| yonutz89 a întrebat:

Am o intrebare legata de legatura intre crestinism si dragoste.

Stim ca religia crestina si aproape toti sustinatorii ei condamna cu vehementa orice forma de anticonceptionale. Sexul fara nasterea de copii este un pacat si oricine face asta va arde in iad pentru eternitate.

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......e-saracie/

Pe de alta parte, este o obligatie a cuplurilor casatorite sa faca sex.

Femeia nu este stapana pe trupul sau, ci barbatul; asemenea nici barbatul nu este stapan pe trupul sau, ci femeia" (I Corinteni 7, 14)

"Sa nu va lipsiti unul de altul decat cu buna invoiala pentru un timp, ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea, si iarasi sa fiti impreuna, ca sa nu va ispiteasca satana din pricina neinfranarii voastre" (I Corinteni 7, 5).

In mod evident conform religiei este obligatoriu ca toate cuplurile casatorite sa aiba relatii sexuale fara niciun fel de anticonceptionale. Daca oamenii ar respecta intr-adevar religie ar avea cate 7-8 copii. Eu cred ca majoritatea cuplurilor folosesc prezervative si cred ca in general oamenii sunt ipocriti deoarece majoritatea se considera religiosi dar aproape nimeni nu respecta se comporta in conformitate cu religia. Totusi vor sa dea impresia ca sunt religiosi vorbind despre pacat si Dumnezeu, etc.

Voi nu vedeti o contradictie in societatea de azi? Cred ca aproape nimeni nu este crestin si cred ca oricine foloseste prezervative sau anticonceptionale nu ar trebui sa aiba dreptul sa se numeasca crestin.

Credeti ca e posibil ca oamenii casatoriti sa faca sex fara prezervativ si totusi sa aiba 1 sau doi copii? Eu cred ca nu e posibil.

43 răspunsuri:
| WhatheWow a răspuns:

Nu ai nevoie de prezervativ pentru a nu face copii ci de putina minte.

| CristiB93 a răspuns:

Nu e pacat daca nu faci sex, e pacat daca faci sex si sa te feresti sa faci copii adica doar pentru placere, asta e pacat, corect ar fi sa faci sex doar atunci cand vrei copii, pe urma daca nu mai vrei, nu mai faci sex si nu e pacat, nu trebuie sa folosesti prezervativ daca ai minte.

| marlboroYkent a răspuns:

Clar ca e posibil la sfarsit nu lasi in ea....greu e...

| ania a răspuns:

Eu n-am găsit nicăieri în Biblie să scrie că sexul fără nașterea de copii este păcat. Scrie doar să te supui poruncii de a nu ucide(un copil începând din momentul concepției- întradevăr majoritatea metodelor contraceptive -cele orale, steriletul etc nu sunt contraceptive ci avortive). Nu există vreo poruncă de a concepe toți copiii pe care i-ai putea concepe.Cine citește cu atenție Cântarea Cântărilor din Biblie nu cred că se mai îndoiește că sexul fost conceput nu doar pentru procreație ci și pentru plăcere.

| yonutz89 explică (pentru WhatheWow):

Poti sa explici cum anume iti folosesti mintea? Esti adeptul metodei de a o scoate inainte de ejaculare sau al metodei de a intretine relatii sexcuale o data sau de doua ori in viata?

| yonutz89 explică (pentru CristiB93):

Tu ai facut/ai de gand sa faci sex de atatea ori cati copii vrei sa faci? Cati copii vrei sa ai? Sau tu speri sa faci sex si sa se intample sa nu faci copii ca sa te mai bucuri inca o data si inca o data.

| yonutz89 explică (pentru marlboroYkent):

Si a nu iti da drumul in ea nu este tot un pacat? E acceptat de religie sa faci sex si sa nu ejaculezi in ea?

| yonutz89 explică (pentru ania):

Tind sa fiu de acord cu tine. Nu am terminat de citit Biblia ca sa stiu exact ce scrie in ea. Insa nu poti ignora faptul ca marea majoritate a preotilor, oamenilor care se considera religiosi si a oficialilor bisericii sunt extrem de vehementi cand vine vorbe de sex si tind sa eticheteze ca fiind un pacat extrem de grav, poate chiar cel mai grav dintre toate. Inclusiv daca partenerii sunt casatoriti. Iar daca nu sunt atunci atitudinea e si mai vehementa, o s arda in flacari intr-o suferinta cumplita care nu se va sfarsi ABSOLUT niciodata(asta contrazice clar ideea ca Dumnezeu e bun).

Majoritatea dau povestea lui Onan drept exemplu pentru a motiva faptul ca este pacat sa faci sex daca nu faci copii.

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......pacat.html

Atitudinea aceasta este foarte absurda si foarte periculoasa (sexul este necesar mentinerii starii de sanatete si oamenii care nu au parte de sex devin nervosi, femeile tind sa devina isterice, sau sa aiba probleme fizice si emotionale - si asta au spus-o mai multi doctori)

http://www.gandul.info/......ii-7989820

Cred ca ideile pe care le au majoritatea oamenilor motivate de religie sunt daunatoare pentru ei si pentru societate. Sincer, ma sperii cand vad cati oameni au idei contradictorii de genul acesta.

Răspuns utilizator avertizat
| WhatheWow a răspuns (pentru yonutz89):

Dar tu ai 18 ani sau cel putin ai ajuns sa faci sex ca sa pot sa-ti explic ca vad ca de ironie nu duci lipsa?!

| yonutz89 explică (pentru WhatheWow):

Eu chiar nu am vrut sa fiu ironic. As fi vrut sa stiu ce parere ai tu despre intrebare. Crezi ca e un pacat sa folosesti prezervativul. Daca folosesti alta metoda aia nu este tot un pacat?

Nu ti se pare contradictorie viziunea religiei?

Ce crezi tu despre aceste lucruri?

| yonutz89 explică (pentru GalinaBlanca):

Deci tu esti de acord cu majoritatea oamenilor. Religia spune sa facem cat de multi copii putem. Dar nu crezi totusi ca numarul copiilor facuti de un cuplu ar trebui cumva limitat prin diverse metode? Sau crezi ca cu cat mai multi cu atat mai bine?

Răspuns utilizator avertizat
| WhatheWow a răspuns (pentru yonutz89):

Nu am spus ca e un pacat folosirea prezervativului sau a altor metode de contraceptie, nu e pacat nici sa faci sex caci e o necesitate fiziologica indiferent ce-ti vor spune unii sau unele crestine fatarnice. Sint sigur ca toate "sfintele" care vin cu citate din Biblie in sprijinul fatarniciei lor nu fac sex doar atunci cind vor sa faca copii! Am spus ca poti controla o eventuala sarcina si fara prezervativ, nu ejaculezi in partenera si rezolvi problema. Pentru asta insa trebuie sa inveti sa te controlezi.
E cea mai mare prostie pe care o aud ca Dumnezeu nu vrea sa faci sex, ca "luminatele", fatarnice de altfel ajung sa-ti spuna si pozitiile placute Lui, ce prostii!

| yonutz89 explică (pentru WhatheWow):

Ce mai e ciudat este faptul ca oameni care se considera crestini, au pareri contrare despre acelasi subiect. Dar asa a fost dintotdeauna.

Eu cred ca anumite persoane devin fanatice tocmai pentru ca nu au parte de o relatie sanatoasa. Cand vulpea nu ajunge la struguri zice ca sunt acri. Asa si unii oameni spun ca sexul este un pacat pentru ca ei nu pot ajunge sa faca asta din diverse motive (nu au o relatie, sunt prea retrasi, nu au viata sociala, etc.)

| morningstar a răspuns:

Eu nu am inteles de ce sustii tu ca orice relatie sexuala trebuie sa aiba ca rezultat o sarcina. Probabil confunzi sau nu ai inteles bine. Intr-adevar sunt unele religii cu o doctrina mai 'stricta' in care credinciosii respectivi cred si traiesc in felul asta. Dar nu ai sa gasesti principiul asta in toate religiile. In toate doctrinele ai sa gasesti ca avortul este un pacat, dar a te proteja nu implica nicio intrerupere de sarcina, ci impiedicarea ei, dupa cum stii. Deci relatia sexuala fara sarcina ca rezultat nu este pacat. Atata timp cat nu se poate vorbi despre prezenta fatului, despre o noua viata, nu vad de ce ar fi pacat orice metoda contraceptiva, de orice natura ar fi ea.

| morningstar a răspuns (pentru GalinaBlanca):

"Cresteti si inmultiti-va...'', dar porunca asta nu a dat-o Dumnezeu numai unui om ca sa faca copii cat traieste. Deja daca toata lumea face cate un copil, porunca este ascultata si indeplinita. Nu spune "Cresteti si inmultiti-va pana nu va mai puteti inmulti"! Dumnezeu a dat si intelepciune si nu cred ca la intamplare Dumnezeu a dat femeii perioade cand este fertila sau nu; anume, ca sa se poata bucura de intimitatea in cuplu, nu sa stea cu frica-n san.

| morningstar a răspuns (pentru GalinaBlanca):

"Limitarea venirii copiilor pe lume doar pentru placere este curvie". Curvie se numeste atata timp cat intretin relatii cu altcineva decat cu sotul tau/ sotia ta. Nu poti numi ca ai curvit daca ai avut astfel de relatii cu sotul/sotia si nu a rezultat nicio sarcina. Pentru ca ii esti fidel/a ei/lui, deci nu se numeste asta curvie. Limitarea venirii copiilor pe lume atata timp cat nu se poate vorbi de o sarcina sau despre o noua viata nu este o crima pentru ca eu prin contraceptie doar impiedic formarea unei noi vieti, dar nu omor. Nu crezi ca Dumnezeu a lasat relatiile intime in viata de cuplu si pentru ca astfel ei sa se bucure de celalalt fara a sta cu teama unei noi sarcini?

| yonutz89 explică (pentru morningstar):

Eu nu cred ca fiecare act sexual trebuie sa se finalizeze cu o sarcina. Cred ca este o idee stupida si daunatoare. Totusi am observat ca o mare parte a persoanelor ortodoxe sustin acest lucru si folosesc pasaje din Biblie pentru a justifica aceasta idee. Deci nu doar alte religii au doctrina asta ci si a noastra se pare sau cel putin asa sustin o parte din ortodocsi.

Parerea mea este sexul e o nevoie fireasca a oricarei persoane si lipsa indeplinirii acestei nevoi poate duce probleme, mai ales probleme emotionale.

Eu eram foarte credincios cand eram mic dar m-am indepartat de biserica si de religie pentru ca vad ca perceptele religioase nu promoveaza iubirea dintre oameni ci mai degraba supunerea. Cred ca religia a fost cauza foarte multor razboaie din cauza faptului ca sexul a fost intotdeauna considerat interzis, a fost descurajat si demonizat si oamenii care nu isi folosesc energie in scopuri creative pot refula si pot deveni furiosi sau violenti, fara sa fie constienti de asta. Dar cred ca deja am ajuns cam departe.

| yonutz89 explică (pentru morningstar):

Religia mi se pare impotriva naturii umane si impotriva nevoilor normale. Oamenii au tendinta de a se opune naturii, atat cea care ii incojoara cat si impotriva propriei naturi. Si cred ca e un lucru rau.

Răspuns utilizator avertizat
| yonutz89 explică (pentru GalinaBlanca):

Deci daca faci sex cu sotul/sotia, fara sa vrei sa faci copii se numeste curvie.

| morningstar a răspuns (pentru yonutz89):

Bineinteles ca nu este obligatoriu ca el sa se finalizeze cu o sarcina. Altfel ar fi o tragedie si nimeni nu s-ar mai putea bucura de viata de cuplu. Totusi, continui sa sustin intretinerea relatiilor intime doar in postura de sot-sotie...asta este alt subiect de discutie, oricum.
Perceptele religioase...sunt atatea religii. Nu generaliza. Credinta adevarata in Dumnezeu te va face sa iti iubesti aproapele. Iar daca cineva se crede un om credincios si in acelasi timp nu isi iubeste aproapele, se minte singur. Nu stiu daca a fost interzis sexul, chiar nu am auzit de o perioada in care era interzis. Probabil au existat perioade in care era un tabu, dar din cate traiesc eu, niciodata religia nu a interzis sexul atata timp cat este intretinut cu sotia/sotul cuiva. Poate a considerat pacat relatiile intime in extraconjugale ( adulterul) sau inaintea casatoriei ( ceea ce se considera curvie). Si cu principiul asta sunt de-acord.

| morningstar a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Le poti numi in 1000 de feluri. Le poti spune si 'adulter', dar nu asta era subiectul de discutie.

| marlboroYkent a răspuns (pentru yonutz89):

Dar e mai bine sa ejaculezi in ea si sa faci copiii fara numar ca apoi sa nu mai ii poti creste? E pacat sa traiesti si sa nu ai nici un urmas.A face sex protejat sau neprotejat nu e nici un pacat daca ai un copil sau ai degand sa faci candva un copil.Sexul e ca apa nu il poti stapani prea mult dupa ce ti-ai inceput viata sexuala.Cand iti este sete bei apa iar cand ai chief de sex faci bine daca ai si cu cine...

| morningstar a răspuns (pentru yonutz89):

Nu cred ca se numeste curvie. Cred ca este vorba numai de o planificare a sarcinilor, dar atata timp cat relatiile se consuma la nivelul sot-sotie, este impropriu sa numesti 'curvie'.

| morningstar a răspuns (pentru yonutz89):

Exista oameni care au tendinta de a fi violenti, de a se comporta salbatic, de a pune pe prim plan instinctele umane, etc. Nu crezi ca religia are un rol pozitiv prin faptul ca oamenii se stapanesc urmand o anumita credinta? Natura umana ar cere in multe cazuri ca omul sa dea in cap, sa fie agresiv, nepoliticos, sa traiasca intr-un mod necivilizat. Prin ea, multi oameni s-au stapanit, au trait intr-un mod placut, asta vorbind numai de civilizatie, nu si de spiritual; ar mai fi si alte aspecte in care religia a facut lucruri bune.

| yonutz89 explică (pentru marlboroYkent):

Eu sunt de acord cu tine, e normal si e necesar sa faci sex atunci cand simti nevoia. Daca nu ai cu cine si nu faci, asta te poate afecta. In schimb religia spune ca daca ai chef sa faci sex si nu ai chef sa faci copii, sau nu esti casatorit o sa ajungi in iad. Ceea ce e o aberatie. Si multe lucruri din religie sunt aberatii.

Mi se par destul de ipocriti oamenii care se sustin religiosi dar fac sex inainte de casatorie... si culmea, tot se considera crestini. E ca si cum te-ai naste in Romania, dar spui ca esti chinez. Fiecare are dreptul sa se autodenumeasca cum doreste, dar nu inseamna ca este si justificat sau ca nu e ipocrit.

| yonutz89 explică (pentru morningstar):

Religia are o singura metoda de a-i face pe oameni sa isi reprime comportamentul, frica. Si frica nu are niciodata un efect benefic pe termen lung. Acum cateva sute de ani, cand religia avea un impact muuuult mai mare asupra vietii sociale si politice, existau mult mai multe conflicte si razboaie in Europa.

Dupa parerea mea atunci cand unei persoane ii este blocata prin frica un mod de a se exprima(de ex. a injura) atunci se va acumula foarte multa tensiune in subconstientul respectivei persoanei si e posibil sa rabufneasca oricand in moduri mai acceptabile de societate. De exemplu inainte barbatii le bateau mult mai des pe femei, era chiar acceptat acest fapt ca fiind normal. Era acceptat ca fiind normal sa mergi la razboi sa omori oameni in numele religiei. Acestea erau moduri prin care oamenii refulau tensiunile acumulate in subconstient pentru ca nu erau lasati sa isi exprime furia la un anumit moment dat, cand era mai mica si cred ca era si din cauza ca nu erau lasati sa isi exprime sexualitatea.

| morningstar a răspuns (pentru yonutz89):

Religia care functioneaza dupa imaginea unui Dumnezeu batran care sta cu biciul in mana gata sa loveasca pe orice pacatos care greseste cu voie sau fara, o astfel de religie trebuie schimbata. Trebuie schimbata daca ea nu reuseste sa schimbe oamenii. Nu se numeste credinta cea pe care oamenii o traiesc doar pentru ca toata lumea procedeaza astfel. Credinta si religia adevarata te fac sa fii recunoscator fata de Dumnezeul care ti-a iertat pacatele. Credinta si religia mea nu imi produce teama; traiesc in fiecare zi cu bucuria si recunostinta pacatelor iertate. Asta se numeste adevarata religie. Nu zic ca nu exista religii care promoveaza imaginea unui Dumnezeu asa cum ti L-am descris mai sus. Am teama fata de Dumnezeu, dar nu teama care produce cosmar si tremur, ci mai degraba se caracterizeaza prin respect si recunostinta profunda fata de Cel care S-a jertfit pntru mine. Ti-am vorbit de toate acestea pentru ca am observat ca vezi numai un fel de religie, cea care produce teama. Iata deci exemple cum ca, credinta adevarata iti produce bucurie si recunostinta fata de Dumnezeu. Am multi prieteni care au incetat sa isi bata sotiile si copiii sau care si-au schimbat comportamentul in societate doar pentru ca si-au inchinat viata lui Dumnezeu ca raspuns al recunostintei lor. Deci nici vorba de frica in reactia lor. Adevarata religie este un 'balsam', daca se poate numi asa, nu o nuia indreptata spre oameni.
Eu nu mai injur nu numai pentru ca stiu ca Dumnezeului meu nu Ii place reactia aceasta, ci pentru ca I-am cerut ca sa ajute sa imi corectez limbajul, iar cand cer din toata inima, El ma ajuta. Si crede-ma, nu am acumulat niciun fel de tensiune, dimpotriva, sunt admirata pentru calmul meu din orice situatie.
Si crezi ca cei care isi exprima sexualitatea atunci cand simt nevoia se simt eliberati de tensiuni si stari nervoase, de depresie, etc? Poate ca pe moment, dar nu asta este medicamentul impotriva eliberarii de tensiuni. Exista oameni care practica abstinenta ( motivele lor) si care stiu sa se elibereze de tensiuni, sa isi improspateze simturile si mintea prin multe alte metode. Nu ca ar fi indicat, dar ca sa vezi ca exista si alte metode de a te elibera de stres, tensiuni. Nu gasesc asta o scuza atunci.