| yonutz89 a întrebat:

Am o intrebare legata de legatura intre crestinism si dragoste.

Stim ca religia crestina si aproape toti sustinatorii ei condamna cu vehementa orice forma de anticonceptionale. Sexul fara nasterea de copii este un pacat si oricine face asta va arde in iad pentru eternitate.

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......e-saracie/

Pe de alta parte, este o obligatie a cuplurilor casatorite sa faca sex.

Femeia nu este stapana pe trupul sau, ci barbatul; asemenea nici barbatul nu este stapan pe trupul sau, ci femeia" (I Corinteni 7, 14)

"Sa nu va lipsiti unul de altul decat cu buna invoiala pentru un timp, ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea, si iarasi sa fiti impreuna, ca sa nu va ispiteasca satana din pricina neinfranarii voastre" (I Corinteni 7, 5).

In mod evident conform religiei este obligatoriu ca toate cuplurile casatorite sa aiba relatii sexuale fara niciun fel de anticonceptionale. Daca oamenii ar respecta intr-adevar religie ar avea cate 7-8 copii. Eu cred ca majoritatea cuplurilor folosesc prezervative si cred ca in general oamenii sunt ipocriti deoarece majoritatea se considera religiosi dar aproape nimeni nu respecta se comporta in conformitate cu religia. Totusi vor sa dea impresia ca sunt religiosi vorbind despre pacat si Dumnezeu, etc.

Voi nu vedeti o contradictie in societatea de azi? Cred ca aproape nimeni nu este crestin si cred ca oricine foloseste prezervative sau anticonceptionale nu ar trebui sa aiba dreptul sa se numeasca crestin.

Credeti ca e posibil ca oamenii casatoriti sa faca sex fara prezervativ si totusi sa aiba 1 sau doi copii? Eu cred ca nu e posibil.

43 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Eu nu am inteles de ce sustii tu ca orice relatie sexuala trebuie sa aiba ca rezultat o sarcina. Probabil confunzi sau nu ai inteles bine. Intr-adevar sunt unele religii cu o doctrina mai 'stricta' in care credinciosii respectivi cred si traiesc in felul asta. Dar nu ai sa gasesti principiul asta in toate religiile. In toate doctrinele ai sa gasesti ca avortul este un pacat, dar a te proteja nu implica nicio intrerupere de sarcina, ci impiedicarea ei, dupa cum stii. Deci relatia sexuala fara sarcina ca rezultat nu este pacat. Atata timp cat nu se poate vorbi despre prezenta fatului, despre o noua viata, nu vad de ce ar fi pacat orice metoda contraceptiva, de orice natura ar fi ea.

| yonutz89 explică (pentru morningstar):

Eu nu cred ca fiecare act sexual trebuie sa se finalizeze cu o sarcina. Cred ca este o idee stupida si daunatoare. Totusi am observat ca o mare parte a persoanelor ortodoxe sustin acest lucru si folosesc pasaje din Biblie pentru a justifica aceasta idee. Deci nu doar alte religii au doctrina asta ci si a noastra se pare sau cel putin asa sustin o parte din ortodocsi.

Parerea mea este sexul e o nevoie fireasca a oricarei persoane si lipsa indeplinirii acestei nevoi poate duce probleme, mai ales probleme emotionale.

Eu eram foarte credincios cand eram mic dar m-am indepartat de biserica si de religie pentru ca vad ca perceptele religioase nu promoveaza iubirea dintre oameni ci mai degraba supunerea. Cred ca religia a fost cauza foarte multor razboaie din cauza faptului ca sexul a fost intotdeauna considerat interzis, a fost descurajat si demonizat si oamenii care nu isi folosesc energie in scopuri creative pot refula si pot deveni furiosi sau violenti, fara sa fie constienti de asta. Dar cred ca deja am ajuns cam departe.

| morningstar a răspuns (pentru yonutz89):

Bineinteles ca nu este obligatoriu ca el sa se finalizeze cu o sarcina. Altfel ar fi o tragedie si nimeni nu s-ar mai putea bucura de viata de cuplu. Totusi, continui sa sustin intretinerea relatiilor intime doar in postura de sot-sotie...asta este alt subiect de discutie, oricum.
Perceptele religioase...sunt atatea religii. Nu generaliza. Credinta adevarata in Dumnezeu te va face sa iti iubesti aproapele. Iar daca cineva se crede un om credincios si in acelasi timp nu isi iubeste aproapele, se minte singur. Nu stiu daca a fost interzis sexul, chiar nu am auzit de o perioada in care era interzis. Probabil au existat perioade in care era un tabu, dar din cate traiesc eu, niciodata religia nu a interzis sexul atata timp cat este intretinut cu sotia/sotul cuiva. Poate a considerat pacat relatiile intime in extraconjugale ( adulterul) sau inaintea casatoriei ( ceea ce se considera curvie). Si cu principiul asta sunt de-acord.

| CristiB93 a răspuns:

Nu e pacat daca nu faci sex, e pacat daca faci sex si sa te feresti sa faci copii adica doar pentru placere, asta e pacat, corect ar fi sa faci sex doar atunci cand vrei copii, pe urma daca nu mai vrei, nu mai faci sex si nu e pacat, nu trebuie sa folosesti prezervativ daca ai minte.

| yonutz89 explică (pentru CristiB93):

Tu ai facut/ai de gand sa faci sex de atatea ori cati copii vrei sa faci? Cati copii vrei sa ai? Sau tu speri sa faci sex si sa se intample sa nu faci copii ca sa te mai bucuri inca o data si inca o data.

| ania a răspuns:

Eu n-am găsit nicăieri în Biblie să scrie că sexul fără nașterea de copii este păcat. Scrie doar să te supui poruncii de a nu ucide(un copil începând din momentul concepției- întradevăr majoritatea metodelor contraceptive -cele orale, steriletul etc nu sunt contraceptive ci avortive). Nu există vreo poruncă de a concepe toți copiii pe care i-ai putea concepe.Cine citește cu atenție Cântarea Cântărilor din Biblie nu cred că se mai îndoiește că sexul fost conceput nu doar pentru procreație ci și pentru plăcere.

| yonutz89 explică (pentru ania):

Tind sa fiu de acord cu tine. Nu am terminat de citit Biblia ca sa stiu exact ce scrie in ea. Insa nu poti ignora faptul ca marea majoritate a preotilor, oamenilor care se considera religiosi si a oficialilor bisericii sunt extrem de vehementi cand vine vorbe de sex si tind sa eticheteze ca fiind un pacat extrem de grav, poate chiar cel mai grav dintre toate. Inclusiv daca partenerii sunt casatoriti. Iar daca nu sunt atunci atitudinea e si mai vehementa, o s arda in flacari intr-o suferinta cumplita care nu se va sfarsi ABSOLUT niciodata(asta contrazice clar ideea ca Dumnezeu e bun).

Majoritatea dau povestea lui Onan drept exemplu pentru a motiva faptul ca este pacat sa faci sex daca nu faci copii.

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......pacat.html

Atitudinea aceasta este foarte absurda si foarte periculoasa (sexul este necesar mentinerii starii de sanatete si oamenii care nu au parte de sex devin nervosi, femeile tind sa devina isterice, sau sa aiba probleme fizice si emotionale - si asta au spus-o mai multi doctori)

http://www.gandul.info/......ii-7989820

Cred ca ideile pe care le au majoritatea oamenilor motivate de religie sunt daunatoare pentru ei si pentru societate. Sincer, ma sperii cand vad cati oameni au idei contradictorii de genul acesta.

Răspuns utilizator avertizat
| yonutz89 explică (pentru GalinaBlanca):

Deci tu esti de acord cu majoritatea oamenilor. Religia spune sa facem cat de multi copii putem. Dar nu crezi totusi ca numarul copiilor facuti de un cuplu ar trebui cumva limitat prin diverse metode? Sau crezi ca cu cat mai multi cu atat mai bine?

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns (pentru GalinaBlanca):

"Cresteti si inmultiti-va...'', dar porunca asta nu a dat-o Dumnezeu numai unui om ca sa faca copii cat traieste. Deja daca toata lumea face cate un copil, porunca este ascultata si indeplinita. Nu spune "Cresteti si inmultiti-va pana nu va mai puteti inmulti"! Dumnezeu a dat si intelepciune si nu cred ca la intamplare Dumnezeu a dat femeii perioade cand este fertila sau nu; anume, ca sa se poata bucura de intimitatea in cuplu, nu sa stea cu frica-n san.

| morningstar a răspuns (pentru GalinaBlanca):

"Limitarea venirii copiilor pe lume doar pentru placere este curvie". Curvie se numeste atata timp cat intretin relatii cu altcineva decat cu sotul tau/ sotia ta. Nu poti numi ca ai curvit daca ai avut astfel de relatii cu sotul/sotia si nu a rezultat nicio sarcina. Pentru ca ii esti fidel/a ei/lui, deci nu se numeste asta curvie. Limitarea venirii copiilor pe lume atata timp cat nu se poate vorbi de o sarcina sau despre o noua viata nu este o crima pentru ca eu prin contraceptie doar impiedic formarea unei noi vieti, dar nu omor. Nu crezi ca Dumnezeu a lasat relatiile intime in viata de cuplu si pentru ca astfel ei sa se bucure de celalalt fara a sta cu teama unei noi sarcini?

| yonutz89 explică (pentru morningstar):

Religia mi se pare impotriva naturii umane si impotriva nevoilor normale. Oamenii au tendinta de a se opune naturii, atat cea care ii incojoara cat si impotriva propriei naturi. Si cred ca e un lucru rau.

Răspuns utilizator avertizat
| yonutz89 explică (pentru GalinaBlanca):

Deci daca faci sex cu sotul/sotia, fara sa vrei sa faci copii se numeste curvie.

| morningstar a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Le poti numi in 1000 de feluri. Le poti spune si 'adulter', dar nu asta era subiectul de discutie.

| morningstar a răspuns (pentru yonutz89):

Nu cred ca se numeste curvie. Cred ca este vorba numai de o planificare a sarcinilor, dar atata timp cat relatiile se consuma la nivelul sot-sotie, este impropriu sa numesti 'curvie'.

| morningstar a răspuns (pentru yonutz89):

Exista oameni care au tendinta de a fi violenti, de a se comporta salbatic, de a pune pe prim plan instinctele umane, etc. Nu crezi ca religia are un rol pozitiv prin faptul ca oamenii se stapanesc urmand o anumita credinta? Natura umana ar cere in multe cazuri ca omul sa dea in cap, sa fie agresiv, nepoliticos, sa traiasca intr-un mod necivilizat. Prin ea, multi oameni s-au stapanit, au trait intr-un mod placut, asta vorbind numai de civilizatie, nu si de spiritual; ar mai fi si alte aspecte in care religia a facut lucruri bune.

| yonutz89 explică (pentru morningstar):

Religia are o singura metoda de a-i face pe oameni sa isi reprime comportamentul, frica. Si frica nu are niciodata un efect benefic pe termen lung. Acum cateva sute de ani, cand religia avea un impact muuuult mai mare asupra vietii sociale si politice, existau mult mai multe conflicte si razboaie in Europa.

Dupa parerea mea atunci cand unei persoane ii este blocata prin frica un mod de a se exprima(de ex. a injura) atunci se va acumula foarte multa tensiune in subconstientul respectivei persoanei si e posibil sa rabufneasca oricand in moduri mai acceptabile de societate. De exemplu inainte barbatii le bateau mult mai des pe femei, era chiar acceptat acest fapt ca fiind normal. Era acceptat ca fiind normal sa mergi la razboi sa omori oameni in numele religiei. Acestea erau moduri prin care oamenii refulau tensiunile acumulate in subconstient pentru ca nu erau lasati sa isi exprime furia la un anumit moment dat, cand era mai mica si cred ca era si din cauza ca nu erau lasati sa isi exprime sexualitatea.

| morningstar a răspuns (pentru yonutz89):

Religia care functioneaza dupa imaginea unui Dumnezeu batran care sta cu biciul in mana gata sa loveasca pe orice pacatos care greseste cu voie sau fara, o astfel de religie trebuie schimbata. Trebuie schimbata daca ea nu reuseste sa schimbe oamenii. Nu se numeste credinta cea pe care oamenii o traiesc doar pentru ca toata lumea procedeaza astfel. Credinta si religia adevarata te fac sa fii recunoscator fata de Dumnezeul care ti-a iertat pacatele. Credinta si religia mea nu imi produce teama; traiesc in fiecare zi cu bucuria si recunostinta pacatelor iertate. Asta se numeste adevarata religie. Nu zic ca nu exista religii care promoveaza imaginea unui Dumnezeu asa cum ti L-am descris mai sus. Am teama fata de Dumnezeu, dar nu teama care produce cosmar si tremur, ci mai degraba se caracterizeaza prin respect si recunostinta profunda fata de Cel care S-a jertfit pntru mine. Ti-am vorbit de toate acestea pentru ca am observat ca vezi numai un fel de religie, cea care produce teama. Iata deci exemple cum ca, credinta adevarata iti produce bucurie si recunostinta fata de Dumnezeu. Am multi prieteni care au incetat sa isi bata sotiile si copiii sau care si-au schimbat comportamentul in societate doar pentru ca si-au inchinat viata lui Dumnezeu ca raspuns al recunostintei lor. Deci nici vorba de frica in reactia lor. Adevarata religie este un 'balsam', daca se poate numi asa, nu o nuia indreptata spre oameni.
Eu nu mai injur nu numai pentru ca stiu ca Dumnezeului meu nu Ii place reactia aceasta, ci pentru ca I-am cerut ca sa ajute sa imi corectez limbajul, iar cand cer din toata inima, El ma ajuta. Si crede-ma, nu am acumulat niciun fel de tensiune, dimpotriva, sunt admirata pentru calmul meu din orice situatie.
Si crezi ca cei care isi exprima sexualitatea atunci cand simt nevoia se simt eliberati de tensiuni si stari nervoase, de depresie, etc? Poate ca pe moment, dar nu asta este medicamentul impotriva eliberarii de tensiuni. Exista oameni care practica abstinenta ( motivele lor) si care stiu sa se elibereze de tensiuni, sa isi improspateze simturile si mintea prin multe alte metode. Nu ca ar fi indicat, dar ca sa vezi ca exista si alte metode de a te elibera de stres, tensiuni. Nu gasesc asta o scuza atunci.

| yonutz89 explică (pentru morningstar):

Care sunt aceste alte metode si de ce ar fi ele mai bune. Ii plac lui Dumnezeu mai mult? De unde stii ce ii place si ce nu ii place lui Dumnezeu? Asta e o intrebare la care sunt foarte curios sa aflu un raspuns. Ai vorbit cu el? Sau ai dedus asta din Biblie, unde scrie ca oricine va pacatui va arde pentru eternitate in flacarile iadului, unde ii va trimite Dumnezeul cel iubitor la judecata?

| yonutz89 explică (pentru morningstar):

Tu esti ortodoxa? Religia ortodoxa nu ti se pare o astfel de religie, cum ai prezentat tu, Care promoveaza un Dumnezeu batran care sta cu biciul in mana gata sa loveasca pe orice pacatos care greseste cu voie sau fara.

Cred ca e evident ca nu reuseste sa schimbe oamenii, daca privesti societatea de astazi si de acum 2, 3, 4 sute de ani. Religie din plin si la fel si violenta, razboaie, suferinta. Acum e ceva mai bine totusi fata de cum era acum cateva sute de ani. Dar daca religie ar fi avut vreun efect pozitiv, aplicata multimilor de oameni atunci nu s-ar fi ajus la situatii de acest gen.

| morningstar a răspuns (pentru yonutz89):

Nu sunt ortodoxa, dar pentru mine credinta este mai importanta decat religia. Religia este doar o eticheta pe care ne-o punem noi, oamenii, dar in fata lui Dumnezeu suntem toti la fel. Poate ca nu m-am referit neaparat numai la religia ortodoxa. Dar, din pacate, sunt religii care urmeaza anumite ritualuri si sfaturi ale preotilor numai de teama ca vor fi loviti de acel bici. Dar asta nu inseamna ca toate religiile sunt asa. Vad in jurul meu oameni credinciosi care urmeaza o religie, o credinta pentru ca acolo au gasit liniste, raspuns la intrebarile lor si nu din teama ca vor fi pedepsiti de Dumnezeu. Daca religia nu ar fi existat, am fi trait de multe ori dezastre si mai mari. Dar Dumnezeu a protejat nu o data omenirea datorita bisericii si datorita faptului ca inca au mai existat oameni care Il slujesc din iubire si nu din teama. Nu vreau sa imi inchipui in ce salbaticie am fi trait daca nu ar fi fost Dumnezeu care sa asculte crestinii care se roaga pentru toti oamenii. Religia are un efect pozitiv pentru cei care o urmeaza; nu poti forta oamenii sa urmeze religia, deci nu ai cum sa vezi efecte pozitive duse la maxim.

| yonutz89 explică (pentru morningstar):

Cred ca orice lucru fortat nu poate sa faca decat rau. Tu chiar crezi ca daca, prin absurd oamenii ar fi fortati sa urmeze religia ar putae exista vreun beneficiu?

Oamenii, in mod natural se opun lucrurilor care li se impun prin forta sau prin frica. Iar daca vreo anumita ideologie sau religie are vreun efect pozitiv atunci este pentru ca a fost liber aleasa de cineva, desi chiar si in acest caz cred ca religia poate face mai mult rau decat bine.

Nu ai de unde sa stii cum ar fi fost lumea fara religie. Ar fi putut fi mai bun sau mai rea, desi eu tind sa cred ca e mai posibil sa fi fost mai buna. Eu cred ca societatea de acum este mai evoluata, mai linistita si mai echilibrata decat oamenii de acum 500 de ani si ma bazez pe datele istorice despre conflictele din europa. Inainte erau mult mai multe decat acum.

| morningstar a răspuns (pentru yonutz89):

Cel care traieste credinta si se bucura de ea nu este un om fortat sa traiasca o anumita religie. Nu sunt de-acord cu nicio forma de fortare a oamenilor de a se adapta unei religii. Dar ( prin absurd vorbind) daca fiecare om de pe pamant ar vedea macar pentru o scurta perioada beneficiile pe care le aduce religia atat pentru sufletul omului, cat si in celelalte aspecte ale vietii, daca fiecare le-ar putea 'gusta' un pic, nu ar mai gandi asa cum gandesti tu despre religie. Nu pot stii cum ar fi lumea fara religie, dar mi-e de-ajuns sa vad o tara care se da crestina si care savarseste orice pacat posibil si imposibil; si mi-e de-ajuns pentru ca vad o tara fara Dumnezeu; o tara blestemata sa munceasca in strainatate pentru a avea o bucata de paine, o tara care fura painea saracilor, care omoara pruncii in numele feminismului, care slujeste bnului... Si toata lumea se da crestin big grin Dar suntem o tara fara Dumnezeu, cu o religie falsa si netraita. Nici nu imi doresc sa vad o lume intreaga fara religie atata timp cat vad o tara fara Dumnezeu si fara religie. E de-ajuns cat vad!
M-ai intrebat de unde stiu ce ii place si ce nu ii place lui Dumnezeu si daca am vorbit cu El. Da, vorbesc zilnic cu El si El vorbeste cu mine. In fiecare zi Ii multumesc ca mai traiesc o zi pe cand alti oameni nu au mai apucat-o. Il rog sa ma insoteasca oriunde si recunosc ca ma insoteste. Ii spun ceea ce mi se intampla si Il rog sa imi dea anumite raspunsuri si sa rezolve anumite situatii. Si El isi face timp pentru toate acestea. El imi vorbeste prin orice vad si ma inconjoara. Imi vorbeste prin oameni, prin Cuvantul Sau, prin situatii rezolvate, situatii la care nu mai exista nicio rezolvare, imi vorbeste printr-o singura propozitie spusa in biserica. Si simt ca mi se adreseaza mie personal. Cand ai o relatie atat de apropiata cu dumnezeul tau, nu este normal sa il cunosti, sa stii ce Ii place si ce nu, ce iti cere si ce nu doreste de la tine? Tu cum stii ca un anumit lucru ii place cuiva? Ca sa stii, trebuie sa petreci timp cu el, sa stai de vorba iar in timp, ii vei recunoaste vocea si chiar daca nu va fi langa tine, stii ca ar fi ales intr-un fel sau ca ar fi gandit altfel. Tot asa si cu Dumnezeu. Petrecand timp in rugaciune si in partasie cu El, vei invata sa Il recunosti si sa stii cand iti vorbeste El.

| ania a răspuns (pentru GalinaBlanca):

La mine la porunca 7 spune să nu preacurvești, adică să nu faci sex cu persoane cu care nu ești căsătorit.

| ania a răspuns (pentru yonutz89):

Curvie se referă la sexul fară căsătorie al unei persoane necăsătorite iar preacurvie la păcatul persoanei căsătorite.

| ania a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Nu cred că Dumnezeu ar fi inventat orgasmul pentru ambii parteneri dacă ar fi avut ceva împotriva plăcerii.
Să vedem cine a citit cu atenție Biblia-
Proverbe 5- 18, 19
-bucură-te de nevasta tinereții tale. Cerboaică iubită, căprioară plăcută, fii îmbătat tot timpul de drăgălășiile ei, fii îndrăgostit necurmat de dragostea ei.
Cântarea Cântărilor
-...sunt bolnavă de dragostea lui.
Să-și pună mâna stângă sub capul meu și să mă îmbrățișeze cu dreapta lui
-Mi-ai răpit inima soro, mireaso,
mi-ai răpit inima numai cu o privire.
Ce lipici în dezmierdările tale, soro, mireaso!
Dezmierdările tale prețuiesc mai mult decât vinul
și miresmele tale sunt mai plăcute decât toate parfumurile
-Cerul gurii lui este numai dulceață și toată ființa lui este plină de farmec
- Cine este aceea care se ivește ca zorile, frumoasă ca luna, curată ca soarele dar cumplită ca niște armate sub steagurile lor?
Amândoi sânii tăi sunt ca doi pui de cerbi, ca gemenii unei căprioare.
Ce frumoasă și plăcută ești tu iubito în mijlocul desfătărilor!
Statura ta este ca finicul și sânii tăi sunt ca niste struguri.
Și gura ta toarnă un vin ales, care curge lin ca răspuns la dezmierdările mele și alunecă pe buzele noastre când adormim!
Eu sunt a iubitului meu și el mă dorește.
Vino, iubitule, haidem să ieșim pe câmp...
Acolo îți voi da dragostea mea.
Pune-mă ca un sigiliu pe inima ta, ca un sigiliu pe brațul tău, căci dragostea este tare ca moaartea.

| yonutz89 explică (pentru morningstar):

Din pacate Romania este, dupa parerea mea rezultatul religiei. Cred ca religia e una din cauzele subdezvoltarii Romaniei.

Tara din Europa cu cei mai putini oameni religiosi este Suedia.

| yonutz89 explică (pentru ania):

Matei 5:27-30 Aţi auzit că s-a zis celor din vechime:,, Să nu preacurveşti." Dar Eu vă spun că ori şi cine se uită la o femeie, ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui. Dacă deci ochiul tău cel drept te face să cazi în păcat, scoate-l şi leapădă-l dela tine;"

Mi se pare sadic ceea ce scrie in biblie. Cred ca e chiar periculos sa spui unui copiln asa ceva. Ar putea ramane traumatizat de ceea ce scrie aici. Dragostea in niciun caz nu e vazuta ca un lucru pozitiv.

De o stupiditate si mai mare mi se pare insa cei care incearca sa explice cumva acest paragraf ca fiind indrumator catre bine, spunand ca e o diferenta inte a iubi si a-ti placea de o fata. In realitatea iubirea incepe prin atractie reciproca. Daca unui baiat nu ii place de o fata, sansele sa poata avae o relatie cu ea sunt aproape de 0. Si a te simti atras de o fata sau de un baiat, a fi indragostit este un sentiment prea frumos care este cat se poate de demonizat de religie.

| ania a răspuns (pentru yonutz89):

Mi se pare evident că atracția reciprocă dintre sexe e un dar de la Dumnezeu.Mi-a plăcut cum explica cineva versetul pe care l-a citat și anume că a te uita la o femeie ca s-o poftești înseamnă să cedezi în mintea ta, adică să te gândești că dacă ai avea ocazia ai face sex cu persoana repectivă.
Eu sunt foarte recunoscătoare soțului meu, că deși în mod sigur s-a simțit atras inclusiv fizic de multe fete și a avut și oferte deschise de la unele, de dragul lui Dumnezeu, a ales să amâne să facă sex pâna după căsătorie, nu-mi bat capul cu ce alte filme mai derulează în minte, cu cine mă compară, etc.Nu sentimentele frumoase sunt demonizate de religie, morala creștină pentru cine o alege, crează un cadru în care fidelitatea e mai ușoară și implicit încrederea și fericirea dintr-o familie.

| yonutz89 explică (pentru ania):

Poti sa imi explici mai mult despre cum intelegi tu acest verset. Mie mi se pare destul de evident. Daca et simti atras de o femeie, atunci ai pacatuit, chiar daca nu ai facut sex cu ea. Daca sotul tau s-a simtit atras fizic de alte femei (ceea ce e normal pentru toti barbatii si la fel si pentru toate femeile sa se simta atrase de barbati), atunci sotul tau a pacatuit la fel cum ar fi facut sex cu ele. Iisus spune ca nu e o diferenta intre a te simti atras de o femeie si a te culca cu ea. In mod natural toti oamenii se simt atrasi de persoane de sex opus. Religia spune deci ca nu e bine ca suntem asa cum ne-am nascut. E pacat sa facem ceva natural. Eu am o problema cu abordarile de genul acesta. Cum sa fie pacat ceva ce nu depinde deloc de tine. Dumnezeu ne-a facut intr-un fel si ne pedepseste ca suntem asa cum ne-a facut el. Mi se pare ca acest Dumnezeu este un tiran, daca face asta.

Sper ca esti constienta si de faptul ca religia spune ca toti oamenii se nasc pacatosi, alta aberatie stupida. Si mai mult decat atat, religia spune ca un nou nascut care moare, ajunge in iad si va arde pentru eternitate, daca nu a fost botezat, pentru ca a murit un pacatos si pacatele nu i-au fost iertate. In ultima vreme vad ca preotii nu mai stiu cum sa intoarce pe toate partile acest aspect, dar pana nu de mult era larg acceptat ca copii care mor nebotezati ajung in iad. Si pentru ca oricine moare nebotezat ajunge in iad, implicit toti oamenii din celelalte religii ajung in iad conform moralei crestine. Si asta nu are cum sa fie iubire. E orice altceva dar numai iubire nu.
Tu ce crezi despre asta, unde ajung copiii nebotezati si ce din alte religii? Pentru ca exista doar doua posibilitati:rai sau iad.

Mie nu imi place ca oamenii incearca sa interpreteze biblia dupa cum le convine lor, ca sa creada in ea. Daca nu cred intr-un pasaj di biblie il interpreteaza fiecare cum il duce capul ca sa se numeasca tot crestini. Oamenii isi creeaza practic propria religie si o denumesc crestinism. Dar eu cred ca ar fi mai bine sa se tezeasca si sa accepte biblia asa cum este ea. Daca cred in biblie atunci sa se numeasca crestini. Daca cred doar in anumite pasaje (asa cum sunt majoritatea oamenilor) atunci nu mai au dreptul sa se numeasca crestini pentru ca ei cred intr-o religie pe care au inventat-o ei.

Titu Maiorescu a spus "Nu Dumnezeu l-a creat pe om după chipul şi asemănarea sa, ci fiecare om îşi făureşte Dumnezeul său după propriul chip." si avea mare dreptate.

http://www.citatepedia.ro/index.php?id=121170

| ania a răspuns (pentru yonutz89):

Nu cred că atracția fizică reciprocă dintre sexe e păcat.Primul gând, prima recție când vezi ceva, când cunoști o persoană sunt involuntare. E alegerea ta după aceea dacă te gândești - Doamne chiar ai făcut o ființă specială, sau să începi să te gândești cum ar fi să te îmbrățiseze, o dezbraci în minte, etc.Si așa e, nu prea cred că există persoane sănătoase fizic, care să nu fi păcătuit prin adulter cu mintea chiar dacă practic nu a existat vreo atingere. Faptul că scrie în Biblie că toți ne-am născut în păcat eu am înțeles că înseamnă că ne naștem cu o înclinație înspre rău de care nu suntem personal responabili dar care e un fel de atracție gravitațională înspre păcat și de aceea toți păcătuim iar orice păcat al nostru e o ofensă la adresa lui Dumnezeu. Tocmai de aceea a fost necesară moartea lui Hristos în locul nostru, pentru a se putea produce în ființa noastră o reînnoire, ceea ce Biblia denumește nastere din nou, atunci când alegem să ne dăm sufletul în stăpânirea lui Dumnezeu.Soțul meu s-a decis la 17 ani să-ți dea sufletul lui Hristos și a luat în privința fetelor mai multe hotărîri de genul -dacă vede o fată îmbrăcată sumar pe stradă să se uite în altă parte, să nu amețească fete pe care nu e interesat să le cunoască în vederea căsătoriei, să nu le atingă etc( nu reușea tot timpul, își cerea iertare de la Dumnezeu) și se ruga pentru soția lui.Lupta lui cu sine însuși pentru a-și tine sub control sexualitatea, cred că îi e folositoare și după căsătorie, nu l-am surprins niciodată întorcând capul sau fluierând după vreo femeie, văd că dacă e în prezența noatră cineva prea decoltat sau cu ceva transparent sau foarte scurt, se uită în altă parte, nu privește intens în ochi alte femei. Noi am hotărât ca celălalt să fie arbitru în relațiile cu sexul opus. M-am bucurat când am aflat că fără să-i cer s-a pus pe net nu știu ce program care face că dacă s-ar uita la site-uri xxx să se transmită faptul la cei mai buni prieteni ai lui și reciproc. El face vitralii și a pățit ca o clientă singură acasă s-ăi propună deschis să facă sex iar el ns zis nimic și a plecat repede după ce a terminta montajul, cred că în astfel de momente îl ajută deprinderile morale bune dobândite. Și eu și el am avut colegi de serviciu persoane faine dar seara ne rugam să aducem în robia ascultării de Hristos orice gânduri de curvie.
Eu m-am botezat la 16 ani, în biserica penticostală, soțul meu la 17 în biserica baptistă și ambele confesiuni nu consideră că copiii nebotezați ajung în iad și asta e și convingerea mea acum. Ar fi nedrept să fii condamnat fără să fi greșit personal și fără să ai șansa de a face ceva. În Marcu 16 -16 se spune- Cine crede și se va boteza va fi mântuit, dar cine nu va crede va fi condamnat. Tâlharul de pe cruce a ajuns să creadă în Iisus în ultimele momente ale vieții lui și din motive neimputabile nu s-ar fi putut boteza chiar dacă ar fi vrut și totuși Iisus i-a promis- Astăzi vei fi cu mine în rai.Copiii mei au 6, 10 și 11 ani acum nu sunt botezati, deși au credință și își doresc asta, ne gândim când e mai potivit, vrem să fie alegerea lor, cum a fost și-n cazul nostru, să nu ajungă ca unii atei pe care i-am văzut întru-un clip că se uscau public cu uscătorul de păr cică de botezul la care au fost constrânși.În Biblie Iisus spune- lăsați copilașii să vină la mine și nu-i opriți căci împărăția cerurilor e a acelora ca ei. De aici deduc că e și a lor.În Biblie nu se menționează explicit botezul nici unui copil. Despre temnicerul din Filipi scrie că a fost botezat el și casa lui( dar și că -s-a bucurat cu toată casa lui că a crezut în Dumnezeu Fapte 16-34, la fel se vorbește că Pavel a botezat casa lui Ștefana și despre familia lui se spune -că e cel dintâi rod al Ahaiei și s-a pus cu totul în slujba sfinților. Catolicii și ortodocșii spun că precis erau și copii, proteștanții că nu.Mie mi se pare mai firesc să crezi și apoi să te botezi.

| WhatheWow a răspuns:

Nu ai nevoie de prezervativ pentru a nu face copii ci de putina minte.

| yonutz89 explică (pentru WhatheWow):

Poti sa explici cum anume iti folosesti mintea? Esti adeptul metodei de a o scoate inainte de ejaculare sau al metodei de a intretine relatii sexcuale o data sau de doua ori in viata?

| WhatheWow a răspuns (pentru yonutz89):

Dar tu ai 18 ani sau cel putin ai ajuns sa faci sex ca sa pot sa-ti explic ca vad ca de ironie nu duci lipsa?!

| yonutz89 explică (pentru WhatheWow):

Eu chiar nu am vrut sa fiu ironic. As fi vrut sa stiu ce parere ai tu despre intrebare. Crezi ca e un pacat sa folosesti prezervativul. Daca folosesti alta metoda aia nu este tot un pacat?

Nu ti se pare contradictorie viziunea religiei?

Ce crezi tu despre aceste lucruri?

| WhatheWow a răspuns (pentru yonutz89):

Nu am spus ca e un pacat folosirea prezervativului sau a altor metode de contraceptie, nu e pacat nici sa faci sex caci e o necesitate fiziologica indiferent ce-ti vor spune unii sau unele crestine fatarnice. Sint sigur ca toate "sfintele" care vin cu citate din Biblie in sprijinul fatarniciei lor nu fac sex doar atunci cind vor sa faca copii! Am spus ca poti controla o eventuala sarcina si fara prezervativ, nu ejaculezi in partenera si rezolvi problema. Pentru asta insa trebuie sa inveti sa te controlezi.
E cea mai mare prostie pe care o aud ca Dumnezeu nu vrea sa faci sex, ca "luminatele", fatarnice de altfel ajung sa-ti spuna si pozitiile placute Lui, ce prostii!

| yonutz89 explică (pentru WhatheWow):

Ce mai e ciudat este faptul ca oameni care se considera crestini, au pareri contrare despre acelasi subiect. Dar asa a fost dintotdeauna.

Eu cred ca anumite persoane devin fanatice tocmai pentru ca nu au parte de o relatie sanatoasa. Cand vulpea nu ajunge la struguri zice ca sunt acri. Asa si unii oameni spun ca sexul este un pacat pentru ca ei nu pot ajunge sa faca asta din diverse motive (nu au o relatie, sunt prea retrasi, nu au viata sociala, etc.)

| marlboroYkent a răspuns:

Clar ca e posibil la sfarsit nu lasi in ea....greu e...

| yonutz89 explică (pentru marlboroYkent):

Si a nu iti da drumul in ea nu este tot un pacat? E acceptat de religie sa faci sex si sa nu ejaculezi in ea?

| marlboroYkent a răspuns (pentru yonutz89):

Dar e mai bine sa ejaculezi in ea si sa faci copiii fara numar ca apoi sa nu mai ii poti creste? E pacat sa traiesti si sa nu ai nici un urmas.A face sex protejat sau neprotejat nu e nici un pacat daca ai un copil sau ai degand sa faci candva un copil.Sexul e ca apa nu il poti stapani prea mult dupa ce ti-ai inceput viata sexuala.Cand iti este sete bei apa iar cand ai chief de sex faci bine daca ai si cu cine...

| yonutz89 explică (pentru marlboroYkent):

Eu sunt de acord cu tine, e normal si e necesar sa faci sex atunci cand simti nevoia. Daca nu ai cu cine si nu faci, asta te poate afecta. In schimb religia spune ca daca ai chef sa faci sex si nu ai chef sa faci copii, sau nu esti casatorit o sa ajungi in iad. Ceea ce e o aberatie. Si multe lucruri din religie sunt aberatii.

Mi se par destul de ipocriti oamenii care se sustin religiosi dar fac sex inainte de casatorie... si culmea, tot se considera crestini. E ca si cum te-ai naste in Romania, dar spui ca esti chinez. Fiecare are dreptul sa se autodenumeasca cum doreste, dar nu inseamna ca este si justificat sau ca nu e ipocrit.