| nicucostea855 a întrebat:

Animalele nu schiteaza ca le pare rau cand au facut o greseala. Ceea ce face deosebirea intre om si animale e constiinta?

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

Si animalele au constiinta. Omul e un animal. Cine spune ca nu e un animal este o dovada suficient de buna care sa ateste ca n-a trecut pe la orele de biologie.
Aici e vorba de evolutie, de evolutia creierului mai exact, care i-a dat omului o capacitate de stocare mai mare, o intelegere mai buna, o agilitate mai buna, sentinente mai puternice, etc. Totul este in cantitati mai mari. Nu ne diferentiem mai cu nimic fata de celelalte animale, doar cu simplul fapt ca suntem mai destepti.

62 răspunsuri:
| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

"si noi avem limba la fel ca si ele, nu?" - Cum se spune in pasareasca "grau"? Cum ciripeste pasarea cand vede grau? Ce ciripeste? Cum ii spune la grau? Cum se aude? Cum spune maimuta la "banana"? Ce mormaie maimuta cand vede o banana?

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

Constiinta inseamna dublura omului. Fiecare om are o dublura in propria minte. Omul se percepe pe sine, omul are capacitatea de a se autoevalua de a se stima, de a se autocondamna. Constiinta e ca un politai cu care traiesti 24 h din 24, 7 zile din 7. Animalele nu au asa ceva pentru ca nu pot sa exprime printr-un limbaj articulat trairile, gandurile. Doar o fiinta cu constiinta poate avea capacitatea de a se exprima printr-un limbaj articulat. Alfabetul reprezinta limbajul articulat redat prin scris.

Pasarile care au un creier mai mic scot sunete sau imita sunete mai complexe decat o vaca cu creier mai mare si cu o limba mai mare. Cu toate acestea nu se poate vorbi ca pasarile au un limbaj ci doar niste sunete. La atat de multe milioane ani de evolutie ar fi trebuit ca si alte animale sa dezvolte un limbaj cat de cat articulat. O vaca se poate lauda ca a evoluat doar ca sa poata manca iarba? Asa si omul a evoluat ca sa fie omnivor. Sunt animale omnivore si care pe langa omnivor nu stiu sa faca nimic altceva mai evoluat.

Asadar ideea ca "fiecare animal a evoluat in diferite directii" este cam subreda.

Daca evolutia ar fi fost adevarata ar fi trebuit ca macar o alta specie de animale ( in afara de om ) sa aiba un limbaj articulat.

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

1 Corinteni 2:14-16:"14 Dar omul fizic nu acceptă* lucrurile spiritului lui Dumnezeu, fiindcă pentru el sunt o nebunie; și nu poate să le cunoască, deoarece ele trebuie examinate spiritualicește. 15 În schimb, omul spiritual poate să examineze toate lucrurile,+ dar el nu poate fi examinat de niciun om. 16 Fiindcă „cine a ajuns să cunoască mintea lui Dumnezeu*, ca să-l învețe"?+ Noi însă avem mintea lui Cristos."

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Imi amintesc de filmuletul cu maimuta care juca Ricochet. Ii dadea sa molfaie cu gura o bila cu gust de banane ca sa aiba ochiul bionic atintit la ecran si acel brat pe maneta.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Ochiul bionic avea o matrice atasata. Bila de ricochet de pe ecran se misa pe matricea din ochiul bionic si mai departe informatia e transmisa la chip care la randu-i comanda neuronii motorii de la brat. Si eu as putea face o maimuta sa joace ricochet daca as avea uneltele necesare. Maimuta aia e un semirobot. N-are nici o legatura cu constiinta. E o chestie de procesare de imagini. Sunt algoritmi de procesare de imagini.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

E normal sa existe anumite asemanari intre om si animale pentru ca suntem creati de acelasi proiectant adica de acelasi Dumnezeu al carui specific de proiectare si executie se vede in lumea vie.

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Eu vorbesc de alta maimuta man.
https://youtu.be/3Ya-bAYri84

Asta cu acelasi proiect a lui Dumnezeu a fost prea amuzanta. M-ai facut sa rad cu lacrimi. laughing
Norocul tau ca mai prins acum intr-o dispozitie prea buna ca sa mai stau sa comentez, plus ca mi-e si putin somn.

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

"Chiar daca te-ai ascuns el vine spre acel loc si cand trece de acel loc i se PARE ca te-a vazut..."
"Cand aude zgomotul familiar al stapanului STIE ca i se da hrana."

Vezi cum iti dai singur raspunsurile? Asta e constiinta.

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

"Asadar ideea ca "fiecare animal a evoluat in diferite directii" este cam subreda."
Daca era subreda, pestii puteau sa respire aer si sa zboare, si pasarile respirau sub apa.
Cainii, vacile, oile, pisicile scoteau aceleasi sunete.

"Daca evolutia ar fi fost adevarata ar fi trebuit ca macar o alta specie de animale ( in afara de om ) sa aiba un limbaj articulat"
De ce articulat neaparat?
Animalele au diverse moduri de a comunica, unele emit și recepționează semnale sonore, altele chimice (prin substanțe numite feromoni sau altele), unele motorii (de pildă, dansul albinelor), si tot asa.
Elefantii comunica atat prin sunete, cat si seismic, prin vibratii.
Fiecare animal are modul lui de comunicare, asa ca te intreb pe tine, tu de ce nu comunici prin pamant?
Daca ai stii istoria evolutiei ai intelege de ce nici un alt animal nu comunica articulat ca noi, dar tu nu, tu doar continui sa pui intrebari stupide, continui sa te contrazici aiurea cu lumea, tu ai doar opinii nu si intrebari.

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

Nu imi da citate din biblie omule, pentru mine astea sunt povesti.

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

"Pasarile care au un creier mai mic scot sunete sau imita sunete mai complexe decat o vaca cu creier mai mare si cu o limba mai mare. Cu toate acestea nu se poate vorbi ca pasarile au un limbaj ci doar niste sunete"

Tu crezi ca animalele astea scot niste sunete asa random?

| raMLesS a răspuns (pentru CIaudiu):

El crede ca animalele nu comunica deloc, nici prin sunete nici prin nimic, el crede ca ele scot sunete random rolling on the floor rolling on the floor
Cica a facut politehnica.
Ori a luat-o randeaua, ori minte de ingheata apele.

| CIaudiu a răspuns (pentru raMLesS):

rolling on the floor

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

Animalele comunica intre ele insa nu printr-un limbaj articulat si complex ca al omului. Animalele nu au alfabet.

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

Nu scot sunete random dar nici limbaj articulat si cu litere.

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

In diferite directii de dezvoltare in functie de mediul in care traieste.

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

Animalele nu au limbaj complex precum omul. De aceea omul este mult mai inteligent decat animalele.

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

Nu e constiinta ci observare. Constiinta inseamna cu totul altceva.

Constiinta inseamna capacitatea de autoevaluare si autocunoastere.

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

Dexul spune altceva

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ignori raspunsurile mele despre constiinta?
Si dupa spuneti ca nu va suportam, uite de ce.
De contrazis va contrazice, dar cand primiti raspuns il ignorati si continuati sa va contraziceti si sa aveti aceleasi pareri.

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

Https://dexonline.ro/definitie/con%C8%99tiin%C8%9B%C4%83

CONȘTIÍNȚĂ, conștiințe, s. f. 1. (Fil.) Sentiment, intuiție pe care ființa umană o are despre propria existență; p. ext. cunoaștere intuitivă sau reflexivă pe care o are fiecare despre propria existență. 4. Sentiment al responsabilității morale față de propria sa conduită. ◊ Caz (sau proces) de conștiință = dificultatea de a hotărî într-o problemă morală greu de rezolvat. Mustrare de conștiință = remușcare, regret. ◊ Expr. A fi cu conștiința împăcată sau a nu avea nimic pe conștiință = a fi convins că nu a săvârșit nimic împotriva legilor moralei sau juridice. A fi fără conștiință = a fi lipsit de scrupule. Cu mâna pe conștiință = cu toată sinceritatea. 5. (În sintagma) Libertate de conștiință = dreptul recunoscut cetățenilor de a avea orice concepție religioasă, filosofică etc. [Pr.: -ști-in-] – Din fr. conscience, lat. conscientia (după ști).

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

Definitia asta este exemplificata cu exemple umane pentru ca asa e cel mai simplu.

Dexul mai spune si: CONȘTIÍNȚĂ s. f. 1. forma cea mai evoluată, proprie omului, de reflectare psihică a realității obiective prin intermediul senzațiilor, percepțiilor și gândirii, sub formă de reprezentări, noțiuni, judecăți, raționamente, inclusiv procese afective și voliționale
[CUM AU SI ANIMALELE]

Cainii si multe alte animale de ce viseaza oare?
Tine minte ca dex-ul nu contine un studiu despre cum functioneaza constiinta atat la oameni cat si la animale, acolo gasesti doar definitia ei in mare parte.
Si exista mai multe nivele de constiinta.
https://www.barrettacademy.com/levels-of-consciousness

Animalele au in mare parte primul nivel

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

Si daca nu au constiinta, ciorile cum pot rezolva probleme atat de complexe si alte animale nu pot?
https://www.youtube.com/watch?v=Gui3IswQ0DI

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

Inteligenta nu e acelasi lucru cu constiinta.

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

Sensul de baza al constiintei e extrasul meu din dex. Constiinta nu e constienta.

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

Stiinta spune altceva despre constiinta.
Unele animalele de ce se pot recunoaşte in oglinda? Asta nu e constiintã?

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

Conștiința e oglinda din minte și nu o oglinda din sticla exterioara.

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

Pai si daca se recunoaşte in oglinda, asta nu inseamna ma inteligentule ca e constient de el insusi? Si de unde stii tu ce gandesc animalele? Sunt si ele constiente doar ca sunt la fel ca niste copii, au doar ganduri si nevoi primare, joaca, mancare si somn.
Animalele au inteligenta unor copii de 2-3 ani.
Tu iti mai aduci aminte de ceva de cand aveai 3 ani? Nu! Amintirile tale cele mai vechi sunt acelea de cand aveai in jur de 7 ani, primii ani din viata nu ti-i amintesti, iti aminteşti de exemplu cand ai invatat sa vorbesti? Logic ca nu.
Crezi ca un copil de 3 ani are creierul atat de dezvoltat incat sa aiba mustrari de constiinta pentru faptele sale sau sa stea sa contempleze despre viaţa? In nici un caz.
Bebelusi de exemplu, nici nu se pot recunoaşte in oglinda cam pana in jurul varstei de 1-2 ani din cate stiu.
Asta inseamna ca nu au constiintã? Nu.

Nu intra in domenii stiintifice fara argumente, un neurolog o sa spuna exact contrariul a ceea ce spui tu despre constiinta, la fel si un psihiatru sau psiholog.

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

"Tu iti mai aduci aminte de ceva de cand aveai 3 ani?" - imi amintesc atunci cand eram in carucior adica bebe si cerul era albastru senin.

Trecand peste partea asta, animalele nu sunt constiente de propria lor existenta intrucat nu au notiunea de trecere a timpului si nu au regrete. Fiindca nu au regrete animalele nu plang si nu si-au dezoltat muschii fetei ca sa poata sa planga. Plansul este una din expresiile regretului, a dorului dupa ceva din trecut. Animalele nu-si planifica actiunile si orice fac ele o fac din instinct si stimulii imediati sau de moment. Daca dai ceva ce-i place unui animal acesta va manca fara sa tina cont de vreo superstitie legat de care constiinta nu-i permite sa faca ceea ce i-ar placea sa faca adica sa manance ceea ce ii place.