| nicucostea855 a întrebat:

Animalele nu schiteaza ca le pare rau cand au facut o greseala. Ceea ce face deosebirea intre om si animale e constiinta?

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

Si animalele au constiinta. Omul e un animal. Cine spune ca nu e un animal este o dovada suficient de buna care sa ateste ca n-a trecut pe la orele de biologie.
Aici e vorba de evolutie, de evolutia creierului mai exact, care i-a dat omului o capacitate de stocare mai mare, o intelegere mai buna, o agilitate mai buna, sentinente mai puternice, etc. Totul este in cantitati mai mari. Nu ne diferentiem mai cu nimic fata de celelalte animale, doar cu simplul fapt ca suntem mai destepti.

62 răspunsuri:
| Whateverrr a răspuns:

Si constiinta, printre alte alea

| halogen001 a răspuns:

Exact aceeasi parere am ca si pacatosulClaudiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CIaudiu):

"conștiință - definiție și paradigmă | dexonline" https://dexonline.ro/definitie/con%C8%99tiin%C8%9B%C4%83

Cum poți spune că animalele ar avea conștiință?
Vrei să dezvolți, te rog?

| CIaudiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Good. Si uite ca a comentat si
prima persoana religiasa la raspunsul meu. Te-ai simtit putin jignita, nu? Adevarul ar trebui sa-l primim cu bratele deschise, nu sa ne frustram si sa incepem o discutie aiurea unde din cauza frustrarii nu vei mai gandii limpede.

Inteleg ca ai citit Biblia, ai studiat-o, o practici, probabil studiezi si alte carti religioase pentru a intelege mai bine lumea asta din punct de vedere religios. Dar chiar nu te-a invatat mai multa disciplina elementara despre fiintele care te inconjoara?
Vrei sa spui ca animalele sunt simpli roboti programati? Explica-mi tu mai bine de ce animalele pot simtii pericolul si incearca sa se fereasca cum pot. Cum il constientizeaza ca le pune viata in pericol? Explica-mi cum animalele pot sa iubeasca. Ia exemplul un caine fata de stapanul sau. Iti dau unul si mai concret, cand stapanul moare si se duce la mormantul lui sa schelaie intr-una. Explica-mi cum de cainii pot simtii cand esti trist, fericit etc, si cum de ei incearca sa iti schimbe starea. Explica-mi cum animalele sunt straine omului, unele dintre ele, dar daca le frecventezi des, se obisnuiesc cu tine si nu le mai e frica. Cum si-au dat seama ca nu le faci rau? Sunt multe exemple. Chestia e doar ca esti frustrata sa stii ca esti un animal. Asta e adevarul. Accepta-l si traieste-ti viata mai departe.
Poate ca totusi nu m-am facut inca inteles. Simt asta. Ca asa merg lucrurile la religiosi. Cand procentul de introvertire este mare, bibilica nu mai coreleaza lucrurile cum trebuie si simte sa contraatace cu orice gaseste.
Saptamanile trecute, compania NeuraLink al lui Elon Mask care se ocupa de studierea creierului uman pentru a il intelege mai bine si a il putea imbunatatii cu ajutorul tehnologiei, a facut un test asupra unei maimute. I s-a implantat un cip in creier, iar acea maimuta trebuia sa se joace un joc video simplu, controland elementele jocului cu creierul. Testul a functionat!
Cum acea maimuta juca jocuri video? Nu pentru ca are constiinta cu lucrurile din jur si o inteligenta care sa le ajute sa se adapteze si sa traiasca mai bine? De ce animalele pot fi dresate sa faca lucruri stiind ca ele primesc mereu recompense?
Constiinta merge "mana in mana" cu inteligenta. Nu poti sa ai inteligenta daca nu "CONSTIENTIZEZI" lucrurile din jurul tau.
Nu inseamna ca daca tie nu iti convine un lucru, ca na, religie, nu este asa. Sunt multe lucruri foarte complexe in stiinta pe care nu le poti intelege din cauza religiei. Sunt multe detalii stiintifice de luat in calcul pentru a determina asta, nu o simpla frustrare. Hai sa vedem ce zic baietii de la Cambrige:
"O ființă conștientă are experiențe subiective ale lumii și ale propriului corp. Oamenii sunt ființe conștiente, dar suntem singuri? În 2012, Declarația de la Cambridge privind conștiința a cristalizat un consens științific că oamenii nu sunt singurele ființe conștiente și că „animalele neumane, inclusiv toate mamiferele și păsările, și multe alte creaturi, inclusiv caracatițele" posedă substraturi neurologice suficient de complexe pentru a susține conștientul, experiențe. Acest consens a permis dezbaterilor despre conștiința animalelor să treacă de la vechea întrebare dacă animalele neumane sunt conștiente la întrebările despre care animale sunt conștiente și ce formă iau experiențele lor conștiente."

| badpanda a răspuns:

Probabil ai intanit doar animale fara constiinta conform legii atractiei.
Sau cum se zice in popor javra la javra trage.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da dar animalele nici macar nu fac greseli. Ele actioneaza din instinct

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CIaudiu):

Din ce am citit in raspunsul tau confuzi constiinta de sine (care este exclusiv umană) cu cognitia. Cainii nu isi iubesc stapanii, ci simt in stapanilor un fel de "lup alpha" care protejeaza haita. Maimuta joaca jocuri video datorita cognitiei, a recunoasterii tiparelor si asa mai departe. Nimeni nu argumenteaza ca animalele nu au propria lor cognitie interna sau ca nu pot recunoaste tipare si adapta la ele. Ai dat exemplu cu animalul care "vede ca nu îi faci rau si se obisnuieste cu tine". Asta ține tot de recunoasterea tiparelor. Animalul a inteles ca tu de fiecare data cand vii la el nu îi faci rău deci procesul lui cognitiv coraborat cu abilitatea creierului lor de a recunoaste tipare a concluzionat ca probabil nu vrei să-i faci rau.

Totusi cand vorbim de constiinta umana nu ne referim la procese cognitive de care, în mod evident, si animalele sunt capabile sa le initieze si foloseasca in scopul conservarii si adaptarii la mediu.

| CIaudiu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tu mereu ai de obiectat ceva ce nu se pupa cu religia ta, cu cunoasterea ta. Nu imi permit in niciun fel sa cred vorbele unor persoane care isi ghideaza viata dupa o religie care contine multe dogme false. Nu ma dau om de stiinta, si in niciun caz vreo persoana importanta. Fata de mine iti permiti sa iti spui parerea desii eu nu ti-am cerut-o fiind si in tabere diferite. Ai incercat sa imi schimbi modul de gandire care iti convine tie, pentru ca de-asta ai tinut atat de mult sa imi comentezi. In fine, nu asta e important. Ti-ai permis sa o faci cu mine, dar cu adevaratii oameni de stiinta, cu cercetătorii, si asa mai departe, care studiaza aceste lucruri zeci de ani totul in aprofunzime, nu iti mai permiti tu sa iti impui dogmele. Cuvantul tau nu mai are nicio valoare in fata lor, si o sa ti-o spuna intr-un mod ce va parea limba straina pentru tine. Nu tu sau cei ca tine ne-au adus la viata asta. Doar ati avut o contributie istorica social-culturala. Termenii pe care ii folosesti, sunt unii stiintifici. Cand lucrurile se actualizeaza, se definesc si se descopera mai multe chestii, dar care sunt in defavoarea ta, nu o mai accepti si folosesti alti termeni. Preiei unele chestii din stiinta, insa doar ce-ti convine. Poate exemplele mele nu sunt cele mai bune, sunt constient de asta, dar ideea de baza ca suntem animale si ca nu ne diferentiem cu mare lucru de celelalte, o consider adevarata - si nu numai eu, ci si comunitatea stiintifica.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CIaudiu):

In primul rand lasa aroganta de-o parte ca nu are rost.
In al doilea rand te-am corectat dpdv stiintific, nu religios. Ce am zis eu nu are nicio legatura cu religia dar vad ca paranoia ta vede religie peste tot, chiar si unde ea nu e! Asta inseamna sa fii paranoic.
Si nu e vorba de oameni de stiinta aici, sau de stiinta. Conceptul de constiinta de sine este unic uman si nu are legatura cu cognitia sau recunoasterea tiparelor. Ti-am zis asta si in loc sa tratezi subiectul te-ai luat de mine si de ceva ce nu are legatura cu subiectul. Atat puteti, atat faceti.
Constiinta de sine nu inseamna constiinta mediului inconjurator. Eu si oricine altcineva cand vorbeste de constiinte ne referim la constiinta de sine. Am vrut doar sa clarific treaba asta. Sa te ajut. Fiindca le confuzi

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Au si animalele constiinta, numai ca nu e la fel de dezvoltata ca a noastra, ele nu sunt in stare sa aiba ganduri atat de complexe ca noi, dar au si sunt in stare sa inteleaga anumite lucruri.
Cand te alearga un caine si te ascunzi dupa un pom, daca nu ar avea conştiinţa, din moment ce ai dispărut si nu te mai vede se opreste si pleaca, dar pentru ca are constiinta, instat creierul lui proceseaza faptul ca te-ai ascuns dupa pomul ala si vine si te inhata.
Daca ai avut vreodată vreun animal de companie o sa intelegi ca are.
Daca nu avea, se comporta exact ca o insecta, nu se atasa de tine, nu venea cand il strigai... Era ca o planta.
Constiinta este direct proportionala cu nivelul de inteligenţa.

| raMLesS a răspuns:

@NumaPompilus

Ce intelegi prin conştiinţa de sine si la ce te referi? Da-mi niste exemple si niste exemple de animale.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Sa schelaie intr-una la stapanul mort ca asteapta sa-i dea papa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Mulțumesc pentru mâna de ajutor... Cred că am mai putea adăuga lipsa regretului bazat pe rațiune la animale, cel asemănător omului, nu cel manifestat din instinct.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

"Cum acea maimuta juca jocuri video? Nu pentru ca are constiinta cu lucrurile din jur si o inteligenta care sa le ajute sa se adapteze si sa traiasca mai bine?" - n-are legatura cu vreo constiinta. La maimuta nu-i pare rau ca pierde si nu se enerveaza ca a pierdut un joc. Acel chip are ca date de intrare o matrice de la neuronii legati de retina si iesirile din chip legate la neuronii care comanda muschii bratului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CIaudiu):

Suntem animale și nu ne diferențiem cu mare lucru de cealalte?

Că avem puterea de a ne împotrivi instinctului ți se pare puțin? Dar gândul veșniciei? Dar rațiunea? Nu poți închide ochii la toate.

| nicucostea855 explică (pentru anonim_4396):

Omul, daca are o superstitie in cap, poti sa-i aduci in cale o mancare foarte buna pe care insa o refuza datorita superstitiei sau datorita unui crez, in timp ce animalul nu sta prea mult pe ganduri si papa.

| nicucostea855 explică (pentru anonim_4396):

Animalele se enerveaza, nu le pare rau sau nu regreta nimic. Regretul este exprimat prin cuvinte, prin limbaj. De exemplu vaca are limba si ar putea spune cuvinte. Cainele la fel. Nici o maimuta nu vorbeste. Urangutanul nu vorbeste nici cateva cuvinte desi genomul e doar cu 2% diferit de genomul uman.

| raMLesS a răspuns (pentru CIaudiu):

ATENŢIE!
Pentru binele tau nu le citii comentariile si argumetentele de rahat pentru ca o sa te frustrezi si o sa te enervezi.

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

Răspunsul la toate intrebarile tale legate de constiinta.
https://youtu.be/H6u0VBqNBQ8

Poti verifica sursele.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Răspunsul la toate intrebarile tale despre constiinta.
https://youtu.be/H6u0VBqNBQ8

Poti verifica sursele

| raMLesS a răspuns:

Spui ca ai facut politehnica si ca esti inginer? Inginer in ce?
Buna gluma.

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

Dar corbii, papagalii si multe alte pasari de ce pot sa reproduca cuvintele noastre?
In principiu animalele nu vorbesc folosind cuvinte pentru ca nu au evoluat asa, creierul lor nu s-a dezvoltat pentru a vorbi prin cuvinte, nu a evoluat sa formeze legaturile neuronale ca la noi, in schimb ele folosesc sunete, fiecare specie are limbajul ei.
Oamenii de ce nu pot invata limba altor specii? De ce nu pot invata sa vorbeasca ca ele si sa le inteleaga, pana la urma si noi avem limba la fel ca si ele, nu? Pentru ca pentru noi nu are logica modul lor de comunicare, facem altfel conexiunile, la fel si ele.
Pasarile au cam acelasi mod de comunicare ca noi si cam aceiasi intonatie.
Si inainte de a mai veni cu concluzii, cauta manca-ti-as papagalu tau niste articole si studiaza-le.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Human%E2%80%93animal_communication

| CIaudiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu vorbim de importanta, ci de puncte caracteristice diferite care sunt intr-un numar foarte mic.

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Iar vorbesti prost. Dupa tine constiinta inseamna nervi sau bucurie? Constiinta inseamna constientizarea lucrurilor care te inconjoara. Acea maimuta a constientizat jocul. A invatat cum se joaca. Mai invata sensul cuvintelor si dupa raspunde-mi. E a nu mai stiu cata oara cand vorbesti prost. Contrazici tu, roman fara studii, oamenii de stiinta de la diferite institutii importante ale lumii? Contrazici baietii de la Cambridge? Las-o asa.

| CIaudiu a răspuns (pentru raMLesS):

N-ai cu cine... religiosii fanatici sunt prea inapoiati. Locul lor e in Evul Mediu cu siguranta.

| CIaudiu a răspuns (pentru raMLesS):

Nu ma enervez, pentru ca stiu ca oricum lumea nu le mai inghite prostiile. Lumea avanseaza, noi traim frumos, ei stau sa se frustreze ca o ducem bine. Abia astept sa mai avanseze stiinta sa-mi bag un ochi bionic si o mana de cyborg. Ah, era sa uit, si un creier conectat la internet. Ei sa stea sa se razboiasca cu conspiratiile lor, ca asta au facut toata istoria. Toata istoria lor au judecat stiinta si tot ce a aparut din partea sa.

| raMLesS a răspuns (pentru CIaudiu):

La apariţia trenului a fost la fel, oamenii spuneau ca e un balaur care scoate flacari si fum, la aparitia masinii la fel, tot conspiratii, la aparitia avionului la fel... La aparitia internetului, a calculatoarelor, telefoanelor la fel, mai stii cand spuneau bunicii nostri sau inca spun "Fir-aţi ai dreacu cu tilifoanilii voastre"... Sau cum spuneau conspirationistii despre calculatoare si internet "Calculatorul dăunează, te spala pe creier, nu trebuia sa apara, Blablabla", si iauite-ne azi, mergi cu un supercomputer in buzunar.

| raMLesS a răspuns (pentru CIaudiu):

Eu ajung sa cred ca ateii si crestini sunt 2 specii de oameni diferite.
Facem conexiunile altfel, astia nu sunt in stare sa inteleaga niste lucruri logice, nu sunt in stare sa inteleaga de ce 1+1 = 2, si noi nu suntem in stare sa intelegem de ce 1+1= Dumnezeu big grin

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

"Cand te alearga un caine si te ascunzi dupa un pom, daca nu ar avea conştiinţa, din moment ce ai dispărut si nu te mai vede se opreste si pleaca, dar pentru ca are constiinta, instat creierul lui proceseaza faptul ca te-ai ascuns dupa pomul ala si vine si te inhata." - e ca un robot. Chiar daca te-ai ascuns el vine spre acel loc si cand trece de acel loc i se pare ca te-a vazut si intoarce capul si te vede si te inhata. Cand aude zgomotul familiar al stapanului stie ca i se da hrana.

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

Nu e gluma. Imi amintesc ca in primul an de facultate aveam un curs numit "Istoria civilizatiilor" si asta la Electrotehnica anul I.