| sanboss a întrebat:

Argumente si o intrebare pentru atei :
Acestea ultimele cuvintele spuse de urmatorii atei convinsi
# Voltaire : Sunt parsit de oameni si de Dumnzeu, merg in iad oh Christoase oh Christoase
# Talleyrand: Sufar durerile celor osanditi
# Mirabeau : Dati-mi opium sa nu ma mai gandesc la vesnicie
# Carol al IX-lea Frantei : Ce sange, ce crime ce sfaturile rel am urmat. Sunt pierdut, vad bine! As da luni daca as avea daca Epoca ratiunii (carte anticrestina scrisa de el) n-ar fi fost publicata nicioadata, oh Doamne ajuta-ma! Stai cu mine! A fi lasat singur e iadul!

Intreb ateii: Credeti ca sfarsitul vostru va fi altul fara regrete? Propun : Impacati-va cu Dumnezeu, pocaiti-va si credeti in Evanghelie

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Împărăția cerurilor este aproape. happy

60 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Scuza-ma, asta e o intrebare sau propaganda crestina ieftina? Ca arata intens ca fiind a doualaughing

| sanboss explică (pentru Wr3nch):

Citeste pana la final... acolo este intrebarea, Am tinut sa dovedesc ca multi atei cu valoare in societate in ultimele momente din viata, si-au dat seama ca fara Dumnezu e in zadar si apoi pun intrebarea precizata in text

| Wr3nch a răspuns (pentru sanboss):

Stai linistit ca is la fel de multi crestini care isi dau seama in ultimele momente ca nu lea folosit la nimic nici mersul la biserica, nici contributia platite spre popa, nici ura incurajata fata de cei care indraznesc sa fie diferiti.

| sanboss explică (pentru Wr3nch):

Crestini autentici de pe paginile sfintelo Scripturi nu au regrete ci astepari... de ex Pavel spune: Pentru mine a muri este un castig... ateii din lista de mai sus spun altceva.
Crestini autentici de astazi care urmeaza invataturile lui Hristos nu au regrete ci bucurie caci numele lor sunt scrise in cartea vieti, si la final fericita vesnicie cu Dumnzeu.

Mantuirea nu se primeste prin mersul la biserica, prin zeciuieli sau alte lucruri.
Biblia spune : Caci prin har ati fost mantuiti si prin credinta.
Omul mantuit cu siguranta stie sa traiasca cu Dumnzeu, sa faca milostenie sa mearga la biserica etc, dar nu cu scopul de a primi mantuirea

| xerxes1 a răspuns:

Zeul evreu este doar o gluma proasta.
La fel ca citatele tale.

| sanboss explică (pentru xerxes1):

Mai pune mana pe carte si te informeaza, nici istoria nu e ceva real pentru tine? Comentezi fara argumente, am specificat mai sus citate din viata unor oameni cunoscuti de societate, ca tie iti par a fi o gluma inseamna ca nu prea ai cultura generala

| xerxes1 a răspuns (pentru sanboss):

Crezi orbeste niste legende.

| sanboss explică (pentru xerxes1):

Traiesc realitatea, ar fi bine sa te trezesti

| minrest a răspuns:

Sanboss, dar de ce ii intrebi numai pe atei? Nu mi se pare prea corect, intreaba pe toata lumea. Talleyrand, ministru de externe al Frantei sub mai multe regimuri, NU a fost ateu, era preot si s-a pretins anticlerical, ceea ce nu e tot una cu ateu, cativa ani, in tinerete. Era credincios si nu e de mirare ca isi plangea pacatele, probabil ca cel mai rau ii parea de regicid, nu pot sa stau acum sa detaliez. Iar Voltaire si Mirabeau NU au spus ce ai relatat tu, ei nu au primit preotul catolic pe patul de moarte, dar biserica catolica a mintit, ca sa creada lumea, insa nu au crezut decat catolicii fanatici.

| sanboss explică (pentru minrest):

Sa fie si cum spui tu intrebare generala pentru toti

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Permite-mi să-l adaug eu si pe Darwin, care înainte de a murii, pe patul de moarte cum s-ar zice, a cerut sa i se dea cartea cea mai draga lui. I se aduce "capodopera lui". Iar el o refuza spunând, nu asta, ci Biblia.

| sanboss explică (pentru TamplaruAnisoara):

Sigur, lista poate continua

| raMLesS a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Asa spuneti de toti... legende false doar ca sa va confirmati credintele. Asa pot sa spun si eu ca atunci cand a murit ceausescu, inainte sa il impuste a spus ca Dumnezeu nu exista, dar astea sunt niste aberatii la fel ca restul. Nu ai nici o dovada, dar ideea e ca voi nu luati in considerare ca exista posibilitatea sa nu fii spus ca vrea biblia, voi doar credeti.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

De cand tot vine si n-a mai venit. Asa spuneti toti.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru raMLesS):

Am citit despre asta. El a scris lucrul acesta in jurnalul sau. Informeaza-te daca nu cumva e cenzurat.

| minrest a răspuns (pentru sanboss):

Toate cazurile date de tine sunt din Franta, biserica catolica trimitea preotul cand omul era pe moarte, pana aici foarte corect, dar cine ave alte convingeri nu il primea, biserica insa mintea ca l-a primit pe preot si ca era infricosat, si nu avea nimeni ce sa faca, caci biserica era sustinuta de stat. Iar Darwin, nu era contra crestinismului, asa ca nu s-a schimbat la apropierea mortii, cum da de inteles TamparuAnisoara.

| xerxes1 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Minciuni inventate de preoti.Informati-va si din alte surse.

| xerxes1 a răspuns (pentru sanboss):

Incepand cu minciunile din intrebarea ta si continuand cu cele din Biblie, frumoasa realitate mai traiesti.

| sanboss explică (pentru xerxes1):

Pentru tine si realitatea este o minciune, poate ca traiesti in alta dimensiune. Pune mana pe carte mai citeste ceva apoi vino si comenteaza, ce spun istorici, si apoi consulta si Biblia si ai sa vezi

| xerxes1 a răspuns (pentru sanboss):

Daca realitatea ta inseamna serpi vorbitori, magari vorbitori, incurajarea sclaviei, genocidul etnic, uciderea copiilor, oameni care pot sta 3 zile in burta unei balene, morti care inviaza, evrei care merg pe apa, duhuri care isi fac de cap cu virgine logodite ca sa faca dumnezei, inseamna ca ai probleme serioase la cap.
Persoane de genul asta le evit, stii vorba aia sa nu te certi cu prostul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru xerxes1):

Https://youtu.be/rZywunvyPHI

| milan9 a răspuns:

Cele doua domenii, stiinta si credinta, sunt in armonie.

Singura contradicţie reală care apare între ştiinţă şi învăţătura creştină este cea referitoare la modul diferit în care este prezentată apariţia vieţii (iarasi, se intra in domeniul ipotezelor nefiind o contradictie pe terenul stiintei concrete). Printr-o constatare justă se poate afirma că celelalte contradicţii se datoreză fie diferitelor interpretări subiective, fie faptului că ştiinţa, în mâna pretinşilor oameni de ştiinţă, intră în mod eronat în contradicţie cu credinţa şi astfel devine instrument de inducere în eroare.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Cele doua domenii, stiinta si credinta, sunt in armonie."

De fapt nu exista nici macar o teorie, descoperire, teorema, formula, studiu, etc, stiintific/a care sa-l includa pe Dumnezeu, sau orice alt personaj de genul asta.

"Singura contradicţie reală care apare între ştiinţă şi învăţătura creştină este cea referitoare la modul diferit în care este prezentată apariţia vieţii"

De fapt alta e problema. Stiinta a facut praf si pulbere legendele cu spiridusi si credintele tampite in ei. O sa spui: "da, dar mai sunt totusi cativa oameni de stiinta care cred in spiridusi". Normal ca mai sunt, faptul ca esti om de stiinta nu inseamna ca nu te poate lovi nebunia religioasa. Pana si preoti mai sunt care cred traznaile astea, desi stau toata ziua in fata cu evidenta ca sunt doar tampenii.

Singurul loc unde se intalneste stiinta cu spiridusii este cand organizatiile care ii promoveaza si vand iluzii fraierilor, preiau tehnici de manipulare, notiuni de economie, marketing, politica, psihologie, etc, pentru a-si face afacerea sa functioneze.

Ar trebui sa inteleaga toata lumea ca daca stiinta ar da macar 0, 0001% sanse lui Dumnezeu, ar fi aparut o puzderie de cercetatori care sa studieze de exemplu pozitia optima de invocat spiridusul, in patru labe, in genunchi, in picioare, culcat, etc, sau suma optima, pentru rezultatele cele mai bune, in valoare neta, sau ca procent din venit, care trebuie data firmelor care intermediaza legatura cu spiridusii, etc, etc.
Nici o stinta nu-si bate capul cu asta, nu? Oare de ce?

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Permite-mi să-l adaug eu si pe Darwin, care înainte de a murii, pe patul de moarte cum s-ar zice, a cerut..."

Sau pe intemeietorul sectei tale, care pe patul de moarte a cerut ultimul numar din Playboy...
Cam despre asta vorbim...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru xerxes1):

Sta mărturie jurnalul scris de Darwin. Daca nu crezi jurnalul de ce crezi evoluția? Ambele sunt scrise de el. Sau il faceți si pe el nebun? Si daca atunci când a scris jurnalul a fost nebun, cine poate garanta ca înainte a fost sănătos mintal? Citește cartea lui Daniel J. Siegel intitulata "Mintea - o călătorie spre centrul ființei umane" si o sa îți dea de gândit.

| RAY a răspuns:

Prima oara sa va pocaiti voi si sa cititi biblia, lauda este pacat,judecata aproapelui este pacat,asa mare credinta aveti ca va e frica de corona,vine craciunul va imbatati si mancati ca porci, dar aveti crestini, ma lasi cu morala ta, iisus nu a facut nici o secta, religie, pocainta nu inseamna secte erectice si renuntarea la materialism, ceea ce voi nu faceti, asa ca lasa vrajeala

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Aia erau catolici omule

| RAY a răspuns (pentru Wr3nch):

Erau catolici, nu crede tot ce scriu ei

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vine e jale de voi,iisus ura ipocriti,va prajeste pe voi, cei mari sfinti crestini erau atei fata de iahve, erau pagani, asa ca nu va laudati aiurea, pocainta nu inseamna o secta, asta e propaganda sectancta

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Vezi ca habar nu ai, pavel era pagan, adica un fel de ateu