| Meme10Memu a întrebat:

Asa da.
Dumnezeu a proiectat fiintele sa fie fericite doar daca asculta de El. De aceea Dumnezeu a proiectat moartea pentru ca omul sa moara daca nu asculta si devine nefericit prin neascultare. Dumnezeu a proiectat moartea din iubire pentru omul neascultator si pacatos. Moartea a doua va ramane vesnic. Doar moartea simpla adamica va disparea pentru ca Dumnezeu nu are chef la nesfarsit sa tina minte niste morti pe care va trebui sa-i invieze. Bogatul necredincios crede gresit ca e fericit. Daca Adam ar fi mancat din pomul vietii, dupa ce a pacatuit, ar fi trait nefericit si in chinuri vesnic. De aceea invatatura despre iad si chinul vesnic e nebiblica?

3 răspunsuri:
| sanboss a răspuns:

Dumnezeu a proiectat omul sa fie LIBER, sa poata alege. Ascultare de Dumnzeu ( binecuvantare ) - Neascultare ( blestem si consecinte ).

Ai posiblitatea in viata sa alegi.
Fa o scoala buna, vei avea o mesrie
Construieste o casa nu te ploua
Sadeste un pom, vei manca din fructul sau

Alege HRISTOS vei avea viata - nu il alegi consecintele sunt scrise... nu mai zic de iad si judecata ca vine ( utilizator RAY si zice ca te judec )

Cu tot respectul ti-am raspuns cu convingerea pe care o am eu

O SEARA FRUMOASA

| Meme10Memu explică (pentru sanboss):

Da. Am citit ce ai scris aici. Sunt de acord pana la partea cu iadul. Chinul vesnic nu e biblic pentru ca Dumnezeu i-a oprit pe Adam si Eva sa ajunga la pomul vietii dupa ce au pacatuit pentru ca daca mancau aveau sa fie vesnic batrani. Corpul lor ar fi imbatranit si ar fi trait vesnic in chinuri si in consecintele rebeliunii contra Lui Dumnezeu.

| sanboss a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pilda nunti fiului de imparat, bogatul si Lazar si alte multe versete care vorbesc despre vesnicia fara de Dumnezeu. Am pun o intrebare pe tema aceasta, iad-rai. o sa mai discutam acolo. Este mai bine, ca cei ce vor citi sa invete ceva de bun sau din greselile noastre