| alidenbealidenbi a întrebat:

Atata timp cat asculta Adam sacrifica sau renunta la o viata in neascultare de Dumnezeu sau renunta la pomul oprit.

Interesant, nu-i asa?

10 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

De fapt nu renunta la pomul interzis. Eu cred ca Dumnezeu le-ar fi permis sa ia fructe din acel pom in momentul in care ei erau pregatiti.
Pacatul primar al omului avea si aspectul nerabdarii

| h379m3973423 a răspuns:

Apropo, de ce a mâncat Adam? Că diavolul vorbise cu Eva.

| alidenbealidenbi explică (pentru h379m3973423):

Pentru ca Eva i-a dat sa manance.

| alidenbealidenbi explică (pentru h379m3973423):

"Apoi, când a fost împreună cu soțul ei, i-a dat și lui, iar el a mâncat"

| h379m3973423 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Nu am întrebat cine ce i-a dat. Am întrebat de ce a mâncat.

| alidenbealidenbi explică (pentru h379m3973423):

Pentru ca asa a vrut.

| h379m3973423 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Ție dacă-ți dă soția ta otravă să o bei, o faci?

| alidenbealidenbi explică (pentru h379m3973423):

Pot fi multe motive pentru care Adam a mancat - motive care nu sunt trecute in Biblie. Probabil Adam s-a gandit ca Eva avea sa moara si el ramanea iarasi singur.

| Antisistem11 a răspuns:

Care e întrebarea?

| alidenbealidenbi explică (pentru Antisistem11):

Atata timp cat asculta Adam sacrifica sau renunta la o viata in neascultare de Dumnezeu sau renunta la pomul oprit?