| EmaS a întrebat:

Am intalnit oameni care nu cred in existenta unei divinitati, dar arunca vina asupra ei in caz de nenorociri. Oare chiar nu cred, sau nu doresc sa recunoasca?

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Nu doresc sa cunoasca, dupa opinia mea.
''Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume.
El era in lume, si lumea a fost facuta prin El, dar lumea nu L-a cunoscut''
''A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit, dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu: nascuti nu din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.'' ( Evanghelia dupa Ioan 8-13).

38 răspunsuri:
| Isabella95 a răspuns:

Nu doresc sa recunoasca ei sunt constienti de adevar dar probabil le e frica de viata de dincolo de iad, si neaga ca exista Dumnezeu!

| Dismally a răspuns:

Nu poate demonstra nimeni existenta unei divinitati asa ca pana la proba contrarie poti spune ca ei au dreptate happy

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Eu nu am intalnit astfel de oameni! Oameni care nu cred, dar dau vina pe Dumnezeu? Neah...

| EmaS explică (pentru мιнαɛℓα36):

Eu am intalnit chiar aici pe site, persoane care nu cred in Dumnezeu, insa in acelasi timp dau vina pe El pentru dezastrele naturale, pentru copiii care mor de foame, etc.

| Thunderstruck a răspuns:

Probabil ai intalnit oameni care dadeau la misto vina pe Dumnezeu...Eu n-am vazut pe nimeni care sa nu creada si sa dea in mod serios vina pe Dumnezeu, e ilogic.

| casablanca40 a răspuns (pentru EmaS):

Este ilogic ceea ce spui...
Este imposibil sa dai vina pe cineva care stii ca nu exista.
Dezastrele naturale, copii care mor de foame reprezinta doar un argument impotriva existentei lui Dumnezeu pentru noi ateii, si il utilizam in a ne exprima nemultumirea cu privire la moralitatea lui Dumnezeu.
Nu cred in Mos Craciun, dar este vina lui daca nu primesc cadouri. Cam asta inteleg eu din intrebarea ta.

| EmaS explică (pentru casablanca40):

Asta faceti multi dintre voi care va declarati atei!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru EmaS):

Probabil cei care fac astfel de declaratii, nu sunt atei! Poate tu ai urmarit fenomenul, insa gandeste-te ca aici sunt si multi copii care se joaca, trolli, falsi atei, etc.
Crede-ma, un ateu nu ar da vina pe Dumnezeu si pe nici un alt zeu, pentru nimic. Niciodata!

| EmaS explică (pentru мιнαɛℓα36):

Bine, bine, te cred!

| DyNo a răspuns:

Probabilca ei numai cred in Dumnezeu din cauza acelor nenorociri. Sau, poate dau vina pe Divinitate, "la misto", cum s-a mai spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi nu cred, nu din cauza ca nu ar avea de ce sa creada ci pentru ca nu vor.

| RAY a răspuns:

Tot raul din Romania se intampla din cauza a 21000 de mii de ateii, asta tot vreti voi sa spuneti si tu si tavaresti si allan ala, pacat ca asa parere aveti despre 0, 01 din popoulatia romaniei, daca roania e plina de crestini de ce va pasa voua de ateii?

| Mădă0611 a răspuns:

La aia mici se numeste ateism adolescentin, la aia mari prostie sau ratacire. Sunt doar suparati, sperie-i bine ca pupa toate oasele de morti posibile ("moaste") pentru iertarea pacatelor.

| nesuferit a răspuns:

Intalnesc in fiecare zi oameni care pretind ca sunt crestini, si totusi isi aduc aminte de zeu doar atunci cand au nevoie de ceva... trist. iar pentru tine ema am ceva :
Esti prea batrana sa iti permiti luxul de a crede ca nu exista dumnezeu... Mediteaza la asta!
Pace

| Vladuthz a răspuns:

Cei de care zici tu nu prea imi vine sa cred c-ai intalnit, deoarece din cate stiam eu majoritatea celor care nu cred incep a crede si a se ruga in momentul cand dau peste o nenorocire si mai au putin si fac pe ei, insa daca intrebarea ta este,, exista oameni care chiar nu cred?" raspunsul este da, sunt oamenii care efectiv nu cred in existenta unei divinitati, indiferent daca le este bine sau rau.

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

In cazul de fata, ei nu cred in el sau refuza sa creada deoarece e un zeu tiran in viziunea lor.

| EmaS explică (pentru nesuferit):

Iti dau o veste rea: M-am intors la Dumnezeu in floarea vietii si nu regret decat faptul ca puteam sa ma intorc mai de mult!

PS: Tu crezi ca ramai vesnic tanar?!
Parintii tai nu au imbatranit?!

| RAY a răspuns:

Si eu am auzit de la uni care au devenit ateii,agnostici,deisti ca nu mai sunt teisti pentru ca nu pot accepta un zeu iubitor cand vad tot raul din lume,principalu argument impotriva teismului e raul asta a spus-o si mari teologi un zeu bun si iubitor nu ar lasa o lume ca a noastra in care cei rai traiesc foarte bine si o duc fb saracie,dezastre, probleme sociale,boli etc toate astea sunt un mare motiv ca sa nu crezi intr-un zeu bun si iubitor,inca ceva nu toti cei care nu sunt crestini sunt ateii =lipsiti de credinta,de ce da vina oamenii pe dumnezeu foarte bine fac,dumnezeul e vinovat pentru tot raul care exista el la creat el i da putere asta in conceptia unora in a mea nu exista deci nu dau vina pe ceva ce nu exista, daca dumnezeu exista de ce a lasat boli, suferinta, dezastre, lacrimi?

| CosticaPizza a răspuns:

Emas, eu cred ca ai prea mult timp liber. Nu ai copii sau ceva familie cu care sa iti petreci timpul de ai ajuns in halul asta? Mie imi e rusine de rusinea ta cu intrebarile astea

| nesuferit a răspuns (pentru EmaS):

Frica de moarte te face sa'l iubesti pe dumnezeu.viata vesnica cu asta suntei pacaliti, asa ceva nu exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi se vor da de cealalta parte si vor nega existenta divina si chiar propri parinti sau copii.Am vazut pe multi dintre aceste persoane ca re in caz de calamitate sau dezastru, se inchina si se roaga.Si spun ca nu sunt credinciosi.Dar nu ei poarta pacatele ci NOI, pentru ca nu ii putem indrepta.

| EmaS explică (pentru nesuferit):

Cel pacalit esti tu, te vei convinge, dar va fi prea tarziu!

| EmaS explică (pentru CosticaPizza):

Nu ti se pare ca depasesti masura bunului simt? Cu ce drept imi cer tu mie socoteala? Nu-i treaba magarului de unde beau oile apa.

| nesuferit a răspuns (pentru EmaS):

Cel mai trist este ca dupa ce tu vei muri nici nu vei realiza ca nu exista nici un rai, si tiai irosit o viata degeaba.

| nesuferit a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt de asta a si fost inventat dumnezeu, divinitatile in general. la nevoie omu se roaga la ceva pentru ajutor. dumnezeu e prea complex sa existe

| casablanca40 a răspuns (pentru EmaS):

Nu poti da vine pe cineva care stii 100% infailibil ca nu exista. Ala care da vina nu este ateu, deoarece i-a in considerarea existenta lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Pentru tine amenitarea cu iadul vesnic a devenit o placere, cred ca voi crestini asa bucurie aveti cand va imaginazati ca ateii o sa arda in iadul vesnic asa mare fericire, bucurie simnti nu-i asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru nesuferit):

Cand omul nu intelege sau refuza sa inteleaga ceva, totul in viata devine complex.

| EmaS explică (pentru RAY):

O sa vezi tu ca nu imi face placere, ca o fac de dragul de a va salva de iad. Cand vei intelege, va fi prea tarziu.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Acei oameni sufera de ipocrizie acuta.
Adica ori crezi ori nu crezi punct.
Nu exista „jumatati de masura" exista doar o idee falsa ce pleaca de la o premisa gresita.