| sunrises a întrebat:

Ateism ce inseamna de fapt? Nu este cumva o varianta de satanism? cam asa s-ar intelege

15 răspunsuri:
| voineapaula a răspuns:

ATEÍSM s. n. Negare a existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități; concepție care se bazează pe această negare. – Din fr. athéisme. (Da)

| ErrorFound a răspuns:

Nu, ai inteles gresit. Ateismul este "fara zeu", ateii neaga existenta oricarui tip si oricarui zeu, nu a lui Dumnezeu. Ateismul este un lucru mult mai vechi decat crestinismul.
Cand spui fara zeu, inseamna ca negi si existenta lui Satana, si existenta lui Dumnezeu, si a lui Mohamed, si a lui Allah...
Daca aduci satanismul in discutie ar trebui sa vorbesti numai despre cultul lui LaVey daca vrei sa faci vreo comparatie. Aceea este o filozofie.

| Mădă0611 a răspuns:

Asa inteleg crestinii, altii inteleg altceva, si exemplul lui Gaia e perfect: daca nu iti place fotbalul/n-ai o echipa preferata, poti fi numit microbist? Un om cat de cat inteligent ar spune ca nu, si daca nu esti microbist, trebuie sa fii impotriva fotbalului? Daca tu vii si imi vorbesti toata ziua despre fotbal, asteapta-te sa fiu impotriva, altfel, default, ateismul e neutru, ca e negare e inventia teistilor, cum ti-am zis la cealalta intrebare.
Ateismul a existat inainte sa existe zeul tau & co (aici intra satan), asa ca nu are cum sa fie o varianta a satanismului. rolling eyes

| BlackSulphur a răspuns:

Intrebarea asta are ca scop evidentierea prostiei crestinilor, sau este pe bune? Te rog spune-mi ca-i prima varianta, nu de alta, dar nu prea am chef sa vomit asa, de dimineata!

| Lizzu a răspuns:

Nu,nu e o varianta de satanism.
Oamenii fac confuzii.
Daca alegi sa fi de cealalta parte, adica in afara religiei de orice fel, nu inseamna ca automat esti de partea raului, opusului lui dzeu, diavolului. Nu e asa.

Fiind in afara oricarei religii tu alegi sa fii neutru. Alegi pur si simplu un alt loc decat in mijlocul credintei.
Un loc care nu este nici al lui dzeu nici al diavolului.
Si atat. Nu e nimic rau in asta. Nu te face mai rau ca persoana faptul ca nu mai crezi in dzeu...de ce multi nu inteleg?

| Maxim96 a răspuns:

Este lipsa teismului, adica nu cred in nici o divinitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Satanismul e mai mult un cult, o idee, un ansamblu de principii, ca și feminismul de exemplu (dacă nu ne raportăm la cel tradițional).
Citește aici. Unele principii-s bune. Totuși prea dure pentru gustul meu: http://www.bisericasatanista.org/......tului.html
Ce spune acolo de puterea magiei se referă la faptul că poți să venerezi ce vrei cât timp nu îți întorci spatele și nu te folosești, nu crezi în acea entitate doar la nevoie.

| fearlessss a răspuns:

Cum sa fie ateii satanisti din moment ce ei nu cred in el?

| OOOLEOOO a răspuns:

Intrebarea ta este o insulta.

| fadnox a răspuns:

Asta intelegi tu

| RAY a răspuns:

Lipsa a ceva inseamna ceva? lipsa teismului inseamna ateism,atata tot, lipsa fotbalului nu inseamna ceva, lipsa banilor nu inseamna ceva, un minus nu poate insemna ceva, ateismul e un fel de nimic, o lipsa

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Da. happy cam asa sta de fapt.

| LeviaThan666 a răspuns:

Sunt curios ce intelegi tu prin satanism

| JustSolutions a răspuns:

Ateii nu cred in dumnezeu
satanistii lupta impotriva lui