| Cris06 a întrebat:

Exista vreo carte despre vietile sfintilor ( sau mai multe)?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Există 12 volume intitulate "vietile sfintilor" și sunt corespunzătoare fiecărei luni din an.

3 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Mai exista si vieti ale sfintilor mai apropiati de timpul nostru. Si mai afli din cand in cand si despre sfinti necunoscuti. Foarte recent am aflat despre Sf Lidia din Rusia, despre Sf Nechifor Leprosul, despre Sf Antim din Chios. Dar si despre unii crestini din lume (Anastasie Malamas) sau de prin lagare (Piotr Andreievici Streltzov - Parintele Arseni din Rusia). Insa cel mai rar afli despre sfinti in viata (batranul Dobri Dobrev).

| comandamente a răspuns:

DDaca ti-as spune an care carte scrie despre vietile sfintilor, poate nu mai crede:/
An Biblie scrie sasa:
Apocalipsa 11:16
Şi cei douăzeci şi patru de bătrâni, care stăteau înaintea lui Dumnezeu pe scaunele lor de domnie, s-au aruncat cu feţele la pământ şi s-au închinat lui Dumnezeu,

Apocalipsa 14:1
Apoi m-am uitat şi iată că Mielul stătea pe muntele Sionului; şi împreună cu El stăteau o sută patruzeci şi patru de mii, care aveau scris pe frunte Numele Său şi Numele Tatălui Său.

Apocalipsa 14:3
Cântau o cântare nouă înaintea scaunului de domnie, înaintea celor patru făpturi vii şi înaintea bătrânilor. Şi nimeni nu putea să înveţe cântarea, afară de cei o sută patruzeci şi patru de mii care fuseseră răscumpăraţi de pe pământ.

Apocalipsa 15:7
Şi una din cele patru făpturi vii a dat celor şapte îngeri şapte potire de aur pline de mânia lui Dumnezeu, care este viu în vecii vecilor.

Apocalipsa 19:4
Şi cei douăzeci şi patru de bătrâni, şi cele patru făpturi vii s-au aruncat la pământ şi s-au închinat lui Dumnezeu, care şedea pe scaunul de domnie. Şi au zis: „Amin! Aleluia!"

Daca te-ai referit la alte carti decat Biblia atunci sa stii de la mine ca omameni iau sfintit dupa placul lor nu dupa voia lui Dumnezeu.
Iar daca nu ai stiut cerceteazati viata cauta sa faci voia Lui Dumnezeu si El te va sfinti nu omul.

| Razvanjerrry a răspuns:

Sunt carti cu gramada cu vieti ale sfintilor si o droae de sfaturi.
Iti recomand: Arsenie Boca : Cararea Imparatiei, Razboiul nevazut dar cele mai bune sunt Patericul Egiptean Si cele 12 filocalii.Le poti descarca de pe www.ortodoxia.md