| CredintaSperantaIubire a întrebat:

Am vazut intr-o emisiune, un barbat de origine turca, musulman, casatorit cu o femeie romanca, ortodoxa si impreuna au un baiat, pe care l-au crescut in cel mai frumos mod posibil. Acest baiat a spus: "la mine in familie Biblia si Coranul, stau in acelasi loc, mama este ortodoxa si m-a invatat despre Hristos, fiul Lui Dumnezeu, iar tata este musulman si mi-a spus ca Allah inseamna tot Dumnezeu. Am primit cu drag invatatura amandurora."
Chiar daca au fost de religii diferite, niciunul nu l-a fortat pe celalat sa renunte la credinta lui. Niciunul nu i-a impus celuilalt, religia lui. Dar daca unul ar fi fost ateu si celalalt credincios? Probabil ar fi fost la fel, pentru ca la ei iubirea a invins.
M-au impresionat, m-au facut sa plang, pentru ca nu-mi venea sa cred ca exista si astfel de oameni. Este exact ce mi-as fi dorit de la lumea asta sa faca. Sa-si traiasca fiecare viata in iubire, libertate si in pace, fara a incerca sa se impuna cu ideile lui prin violenta, prin forta, prin agresiune verbala, prin razboaie si altele.
Sunt o familie de oameni normali si daca lumea a ar fi fost compusa din oameni ca ei, atunci oamenii nu si-ar mai fi pierdut credinta in Dumnezeu. Este o lume in care mi-as fi dorit sa traiesc, o lume in care fiecare sa aiba libertatea de a-si alege credinta, o lume in care sa nu existe diferente legate de religie, rasa, cultura, nationalitate, teism sau ateism, ci doar iubirea si libertatea.
Imi pare rau ca unii oameni ma interpreteaza gresit si imi arunca vorbe grele. Sunt foarte trista sa vad ca oamenii s-au indepartat de Dumnezeu si incerc de cele mai multe ori sa ajut in felul meu si sunt convinsa ca majoritatea credinciosilor care incearca sa convinga un ateu de existenta Lui Dumnezeu, o fac pentru a-i ajuta, eu cel putin asa consider, vrem sa le facem un bine, nu un rau. Probabil un ateu pune intrebari, in primul rand pentru a i se da un raspuns convingator pentru sufletul lui, probabil ei in sinea lor il cauta pe Dumnezeu fara sa-si dea seama. Daca ar incerca sa-l cheme din toata inima...
Chiar daca exista mai multe religii in lume, cu siguranta majoritatea duc catre un Creator si au ceva bun in ele, trebuie sa luam mereu partile bune si asemanarile pe care le au cu religia noastra crestina, spre exemplu. Papa Ioan Paul al II-lea asa facea, tocmai de aceea el a fost iubit si regretat de foarte multa lume, el reusea sa mentina pacea in lume prin iubire si bunatate, el nu a facut niciodata diferente intre oameni urmand cu adevarat invatatura Lui Hristos, a vizitat zeci de mii de tari, printre care si tara noastra.
Este gresit sa afirmam ca Dumnezeu nu exista, pentru ca sunt mai multe religii in lume, aceste religii au fost create pentru ca omul sa aiba libertatea de a alege, pentru a i se respecta vointa si cu siguranta una din ele este si cea adevarata. Eu ma regasesc in religia crestina si consider ca dovezi sunt suficiente, pentru ca 12 Apostoli au fost martorii minunilor si Invierii Domnului Hristos, pe Hristos il simt aproape de sufletul meu si de fiecare data cand l-am chemat in rugaciune, i-am simtit ajutorul. Sunt lucruri care nu se vad, se simt.
Ioan 14:"7. Dacă M-aţi fi cunoscut pe Mine, şi pe Tatăl Meu L-aţi fi cunoscut; dar de acum Îl cunoaşteţi pe El şi L-aţi şi văzut."; Ioan 14:"13. Şi orice veţi cere întru numele Meu, aceea voi face, ca să fie slăvit Tatăl întru Fiul."
Taina Sfintei Treimi nu poate fi cuprinsa cu mintea ci doar cu inima si cu sufletul.
Din toata stiinta care exista in lume, eu aleg credinta in Hristos pentru ca doar El vorbeste despre iubire, pentru ca El ne da speranta vietii vesnice, pentru ca 12 apostoli si zeci de mii de sfinti din toata lumea au vorbit despre El ca fiind Fiul Lui Dumnezeu si au marturisit aceasta credinta. De ce ar trebui sa nu cred in Hristos cand nimic rau nu se gaseste in El si-n invatatura Lui? In Hristos am gasit doar iubire, iubirea imensa a Lui Dumnezeu fata de noi.
Daca va jignesc cu ceva prin credinta mea, va rog sa ma iertati, dar atat ateul cat si omul credincios este liber si nu stiu de ce trebuie sa existe conflicte.
Nu-mi plac si nu mi-au placut niciodata conflictele, nu vreau sa vad conflicte nici macar intre religie si stiinta, creationism si evolutionism. Consider ca teoria Big-Bang nu argumenteaza inexistenta Lui Dumnezeu, pentru ca acel inceput energetic, este atribuit Divinitatii de creationisti si de acolo a pornit totul. Am convingerea ca totul a fost creat de o inteligenta superioara, toate au fost create pentru a evolua mai departe.
De exemplu, dintr-o samanta de floare plantata in pamant, veti vedea mai departe cum evolueaza o floare superba, pentru ca toate au fost create pentru a evolua. Aceasta evolutie ar trebui sa ne duca iarasi cu mintea spre o inteligenta superioara.
Creierul omului numit de Sagan "masinarie minunata", cu care gandim, descoperim stiinta, evoluam, este dat tot de Dumnezeu. Cum ar putea sa se creeze asa ceva la voia intamplarii?
Sir Isaac Newton: "Exista unii care pretind ca Universul a evoluat prin procese intamplatoare, dar ce proces intamplator poate produce creierul unui om sau sistemul ocular omenesc?"
Nu spun aceste lucruri pentru a cerceta, stiinta nu ma intereseaza, este complicata pentru mintea mea si eu nu am nevoie de dovezi ale existentei Lui Dumnezeu, El locuieste mereu in inima mea. Viata mi-a demonstrat ca El exista, Tatal nostru Ceresc exista. Spun aceste lucruri pentru voi, pentru a va face sa ma intelegeti intr-un fel pe mine si pe cei ca mine.
Cred si-n minuni, cunosc oameni care s-au vindecat la moastele unor Sfinti precum si oameni care au trait experienta mortii clinice.
Si frumusetea naturii, muntii, marea, florile, copacii, frumusetea cerului si tot ce ne inconjoara pe acest pamant, iertati-ma, dar nu pot crede ca s-au format in urma hazardului.
Si o simpla floare este o minune pentru mine.
Oare suntem incapabili sa traim intr-o lume in care unul este crestin, altul este ateu, altul budist, altul musulman s.a.m.d?
Oare iubirea nu mai exista deloc?
De ce exista atata intoleranta?
Trebuie sa fim toti la fel, sa gandim la fel, atunci unde mai este libertatea?
Dar cunoaste iubirea adevarata diferente si bariere? Atunci nu mai este iubire, nu mai exista.
Oare menirea omului pe acest pamant, unde Dumnezeu i-a dat libertate si stapanire, nu este aceea de a ne iubi unii pe altii si a ne ajuta unii pe altii, indiferent de diferentele dintre noi?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Ai cel puțin, parțial, dreptate!

1 răspuns:
| Vix999 a răspuns:

Religia musulmana nu impune ca femeia sa treaca la ea. Traditiile familiale fac asta. Deci sunt multe cazuri in care tatal e musulman si mama alta religiewinking
Doar ca copilul cade sub incidenta tatalui indiferent daca invata despre ambele religii big grin