| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

Animalele cred in vreun zeu?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

In acest link am dat cateva raspunsuri referitoare la imposibilitatea ca animalele sa dezvolte o religie.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16742070/
Daca undeva ai neclaritati, ma intrebi.

23 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu, doar osmenii au primit darul de a se putea conecta cu Creatorul lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu știm cum gândesc animalele.

| LPCTSTR a răspuns:

Din fericire, nu.
Ca sa ajungi acolo trebuie sa ai un creier suficient de dezvoltat incat sa gandeasca si, mai rau, sa constientizeze realitatea. Marea majoritate a animalelor sunt roboti biologici, iar unele sunt mai speciale sa fie inzestrate cu instincte.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu, pentru ca in acest aspect, animalele sunt mai inteligente decat onul, si cred doar in lucrurile care exista, spre deosebire de oameni care cred in basme.

| CostinAlamariu a răspuns:

Animalele slujesc Dumnezeului creștin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, ca nu au cum. Nu au suflet ca omul. Nici ratiune.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai de gand sa dai un raspuns, macar da unul care sa nu fie fals. Singura diferenta dintre oameni si animale e constiinta care se dezvolta o data cu dezvoltarea inteligentei. Ce, crezi ca oamenii erau mai diferiti cand au inceput sa evolueze din primate? Si oamenii erau exact la fel, doar ca acum am evoluat, dar anumiti indivizi din specia asta cam lasa de dorin din nefericire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Prefer sa cred ca nu ma trag din primate. Tu pornesti de pe alta bază decât mine. Nu are sens sa continui discutia, ca tot pe ale tale le tii.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

N-a zis nimeni ca te tragi din primate, ci ai un stramos comun cu ele, asa cum ai un stramos comun cu restul regnului animal; evolutie prin selectie naturala.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Prefer sa cred ca nu ma trag din primate."

Preferi sa crezi asta, dar acel ADN de 99.6% tine sa te contrazica.

"Tu pornesti de pe alta bază decât mine. "

Da, pentru ca spre deosebire de tine, eu gandesc logic si rational, nu cred in basme.

"Nu are sens sa continui discutia, ca tot pe ale tale le tii."

Asta pentru ca nu poti sa aduci argumente care sa contrazica evidentele clare aduse de stiinta. Si normal ca le tin pe ale mele, pentru ca asta e adevarul, nu are rost sa ma mint.

Esti exact ca si persoana care a pus intrebarea, si apoi mi-a dat nefolositor si eronat la raspuns pentru ca nu a primit ceea ce a vrut sa primeasca ci a primit ceea ce a avut nevoie sa primeasca.

Cand cineva pune o intrebare, ar trebui sa se astepte sa primeasca multe opinii diferite, nu sa vrea sa primeasca "acel" raspuns specific pe care vrea sa-l auda, iar toate celelalte opinii le arunca la gunoi. Oricum, asta e pe langa subiect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Da, iar tu esti frustrat ca nu te baga oamenii in seama si tii mortis sa te afirmi. Cand dai un raspuns ar trebui sa te astepti sa nu fie neaparat luat in seama, ba chiar sa fie socotit nefolositor si eronat. Cine esti tu sa stabilesti ce au oamenii nevoie? Hitler? Fiecare e liber sa aleaga ce vrea ca de aia e discutie deschisa.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Fiecare e liber sa aleaga ce vrea"

Nu pare sa fie asa atunci cand copiii nu au dreptul sa aleaga daca vor sa fie botezati sau nu, si nu au dreptul sa aleaga in ce vor sa creada, ci li se baga pe gat si sunt indoctrinati de religia pe care o au parintii lor.

Voi crestinii sunteti cu "fiecare e liber sa aleaga ce vrea" doar atunci cand iese ceva in avantajul vostru. Patetic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ti se pare tie ca te tine cineva dupa botez sa nu faci ceva anume sau ti se pare ca nu esti liber sa fii ateu, satanist sau whatever? Cu ce te incurca daca ai fost botezat? Concret, nu povesti.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce am spus eu ti-a intrat pe o ureche si ti-a iesit pe alta. Eu nu am vorbit de dupa botez, eu am vorbit fix de acel moment.
Nu mai conteaza, imi pierd neuronii daca mai continui sa vorbesc cu tine.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Habar n am,"intreaba-le".

| SelenaTpu a răspuns:

Nu

| Sapersters a răspuns:

Nu, pentru că doar oamenii își creează prieteni imaginari

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru Sapersters):

Taci si vezi-ti de uratenia ta

| Sapersters a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Nu doar eu sunt urâtă, nici pe tine nu te baga fetele în seamă? suntem la același nivel depresivule

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru Sapersters):

Nu suntem la acelasi nivel.Eu nu pun 100000 de intrebari ca sa ma plang pentru o prostie care nu-mi sta in putere pentru a o influenta.

| Sapersters a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Dacă nu ai mai avea standarde ridicate si pretenții la femei, sigur ai găsi pe cineva, dar voi bărbații vreți doar femei frumoase, rar e unu sa vrea și o urâtă

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru Sapersters):

Singurele mele standarde sunt sa nu fie obeza sau diforma, si de preferat emoloaica. Oricum, la facultatea la care sunt eu(Litere), nu sunt fete urate deloc, iar majoriatea sunt luate. Daca eu pot sa stau linistit la o facultate cu in jur de 200 de fete stiind ca nu ma vrea niciuna, poti sa te linistesti si tu.Nu mai posta atatea intrebari aici, ca oricum nu ofera nimeni ajutor.