| Inferno a întrebat:

Am 2 intrebari, una pentru atei si alta pentru crestini.
Esti crestin pentru ca vrei sa fii sau pentru ca te-ai nascut asa?
Esti ateu pentru ca ai ajuns tu la concluzia ca Dumnezeu nu exista sau pentru a te adapta mediului(avand in vedere ca tot mai multi oameni devin atei, iar un crestin printre atei nu da bine)?

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sunt crestina pentru ca sunt convinsa de existenta lui Dumnezeu. Poate ca mi-a prins bine si educatia pe care am primit-o, principiile si valorile crestine au ocupat un loc important in viata mea.Il iubesc pe Dumnezeu si ii sunt recunoscatoare pentru tot ceea ce mi-a daruit.

| GodBlessYou a răspuns (pentru EmaS):

Daca si prostia a ajuns sa fie un dar atunci numai am ce sa zic...

| EmaS a răspuns (pentru GodBlessYou):

Adica, nu inteleg?

| FucktheSystem a răspuns:

Eu am ajuns la concluzia că Dumnezeu (cel puțin cel biblic) nu există. Majoritatea prietenilor mei sunt creștini deci nu prea aveam cui să mă adaptez.

Răspuns utilizator avertizat
| William a răspuns:

Sunt crestin pentru ca asa m-am nascut, dar daca ar fi sa aleg intre crestinism si alta religie as alege crestinismul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Asa vb de parca ai cunoaste si alte religi, esti exemplul perfect de copil indobitocit de mic care si acum vorbeste in necunostinta de cauza.
No offence CSboy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Nu sunt ateu.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Nu e adevarat nu credem ca sunteti nebunii

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns:

Am devenit ateu doar pe baza cercetarilor facute de mine de-a lungul anilor.(Am inceput sa ma indoiesc de zei inca de la varsta de 10 ani)

| muffy1 a răspuns:

Ateu am devenit pentru ca ..nush, am gandire, si asta se contrazice rau cu religia, cel putin cu dogma primitiva din Romania.
dar, nu cred ca la noi in tara e cazul de, sunt ateu ca nu da bine sa fiu crestin, tara noastra e profund religioasa, e adevarat ca poate unii nu se declara atei si sunt mai multi decat cei care la recensamant au zis ca nu cred, dar e un procent mic tare oricum.
cred ca mai degraba se declara crestini unii, ca la cata ura si intoleranta vad cel putin numai de la crestinii de pe site, trebuie sa ai ceva curaj la noi sa spui ca nu crezi.

| Coconutz a răspuns:

O sa raspund la ambele.
Crestin nu ma consider si nici ateu.
Crestin deoarece dumnezeul lor are unele probleme cu, care eu inca nu ma inteleg.Defapt nu mai voi intelege niciodata.
Ateu nu sunt iarasi deoarece teoria Big Bang si teoria Evolutionista pe cand sunt destul de bine inradacinate in istoria planete, ele sunt precum un puzzle de 1000 de piese numai ca fiecare piesa conteaza la fel de mult ca cele 999 adunate.Nu sunt multumit de teorie inca, si probabil niciodata.
De altfel nu suport sa ma numesc ateu deoarece sunt instant bagat in aceeasi categorie cu multi idioti, chiar si de pe TPU.

Parerea mea e ca in final stiinta si spiritualitatea trebuie sa ajung la teren comun.

| Azµre a răspuns:

Da e cu du-te vino. fiecare are un liber arbitru si face ce crede el ca e bine acelasi lucru si cu treaba asta, daca vrei accepti acest lucru sau nu pe parcurs il schimbi si tot asa. e cu du-te vino. E religie laughing

| Alyra a răspuns:

Sunt creştină pentru că aşa m-am născut şi prefer să cred că acolo undeva există cineva care are grijă de noi. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A doua intrebare este pur si simplu incredibil de cretina, "ai ajuns la concluzia ca Dzu nu exista?" unde ai auzit tu ateu nativ care a fost educat de mic ca nu exista dumnezeu etc.
Atei nu cred in Dzeu sau biblie probabil ca le insulta inteligenta povestile pentru dezabilitati.
Crestini sun crescuti de mici cu frica minciuna si supunere.
E foarte greu pentru cineva care a fost tinut de scurt 25 de ani sa aiba dubii in privinta educatiei religiose, niciodata nu va intelege notiunea de absurd.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

"unde ai auzit tu ateu nativ care a fost educat de mic ca nu exista dumnezeu etc." De unde le scoti? Am spus eu ateu nativ care este educat de mic?
NU.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

In timp ce unii au cercetat problema si au ajuns la concluzia ca Dumnezeu nu exista, altii nici nu stiu ce-i aia ateu, au auzit in autobuz pe unu care spunea ca e atru si a zis: "Ce-ar fi sa fiu si eu ateu, pare cool."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Probabil erau doua marii civilizatii acum cateva milioane de ani, au trecut printr-un razboi iar una din civilizatii a trimis pe o planeta favorabila vietii(pamant) samanta vietii, la asta de cate ori te-ai gandit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste si tu atent ca nu am chef sa ma repet ca si pentru celalalt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evolutie sau creatie?
Eu nu cred ca am evoluat din maimuta, si nu cred ca Dumnezeu(entitate geloasa, omnipotenta omniprezenta) a facut femeia din barbat. Nu cred nici in potop din cauza cosangvinizare dar totusi ramasite din arca exista.
Nu cred ca Moise a desfacut marea in doua, dar cred ca a existat pentru ca sunt de rit mozaic.
Toate exemplele astea pot continua, ce e cert ca ambele teorii au punctul lor forte.
Dar ce le intrece pe toate sunt fanteziile catolice, ortodoxe sau mormonice, respect stiinta deoarece isi mentine statutul de 'mama vindecatoare', in rest totally bullshit.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sunt ateu pentru ca mereu de mic am banuit ca universul a evoluat lent si nu a avut nevoie de un creator nu am ajuns la concluzia definitiva inferno ti-am si spus despre ateismul negativ pe care il si promovez, nu sunt convins 100 la suta ca nu exista dumnezeu dar nici 100 la suta convins ca exista si neg existenta din mai multe puncte de vedere stiintific, istoric, mintal

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sa fii ateu este foarte greu in Romania mai greu ca, ca sa fii gay, criminial, hot, nebun nu cred ca e ceva prin care sa te lauzi din contra esti tratat foarte negativ ca ateu de catre societate, societatea crede ca un ateu e un animal unii ca e satanist etc nu e adevarat foarte putini sunt ateii mai mult pe net ca cel putin la mine in oras am intalnit 3 in toata viata mea ar fi bine sa devina mai multi dar nu-i asa ori le e frica sa recunoasca ori se ascund nu stiu dar crede-ma sa fi ateu e foarte greu

| anonim_4396 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu e greu de loc sa fi ateu in Ro, tu singur iti faci viata mai grea, tu singur te bagi in discutii cu toti retarzii si distrusii.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate se trezeste cineva

| Coconutz a răspuns (pentru anonim_4396):

"Retarzi si distrusi".
Ajungem la concluzia ca tu esti mai bun ca ei.Mai destept.
Imi plac ateii.Se bat cu pumnu in piept 10 %, 40 % argumente si 50 % injurii. O sa ajungeti dovada ca evolutia este gresita.
Si acum nu sari in aer de pe scaun ca e posibil sa te lovesti de tavan.Eu nu sunt crestin deci incearca sa ma ierti de data asta. Iti raspund pentru ca eu cand vad ipocrizie si idiotenie am fluturasi in stomac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Coconutz):

Citeste comment-urile atent apoi acuza-ma ca am spus ca atei sunt retarzi.

| Coconutz a răspuns (pentru anonim_4396):

Greseala mea atunci. Imi cer scuze si retrag tot.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Mai citeste o data ce a scris azteka apropo de ce afirmi ca toti ateii au dat bac te-ai interesat cumva? ai dovezi?

| bogdan1004 a răspuns:

Greu raspuns.....noi nu stim daca D-zeu exista sau nu stiinta zice ca nu religia ca da nu stim in ce sa mai credem

| ioanionel a răspuns:

Dar tu ce convingeri ai? esti ateu sau satanist?

| Progeniturã a răspuns:

Sunt ateu pentru ca Dumnezeu nu m-a ajutat niciodata cand am avut nevoie. Poate si din cauza anturajului/vietii. Pur si simplu asa gandesc eu. Lumea e prietena cu mine pentru cine sunt eu, nu pentru ca sunt crestin sau nu.

| Saveryo a răspuns:

Deci, stiinta contrazice % religia, crestinismul. Iti dau o adresa de email sa iti si demonstrez daca vrei:
bogdanchiorean@libero.it

| norberto a răspuns:

Cine te crezi tu?