| Aborted a întrebat:

Am o mica intrebare pentru cei religiosi si mai putin pentru credinciosi : De ce credeti in Dumnezeu?

50 răspunsuri:
| Achtor a răspuns:

Pentru ca exista...

| Hombre a răspuns:

"pentru cei religiosi si mai putin pentru credinciosi"
Cum vine asta!?

| Aborted explică (pentru Hombre):

Cred ca cei credinciosi cred ca exista o forta divina in univers si atat, iar cei religiosi cred in dumnezeul pomedin de 2000 de ani in coace. cei cu biserica, pacatele, iadul, raiul etc.

| aallyynnuuttzzaa a răspuns:

Pentru ca exista ...altii cred numai asa de frica sa nu ajuna in Iad ...si se prostesc atata ca sunt credinciosi, e greu sa crezi 100% in Dumnezeu, cine zice asta e cel mai mare mincinos, in sufletul lor exita si semne de indoiala. Cei care cred 100 % nu se gandesc ce manaca, cu ce e imbraca, cum ii sta parul si chestii lumesti! Parerea mea!

| Aborted explică (pentru aallyynnuuttzzaa):

Pentru ca exista, asta nu i un raspuns, e doar o prostie.

| Vi003 a răspuns:

Dupa ce citesti Biblia, stam de vorba, sau Talmudul sau orice carte sfanta...

| Aborted explică (pentru Vi003):

Am citit o, e o prostie la fel ca raspunsurile voastre.

| Aborted explică (pentru Achtor):

Habar n ai pe ce lume traiesti.

| Polonic1 a răspuns (pentru aallyynnuuttzzaa):

Dovedeste ca exista.

| Exilee a răspuns (pentru Polonic1):

Dovedeste si tu ca nu exista. big grin

| Polonic1 a răspuns (pentru Exilee):

laughing

| suităr a răspuns (pentru Polonic1):

De ce oare in istorie exista 2 ere? Era inainte de Hristos si cea dupa Hristos?
Biblia crezi ca e o simpla inventie? Cei care au scris Biblia au fost indrumati de Dumnezeu.
Lumina de la Paște in Ierusalim e tot făcătură? Sunt soldati platiți să inlăture orice forma de foc.
Moaștele Sfinților tot din neat au aparut?

..si sunt N dovezi.Cea mai mare este in inima creștinului.

| Maxim96 a răspuns:

Eu cred pentru ca-i simt prezenta!

| Polonic1 a răspuns (pentru suităr):

1.Pentru ca cei care au modelat istoria asa au vrut.
2.De unde stii tu ca au fost indrumati de d-zeu?
3.Da
4.Sunt simple oase.

| Mikhtarian a răspuns:

Cand am avut nevoie de el,si m-am rugat foarte tare,chiar mi-a dat putere, si am iesit castigator, l-am simtit.
Cred, pentru ca tot ce vad, vad maiestatea si frumusetea de a creea.
Nu vezi ce frumoasa-i planeta?

| Nucreeed a răspuns (pentru aallyynnuuttzzaa):

Te'ai gandit ca tu crezi ca exista doar pentru ca tu vrei sa existe?

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Aborted):

"Credincios" sau "religios" inseamna acelasi lucru happy

Edit: acesti termeni nu fac referire la un cult anume. Poti fi credincios...dar nu lui Iisus, ci zeitei Shiva, spre exemplu.

| Angel0 a răspuns:

Ca sa nu doarma unii de grija noastra.

| Vi003 a răspuns (pentru Aborted):

Emana tu o sclipire a gandirii tale, macar una!

| Aborted explică (pentru Maxim96):

Esti un psihopat.

| Aborted explică (pentru Mikhtarian):

Oamenii normali folosesc 3% din creier; Einsten folosea 8%.
Au fost cazuri critice in care oamenii au reusit sa ridice o greutate de o tona pentru a salva viata altcuiva.
Prin urmare, daca tu crezi cu toata fiinta ta intr un lucru sau daca iti doresti ceva din toata inima vei primi acel lucru.
Cand ai nevoie de ceva ( orice **** ) iti pui toata dorinta in dumnezeu rugandu l astfel sa ti indeplineasca nevoia. Crezand ca el iti va curata viata ta mizerabila ajungi prin propria putere s o curati tu fiindca ai crezi din toata inima ca acest om invizibil te va ajuta.

| Aborted explică (pentru Vi003):

Emana tu o sclipire de om rational, nu te vad a fi normal.

| Aborted explică (pentru 1dintrevoi):

Un profesor mi a spus ca a fi credincios inseamna a crede intr o forta divina iar a fi religios inseamna a respecta cu strictete prescriptiile biserici.
Cred ca poti fi credincios refuzand rugaciunea, mersul la biserica etc.
Oricum, parerile sunt impartite. happy

| Aborted explică (pentru Exilee):

Da mi voi sa incerc eu :
Nu l vad nicaieri.
Astept raspunsul tau big grin

| Aborted explică (pentru Polonic1):

Religia e doar o afacere; cred ca sti asta la fel de bine ca si mine.
Prin urmare daca religia care e o afacere il promoveaza pe dumnezeu, atunci rezulta ca dumnezeu e o afacere - deci nu exista.
Ce parere ai?

| Aborted explică (pentru Aborted):

Stii*

| Maxim96 a răspuns (pentru Aborted):

De unde stii?
Si de ce tragi asa concluzie aiurea?

| TizZu15 a răspuns:

Pentru ca exista.winking

| Vi003 a răspuns (pentru Aborted):

N-ai cum sa ma vezi, dar tu esti un Gica-Contra subtire in cultura generala. Regret ca ti-am dat atentie!