| anonim_4396 a întrebat:

Richelieu, Talleyrand, Henry Kissinger sau Victor Ponta - care credeti ca a fost (sau este) mai talentat in ale diplomatiei?

4 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Eu spun ca Talleyrand. El a facut o treaba foarte buna pentru Franta in timpul Revolutiei franceze. Era surprinzator de destept si stia cum sa intre pe sub pielea celorlalti in asa fel incat sa ii manipuleze sau constranga pentru a obtine ceea ce si-a propus, toate astea sub aparenta unei diplomatii exceptionale. Dar si Kissinger s-a descurcat relativ destul de bine in calitate de diplomat. Cat despre Ponta mi-e sila de cam tot ce a facut. Dupa parerea mea e un imbecil. Dar asta e Romania, resedinta prostilor, unde cei dintai sunt genialii nostri conducatori. Trist... In orice caz, sper ca ti-am raspuns la intrebare.

| sabin89 a răspuns (pentru justanotheruser99):

Tocmai despre marele Richelieu n-ai nimic de zis...

| justanotheruser99 a răspuns (pentru sabin89):

Pai... ce pot sa spun? Era un om de valoare. A sprijinit cultura, iar in calitate de ministru si-a atins obiectivele politice, intr-un mod decent, dar mie nu mi se pare o personalitate la fel de fascinanta ca Talleyrand.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Primii 3 nu stiu cat de talentati erau in diplomatie dar al patrulea este inexistent cu fata aia parsiva si un fel invinetita se transforma in zombie acel ciorditor fiul lui iliescu nedeclarat