| AvalohAlyn a întrebat:

Are legătură pandemia actuala de covid cu începuturile sfârșitului lumii sau Apocalipsei?
Trăim vremuri de care nu ne gândeam vreodată că o să le trăim, un user de aici spunea anul trecut că "stai sa vezi ce o sa se petreacă cu noi din primăvară( martie 2020) sau sa vezi ce o sa ne facă,ce se pune la cale etc.
Eu țin să cred că e un virus făcut de natura însă niciodată în istorie nu s-a mai alarmat lumea așa din cauza unui virus,parcă acum e totul mai ciudat ca in pandemiile trecute trăite de omenire,teama e mai mare,alarmare,masuri,restricții,distante,măști,reguli ,amenzi,moartea care dă târcoale și amenință orice om,scene cu oameni care nu pot sa respire sau cu oameni îngropați în saci fără slujbe,fara rudele aproape,previziuni tot mai neliniștitoare și despre viitor,vaccin incert mă refer la posibile efecte secundare și apărut mult prea repede și nu în ultimul rând teoriile conspirației.
Credeți că ceea ce trăim e începutul Necazului Final cum spunea cineva pe un forum de pe internet?
Că vor urma ani și mai grei și toate au legătură cu Sfârșitul lumii, planul divin al lui Dumnezeu și ceea ce unii numesc "Cernerea"?
Sau e doar un simplu virus care s-a trezit și el sa trăiască prin 2020 și să facă zile amare oamenilor?
E făcut în laborator? Sau natural lăsat de natura/Dumnezeu?
Deci are legătură,in final, cu Apocalipsa?
Poate fi începutul sfârșitului sau a fost doar un an încărcat karmic?
Oricum Dr.Streinu Cercel a zis că România a pierdut controlul in lupta cu pandemia deja și că Guvernul nu face ceea ce trebuie, nu gestionează c trebuie situația.
Adevărul e că virusul a dat totul peste cap pe planeta.Iar anul trecut pe acum nici nu concepeam așa ceva să trăim..cine știe ce ne vor rezerva anii următori,asta e problema,căci cum nu ne gândeam că o să purtăm masca pe afară și o sa ne distanțăm unii de alții și să ne izolam,așa nu ne gândim poate că în 2026, va cădea un asteroid (și asta cică e anunțat)și va afecta funcționarea planetei iarăși cum s-a întâmplat cu covid sau va urma poate,Doamne ferește, alta pandemie..nu că sunt eu pesimist dar nu mai trăim vremuri prea normale de mult.iar faza cu încălzirea globală e luată în râs de aproape toți oamenii obișnuiți.
Ne-am născut într-o perioadă ciudata cam asta e.
Posibil sa apucăm chiar și sfârșitul lumii biblic sau natural, asta daca înseamnă noroc sau ghinion.

8 răspunsuri:
| NoisyLight a răspuns:

Este doar o fază. Omenirea va avea parte de o autoextincție atunci când nu va mai avea credință. Nu vorbesc aici despre credința în zei, ci despre credința în binele făcut chiar de către om pentru om.
Sfârșitul nostru va veni atunci când egoismul va atinge punctul culminant.

| doctorandus a răspuns (pentru NoisyLight):

Ceea ce nu ai inteles este ca sistemul capitalist se foloseste de egoism si-l canalizeaza intr-o directie constructiva.

| Mayhem666 a răspuns:

Wow, dar mult ai mai scris. O sa raspumd doar la prima fraza. Daca nu sunt si zombie, nu e apocalipsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog urmărește videoclipurile de la Veghetor Vlog pe YouTube(spune de vremurile din urma), și îți mai recomand 3.16 vlog și Moldova Creștină

| fllu07 a răspuns:

Biblia spune că în ultimele zile vor fi. epidemii. Deci si epidemia/pandemia de COVID19 este o dovadă că trăim în ultimele zile.

| Meme10Memu a răspuns:

Nu are legatura.

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

Tu ai facut logica la liceu?

| fllu07 a răspuns (pentru doctorandus):

Daa. Tu n-ai facut, sau de ce întrebi?