| pandelebazatu a întrebat:

Are ceva daca eu sunt satanist? Eu nu cred in Dumnezeu absolut deloc!

37 răspunsuri:
| dracu14 a răspuns:

Ce tip de satanism? spiritual, traditional sau laveyan?

| Thunderstruck a răspuns:

Nu crezi in Dumnezeu dar crezi in Satan? *facepalm*.

| Calininio a răspuns:

Cum sa fii satanist daca nu crezi in Dumnezeu laughing? E complet nonsens

| dracu14 a răspuns (pentru Calininio):

Pai poate fi satanist laveyan, care neaga existenta zeitatilor si il privesc pe satan ca pe un simbol

| vrelian a răspuns:

Dai inainte ca nu e nimic de rau.atita timp cit nu dai in cap la lume nu furi, nu vorbesti murdar si alte alea totul este bin.fiecare este liber sa aleaga in ce sa creada.a e satana ca e dzeu ce mai conteaza.om bun sa fii sin rest nu vad sa fie probleme.si ce mai conteaza ce fel de satanist esti conteaza ca gindesti indiferent in ce sens si cum.chestia asta este ceva personal ce te priveste pe tine.nu trebuie sa spui la nimeni, dar nici nu trebuie sa faci din asta o religie sau mai stiu eu sa devii fanatic, pentru ca te va duce sa faci lucruri rele celor din jurul tau. daca doar spui ca crezi in X sau Y si atit atunci toate cele bune, esti deal nostru.numai bine

| luiza a răspuns:

Poate esti doar ateu! sunt destui care nu cred in Dumnezeu si nu sunt satanisti!

| danay72 a răspuns:

Oricum toata lumea e condusa de Satan. 1Ioan5:19

| 3xfemeie a răspuns:

E bine ca ai ales totusi sa crezi in ceva.

| unknownn a răspuns (pentru luiza):

Sau poate ca e doar necredincios.
Ateii sunt niste jeguri de oameni care nu cred in Dumnezeu, si sunt genul de oameni care se aduna cu alti 2 "atei" la o masa, sa vorbeasca cu superioritate despre cat de oi naive sunt oamenii de rand, care nu au depasit nevoia de spiritual, sa ajunga la etapa elevata, rationala a vietii.
Si discuta treaba asta cu un aer de importanta pe muian, si asa, o combinatie de mila si scarba pentru credinciosii net inferior lor.
Motivul pentru care eu cred ca acesti oameni(atei) sunt niste rahati e ca, teoretic, ei sunt absolut 100% convinsi de opinia lor, si cu toate acestea si-o exprima in public. Simt ei nevoia sa dezbata ceva ce in capul lor e deja lamurit.
Necredinciosul gandeste „Nu cred in Dumnezeu si nu imi pasa de religie"
Si ateul gandeste „Nu cred in Dumnezeu si imi place sa explic tuturor de ce asta ma face mai bun decat majoritatea oamenilor"
Deci rezulta ca baiatu' de a pus intrebarea e necredincios! Nu ateu!

| DyNo a răspuns:

Poti sa treci la ateism, daca vrei.
Este si mai absurd sa crezi doar in Satan...
Nu mi-o lua in nume de rau, nu te critic, dar poate te-ai plictisit efectiv de credinta pe care o ai si hotarat sa o schimbi si nu sti incotro sa te indrepti.

| AlexeHellsing a răspuns:

Stai că nu-nțeleg, tu crezi în satan, dar nu crezi în Dumnezeu care este mai mare decât Satan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare are un dumnezeu al lui tu ai ales aceasta parte alti alta nu conteaza
freewill

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Si eu am mai multe variante de credinta:
1.Cred in Dumnezeu si in Satana-fiindca ala mi-a dezlipit aracetul de la pleoape.
2.Nu cred in nimic, nu ma intereseaza de nimic.
3.Cred doar in Satana.
4.Cred doar in Dumnezeu.
5.Cred ca tot ceea ce tine de divin, mitologii, etc, sunt binevenite in istoria si cultura oamenilor, si denota faptul ca avem imaginatie.
6.Sunt antiteist, si cu asta am terminat.

| Octa00 a răspuns:

Esti liber sa crezi in cine vrei.Nu e o lege care iti interzice sa nu crezi in Dumnezeu.Fiecare om crede in cine vrea.

| mihaitaLGP a răspuns:

Daca crezi in Diavol automat crezi si in Dumnezeu.
Ambele extreme sunt un intreg dintr-o poveste.

Chiar daca tu te consideri satanist automat crezi si in Dumnezeu si invers.

Sper ca ai inteles ce am vrut sa explic.

Iar a crede in Diavol e la fel de util cu credinta in Dumnezeu.

Ambele personaje nu exista.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru unknownn):

Hotul striga hotii.

Trist draga credinciosule.

| ManStrong a răspuns:

Daca nu crezi in Dumnezeu e greu sa zici ca crezi in Satan.
Afara doar, daca ttu vrei sa joci rolul lui.

| M25M a răspuns (pentru unknownn):

Ateii sunt niste jeguri de oameni care nu cred in Dumnezeu-- Daca nu crezi intr-o zeitate esti jeg, ok...
oameni care se aduna cu alti 2 "atei" la o masa, sa vorbeasca cu superioritate despre cat ---de unde ai aceste inside al vietii ateilor, mai ales ca afirmi cu exactitate ceea ce afirma un atei?
sta cu un aer de importanta pe muian, si asa, o combinatie de mila si scarba pentru credinciosii net inferior lor.-- nu de putine ori mi s-a intamplat sa imi afirm non credinta mea in fata unor crestini iar, pe langa stupefierea lor, au etalat o masca a superioritatii si milei fata de mine necredinciosul pierdut, si bineinteles ca nu a lipsit sintagma:"nu e bine, fiule" ceea ce denota ca o credinta inseamna un nivel de superioritate fata de o non credinta.
Motivul pentru care eu cred ca acesti oameni(atei) sunt niste rahati e ca, teoretic, ei sunt absolut 100% convinsi de opinia lor, si cu toate acestea si-o exprima in public.-- noi nu eliminam nici o posibilitatea, daca nu credem in probabilitatea acesteia este o alta treaba, insa noi (majoritatea noastra sa nu generalizez) suntem intr-adevar convinsi de argumentele noastre insa nu afirmam cu un procentaj de 100% ca noi avem dreptate in aceasta privinta.
Si ca tot veni vorba, spune-mi cine este mai convins 100%( anume e dezacordul) ateul care afirma ca nu stim inca cum s-a format cutare, de unde vine cutare dar vom afla pe viitor sau credinciosul care stie ce a fost ce este si ce va fi?
i ateul gandeste „Nu cred in Dumnezeu si imi place sa explic tuturor de ce asta ma face mai bun decat majoritatea oamenilor--Nu un sistem de convigeri sau credinte face un om mai bun decat ceilalti ci faptele acelui om il face.

| RAY a răspuns:

Esti tare nu crezi in dumnezeu dar crezi in satana, parerea mea nici tu nu sti in ce crezi

| CristiB93 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Esti putin cam dereglat la minte, ai nevoie de ajutor psihiatric.

| Thunderstruck a răspuns (pentru unknownn):

Cred ca suferi de un retard mintal...Cauta in dictionar cuvantul "ateu", o sa descoperi ca ateii sunt cei care nu cred in Dumnezeu, Allah, Isus, Alba-Ca-Zapada, serpi vorbitori si alte inventii umane.Nu scrie nicaieri ca ateii sunt tipul ala de oameni care se adua la o masa si vorbesc cu superioritate...Sunt ateu de foarte mult timp si n-am facut nici-o data asa ceva, poate o sa vorbesc despre ateism, religie, dar n-o s-o fac cu un ton de superioritate.Nu stiu cum poti sa gandesti astfel, crezi ca nu exista crestini care se aduna si vorbesc despre asta? Despre faptul ca ateii sunt niste limitati care nu percep latura spirituala a vietii? Crezi ca nici ei nu discuta cu un aer de importanta de muian? Eu, cel putin, nu sunt convins 100% de opinia mea, dar am incercat diverse religii si nu m-am regasit decat in ateism, nu pot sa cred in zei. Oricum, nu stiu de ce ma obosesc sa-ti dau raspunsul, esti un nimic, jignesti fara a fi jignit, oameni pe care nu-i cunosti, dar ai o parere preconceputa.Ai aceeasi mentalitate cu un copil de 5 ani, nu-mi place mancarea asta pentru ca nu arata bine, e proasta, e un rahat. Oricum, parerea parca am auzit-o la Cheloo, daca nu ma insel, alt idiot. Daca ai deschide un DEX ai gasi exact definitia ateului si necredinciosului, pana atunci vorbesti prostii.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru CristiB93):

Deci...esti psiholog?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru unknownn):

Cu ce drept jignesti tu ateii in halul asta?!
Credinciosii sunt mai rai decat ateii, plus ca sunt cei mai mari ipocriti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Cheloo: "Nu cred nici în Dumnezeu, nici în diavol. Dar nu sunt ateu, că nu-mi place cuvântul".
Deci nu el a zis prostiile alea.

| CannbalCorpse a răspuns (pentru dracu14):

L.ai băgat în ceaţă pe bietu băiat, eu cred că vroia să tasteze că e ateu.

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, parca el a zis, a zis ca nu-i ateu, ci necredincios.Nu stiu sigur, dar asa tin minte.

| CannbalCorpse a răspuns (pentru dracu14):

Mă băiatu eu cred că tu vroiai să tastezi ateu, adică nu crezi in Dumnezeu.Nu satanist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

"Religia nu este una dintre pasiunile mele, nu a fost niciodata, probabil pentru ca mi s-a impus foarte des cand eram mic să am legătura cu biserica sau cu religia. Când cineva îţi bagă ceva pe gât, te distanţezi. Cred că bunatatea şi sinceritatea ţin loc de Dumnezeu, violenta si rautatea, dorinta de a face rău, tin loc de diavol. Nu cred nici într-unul, nici într-altul. Nu mă luaţi de ateu, nu-mi place cuvântul"
Asta a spus Cheloo. Oricum, n-a spus idioteniile pe care le-a spus @unknownn.

| AdrianS a răspuns:

Din moment ce pui intrebarea cu siguranta "are ceva"?

| CristiB93 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu, dar ma bucur ca recunosti nevoia de a avea unul happy, apreciez...