| opacatoasa a întrebat:

Cum a apărut omenirea din punctul de vedere al celor ce nu cred în existenţa lui dumnezeu sa a vreunei divinităţi? Aştept multe păreri din partea voastră. mulţumesc.

Răspuns Câştigător
| Malphas a răspuns:

De ce trebuie neapărat să fi apărut de undeva? Legile universului sunt cu mult peste nivelul nostru de gândire. Şi tocmai din cauză că suntem aşa limitaţi a apărut ideea de dumnezeu.

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Marinake: Puţină atenţie, te rog. Materia şi mai apoi universul au apărut, într-adevăr datorită Big Bang-ului, dar omenirea nu era nici măcar la stadiu de particulă subatomică laughing.
Să nu uităm că universul are 13, 7 miliarde de ani iar noi câteva sute de mii happy.

Evoluţia e de "vină" pentru apariţia oamenilor, evoluţie care continuă.

| MMihai a răspuns:

Sunt foarte multe teorii privind apariția Oamenilor și omenirea la modul general.
La o extremă s-ar situa teoria creaționismului Biblic, sau alte teorii similare apartenente altor religii și respectiv de o manieră opusă ar fi teoria evoluționist - darwinistă, care spune că strămoșii oamenilor erau niște primate, care nu trebuie confundate cu primatele actuale, care își au ca strămoși alte primate.
Aceste teorii, au lipsurile lor, motiv pentru care, adepții acestor teorii, membrii ai comunității TPU, când nu au treabă, se mai contrazic unii cu alții, și se mai și jignesc între ei...
În timpul unei existențe umane terestre, care este mult prea scurtă, nu ai cum verifica, nici o asemenea teorie.
Eu cred că ar fi mai corectă, o teorie creaționisto - evoluționistă, sau una evoluționisto-creaționistă.
Ce cred eu, nu are nici o importanță!
Cum a apărut omenirea?
Sincer : Nu am idee!

| Skylar a răspuns:

Se pare ca nu poate sa existe nimic,nimicul(vidul) este o iluzie,un spatiu plin cu electroni si antielectroni,atomi si antiatomi,materie si antimaterie,si pe vremea cand era doar vid,ceva s-a intamplat si au aparut mai multi atomi decat antiatomi,declansandu-se o reacte nucleara,si asa a aparut materia,praful,cometele,planetele,viata.
@Infraverde Si cum se face ca noi doi si multi altii nu credem in dumnezeul lor? Cerceteaza,intreaba,descopera, in timp cu sacrificiu pentru stiinta poate o-m detine toate raspunsurile, poate si despre "Dumnezeu".

| Azazel_2358 a răspuns:

Nu ma gandesc pentru ca nu imi foloseste

| Homye18 a răspuns:

Salut, pe acest subiect poti avea pagini intregi de discutii si opinii. Spre exemplu Darwin a spus ca noi ne tragem din primate( maimute) dar s-a dovedit ca in teoria sa lipseste o veriga a evolutiei umane. Altii cred ca am fost lasati aici de extraterestrii deoarece nu-si pot explica cum de exemplu egiptenii pe vremea acea au avut dexteritatea de a crea pirmamide ( care atentie daca ar fi sa iei o piatra din acestea se darama) deci practic ele stau in echilibru perfect. Altii spun ca ne tragem din bacterii si cu timpul am ajuns oameni. Etc Etc.

| Marinake a răspuns:

Omenirea din perspectiva cercetatorilor a aparut in urma unei explozii de materie numita BIG BANG ci nu BigBen din Anglia.In acel moment au inceput sa se formeze legile fizicii (adica aparea gravitatia etc) apareau primele forme de mediu inconjurator pe pamant, se formau stele etc.Cat despre oameni, se spune ca acestia au evoluat incetul cu incetul din animale si ca la baza evolutiei noastre de la urangutan la om ar exista o asa numita "veriga lipsa" - o creatura care este jumatate om jumatate maimuta care a fost prinsa in plin proces de evolutie si care ar exista. Unii spun ca ar fi Big Foot, alti ca ar fi Chupacabra, alti Omul Zapezilor.Fiecare cu ipoteza proprie.Sincer nu mai stiu ce sa cred.Stiinta s-a inselat de prea multe ori.O sa traim si o sa vedem daca acest lucru se va schimba.

| Daniela_8349 a răspuns:

Din maimute