| DudyyGreen a întrebat:

Voi fi scurt si la obiect. Ce credeti ca este mai rau? Satanism sau Ateism? De ce?

42 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Cel mai rau este sa nu puna mina pe carte si sa fluiere a paguba la BAC.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu exista rau sau bine, lucrurile exista si atat.

| Exilee a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Inexistenta raului sau a binelui stii doar foarte bine ca exista numai in iluzii. Realitatea contrazice aceste afirmatii happy

| Lizzu a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Asa e happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Relativ ai dreptate relativ

| Exilee a răspuns (pentru Lizzu):

De ce spui ca nu exista bine si rau? Bine nu neaparat. Hai sa o luam altfel, raportandu-ne si la realitate. Sa presupunem exista o forta ce actioneaza asupra unui CEVA din Univers => va exista si o reactiune. Ei bine, fie aceasta forta este rea => reactiunea este binele, fie viceversa.
Daca spui ca nu exista bine si rau- dar realitatea evidentiaza clar contrariul- ce anume exista? De unde aceste intamplari, d.p.d.v. filosofic nu religios, sunt ca urmare a reactiunii unei actiuni si tot asa.

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

POSIBIL.
Dar nu in felul in care prezinti tu ma refeream eu...nu in felul acesta stiintific.
Eu cred ca totul e mai simplu si ca un lucru exista si atat. El exista. Cineva sau ceva l-a generat.

Felul in care fiinta umana il foloseste are valente de bine si rau, dar valente inventate de om pentru ca el este construit, cred, sa vada in orice lucru binele si raul, este adanc in constiinta lui.

El imparte lumea in doua : bine si rau. Cand de fapt, lumea nu e neaparat asa sau nu trebuie sa fie neaparat asa.

Răspuns utilizator avertizat
| RockNbeer a răspuns:

Faptul ca oferi funda la o intrebarea subiectiva...este intr-adevar rau.

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns:

Comparatia ta nu e buna. Ateism nici nu exista, ateismul nu este nici cu minus nici cu plus realitatii. Satanismul si crestinismul sunt cu plus realitatii, amandoua sunt basme, amandoua se sustin cu rationamente de copii, amandoua sunt produse de slabiciunile oamenilor, de superstitiile lor. Ele sunt doar credinte, subiectivism, nimic altceva. Ele sunt cu plus realitatii, ateismul este doar un minus acestui plus, credintei a proasta, fix-pix.

| RAY a răspuns (pentru Alphawolf):

Corect asa e, ateismul nu exista in realitate, dar multi nu realizeaza asta

| ErrorFound a răspuns:

Chiar ti se pare ca libertatea in gandire, oferita sub orice forma este rea?

| Kalla a răspuns:

Satanism.

Satanismul vine de la satan care este adversarul lui Dumnezeu dar in aeasta religie ce poarta numele regelui rautatilor nu se afla nici umbra lui satan.Bine depinde, este satanismul spiritual unde trebuie sa te rog lui satan si cel modern care este un fel de ateism da mai egoentri si intunecat.Satanismul modern este total anti-crestin adica este ca o oglinda, tot cea ce fac crestinii, satanistii fac invers.

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfăţişat înaintea Domnului şi Satan a venit şi el printre ei.
7. Atunci Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Am dat târcoale pe pământ şi m-am plimbat în sus şi în jos".
8. Şi Domnul a zis către Satan: "Te-ai uitat la robul Meu Iov, că nu este nici unul ca el pe pământ fără prihană şi drept şi temător de Dumnezeu şi care să se ferească de ce este rău?"

| andrei1237 a răspuns:

Satanismtongueentru ca Satana este adversarul lui Dumnezeu.

| Aiwendil a răspuns:

Sa fi ateu insemna sa nu crezi in Dumnezeu.
Sa fi satanist insemna sa crezi in Satana, dar accepti existenta lui Dumnezeu.
Lumea e varza cand confunda cei doi termeni.Nu sunt sinonime deloc.Cauta in dex si ai sa te lamuresti.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Aiwendil):

"Sa fi satanist insemna sa crezi in Satana, dar accepti existenta lui Dumnezeu."

Tu prietene, ori esti ignorant, ori retard. Satanistii NU RECUNOSC existenta lui dumnezeu, sau oricarei "divinitati creatoare (a universului)".

Acum, pentru intrebare: Sa inteleg ca astfel consideri crestinismul bun? Ei bine, uita-te la ce zic istoricii despre prea-marea bunatate crestino-catolica...

| Aiwendil a răspuns (pentru BlackSulphur):

SATANÍSM s.n. Caracter satanic; atitudine satanică. ♦ Tendință în literatura occidentală contemporană de a lua ca motiv de inspirație diavolul
Satanismul de la ce cuvint vine? Satan! Adevaratul sens al cuvantului satanism insemna sa crezi in Satana.Ca niste aiuriti si nebuni de-a lungul vremii au schimbat conceptia satanismului de al venera pe Satana in a nu crede in Dumnezeu, asta e adevarat.Am citit ce insemna satanism pe internet si mi se pare o prostie pentru ca nu simba cuvantul de satanism.
Sunt crestina-ortodoxa.Stiu foarte bine ca cei din religia crestina au facut foarte mult rau in trecut, dar asta nu insemna sa nu cred in Dumnezeu.Cand o sa invatati ca e o diferenta intre Dumnezeu si religie? Cred in El si fara sa citesc Biblia pentru ca pur si simplu asa simt.Nu am nevoie de niste carti ca sa dovedesca existenta acestuia.Pur si simplu cred.
Din cauza lui Hitler uram noi germani? Nu.Pentru ca nu toti germani sunt ca Hitler.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Aiwendil):

Vad ca inca nu stii nimic despre satanism...
De ce urasc eu crestinii si alte religii? Uite, pentru ca pentru a venera al vostru zeu, trebuie sa faceti anumite lucruri, si desigur (ca altfel nu merge indoctrinarea) trebuie sa ganditi aceleasi lucruri (Poate mai putin pocaitii, aia stau cuminti in banca lor). Uite de aia, toti sunteti la fel!

| Aiwendil a răspuns (pentru BlackSulphur):

Eu doar raspund la o intrebare care nici macar nu a fost pusa de tine.Tu te-ai bagat in seama.
Noi alegem ce sa facem. Daca vrei sa crezi in Dumnezeu bine, daca nu, nu am nici cea mai mica problema cu tine sau alte persoane care cred ca tine.Tu alegi daca faci acele lucruri sau nu.Tu! Daca aleg sa ajut o batrana cu plasele grele de la piata, e alegerea mea.Nu vine nimeni la mine sa ma ameninte cu o arma ca de ce nu ai ajutat-o pe batrana.N-am citit in viata mea Biblia.Si m-a traznit pe mine Dumnezeu? Nu.Sunt vie si iti comentez tie.
Si in trecut asta insemna satanism sa-l venerezi pe Satana.Ca acum s-a schimbat sensul am inteles.

| Alphawolf a răspuns (pentru BlackSulphur):

"Satanistii NU RECUNOSC existenta lui dumnezeu, sau oricarei "divinitati creatoare (a universului)"."

Asa cum cuvantul "suflet" are mai multe semnificatii, tot asa si cuvantului "Satana" i s-a dat mai multe intelesuri, insa amandoua cuvintele isi au origine religioasa, si amandoua cuvintele indica supranaturalul. Ele doar au fost interpretate si modificate de "destepti", dar originalurile sunt din aceeasi oala, din acelasi basm. Adepti au infrumusetat, au schimbat ambalajul dupa plac, dar oricat ar schimba tot basm ramane, tot o porcarie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aiwendil):

Dar,nici tu nu esti informat bai, va atat de greu sa credeti ca satanismul modern e o filozofie religiosa, de definititv nicio secta satanica nu crede in existenta lui Yehova, nici cele teiste

| RAY a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu crezi in satana dar esti satanist, termina cu aiureli de astea, esti satanist crezi in satana, din cauza ta spun uni ca ateii sunt satanisti din cauza unor copii rebeli, apropo cati ani ai?

| BlackSulphur a răspuns (pentru RAY):

16. Nu, nu cred ca Satan a creat universul, nu cred ca el a creat ceva din nimic, nu cred ca poate invarti Lumea cum are el chef.
Daca chiar esti marele ateu a lu' peste, intai documenteaza-te in legatura CU TOATE RELIGIILE, apoi comenteaza. Nu de alta, dar sa nu arati ca ultimul ignorant de pe Pamant, ca sunt sigur ca nu stii 1 gram din ceea ce zic eu.

| RAY a răspuns (pentru BlackSulphur):

La ani cunosti foarte multe de ai habar de viata, ai o varsta de 16 ani esti un copil care vrea sa fie mai cool, rebel diferit fata de alti, incarcat cu ura fata de alte persoane, hai zi-mi cat de mult cunosti tu la varsta ta?
nu crezi ca exista satana dar esti satanist de ce?

| BlackSulphur a răspuns (pentru RAY):

Okay, sunt un prost, recunosc, nu stiu cu ce se mananca viata.
De ce esti un ignorant si deschizi gura fara sa ai habar despre ce vorbesti?

| RAY a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu team facut prost,nu am stiut ca nu sti cu ce se manca viata, am spus ca la varsta ta nu esti matur in gandire in fine nici nu-mi pasa, doar nu spune ca ateismul e ca satanismul modern, satanisti cred in satana si in dumnezeu desigur, tu cum nu crezi ca exista dumnezeu nici satana nu poti fi satanist

| BlackSulphur a răspuns (pentru RAY):

Pai... Eu am vorbit in toate posturile despre cel traditional, I'm not...
Let's call it a misunderstanding, okay?

| RAY a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu sunt ignorant, dar daca tu spui ca nu crezi in satana si dumnezeu si esti satanist pe buna dreptate un crestin va spune ca ateii sunt satanisti cea ce noi nu suntem ma intelegeti?

| RAY a răspuns (pentru BlackSulphur):

Am citit biblia voastra, am vazut documentare despre satanism, in ultimul se spunea ce nu exista satanism si e o inventie crestina documentar discovery, daca as fi ignorant nu citeam cartii si nu ma informam despre voi, fiolozofia este una rebela asta trebuie sa recunosti

| Aiwendil a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus si in comentariile de mai sus ca am inteles acest termen de satanism modern.Dar in Evul Mediu, satanismul insemna sa-l venerezi pe Satana.Asta e adevarul.Asta nu insemna ca si acum in acest secol faci asta.

| BlackSulphur a răspuns (pentru RAY):

Cauta "Flaca Neagra". Vezi acolo O.N.A., si altele, chiar si JoS. Acolo gasesti ceva bun, daca vrei sa aflii. Enjoy reading.

| RAY a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu trebuie sa te enervezi fi calm, ok esti traditional deci crezi in satanel ca asa e numele lui

| ViorelTeVede a răspuns (pentru Aiwendil):

Sa fi ateu inseamna SA NU CREZI IN ABSOLUT NICIO DIVINITATE!
Ca tot i faci pe ei varza, dar tu nici macar nu sti ce inseamna ateism.

| Aiwendil a răspuns (pentru ViorelTeVede):

Vorbeam de satanism, nu de ateism. Unde lumea spune ca sunt niste diferente. Uite-te pe prima pagina al al 9-lea post.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aiwendil):

Exista mai multe secte, de exemplu satanisti spirituali sunt hentoisti, Satan fiind zeul suprem.

| Dumniezău a răspuns:

Niciunul.Satanismul e aproape sinonim cu ateismul

| tavadaresti a răspuns:

Ambele sunt impotriva Dumnezeului Celui Viu si ii neaga existenta. Trage tu concluzia, care te impinge spre a cunoaste caracterul Creatorului tau.
Nimeni sa nu va rapeasca premiul alergarii, facandu-si voia lui insusi, printr-o smerenie si inchinare la ingeri, amestecandu-se in lucruri pe care nu le-a vazut, umflat de o mandrie desarta, prin gandurile firii lui pamantesti, (Col.2:18)
potrivnicul care se inalta mai presus de tot ce se numeste "Dumnezeu" sau de ce este vrednic de inchinare. Asa ca se va aseza in Templul lui Dumnezeu, dandu-se drept Dumnezeu. (2Tes.2:4)
Hotaraste astazi cui vrei sa slujesti:
Dar daca inima ta se va abate, daca nu vei asculta si te vei lasa amagit sa te inchini inaintea altor dumnezei si sa le slujesti, (Deut.30:17)

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Ateismul nu neaga teismul si este lipsa teismului, un minus nu neaga un plus, antiteismul este impotriva teismului nu ateismul, eu nu sunt impotriva teismului cand spun teism ma refer la toate religiile, sau consideri exprimarea libera ceva negativ?

| Calininio a răspuns:

Prostia din capu' tau. E cea mai rea!