| sanboss a întrebat:

Argumente si o intrebare pentru atei :
Acestea ultimele cuvintele spuse de urmatorii atei convinsi
# Voltaire : Sunt parsit de oameni si de Dumnzeu, merg in iad oh Christoase oh Christoase
# Talleyrand: Sufar durerile celor osanditi
# Mirabeau : Dati-mi opium sa nu ma mai gandesc la vesnicie
# Carol al IX-lea Frantei : Ce sange, ce crime ce sfaturile rel am urmat. Sunt pierdut, vad bine! As da luni daca as avea daca Epoca ratiunii (carte anticrestina scrisa de el) n-ar fi fost publicata nicioadata, oh Doamne ajuta-ma! Stai cu mine! A fi lasat singur e iadul!

Intreb ateii: Credeti ca sfarsitul vostru va fi altul fara regrete? Propun : Impacati-va cu Dumnezeu, pocaiti-va si credeti in Evanghelie

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Împărăția cerurilor este aproape. happy

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

De cand tot vine si n-a mai venit. Asa spuneti toti.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vine e jale de voi,iisus ura ipocriti,va prajeste pe voi, cei mari sfinti crestini erau atei fata de iahve, erau pagani, asa ca nu va laudati aiurea, pocainta nu inseamna o secta, asta e propaganda sectancta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce vrei să spui prin faptul că "cei mari sfinți erau atei față de Iahve, erau pagâni"?
Cine are pe Fiul, are și pe Tatăl.
Cine nu are pe Fiul, nu are nici pe Tatăl.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica nu credeau in iahve apoi au crezut,cei din urma au creat crestinismul nu cei dintati, astia care se lauda cu credinta lor sunt precum iuda, nu sunt altceva indiferent de religie, eu vizitat toate si pe omul bun il recunosti in timp, nu se laudau cu credinta lor

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De fapt, Dumnezeu Însuși a pus bazele creștinismului folosindu-Se de (atenție) evrei...în special de sfântul apostol Pavel, care a fost apostol al neamurilor.
Cât despre laudă, este scris cine se laudă să se laude în Domnul. Deci ne dăm mari cu Dumnezeul nostru...pentru că avem cel mai tare Dumnezeu, un Dumnezeu viu care lucrează chiar și azi! happy

| sanboss explică (pentru RAY):

Primi crestini erau taiati imprejur, dupa legea mozaica, tineau sabatul randuielile VT ( sarbatori + paste+etc ) cum poti sa vi sa spui ca erau pagani... ce citesti omule? de unde le scoti? inainte de a scrie ceva gandeste-te de doua ori, vad ca scrii doar prostii

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Omule eu vb de pavel, constatin cel mare si inca cati romani pagani care au trecut la crestinism

| sanboss explică (pentru RAY):

Aa deci nu vb de Pavel cel din scripturi...

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Care pavel ma copile, ca nu sunt multi in biblie

| sanboss explică (pentru RAY):

Cati de pavel cunosti tu in biblie?

60 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Prima oara sa va pocaiti voi si sa cititi biblia, lauda este pacat,judecata aproapelui este pacat,asa mare credinta aveti ca va e frica de corona,vine craciunul va imbatati si mancati ca porci, dar aveti crestini, ma lasi cu morala ta, iisus nu a facut nici o secta, religie, pocainta nu inseamna secte erectice si renuntarea la materialism, ceea ce voi nu faceti, asa ca lasa vrajeala

| sanboss explică (pentru RAY):

1 # Ci „oricine se laudă să se laude în Domnul". Pentru că nu cine se laudă singur va fi primit, ci acela pe care Domnul îl laudă. 2cor 10:17, 18
2#"Omul duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, şi el însuşi nu poate fi judecat de nimeni." – 1 Corinteni 2:15

Cand spui renuntarea la materialism te referi la faptul ca crestini trebuie sa traiasca la limita saraciei?
Pocainta da ai dreptate nu inseamna secte si goana dupa bani ci recunostinta pacatului, cainta lui, iertarea lui iar apoi umblarea cu Dumnzeu

| RAY a răspuns:

Viata unui crestin este ajutarea aproapelui lui si credinta in dumnezeu, sunt atatia oameni necajiti iar voi stati pe TPU, oare iisus a stat pe laptop sau ti a ajutat aproapele? materialismul este respins de iisus

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca este doar o metafora, cum ca lumea ar fi pierduta daca nu ar fi nimic bun in ea.

| Wr3nch a răspuns:

Scuza-ma, asta e o intrebare sau propaganda crestina ieftina? Ca arata intens ca fiind a doualaughing

| sanboss explică (pentru Wr3nch):

Citeste pana la final... acolo este intrebarea, Am tinut sa dovedesc ca multi atei cu valoare in societate in ultimele momente din viata, si-au dat seama ca fara Dumnezu e in zadar si apoi pun intrebarea precizata in text

| Wr3nch a răspuns (pentru sanboss):

Stai linistit ca is la fel de multi crestini care isi dau seama in ultimele momente ca nu lea folosit la nimic nici mersul la biserica, nici contributia platite spre popa, nici ura incurajata fata de cei care indraznesc sa fie diferiti.

| sanboss explică (pentru Wr3nch):

Crestini autentici de pe paginile sfintelo Scripturi nu au regrete ci astepari... de ex Pavel spune: Pentru mine a muri este un castig... ateii din lista de mai sus spun altceva.
Crestini autentici de astazi care urmeaza invataturile lui Hristos nu au regrete ci bucurie caci numele lor sunt scrise in cartea vieti, si la final fericita vesnicie cu Dumnzeu.

Mantuirea nu se primeste prin mersul la biserica, prin zeciuieli sau alte lucruri.
Biblia spune : Caci prin har ati fost mantuiti si prin credinta.
Omul mantuit cu siguranta stie sa traiasca cu Dumnzeu, sa faca milostenie sa mearga la biserica etc, dar nu cu scopul de a primi mantuirea

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Aia erau catolici omule

| RAY a răspuns (pentru Wr3nch):

Erau catolici, nu crede tot ce scriu ei

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Vezi ca habar nu ai, pavel era pagan, adica un fel de ateu

| sanboss explică (pentru RAY):

Filipeni 3:5 eu, care sunt tăiat împrejur a opta zi, din neamul lui Israel, din seminţia lui Beniamin, evreu din evrei; în ce priveşte Legea, fariseu;
fapte 22: 3 „Eu* sunt iudeu, născut în Tarsul Ciliciei, dar am fost crescut în cetatea aceasta, am învăţat la** picioarele lui Gamaliel† să cunosc cu†† de-amănuntul Legea părinţilor noştri şi am fost*† tot atât de plin de râvnă pentru Dumnezeu, cum†* sunteţi şi voi toţi azi
.
#Asta declara Pavel despre el, CINE E MINCINOSUL TU SAU EL? Cum sa zici ca Pavel era pagan sau un fel de ateu, mai pune mana pe Biblie si te informeaza dupa revino in sectiunea de religie, sau treci la alta categorie aici vorbim adevarul SCRIPTURAL

| doctorandus a răspuns (pentru Wr3nch):

Saracul Carol al IX-lea, cred ca nici macar n-a mirosit ideea de Epoca Ratiunii (iluminism), fiind nascut prea devreme pentru asta.

| milan9 a răspuns:

Cele doua domenii, stiinta si credinta, sunt in armonie.

Singura contradicţie reală care apare între ştiinţă şi învăţătura creştină este cea referitoare la modul diferit în care este prezentată apariţia vieţii (iarasi, se intra in domeniul ipotezelor nefiind o contradictie pe terenul stiintei concrete). Printr-o constatare justă se poate afirma că celelalte contradicţii se datoreză fie diferitelor interpretări subiective, fie faptului că ştiinţa, în mâna pretinşilor oameni de ştiinţă, intră în mod eronat în contradicţie cu credinţa şi astfel devine instrument de inducere în eroare.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Cele doua domenii, stiinta si credinta, sunt in armonie."

De fapt nu exista nici macar o teorie, descoperire, teorema, formula, studiu, etc, stiintific/a care sa-l includa pe Dumnezeu, sau orice alt personaj de genul asta.

"Singura contradicţie reală care apare între ştiinţă şi învăţătura creştină este cea referitoare la modul diferit în care este prezentată apariţia vieţii"

De fapt alta e problema. Stiinta a facut praf si pulbere legendele cu spiridusi si credintele tampite in ei. O sa spui: "da, dar mai sunt totusi cativa oameni de stiinta care cred in spiridusi". Normal ca mai sunt, faptul ca esti om de stiinta nu inseamna ca nu te poate lovi nebunia religioasa. Pana si preoti mai sunt care cred traznaile astea, desi stau toata ziua in fata cu evidenta ca sunt doar tampenii.

Singurul loc unde se intalneste stiinta cu spiridusii este cand organizatiile care ii promoveaza si vand iluzii fraierilor, preiau tehnici de manipulare, notiuni de economie, marketing, politica, psihologie, etc, pentru a-si face afacerea sa functioneze.

Ar trebui sa inteleaga toata lumea ca daca stiinta ar da macar 0, 0001% sanse lui Dumnezeu, ar fi aparut o puzderie de cercetatori care sa studieze de exemplu pozitia optima de invocat spiridusul, in patru labe, in genunchi, in picioare, culcat, etc, sau suma optima, pentru rezultatele cele mai bune, in valoare neta, sau ca procent din venit, care trebuie data firmelor care intermediaza legatura cu spiridusii, etc, etc.
Nici o stinta nu-si bate capul cu asta, nu? Oare de ce?

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Teoriile stiintifice nu pot fi demonstrate si in general nu pot fi adevarate. Google K.R. Popper.

| minrest a răspuns:

Sanboss, dar de ce ii intrebi numai pe atei? Nu mi se pare prea corect, intreaba pe toata lumea. Talleyrand, ministru de externe al Frantei sub mai multe regimuri, NU a fost ateu, era preot si s-a pretins anticlerical, ceea ce nu e tot una cu ateu, cativa ani, in tinerete. Era credincios si nu e de mirare ca isi plangea pacatele, probabil ca cel mai rau ii parea de regicid, nu pot sa stau acum sa detaliez. Iar Voltaire si Mirabeau NU au spus ce ai relatat tu, ei nu au primit preotul catolic pe patul de moarte, dar biserica catolica a mintit, ca sa creada lumea, insa nu au crezut decat catolicii fanatici.

| sanboss explică (pentru minrest):

Sa fie si cum spui tu intrebare generala pentru toti

| minrest a răspuns (pentru sanboss):

Toate cazurile date de tine sunt din Franta, biserica catolica trimitea preotul cand omul era pe moarte, pana aici foarte corect, dar cine ave alte convingeri nu il primea, biserica insa mintea ca l-a primit pe preot si ca era infricosat, si nu avea nimeni ce sa faca, caci biserica era sustinuta de stat. Iar Darwin, nu era contra crestinismului, asa ca nu s-a schimbat la apropierea mortii, cum da de inteles TamparuAnisoara.

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Nici macar nu iti ceri scuze ca ai pacatuit

| sanboss explică (pentru RAY):

Te rog domnule judecator sa imi scrii pacatale aici, si vin tot aici cu iertaciune pentru fiecare...

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Esti un troll care face misto de iisus

| sanboss explică (pentru RAY):

Doar un Pavel este in Biblie, mai pune mana si citeste BIBLIA si lasa TPU... si dupa cum tiam mai zis vi si vb despre religie

| RAY a răspuns (pentru sanboss):

Mai copile eu am facut studiu biblic, stii cei aia?

| sanboss explică (pentru RAY):

Pai in studiu tau biblic, cati de Pavel ai gasit in Biblie? poti sa imi raspunzi te rog frumos la intrebare? daca nu stii ii clar ce studiu biblic ai facut

| Mayhem666 a răspuns:

Propun: sa taci din gura, sa iti vezi de treaba si sa nu le spui altora in ce sa creada si in ce nu, ca fiecare are dreptul la propria alegere.

| sanboss explică (pentru Mayhem666):

Eu am dreptul sa vorbesc tu ai dreptul sa alegi, aplicam democratia in ambele cazuri nu? Sau vrei eu sa imi furi acest drept de a-mi exprima credinta

| Mayhem666 a răspuns (pentru sanboss):

Lasa-ma sa citez ce ai scris in ultima fraza: "propun: Impacati-va cu Dumnzeu pocaitiva si credeti in Evanghelie".
Daca tu ai dreptul sa vorbesti, iar eu sa aleg, de ce in fraza ta pare ca eu nu am dreptul sa aleg, ci trebuie sa fac ce zici tu?
Nu iti fura nimeni dreptul de a-ti exprima credinta, dar nici tu nu pune pe altcineva sa creada ce crezi tu.
Nu ti se pare normal sa iti fie furata credinta, dar ti se pare normal sa obligi pe cineva sa creada in ce crezi tu?
La cum ai formulat fraza aia, nu cred ca esti cea mai potrivita persoana sa vorbeasca de drepturi.
Si eu pot sa spun "am dreptul sa nu cred", de ce nu iti convine si vrei sa ma faci sa cred? De ce vrei sa imi furi dreptul de a alege sa nu cred?

| xerxes1 a răspuns:

Zeul evreu este doar o gluma proasta.
La fel ca citatele tale.

| sanboss explică (pentru xerxes1):

Mai pune mana pe carte si te informeaza, nici istoria nu e ceva real pentru tine? Comentezi fara argumente, am specificat mai sus citate din viata unor oameni cunoscuti de societate, ca tie iti par a fi o gluma inseamna ca nu prea ai cultura generala

| xerxes1 a răspuns (pentru sanboss):

Crezi orbeste niste legende.

| sanboss explică (pentru xerxes1):

Traiesc realitatea, ar fi bine sa te trezesti

| xerxes1 a răspuns (pentru sanboss):

Incepand cu minciunile din intrebarea ta si continuand cu cele din Biblie, frumoasa realitate mai traiesti.

| sanboss explică (pentru xerxes1):

Pentru tine si realitatea este o minciune, poate ca traiesti in alta dimensiune. Pune mana pe carte mai citeste ceva apoi vino si comenteaza, ce spun istorici, si apoi consulta si Biblia si ai sa vezi

| xerxes1 a răspuns (pentru sanboss):

Daca realitatea ta inseamna serpi vorbitori, magari vorbitori, incurajarea sclaviei, genocidul etnic, uciderea copiilor, oameni care pot sta 3 zile in burta unei balene, morti care inviaza, evrei care merg pe apa, duhuri care isi fac de cap cu virgine logodite ca sa faca dumnezei, inseamna ca ai probleme serioase la cap.
Persoane de genul asta le evit, stii vorba aia sa nu te certi cu prostul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xerxes1):

Https://youtu.be/rZywunvyPHI

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Permite-mi să-l adaug eu si pe Darwin, care înainte de a murii, pe patul de moarte cum s-ar zice, a cerut sa i se dea cartea cea mai draga lui. I se aduce "capodopera lui". Iar el o refuza spunând, nu asta, ci Biblia.

| sanboss explică (pentru TamplaruAnisoara):

Sigur, lista poate continua

| raMLesS a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Asa spuneti de toti... legende false doar ca sa va confirmati credintele. Asa pot sa spun si eu ca atunci cand a murit ceausescu, inainte sa il impuste a spus ca Dumnezeu nu exista, dar astea sunt niste aberatii la fel ca restul. Nu ai nici o dovada, dar ideea e ca voi nu luati in considerare ca exista posibilitatea sa nu fii spus ca vrea biblia, voi doar credeti.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru raMLesS):

Am citit despre asta. El a scris lucrul acesta in jurnalul sau. Informeaza-te daca nu cumva e cenzurat.

| xerxes1 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Minciuni inventate de preoti.Informati-va si din alte surse.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Permite-mi să-l adaug eu si pe Darwin, care înainte de a murii, pe patul de moarte cum s-ar zice, a cerut..."

Sau pe intemeietorul sectei tale, care pe patul de moarte a cerut ultimul numar din Playboy...
Cam despre asta vorbim...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru xerxes1):

Sta mărturie jurnalul scris de Darwin. Daca nu crezi jurnalul de ce crezi evoluția? Ambele sunt scrise de el. Sau il faceți si pe el nebun? Si daca atunci când a scris jurnalul a fost nebun, cine poate garanta ca înainte a fost sănătos mintal? Citește cartea lui Daniel J. Siegel intitulata "Mintea - o călătorie spre centrul ființei umane" si o sa îți dea de gândit.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iar minti femeie, a spus asta pe naiba

Un exemplu celebru este conversia pe patul de moarte a lui Charles Darwin, în care Lady Hope a susținut că Darwin a spus: „Cum aș vrea să nu-mi fi exprimat teoria evoluției așa cum am făcut-o". El a continuat spunând că ar vrea ca ea să adune o adunare, deoarece „ar dori să le vorbească despre Hristos Iisus și despre mântuirea Sa, fiind într-o stare în care savura cu nerăbdare anticiparea cerească a fericirii". [20] Povestea Lady Hope a fost tipărită în Boston Watchman Examiner. Povestea s-a răspândit, iar revendicările au fost republicate până în octombrie 1955 în Revista Reformei și în Evidența lunară a Bisericii Libere din Scoția în februarie 1957.

Povestea Lady Hope nu este susținută de copiii lui Darwin. Fiul lui Darwin, Francis Darwin, a acuzat-o că a mințit, spunând că „relatarea lui Lady Hope despre părerile tatălui meu despre religie este destul de neadevărată. Am acuzat-o public de falsitate, dar nu am văzut niciun răspuns" [20] Fiica lui Darwin, Henrietta Litchfield, a numit, de asemenea, povestea inventată, spunând: „Am fost prezent la patul de moarte al său. Lady Hope nu a fost prezentă în timpul ultimei sale boli sau a vreunei boli. Cred că nici măcar nu a văzut-o, dar în orice caz nu a avut nici o influență asupra lui în vreun departament de gândire sau credință. El nu și-a retras niciodată vreuna din opiniile sale științifice, nici atunci, nici mai devreme. Credem că povestea conversiei sale a fost fabricatăîn SUA Întreaga poveste nu are niciun fundament. " [21]

https://en.wikipedia.org/wiki/Deathbed_conversion

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://ro.wikipedia.org/......les_Darwin

Religia și socialul
În Originea omului, apărută în 1871, Darwin aduce o critică fermă asupra religiei. Astfel, în introducere precizează:

"Ignoranța aduce mai multă încredere decât cunoașterea: Acei care cunosc puțin și nu acei care cunosc mai mult, afirmă despre o anumită problemă că va fi sau nu rezolvată de către știință."

Într-un capitol ulterior, respinge ideea că religia ar fi înnăscută și nu dobândită:

"Credința în Dumnezeu - Religie. - Nu există niciun argument că omul ar fi înzestrat chiar din naștere cu credința existenței vreunui Dumnezeu omnipotent. Dimpotrivă, există dovezi clare, și nu de la călătorii grăbiți, ci de la cei care au trăit în sălbăticie, că au existat numeroase rase și încă mai există, care nu au nicio idee privind existența zeilor și nu au niciun cuvânt în vocabular care să exprime această idee. Problema este însă distinctă de una și mai importantă, dacă există un creator și un conducător al universului, iar la aceasta s-a răspuns afirmativ de doar câțiva din marii înțelepți care au existat vreodată"

"Credința în Dumnezeu a fost considerată nu numai ca una dintre cele mai mari, dar și cea mai completă distincție dintre om și animal. Totuși este imposibil, cum s-a arătat, să susținem că această credință este înnăscută sau instinctivă în om. Pe de altă parte, credința în entități spirituale omniprezente pare să fie universală și în mod aparent urmează după un considerabil progres al rațiunii umane, și după un și mai considerabil progres al puterii sale de imaginație, curiozității și uimirii sale. Sunt conștient că aceasta credință în Dumnezeu, adoptată în mod instinctiv, a fost folosită de mai multe persoane ca argument al existenței Sale. Dar acesta este un argument pripit, ca și cum am fi forțați să credem în existența a mai multor spirite răufăcătoare, doar puțin mai puternice decât omul; căci credința în acestea este mult mai generală decât cea într-un Dumnezeu binefăcător. Ideea unui creator universal și binefăcător nu pare să răsară din mintea omului, până când aceasta nu a fost îmbogățită de o lungă și continua cultură."

Agnosticismul
Întrebat despre credința sa și dacă teismul și evoluționismul nu sunt incompatibile, într-una din scrisorile sale, Darwin răspunde că un om poate fi și teist fervent, dar și evoluționist, menționându-i ca exemple pe botanistul american Asa Gray (1810 - 1888) și profesorul englez Charles Kingsley (1819 - 1875). Mai departe, Darwin precizează:

"N-am fost niciodata ateu în sensul negării existenței lui Dumnezeu... Cred că în general (și mai ales pe măsură ce îmbătrânesc), cuvântul care descrie adecvat starea mea de spirit este agnosticism"

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Minciuna este pacat, ce rost are sa minti, pentru mine esti o mincinoasa

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Si eu am citit, nu zic de la mine, dar te intreb, de ce este mai credibil ceea ce scrie pe wiki decât ceea ce am citit eu? Nu știi ca la Judecătorie cei din familie nu sunt pedepsiți chiar daca dau declarații mincinoase? Asta e firea omului, de a nu-si face de ras familia.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Omule decat minciunile tale e mai credibil wikipedia pentru ca copii lui au negat asta,adica tu nu ai mintit dar te consideri abolvita de pacate,mandria este pacat si nerecunosterea pacatului,uiti cand iisus a spus ca recunoasterea pacatelor inseamna pocainta, iar tu femeie conform lui pavel este pacat sa imi dai mie invataturi biblice pentru ca esti pacatoasa ca eva, omule eu nu cred in zeu nu ca evolutie nu ca big bang si din punct de vedere biblia iisus nu este mesia iar iahve a creat universul impreuna cu alti zeii, evrei erau politesti nu teisti abia mai tarziu, iar secta ta este una erectica conform biserici catolice, ortodoxe te paste iadul vesnic

| Constantln a răspuns:

Allah este cel mai mare. Dumnezeul crestinilor este ca un rahat de caine.

| sanboss explică (pentru Constantln):

Spune-i lu Alllah a tau sa iti ofere cateva ore de educatie.
Daca eu spun acelasi lucru despre allah vi cu bomba?