| AlexandruAndrada a întrebat:

Buna TPU :*.Am si eu o intrebare. Daca nu crezi in Dumnezeu asta nu inseamna ca esti satanist nu? Si este atat de rau sa nu cred in el?

59 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

CautDarNuGasesc...creier?!

| AtateaConditii a răspuns (pentru n0matterman):

De ce te bagi ca musca in rahat? Vad ca tu cauti atentie si nu gasesti.

| n0matterman a răspuns (pentru AtateaConditii):

Sa nu incepi sa plangi, ok?

| AtateaConditii a răspuns (pentru n0matterman):

Ce sa mai spui si tu sa te afli in treaba.

| Zenithf a răspuns:

Citeste epistolele lui Pavel. Intr-una scrie ca Dumnezeu ii va judeca pe toti, credinciosi si necredinciosi, dupa credintele si faptele lor. Si toti vor fi rasplatiti pentru rautatea sau bunatatea lor, intai credinciosul si apoi necredinciosul.

| Sarah15is a răspuns:

E rau sa nu creazi in Dumnezeu, mia devreme sau mai tarziu va veni pentru a doua oara Hristos si norii cerului si toti il vor putea vedea, El nu va aparea la televizor sau sa dea declaratii presei va veni pe norii cerului si dupa va urma judecata.Multi oameni care nu stiu de Dumnezeu vor fi iertati deoarece nimeni nu le-a spus de el, dar daca acestea stiu si nu cred vor invia la adoua judecata si vor crede ca este prima este trist pentru acesti oameni. Satanisti sunt acei rocari care transimt mesaje urate etc, cei emo etc. Sper ca te-am ajutat.

| Lizzu a răspuns (pentru Sarah15is):

"Satanisti sunt acei rocari care transimt mesaje urate etc, cei emo "

Nu generaliza.

| Sarah15is a răspuns (pentru Lizzu):

Am dat doar un exemplu ca sa stie, sa nu creada ca daca cineva nu crede in dumnezeu este automat satanist, cand taspunzi trebuie sa ii dai si un argument, parerea mea.

| RAY a răspuns:

Daca din nimic apare spontan un zeu,creator fie el deist, panteist, teist din abolsut nimic si creaza din nimic miliarde de stele inseamna ca ratiunea, logica, stiinta au luat sfarsit in acea secunda, observ ca multi teau amenitat cu iadul imprumutat de la egipteni de catre crestini
daca nu crezi ca exista iahve, sau bahrame de fapt vezi vedele zeul furat de evrei de la indieni esti ca restul de 4 miliarde de persoane care vor arde in iadul vesnic desigur nimeni nu s-a intors de acolo niciodata dar cand e vorba de a baga frica in om se inventeaza tot felul de vrajeli,satana este alt zeu furat de evrei cu buna stiinta,zeul apare tot in mitologia indiana ca un sarpe si indeamna oamenii la cunoastere exact ca in geneza furata de la indieni sau egipteni
a fi satanist inseamna a crede ca exista satana,exista satanisti moderni care accpta pe satana ca simbol, in mitologia chineza sarpele nu-i ceva rau
recomand sa citest cartii despre istoria religiilor, pshiologia religilor, cum manipuleaza ea omul etc fi fara griji traim intro lume a stiintei, naturi, iaduri exista in mintea celor slabi de minte

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Te inseli, credinta in Dumnezeu poate fi perfect rationala.

| RAY a răspuns:

Si este atat de rau sa nu cred in el?
daca 4 miliarde de persoane pot trai fara dumnezeu, iahve tu de ce nu ai putea?
nu e rau sa nu crezi in basme mai rau e sa crezi in ele
am inclus si islamul si iudaismul la acel numar,crestini sunt doar 2, 1 mld de persoane

| zurick a răspuns:

Inseamna ca esti ateu.

| Liviu a răspuns:

Nu puisor,nu este nimic rau,crezi in ceea ce vrei,crezi in ceea ce observi si ce e real.
Acum sa ne apucam sa credem in zana maseluta si in iepurasu de pasti,si mos craciun,ca deh exista,nu?
Atata timp cat nu crezi in nimic supranatural,gen,satana,dumnezeu,si alte nascociri happy e ok.
Te poti numi ateu,eu sunt ateu eu nu cred in finte supranaturale si alte basme.
toate's SF ca in filme.
Prefer sa vad cu ochii mei, cand voi vedea cu ochii mei ca exista, atunci voi crede.
Insa eu nu te rog sa devi ateu, sau mai stiu eu ce.
Tu faci ceea ce crezi, ceea ce te taie capu happy
Nu acu ca sunt eu ateu sa devi si tuhappy
Devi ateu in momentul in care tu numai crezi in nimic supranatural.

| AtateaConditii a răspuns (pentru Liviu):

Cand vei vedea cu ochii tai va fi prea tarziu.

| Liviu a răspuns (pentru AtateaConditii):

RESPECT faptul ca tu crezi in asa ceva.
RESPECTA faptul ca eu nu cred. happy

| RAY a răspuns (pentru AtateaConditii):

Vezi ca ateii va hraneste in prezent cu ajutoare venite de la ateii germani, suedezi, norviergieni

| AtateaConditii a răspuns (pentru RAY):

Cu ce ne hranesc? Ca din cate stiu nu primesc nimic gratis.

| AtateaConditii a răspuns (pentru Liviu):

Dar am zis eu ca nu respect ateii? pur si simplu am dat un raspuns la intrebare si toti sar pe mine din cauza ca cred in ceva ce ei nu cred, deci ei ar trebui sa respecte opinia mea si sa taca din gura.

| Liviu a răspuns (pentru AtateaConditii):

Eu nu sar pe nimeni(as sari da esti minora laughing ) oricum, eu accept parerea oamenilor, le respect deciziile insa nu stiu peste ce ateii ai dat tu happy

| AtateaConditii a răspuns (pentru Liviu):

Poi uita-te la ateii de aici, si de unde stii ca sunt minora mi-ai verificat pagina de profil?laughing

| Liviu a răspuns (pentru AtateaConditii):

Fie vorba intre noi(daca nu ai fi minora)te-as verifica si pe tine putin, dar na, as lua pe putin 20 de ani pe funduletu tau laughing in fine, scuze sunt direct din fire daca vrei mai multe detalii, da-mi un mesaj cu idd-ul tau draguta, imi esti simpatica.

| M25M a răspuns:

Nu este nimic rau sa nu crezi in el (sau in ei daca luam in calcul ceilalti zei) din perspectiva realista, din perspectiva crestina vei arde in flacarile iadului bla bla bla...

| M25M a răspuns:

Esti ateu daca nu crezi in Dumnezeu, pentru ca nu negi existenta acestuia ci a tuturor entitatilor religioase, deci implicit si pe cea a Satanei.

| Lizzu a răspuns:

Buna happy
Nu,oricine ti-ar fi spus asta sau de oriunde ai fi dedus asta, e total gresit.

Satanistii sunt adepti ai Satanei, il slavesc prin diferite ritualuri, isi conduc existenta dupa ceea ce cred ei ca Diavolul face.

Daca nu crezi in D-zeu, esti atee. Ateii nu au credinta ca ceva acolo sus exista. Nu cred in faptul ca cineva ne-a creat pe noi ca fiinte si universul cu tot ce este in el. Si atat. Nu e nimic rau in asta. Nu e nimic satanist.

Nu este rau sa nu crezi in El pentru ca El, daca exista, nu -ti va da in cap pentru asta. Daca e milostiv si ne iubeste, atunci ne accepta parerile si preferintele.Ne-a creat liberi.

Esti libera sa crezi in ce doresti pe lumea asta si nimeni nu are dreptul sa te judece sau sa te simti vreodata vinovata.

| AtateaConditii a răspuns:

Nu esti satanist daca nu crezi in Dumnezeu. Este foarte rau pentru sufletul tau cand va trece de moarte, se va chinui pentru eternitate in flacarile Iadului. Dar asta e, nu toti suntem scrisi in Cartea Vietii din contra sunt putini cei care vor ajunge in Imparatia Lui.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru AtateaConditii):

Vorbesti sa nu adormi. E adevarat ca incerci sa balbai ceva, trist e atunci cand nu ai cunostintele necesare si cazi in penibil.

Argumentez dupa logica ta, asta daca putem spune ca tu gandesti logic :

O data ce partea spirituala este desprinsa de partea materiala, partea spirituala nu mai poate simtii nici o durere fizica. Durere fizica care doar partea materiala o poate simtii. In concluzie toate "flacarile" din iadul tau imaginar nu poate ranii partea spirituala.

Nici macar din punct de vedere mental nu mai poate simtii nici o durere. O data ce creierul ca si activitate cerebrala inceteaza sa mai functioneze, totul moare. Starile emotionale, memoria, constinta, ratiunea sunt "abilitati" ale CREIERULUI. Daca totul ar fi cauzat de suflet atunci cum explici ca daca lovesti un om foarte tare in cap acesta e posibil sa isi piarda memoria. Deci in concluzie daca creieru moare, pentru sufletul este imposibil sa mai aiba trairi, stari emotionale, constinta, memorie si ratiune.
Deci cum mai poate simtii sufletul atat in rai, cat si in iad ceva? Daca absolut totul este cauzat de creier, creier care intr-un final inceteaza sa mai functioneze.

Nu exista suflet, oamenii de stiinta nu pot demonstra in nici un fel ca exista suflet. Asa cum nu exista nici rai si nici iad si nici o forma divina care sa interactioneze cu noi.

| AtateaConditii a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Dupa moarte vei primi un trup nou si un nume nou si durerea fizica va exista si ea, nu ma intereseaza ce zic oamenii de stiinta, pentru ca nu au dovezi clare, daca tie ti se arunca vorbe de la oameni de stiinta tu ii crezi ca prostu ca nu ai incotro nu stii nimic despre treaba ce o studiaza ei si nu ai incotro decat sa ii crezi.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru AtateaConditii):

Felicitari, esti prostul zilei. Draga prostule, cu poti sustine si afirma ce se intampla dupa moarte si ce e moartea? Realizezi cat de penibil esti?

Vorbestii de oamenii de stiinta ca mint si gresesc. Stiinta e singurul lucru bun in viata ta. O viata comoda si lipsita de griji. Daca stiinta nu exista, daca nevoia de cunoastere nu exista, tu in acest moment traiai in gauri insalubre de pamant si nu mai aveai capacitatea sa intelegi ce se petrece in jurul tau, dar sa mai crezi si in zei. Fie ei si abstracti.

Ai ceva impotriva stiintei? De ce esti ipocrit atunci? De ce te folosesti de calculator, internet, curent etc? Du-te intr-o pestera si rogate. Iar cand o sa te simti rau nu mai fi ipocrit, mergi la biserica nu la spital.

Daca taceai, tot prost ramaneai.

| AtateaConditii a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Daca cred in Dumnezeu asta nu inseamna ca nu am voie sa folosesc internetul si sa ma izolez de lume, si eu am vorbit despre oaemnii de stiinta nu despre cei care au creat computere si televizoare. Tu esti un obsedat care vrea sa convinga lumea ca nu exista Dumnezeu sa te dai mare ca esti ateu. Dar vai de curu tau dupa ce mori, si atunci cum iti explici ca a luat nastere planeta noastra? Ok big-bang si din big-bang s-a creat direct apa, pamantul, cerul, animalele si apoi noi? Daca o sa zici ca am evoluat din maimute si cine stie ce atunci maimuta aia de unde a aparut, deci in concluzie cum am aparut noi? Nu cred ca esti tu un ateu in totalitate, cred ca e o moda sau ceva.

| M25M a răspuns (pentru AtateaConditii):

Dumnezeule Sfinte...

| AtateaConditii a răspuns (pentru M25M):

Si tu esti ateu dar folosesti numele Lui nu?

| M25M a răspuns (pentru AtateaConditii):

Ironie - look it up!

| mihaitaLGP a răspuns (pentru AtateaConditii):

Cine a creat calculator si internetul nu e om de stiinta? Hai nu serios? Dar ce? Fiermier cumva?

E dovedit stiintific cum a luat nastere planeta noastra, cum a luat nastere sistemul nostru solar si alte sisteme. Nu e nimic nou. E o intrebare tampita venita de la o persoana cu un bagaj de cunostine mediocru.

| AtateaConditii a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Cei care au creat electronicele si celelalte sunt inventatori nu chiar oaemni de stiinta, inteligentule. Am zis daca a exista o dovada stiintifica la cum a aparut omul, de unde a pornit totul.

| iurii75 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

De fapt s-a presupus cum a luat naștere planeta....Nimeni n-a venit cu dovezi imbatabile.

| anonimg a răspuns (pentru AtateaConditii):

Cei mai multi nu sunt scrisi in Cartea Vietii pentru ca nu vor ei, nu pentru ca nu vrea Dumnezeu.

"Nu, mana Domnului nu este prea scurta ca sa mantuiasca, nici urechea Lui prea tare ca sa auda, ci nelegiuirile voastre pun un zid de despartire intre voi si Dumnezeul vostru; pacatele voastre va ascund fata Lui si-L impiedica sa v-asculte!" (Isaia.59:1,2)

| AtateaConditii a răspuns (pentru anonimg):

Am zis eu ca nu vrea DUmnezeu? E adevarat pentru ca e nepasare.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Este rău?
Depinde din a cui punct de vedere. Din punctul tău de vedere poate că nu. Din punctul de vedere al autorităţilor ţării, este o chistiune personală deoarece trăim într-o ţară democrată. Dar din punctul de vedere al lui Dumnezeu? Dacă el există cu adevărat şi este Cratorul nostru, crezi că lui îi pasă de ceea ce credem despre el? Dacă ai fi mamă, ar conta pentru tine felul cum te priveşte copilul tău?

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nu inseamna ca il priveste negativ pe dumnezeu, pur si simplu nu crede ca exista, dar voi crestini care sunteti sfinti cand faceti rau, va faceti rau cum va priveste dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu crezi in Dumnezeu este cel mai mare pacat!

Răspuns utilizator avertizat
| Andeuta a răspuns:

Nu esti satanist esti ateu acesta este cuvantul potrivit. Da nu este un lucru bun sa nu crezi in Dumnezeu, Consulta un preot si poate iti vei schimba perspectiva

| mihaitaLGP a răspuns:

Daca nu crezi in Dumnezeu asta nu inseamna ca crezi in Diavol. Ambele extreme sunt un intreg. Automat ce crezi in Dumnezeu trebuie sa crezi si in Diavol si invers.

Nu este nimic rau din propria mea perspectiva ca nu crezi in Dumnezeu. Citeste cat mai mult pe aceasta tema si iti vei face o parere personala. Priveste totul din punct de vedere logic si stiintific/demonstrabil.

| charleslouboutin a răspuns:

E o intrebare complet cretina. Daca nu crezi in dumnezeu, inseamna ca esti realist. Si asta inseamna de la sine ca nu exista nici satana. Daca tu iti pui problema ca ai de ales sa crezi intre doua povesti...e grav.

| Sellak a răspuns:

Esti satanist doar daca crezi in satana. Daca nu crezi in Dumnezeu esti ateu si dupa parerea mea este foarte rau sa nu crezi in Dumnezeu, dar fiecare cu parerea si cu credinta lui.

| William a răspuns (pentru Sellak):

Satanistii il venereaza pe diavol. Iar cei care nu cred in Dumnezeu se numesc atei.

| Sellak a răspuns (pentru William):

Pai si eu ce am zis...

| William a răspuns (pentru Sellak):

Tu ai zis ''esti satanist doar daca crezi in satana'' iar eu am zis ca satanistii il venereaza pe diavol.

| Sellak a răspuns (pentru William):

Pai si nu e aceelasi lucru?

| William a răspuns (pentru Sellak):

Nu imi dau seama daca glumesti sau daca este ceva in neregula cu tine. Iti spun doar atat: crestinii cred in existenta diavolului dar nu il venereaza.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Satanist este cel care face voia diavolului, a lui satan, ingerul cazut, si nu o implineste pe a lui Hristos.

Ca sa iti dau o comparatie la intrebarea ta este ca si cand parintii tai te lasa sa te duci la studii, in afara tarii, iar ei fiind parintii tai iti dau in fiecare luna bani de chirie, etc, si au grija de tine, de la distanta, pentru ca intr-o buna perioada de timp sa ajungi si tu ca ei.
Dar daca tu beneficiezi de bunurile lor, dar nu mai crezi in ei, si ii respingi, nu este deloc moral.

Asta este si cu Dumnezeu. Daca zici ca nu exista, te lepezi de El, in ciuda faptului ca pana atunci El a avut grija de tine, incat S-a intrupat acum 2.000 de ani si a murit pentru pacatele noastre.

| Calininio a răspuns:

Sa nu crezi in Dumnezeu inseamna sa fi ateu, in nici un caz satanist. Ca sa fi satanist in mod normal trebuie sa crezi ca si Dumnezeu exista. Si de ce ar fi rau sa nu crezi?

| Guildo a răspuns:

Daca nu traiesti toata viata cu frica unui zeu care o sa te pedepseasca aspru daca ii incalci regulile si nu accepti sa il slujesti, mie mi se pare ca o sa traiesti mult mai bine. O sa fi mai deschisa la minte si o sa poti sa te bucuri mult mai intens de placerile vietii. Religia crestina ca mai toate religiile este demodata, in ziua de azi se merge pe alte principii...

| marinelpop a răspuns:

„CÂND mă gândeam la posibilitatea existenţei unui Creator, mă înfuria ideea că cineva ar fi avut puterea să împiedice suferinţa umană, dar n-a fost dispus s-o facă!" Astfel s-a exprimat un fost ateu ce şi-a pierdut câţiva membri ai familiei în Holocaust. Şi n-a fost nici pe departe singurul care a simţit aşa.
Martori la atrocităţile din lume, multora le vine greu să creadă în Dumnezeu. Pentru unii, negarea existenţei lui Dumnezeu este o consolare. Dar care sunt principalele motive pentru care oamenii nu cred în Dumnezeu? I-ar fi omului mai bine fără Dumnezeu sau fără religie, cum consideră unii? Este posibil ca un ateu să ajungă să creadă într-un Creator iubitor?
Eşecul religiei
În mod paradoxal, o cauză principală a ateismului este religia. Istoricul Alister McGrath explică: „Ceea ce îi împinge pe oameni spre ateism este în primul rând dezgustul faţă de excesele şi eşecurile religiei organizate". Nu de puţine ori războaiele şi actele de violenţă au avut un substrat religios. Filozoful ateist Michel Onfray s-a întrebat cum e posibil ca aceeaşi carte religioasă să-i inspire pe unii „să caute sfinţenia", iar pe alţii „să săvârşească acte de o cruzime feroce", cum sunt actele de terorism.

| KorpiklaaniV a răspuns:

Nu,nu inseamna ca esti satanist, ci ateu.doar daca crezi in satana, si o venerezi, te poti numi satanist.e ok sa nu crezi daca nu exista.nu este deloc rau sa ai opinia ta in legatura cu religia. ^-^

| SellySellena a răspuns:

Buna! Daca nu crezi in Dumnezeu, nu inseamna ca esti Satanist.
Satanist esti cand crezi in Satana. Depinde si ce religie esti. Ar fi bine sa crezi in puterea lui Dumnezeu, deoarece, nimeni nu scapa de aceasta Judecata, de dupa moarte! Sper ca te-am lamurit!

| AlexandruAndrada explică:

Mersii pentru raspunsuri :*

| PufaChiups75 a răspuns:

Nu este grav, grav dar nici bine deoarece el a dat viata tie!