum apare acest articol pe ecran. Creierul înregistrează şi procesează toate emoţiile, gândurile şi amintirile. Totodată el urmăreşte continuu funcţiile trupului, cum ar fi ritmul în care respiri, mişcarea pleoapelor, senzaţia de foame şi mişcările muşchilor mâinilor.
3)„Întâmplarea" sau „cauzele naturale" nu pot explica în mod credibil toate aceste lucruri extraordinare. Dacă nu credem că există Dumnezeu, atunci nu ne rămâne decât să credem alternativa: că tot ceea ce există în jurul nostru a apărut la întâmplare, din cauze naturale. ceea ce incerca sa demonstreze Pasteur cu secole în urmă este confirmat acum de ştiinţă: viaţa nu poate apărea din ne-viaţă. Atunci de unde a apărut viaţa umană, animală şi vegetală?
4)Pentru a putea afirma cu siguranţă că nu există Dumnezeu, trebuie să ignori complet pasiunea unui număr enorm de mare de persoane care sunt convinse că există Dumnezeu:Nu vreau să spun că un lucru este neapărat adevărat dacă un număr suficient de mare de oameni îl crede. În ştiinţă, de pildă, s-au descoperit despre univers adevăruri noi care au desfiinţat concluziile anterioare. Dar pe măsură ce ştiinţa a progresat, nici o nouă descoperire ştiinţifică nu a infirmat probabilitatea ca o minte inteligentă să fi conceput toate aceste lucruri. Ba chiar, cu cât se fac mai multe descoperiri despre viaţa umană şi despre univers, cu atât descoperim că acestea sunt mai complexe şi mai exact concepute. Noile dovezi nu numai că nu ne îndepărtează de Dumnezeu, ci indică cu şi mai mare precizie spre o sursă inteligentă care a creat totul. Oricum, dovezile obiective nu sunt totul.

Mai este o chestiune mult mai vastă. De-a lungul istoriei miliarde de oameni de pe tot globul şi-au confirmat convingerile ferme despre existenţa lui Dumnezeu – concluzii la care au ajuns în urma unei relaţii personale, subiective, cu Dumnezeu. Şi în zilele noastre milioane de oameni pot relata amănunţit despre viaţa lor cu Dumnezeu. Ei ne-ar arăta răspunsurile primite la rugăciunile lor, modul clar şi minunat prin care Dumnezeu le-a împlinit nevoile şi i-a călăuzit în luarea unor decizii personale importante. Ne-ar putea descrie în detaliu nu numai propriile convingeri, ci şi cum a acţionat Dumnezeu în viaţa lor. Mulţi oameni sunt siguri că există Dumnezeu, că este iubitor şi că li s-a dovedit credincios. Dacă încă eşti sceptic, poţi spune totuşi cu certitudine: „Eu am dreptate absolută, iar ei se înşală în ce-L priveşte pe Dumnezeu"?
5)Ştim că există fiindcă în mod constant caută să ne atragă la El:exista afirmatia a multor fosti atei care in timpul ateismului lor, in adancul sufletului erau macinati si plin de fustrare, deoarece Dumnezeu vrea sa se faca cunoscut si de aceea atunci cand ii provocau pe crestini ei o faceau doar ca sa se convinga ca crestinii au dreptate.Ne-a înconjurat cu dovezi ale existenţei Sale şi ne pune chiar sub ochi această chestiune a existenţei Sale. Poate că motivul subtil pentru care ateii sunt deranjaţi de cei care cred în Dumnezeu este că Dumnezeu este Cel care nu îi lasă în pace.
6. Spre deosebire de celelalte revelaţii ale lui Dumnezeu, Isus Hristos este imaginea cea mai evidentă şi mai directă a lui Dumnezeubig grine ce Isus? Analizează puţin toate religiile majore ale lumii şi vei vedea că Buddha, Mahomed, Confucius şi Moise s-au considerat toţi învăţători sau profeţi. Niciunul dintre ei nu a pretins vreodată ca ar fi egal cu Dumnezeu. Dar, în mod surprinzător, Iisus Hristos a susţinut că este egal cu Dumnezeu. Aceasta Îl deosebeşte pe Iisus de toţi ceilalţi. El a spus că Dumnezeu există şi chiar acum vă uitaţi la El. Când vorbea despre Tatăl Său din ceruri, nu vorbea despre cineva separat de El, ci despre cineva cu care era într-o unitate extrem de strânsă, necunoscută oamenilor. Iisus a spus că cine L-a văzut pe El L-a văzut pe Tatăl şi că cine crede în El crede în Tatăl.
Ce probe a adus Iisus Hristos pentru a dovedi că este Dumnezeu? A făcut ceea ce oamenii nu pot face. A făcut minuni. A vindecat pe bolnavi… orbi, şchiopi, surzi; chiar a înviat şi doi oameni din morţi. A dovedit că are putere asupra lucrurilor… a înmulţit mâncarea într-atât încât au putut mânca pe săturate câteva mii de oameni. A făcut minuni şi în ce priveşte natura… a mers pe lac, a poruncit unei furtuni puternice să înceteze. Oamenii de pretutindeni mergeau după El fiindcă le îndeplinea nevoile şi făcea minuni. El a spus oamenilor că dacă nu vor să creadă ceea ce le spune, ar trebui să creadă în El măcar fiindcă văd minunile pe care le face.

Iisus Hristos ne-a arătat că Dumnezeu este blând, plin de dragoste, conştient de egoismul şi de defectele noastre şi că totuşi… Îşi doreşte din suflet o relaţie cu noi. Hristos ne-a revelat că, deşi Dumnezeu consideră că suntem păcătoşi şi că merităm să fim pedepsiţi, totuşi dragostea Sa pentru noi a biruit, făcându-L să Se gândească la un alt plan pentru scăparea noastră. Dumnezeu însuşi a luat chip de om şi a primit în locul nostru pedeapsa pentru păcatele noastre. Ţi se pare ridicol sau absurd? Poate… dar cunosc mulţi taţi care, dacă ar fi posibil, ar face bucuroşi schimb de locuri cu copilul lor aflat pe patul de spital, din cauza cancerului. Biblia spune că motivul pentru care îl putem iubi pe Dumnezeu este că… El ne-a iubit mai întâi.

Iisus a murit în locul nostru, pentru ca noi să putem fi iertaţi. Dintre toate religiile din lume, veţi vedea ca numai prin Iisus Dumnezeu le întinde o mână oamenilor, deschizându-le astfel calea unei relaţii personale cu El. Iisus ne arată dragostea lui Dumnezeu, care caută să ne împlinească nevoile şi să ne atragă la Sine. Datorită morţii şi învierii lui Iisus, astăzi ni se oferă o viaţă nouă. Putem primi iertarea de păcate, putem fi total acceptaţi şi iubiţi de către Dumnezeu. El spune: „Te iubesc cu o iubire veşnică; de aceea îţi păstrez bunătatea Mea!" Iată-L, aşadar, pe Dumnezeu în acţiune!

Există Dumnezeu? De vrei să ştii răspunsul, caută să afli cât mai multe despre Iisus Hristos. Biblia ne spune: „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică."

Deşi Ii stă în putere să ne oblige să credem în El, totuşi Dumnezeu nu o face. Dimpotrivă, El ne pune la dispoziţie suficiente dovezi ale existenţei Sale, pentru ca noi să alegem singuri să Ii răspundem. Distanţa perfectă a Terrei faţă de Soare, proprietăţile chimice deosebite ale apei, creierul uman, ADN-ul, numărul mare de oameni care confirmă faptul că Il cunosc pe Dumnezeu, dorinţa – care ne macină inima şi mintea – de a afla dacă există Dumnezeu, dorinţa lui Dumnezeu de a Se lăsa găsit prin Iisus Hristos. Daca doresti sa afli cat mai multe motive ale existentei lui Dumnezeu te rog sa cauti in inima si sufletul tau si sunt sigura ca vei gasi acolo suficiente si lasa-l pe insusi Dumnezeu sa ti le gaseasca deoarece El este fara indoiala cel mai mare rege si prieten al tututor timpurilor si oamenilor care doreste sa intre in inima ta si sa fie descoperit, mai ales prin rugaciune deoarece este un mod absolut minunat de a comunica cu Dumnezeu la fel cum comunici cu un prieten.
Fa liniste in sufletul tau si asculta-i vocea!