| AndyAndrei77 a întrebat:

Intrebare pentru oamenii religiosi:
De ce credeti in acest "dumnezeu"? Cine este el pentru voi?

Nu sunt deloc religios, ba chiar sunt anti-religie, dar vreau sa vad raspunsul unor oameni indoctrinati.

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Crestinii nu vor recunoaste niciodata ca sunt indoctrinati, pentru ca nici macar nu au cum sa-si dea seama de asta. E ca si cum i-ai cere unui nebun sa recunoasca ca e nebun. Nu va fi in stare. El se va crede normal. Toti crestinii sunt indoctrinati, fie de familie, fie de societate. Cand traiesti intr-o societate cu o majoritate crestina atat de covarsitoare, e foarte greu sa te izolezi de aceste credinte religioase in asa fel incat sa nu fi influentat deloc, si sa poti gandi cu adevarat independent si liber. Singurii care au reusit asta se numesc atei/agnostici/umanisti/sceptici, sau sub ce denumiri ii mai gasim.

| ania a răspuns (pentru sublime89):

De unde știi chiar așa de sigur că noi creștinii suntem îndoctrinați? A fost cineva acolo la geneza universului ca să descrie cine a fost implicat acolo și să constate că Dumnezeul creștin nu era de față? Din ce sursă știi că Dumnezeul creștin n-a fost implicat? Și dacă n-ai nici o sursă nu e îndoctinare
să fii convins că creștinii se află sigur în eroare?

| sublime89 a răspuns (pentru ania):

Tocmai din astfel de raspunsuri precum cel dat de tine acum imi dau seama ca sunteti indoctrinati. Nu reusiti sa vedeti cat de lipsite de logica sunt argumentele voastre, si cat sunt de nesustinute de dovezi. Atat timp cat voi crestinii nu sunteti capabili sa aduceti o dovada in favoarea existentei zeului vostru, nu aveti niciun drept sa cereti explicatii din partea scepticilor. Ei nu au nicio datorie fata de voi de a va arata ca zeul vostru nu exista. Asa poate ma trezesc si eu sa spun ca la geneza universului a fost implicat unicornul invizibil, si apoi iti voi cere sa-mi demonstrezi ca nu e asa. Vei putea oare? Ai fost tu acolo la geneza universului sa vezi ca nu unicornul invizibil l-a creat? N-ai fost. Ar trebui oare atunci sa credem cu totii in aceasta poveste doar pentru ca nu putem demonstra ca nu exista unicorni invizibili? Si in locul unicornului poti sa pui orice zeu, spiridus, zana sau vreun alt personaj mistic imaginar.
Doar indoctrinarea te poate face sa crezi cu atata tarie in ceva pentru care nu exista dovezi. De aceea am spus ca voi crestinii sunteti cu totii indoctrinati, intr-un fel sau altul. Eu nu cred in lucruri nedovedite stiintific, deci nu am niciun fel de indoctrinare.

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu sunt un om indoctrinat, dar sunt un om credincios. Dumnezeu este acea putere pe care o simt in viata mea, care m-a sustinut in cele mai grele momente, care imi da sanatate si putere de munca, care imi zambeste cand fac fapte bune si care ma face sa ma razgandesc cand vreau sa fac fapte rele, care pune uneori mana alaturi de mine si ii ajuta pe pacientii mei. Dumnezeu este cel care mi l-a adus in cale pe sotul meu, care m-a indrumat sa imi leg o cale in viata care imi aduce implinire si fericire, care nu m-a lasat sa o iau pe cai gresit cand am fost tentata, care nu m-a lasat sa imi iau viata cand am fost tentata, care nu m-a lasat niciodata prada disperarii, ci intotdeauna a avut grija de sufletul meu. Dumnezeu este acela pe care il simt veghind asupra vietii si casei mele si cel care imi va asigura viata vesnica dupa ce calatoria mea pe Pamant se va incheia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Spuneti ca nu sunteti indoctrinata dar totusi spuneti "care m-a sustinut in cele mai grele momente, care imi da sanatate si putere de munca, care imi zambeste cand fac fapte bune ". sa fim seriosi. ce inseamna indoctrinata pentru dvoastra daca asta nu?

este gen, 2 oameni merg pe un camp minat si nici unul nu moare. ateul spune " mama ce noroc", relgiosul spune" dzeu m-a ajutat". asa si cu dvoastra,

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Endo, esti un diavol happy. Ce ai citat tu acolo este ceva foarte frumos. Adica arata recunostinta, bunatate, etc. De ce condamni asa ceva? Un drac ar face ce faci tu.
Lasa oamenii sa iubeasca ce vor, sa creada in ce vor, sa isi aleaga singuri idolii. Nu alege tu in locul lor.
Salut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Un drac ar face ce faci tu." alt indoctrinat laughing. din pacate e plina planeta de voi

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Chill man. Metaforic vorbind, iti dai seama.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Siigur laughing.

| Dorugar a răspuns (pentru Brigaela):

Pai daca simti asta, inseamna ca trebuie sa consulti undoctor, nu de alta dar miliarde de oameni sanatosi nu simt nimic.
Ti L-a dat Dumnezeu pe sotul tau? Foarte curios, majoritatea femeilor spun ca l-a adus Dracu in viata lor, asa ca eu pe cine sa cred?
Nu cumva cel pe care simti tu ca vegheaza, este Dumnezeul veacului acesta?
Nu de alta dar noi traim in veacul Noului Testament si in avest veac Dumnezeu este o amarata de creatura ca Isus si nu Creatorul!
Ma intreb cum poate fi cineva fericita ca o supravegheaza acel "dumnezeu" numit Chistos, care in Apoc 1>18 recunoaste ca este Seful Iadului

| BogdantheDreamer a răspuns:

Pentru ca exista. E strict problema ta daca crezi, sau nu.

| Inferno a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Si e strict problema ta cum ai sa ne demonstrezi ca exista.
Astept...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Asteapta mult si bine laughing

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Inferno):

Mai nea' Inferno noi am discutat destul in trecut si sper sa discutam si pe viitor. Dar micul troll, asta cu intrebarea nu merita raspunsuri elaborate, sofisticate. Te salut.

| ania a răspuns (pentru Inferno):

Știința a dovedit că universul nostru configurat de timp, materie și spațiu nu e etern, are o geneză. Dacă universul ar avea ca și cauză o entitate neeternă care ar avea nevoie și aceasta de o cauză și așa mai departe și dacă la un moment dat ontologic nu ar fi existat nimic, nici nu ar fi început să existe vreodată ceva. Nimicul nu cauzează ceva. Doar o cauză necauzată poate susține existența unui univers cu un început.Cauza trebuie să fie a-temporală, i-materială, supra-spațială- și deja începe să semene cu Dumnezeul creștin.

| Inferno a răspuns (pentru ania):

"Știința a dovedit că universul nostru configurat de timp, materie și spațiu nu e etern, are o geneză."

Aw, that's a new one. (Ironic)

Ok, deci tu spui ca argumentul cosmologic dovedeste ca Dumnezeu exista.
Acel ceva atemporal care ar fi trebuit sa existe nu trebuie sa fie obligatoriu Dumnezeu. Ar putea fi o particula, sau orice alt lucru.

Apoi, nu e nevoie de ceva atemporal pentru ca Universul sa apara. Ar fi putut sa apara nimic, deoarece Universul este in ansamblu nimic (Universul e plat, ceea ce corespune unei energii totale egala cu zero. Daca energia era mai mare ca zero atunci Universul ar fi avut forma de şa. Intr-un asemenea Univers nu ar exista linii paralele)

Deci practic din nimic poate sa apara nimic, concretizat sub forma a ceva. E tot asa cum 0 poate fi impartit in 1 si -1. Per ansamblu ai tot 0.

Ceva asemanator stim ca se intampla si fizic, particule pereche de materie si antimaterie ce apar din nimic, pentru ca mai apoi sa se anihilieze.

| Valentin15 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Dude daca God exista nu mai era foamente in lume nu mai erau razboaie etc era pace si daca El spune ca ne iubeste daca ne iubea pe toti nu mai exista iad i-ar fi iertat pe toti cei care comit suicide pe cei ce omoara dar nu el ii pedepseste trimitand-ui in iad in loc sa ii ierte
Religia este Bullshit

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut

| Boiiii a răspuns:

1.Daca esti anti-teist probabil te referi la crimele comise in numele lui dumenzeu precum inchizitia, cruciatele e.t.c. dar cei mai malefici oameni din lume credeau in teoria evolutiei de ex.
Stalin(50.000.0000.)
Mao Zedong(75.000.000)
Hitler(7.000.000)Si daca vii cu povestea ca Hitler a fost religos da a fost dar nu a fost motivu razboiului au fost motive Politico-Economice si in cartea sa Mein Kampf s-a folosit de religie ca sa preia conducerea statului din cauza ca in 1933-1938 sustinea pacea si religia ca nu sa duca tara intr-un razboi costisitor si sustinea ideea rasei Ariene.
2. Daca tu zici ca eu sunt indoctronat de biserica si ma faci manipulat asta inseamna ca atuncea esti impotriva educatiei date de parinti ca ea iti modeleaza comportamentul tau in viata si a mass-mediei care te manipuleaza in
unspemii de lucruri cu ajutorul ceva ce au toti oameni in cantitati uriase anume prostia mai rau ca religia.
3.Din cate stiu eu acuma a doua casa e barul iar biserica discoteca.
4.http://www.discovery.org/scripts/viewDB/filesDB-download.php?id=660
Citeste si spunem daca oamenii acestia sunt prosti si indoctronati. 5.Majoritatea creatorilor Bombii atomice printre care si Einstein care a ajutat indirect din cauza teoriei relavilitatii au fost ateisti asta nu inseamna ca toti ateisti sunt criminali.Nu doar tu vrei sa te bagi in seama.
7. Dupa ce rezulta ce-am scris acuma rezulta ca religia, progresul stiintific, ateismul si evolutionismul nu sunt nici albe nu sunt nici negre mai degraba sunt gri conteaza persoana la conducere persoana aceea, cum judeca si cum se va folosi de lucrurile aratate mai sus.
8.Cum spunea si Albert Einstein:
Stiinta fara religie e schioapa, religia fara stiinta e oarba.
P.S.La punctu 5 Einstein e Agnostic fata de ceilalti.

Si nu sunt teist sunt deist

| Boiiii a răspuns (pentru Boiiii):

Scuze am sarit pe 6 am fost grabit