| anonim_4396 a întrebat:

Ati fi de acord cu clonarea sfintilor? ADN exista.

47 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Si daca i-am clona ce am rezolva? Tot n-ar fi "sfinti".

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu prea ma pricep.Totusi nu sunt de acord cu clonarea din nici un motiv. Poate sunt intarziat mintal. Ceva care a existat si a murit nu mai prezinta interes. Vrem ceva nou. Daca mie mi-ar trece prin minte sa clonez pe Stalin sau pe tine? Pe tine in timpul vietii? Cum te-ai simti? Cum te-ar resimti ceilalti? Ti-ar place? Dar celorlalti? Iti place 'circul'?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Da, numai circul facut de tine nu-mi prea place.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci canta la alta masa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Sefu, asta este de fapt masa mea. Nu zic ca nu ai fi fost invitat, dar pot sugera sa-ti iei catrafusele si sa o tai (la alta masa, sau pe bloc sa te arunci mai bine).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

De unde stii?
nu zic ca eu stiu mai bine, de fapt nici nu ma intereseaza foarte tare, dar daca se poate, de ce nu?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca i-am putea clona, dar cu ce ne-am alege? Cu niste clone oarecare ale unor oameni normali. Ma intrebi de unde stiu. Din logica stiu. Eu nu cred in sfinti pentru ca nu vad niciunul in prezent. De ce as crede ca in trecut era altfel?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

As fi prea necioplita daca as zice ca logica ta e fix zero pentru mine? din moment ce nici a mea banuiesc ca nu e mai mult pentru tine, doar de asta zic. dar cum ramane cu dovezile alea pe care le cer o buna parte din unii de pe-aici? poate, cine stie, punem mana pe o dovada.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te nasti sfant. Sfant poti sa devii daca-ti elimini defectele indiferent de religia pe care o ai.

| Inferno a răspuns:

Cred ca asta ar fi cea mai mare insulta adusa crestinismul,iar motivele sunt multiple.
Oricum, stiintific vorbind, ar rezulta niste sfinti retardati. La celelalte animale, mai treaca mearga, ca acolo nu este atat de potentat efectul metilarii ADN-ului, dar la om este evident.
ADN-ul gametic este metilat, in timp ce ADN-ul din celulele somatice nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aha, deci e o chestie de enlightment. it makes sens oarecum.

| M25M a răspuns:

Sa clonezi sfintii? Si cand ii introduci in calendar pe unde ii mai pui?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Deci nu esti. fair enough!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Sincera sa fiu nu prea am inteles ce-ai zis acolo. stiu ca clonarea da putin retard, dar te superi daca-mi explici cu vorbe de inteles de ce anume da acel retard?
Mersi anticipat!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

O da, de abia aştept să fie posibilă clonarea din moaştele sfântului Şpiridon.O mare realizare!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca -mi trimit clona si te prind apoi?(imi trimit clona sa sara de la 3 sau cat vrei).Si tot nu o sa ai masa ta linistita?

| neneacelrau a răspuns:

Daca am masura inteligenta de la 1 la 10, atunci intrebarea ta te categoriseste la un nivel de inteligenta 2. Mai mult nu se merita ca esti prea inferioara.

NOname
| NOname a răspuns:

Aş fi de acord cu clonarea geniilor (oamenilor cu un IQ mult peste medie), în speranţă că poate vor avea ei idei geniale pentru a îmbunătăţi şi salva vieţi...şi planeta de la distrugere. Însă poate nu acum, ci atunci când oamenii de ştiinţă - geneticienii - vor stăpâni mai bine procesul clonării, ca efectele secundare să fie cât mai reduse.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru neneacelrau):

Si ce ma intereseaza pe mine cum ma categorisesti tu?

| neneacelrau a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta mi a confirmat gradul tau de inteligenta. NU TE INTERESEAZA? ramai unde esti acolo jos ca ramai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru neneacelrau):

Eu nu intentionez sa plec nicaieri, insa nu-mi este clar ce doresti tu. deci, ce vrei?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca e fix zero pentru tine. Nu ti-am cerut sa o apreciezi. Ce dovezi? De 2000 de ani nu exista nicio dovada ca a existat vreun "sfant" din asta. Nu crezi c-ar fi fost macar una pana acum?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca se poate;-))

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand vreau sa corectez raspunsul,era "Nu este atat de potentat efectele", nu am observat initial eroare.
Metilarea,adica la molecula de ADN se mai adauga si metil. Ideea e ca in acest fel, ADN-ul capata proprietati diferite.
Este mult de explicat.
De exemplu,cand un un virus se ataseaza de o celula somatica,el insereaza genomul viral in interiorul ei, devenind virus vegetativ, dupa care genomul viral este integrat in cromozomul celulei, devenind provirus. Efectele sunt daunatoare pentru organism, iar ADN-ul metilat poate inlatura mare parte din genomul viral.
Un organism ce nu are ADN-ul metilat, nu se poate apara in fata virusurilor atat de bine ca un organism ce are ADN-ul metilar, consecintele sunt ca genomul viral nu va fi inlaturat si se va integra usor in cromozom, folosind resursele celulei pentru a forma alti virusi, acest fenomen in exces duce la moarte. DIn aceasta cauza o clona are imunitatea mult mai scazuta.
Cat despre retard, aici este o intreaga poveste, are legatura cu modul in care se dezvolta embrionul. Trebuie sa cunosti notiuni elementare de biologie. Embrionul contine trei foite embrionare, ce se dezvolta in diferite faze, fiecare foita da nastere anumitor lucruri, organe, SN, etc... Ele se dezvolta conform informatiei din ADN. ADN-ul nemetilat influenteaza intr-un mod diferit formarea organismului fata de cel metilat.
Cum? Pai asta e deja prea complex pentru a putea fi explicat pe intelesul tuturor.

| Mădă0611 a răspuns:

Eu da, sa vedem daca sunt ca in icoane si sa vedem daca o sa "auda chemarea lui dumnezeu". smug
Chiar popii spun ca la cate bucati de lemn din sfanta cruce exista in bisericile ortodoxe, s-ar face o padure intreaga, sunt curioasa ale cui au fost oasele alea la care se inchina "oastea crestina".

NOname
| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Vrei să laşi lumea fără moaşte? Ce mai pupă? : ))

...mi-e că printre "sfinţi" vor fi şi câţiva câini şi porci. : ))

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Neah, au prins gustul osului, chiar daca il cloneaza, osul ramane si e bun de lins, oamenii ar pupa/linge orice daca le spui ca acel ceva le indeplineste dorinte.

Pai asta si vreau sa vad. smug

NOname
| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Asta şi vezi (cam des).hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Ai ajuns vreodata langa niste Sfinte moaste?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, si nu am nevoie. Ce, miros a mir? Ce minune miraculoasa. :O