| EmaS a întrebat:

Am intalnit oameni care nu cred in existenta unei divinitati, dar arunca vina asupra ei in caz de nenorociri. Oare chiar nu cred, sau nu doresc sa recunoasca?

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Nu doresc sa cunoasca, dupa opinia mea.
''Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume.
El era in lume, si lumea a fost facuta prin El, dar lumea nu L-a cunoscut''
''A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit, dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu: nascuti nu din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.'' ( Evanghelia dupa Ioan 8-13).

38 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Emas pacat ca cand vei vi moarta nu vei realiza ca nu exista nimic dupa moarte

| EmaS explică (pentru RAY):

Eu nu pierd nimic.Dar, daca exista iadul ce te vei face?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Daca un zeu te arunca in iadul vesnic doar pentru ca nu ai crezut in existenta lui numi pot imagina un asemenea zeu rau si crud, un zeu bun nu iar ca nu iai fost sclav o viata, daca hitler care a omorat 50 de milioane de oamenii e in rai prefer iadul decat oamenii ca el, in iad sunt toate geniile omeniri, cei mai inteligenti oamenii desi mi-ar placea sai cunosc desi logic ca asa ceva e imposibil

| EmaS explică (pentru RAY):

O sa vezi tu ce bun este satan si cat te chinuie!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Satana care la ajutat pe yahve in vechiul testament? care iad yahve nu are nici un iad nici unde in vechiul testament nu se pomeneste de asa ceva, de ce yahve nu a spus de asa ceva?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"Asta faceti multi dintre voi care va declarati atei!" pardon, poate nu stii sa faci diferenta intre atei si pseudo-atei, troli sau căcanări care vor sa fie importanti, chipurile ca e la moda.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Ehe! Las' ca din ateu ai devenit agnostic si maine poimaine o sa devii crestin. O sa fim colegi la aceasta categorie.winking

| catalynx a răspuns:

O intrebare foarte buna, eu cred ca ei stiu adevarul da nu vor sa-l recunoasca, fac orice sa distruga adevarul. Insa sa stiti un lucru, cu cat agitatia si hula lor este mai mare, cu atat putem fii siguri ca undeva adevarul a invins, fiindca agitatia inseamna teama, hula la ei inseamna manie