| Dorugar a întrebat:

Intrebare pentru credinciosi.
Plecand de la faptul ca materia toata este energie.
De unde credeti ca Dumnezeu a avut o asemenea energie mare incat sa creeze lumea viata si Universul?

27 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

El a spus doar "hocup pocus" si a creat universul din nimic. Cand a creat omul insa, a avut nevoie de noroi. Iar in cazul femeii a avut chiar nevoie de o coasta de barbat. Pana si canibalii din Papua Noua Guinee au inventat zei mai credibili decat asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Plecand de la faptul ca materia toata este energie.

De unde credeti ca Dumnezeu a avut o asemenea energie mare incat sa creeze lumea viata si Universul?"
Buna intrebare, hai sa iti pun si eu una si mai buna, de unde vine toata energia. Nu intre cine a creat-o ci care crezi ca e originea ei.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Despre originile energiei nu trebuie sa crezi nimic pentru ca de crezut se crede in biserica. Despre sursa energiei trebuie sa STII, chiar daca este vorba de astrofizica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Okey, zi-mi tu, daca stii astrofizica ce genereaza energia?

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Uite eu stiu astrofizica de la Prof. Harald Lesch Rectorul Uni München si daca te intereseaza explicatiile despre originea energiei si a universului iata iti dau un link ca sa afli si tu uite aici
https://www.youtube.com/......tps?/watch

| dragos38 a răspuns:

Noi avem o perceptie gresita despre dumnezeu, ni-l imaginam ca o persoana si tasnind prin degentele sale energie laughing in prezent astronomii considera dupa observatii indelungate,ca toata materia actuala din univers organizata in planete, stele, nebuloase, galaxii acum 13, 7 mili. se afla intr-un singur loc infinit de mic, numit singularitate, la un moment dat acest loc a inceput sa se mareasca brusc si rapid, aceasta expansiune continua si in prezent.Tot cercetatorii spun ne aflam in prima ora a universului cand energia se transforma in materie, descrierea stiintifica a universului incepe cand acesta avea varsta de 10 sec se banuieste ca atunci in minusculul univers,existau variatii de energie, fluctuatii cuantice. Iar D.C.D. care a scris inteligenta materie(inteligenta divina) caci materia nu poate gandi, chiar el a spus dar in loc de divin a folosit o metafora''materiei'' a spus ca fizica cuantica ne spune ca suntem facuti din fotoni, dupa ce i-am citit putin din cartea s-a am tras concuzia ca, dumnezeu inseamna viata, miscare, energia, informatia- deci divinitatea este energie si informatie.Deci de unde are d-zeu atata energie sa creeze lume viata si universul, pai energia insasi este divina, putand lua diferite forme, exista multe feluri de galaxii fiind clasificate de Edwin Hubble (eliptice, spirale)

| Dorugar explică (pentru dragos38):

Si de unde tragi tu concluzia in ceea ce spui tu, ca te referi la Dumnezeul religiilor si al Bibliei?
Acea singularitate din care a explodat creind materia si apoi Universurile nu este Dumnnezeu la care se roaga credinciosii ci este Marele Big Bang descris de stiinte, explozie primordiala care poate fi numita si Marea Ejaculiune Cereasca, dar in nici un caz NU Dumnezeu, ASsa ca este o greseala imensa sa le dai apa la moara celor care sub pretextul credintei in Dumnezeu excrocheaza si manipuleaza oamenii pe care i-au transformat in ovine dintr-o turma distrugandu-le proeminenta personalitatii

| dragos38 a răspuns (pentru Dorugar):

Eu nu am spus, dumnezeul biblic este cel care a creat materia, dupa ce am citit putin din cartea s-a,daca am inteles bine s-au nu, energia care care circula prin univers luand diferite forme si datorita ei universul se afla de la marele big bang intr-o continua expansiune, e, aceea energie este chiar dumnezeu, Edwin Hubble a spus ca, la inceputuri, cu 13 miliarde de ani,universul inca nu exista,ceea ce exista era doar un punct, o singularitate, ceva fara dimensiuni, dar cu o energie infinita, la momentul 0, e uite acel punct s-a incapatanat si a iesit din starea lui de singularitate(inca nu se stie din ce cauza)si si-a manifestat uriasa energie printr-o inimaginabila explozie big bang, care continua si azi. Energia s-a transformat in materie/si bla, bla, bla poate energia aceea este dumnezeu si basta. In nici un caz cel biblic, yhweh era un zeu al vechilor triburi iudaice.
imaginatia omului dupa chipul si asemanarea noastra

| Dorugar explică (pentru dragos38):

NU, acea energie NU este Dumnezeu ci este un fenomen fizic care se intampla permanent in Univers, si chiar au fost observate de catre astrofizicieni asemenea explozii de genul Big Bangului care au ca si cauza prealabila faptul ca gaurile negre atrag si inghit intruna planete si sisteme solare pina la un punct in care acea gaura neagra explodeaza si ea... daca vrei mai multe informatii vezi pe Youtube cursurile (in germana) ale prof Univ Harald Lesch unde vei afla raspunsuri si explicatii la absolut toate problemele pe care nu le stii sau nu le intelegi
Uite aici prima lectie: https://www.youtube.com/watch?v=k7P8XYM2jd4

| dragos38 a răspuns (pentru Dorugar):

tot ce se stie este ca energia si materia au explodat din vid,si au creat timp si spatiu, daca in spatele acestei explozii nu exista nimic, atunci zici ca universul(energia si materia) a aparut de la sine insasi, si dupa explozie au aparut protonii, neutronii, fotonii, electronii, acestea or fi evoluat datorita conditiilor, si au aparut atomii din care suntem alcatuitii si noi, ma rog pana a aparut fiinta umana a durat ceva timp, de la org. unicelulare la org.pluricelulare,hm,oricum ceva exista, poate chiar universul asta este divin, pentru ca legile fizicii si chimiei si matematicii dupa care functioneaza universul, nu actioneaza la intamplare, totul este foarte complex si bine structurat, nu-ti da impresia unei logici mie da.

| Dorugar explică (pentru dragos38):

Dar tu vezi vreo legatura intre ceea ce ne spui mai sus si Dumnezeul religiilor?
Eu am spus intotdeauna susb si tare ca daca vreodata se va stii totul despre cele descrise de tine, acestea vor fi sfarsitul religiilor si acceptarea singurei adevarate religii care este STIINTA (si nu credinta a proasta) pentru ca exact stiinta face aceea legatura intre om si legile divine de care faci tu vorbire si nu FALSELE religii inventate de niste sarlatani cu scopul de a distruge personalitatile oamenilor si a-i transforma in niste OVINE usor de manipulat spionat controlat si mai ales de belit material.
Tocmai din aceasta cauza tu NU ai dreptul sa le dai apa la moara sarlatanilor care vorbesc de Dumnezeu incurajandu-i sa isi sprijine sarlatania lor mincinoasa cu adevaruri stiintifi

| Dorugar explică (pentru dragos38):

Faptzl ca au o logica are la baza legile fizicii si chimiei interferate de combinatiile acelorasi elemente ale Tabelului lui Mendeleev care sunt aceleasi in toate Universele ...asa ca legile acelea sunt Legina NATURALE si nu facute de vreo divinitate si ele dovedesc ca NU este nevoie de un Dumnezeu ca ele sa existe si nici NU este nevoie de un Dumnezeu care sa creeze viata pentru ca iata, viata se dezvolta si in mod natural.

| dragos38 a răspuns (pentru Dorugar):

Duminica este un documentar ''povestea stelelor'' in care se spunea ca, plateta noastra, si trupurile noastre, sunt facute din praf de stele, se vorbea si de gauri negre, care apar datorita colapsului stelei, e in cel mai rau caz, dupa ce murim devenim praf cosmic, deci nu o sa disparem laughing)

| dragos38 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu vad nici o legatura intre dumnezeul biblic, si functionarea universului,dumnezeul descris in biblie este prea mic,are cam multe insusiri umane, incurajeaza furtul, crimele, este cam gelos pe alti zeii, e.t.c.

| Dorugar explică (pentru dragos38):

Pai vezi, tocmai din cauza asta nu trebuie sa folosesti cuvantul Dumnezeu, este mult mai corect sa folosesti cuvantul Natura si Legile Naturii

| Dorugar explică (pentru dragos38):

Exact asta spuneam si eu tot in urma unei emisiuni stiintifice, si anume ca nu suntem facuti din tarana / noroi, ci din praf de Stele, sufletul nostru va dispare si odata cu el si viata noastra, Iar praful de stele care am fost noi, va disparea si el atunci cand sistemul nostru solar va fi inghitit de o gaura neagra

| BogdantheDreamer a răspuns:

Dumnezeu este insasi energia si suflarea de viata.

| Dorugar explică (pentru BogdantheDreamer):

Asta de unde ai mai scos-o? Din degetul mic sau din aventurile buracului Prichindel?
Pai energia aia de unde a aparut?
A crescut ca ciupercile dupa ploaie?
Si de unde stii tu ca Dumnezeu este suflare de viata?
Ai ceva dovezi?
Sau ti-a ghicit-o Marioara in cafea?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Dorugar):

Prietene ai chef de harta? M-ai intrebat ce cred, iar eu ti-am raspuns. Daca tu consideri raspunsul meu eronat, ignora-l! Scuza-ma!

| RespiraSiInspira a răspuns:

Ce intrebi nu prea are sens...

| Dorugar explică (pentru RespiraSiInspira):

Poate asa pare pentru ignorantii care cred totul asa a proasta fara sa stie nimic si fara sa-si puna intrebari, din cauza ca nu sunt in stare sa gandeasca,
Omul este o trestie ganditoare spunea un mare filoyof si nu o oaie dintr-o turma cum te minte popa la biserica tocmai ca sa nu gandesti

| alex27653 a răspuns:

Dumnezeu are putere absoluta, acesta poate crea si distruge orice dupa bunul lui plac, cantitatea lui Dumnezeu de putere, energie, iubire si inteligenta este infinita. Funda?

| Holiday a răspuns (pentru alex27653):

"Dumnezeu are putere absoluta, acesta poate crea si distruge orice dupa bunul lui plac"

In conditiile astea putem presupune ca este capabil sa se si autodistruga?

| Dorugar explică (pentru alex27653):

Nici pe departe nu e vorba de funda! O putere absoluta se bazeaza pe multa energie, asa ca din ce isi ia Dumnezeu energia zilnica sa aiba puterea absoluta de care vorbesti tu ...in timp ce Papa Francisc vorbeste despre valabilitatea teoriei evolutioniste pe motivul ca Dumnezeu nu poate avea atata putere incat sa creeze miliarde de universuri cu miliarde de galaxii si cu miliarde de stele constelatii sori si planete.
Asa ca esti in contradictie cu Papa de la Roma care este chiar loctiitorul lui Dumnezeu pe pamant si nu un terchea berchea fistecine

| Dorugar explică (pentru alex27653):

Da puterea absoluta de unde i se trage?
Cumva de la niste crampe din burta?

| Dorugar explică (pentru Holiday):

Nu cred ca Dumnezeu are puterea sa se autodistruga pentru ca el este Domnul Nimica si NIMICUL nu se poate autodistruge pentru ca si daca ar putea ar ajunge tot nimic!