| anonim_4396 a întrebat:

Ati fi de acord cu clonarea sfintilor? ADN exista.

47 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cred ca asta ar fi cea mai mare insulta adusa crestinismul,iar motivele sunt multiple.
Oricum, stiintific vorbind, ar rezulta niste sfinti retardati. La celelalte animale, mai treaca mearga, ca acolo nu este atat de potentat efectul metilarii ADN-ului, dar la om este evident.
ADN-ul gametic este metilat, in timp ce ADN-ul din celulele somatice nu.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Sincera sa fiu nu prea am inteles ce-ai zis acolo. stiu ca clonarea da putin retard, dar te superi daca-mi explici cu vorbe de inteles de ce anume da acel retard?
Mersi anticipat!

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand vreau sa corectez raspunsul,era "Nu este atat de potentat efectele", nu am observat initial eroare.
Metilarea,adica la molecula de ADN se mai adauga si metil. Ideea e ca in acest fel, ADN-ul capata proprietati diferite.
Este mult de explicat.
De exemplu,cand un un virus se ataseaza de o celula somatica,el insereaza genomul viral in interiorul ei, devenind virus vegetativ, dupa care genomul viral este integrat in cromozomul celulei, devenind provirus. Efectele sunt daunatoare pentru organism, iar ADN-ul metilat poate inlatura mare parte din genomul viral.
Un organism ce nu are ADN-ul metilat, nu se poate apara in fata virusurilor atat de bine ca un organism ce are ADN-ul metilar, consecintele sunt ca genomul viral nu va fi inlaturat si se va integra usor in cromozom, folosind resursele celulei pentru a forma alti virusi, acest fenomen in exces duce la moarte. DIn aceasta cauza o clona are imunitatea mult mai scazuta.
Cat despre retard, aici este o intreaga poveste, are legatura cu modul in care se dezvolta embrionul. Trebuie sa cunosti notiuni elementare de biologie. Embrionul contine trei foite embrionare, ce se dezvolta in diferite faze, fiecare foita da nastere anumitor lucruri, organe, SN, etc... Ele se dezvolta conform informatiei din ADN. ADN-ul nemetilat influenteaza intr-un mod diferit formarea organismului fata de cel metilat.
Cum? Pai asta e deja prea complex pentru a putea fi explicat pe intelesul tuturor.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Merci mult! hai ca mai citesc si eu cate ceva. m-ai facut curioasa.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

"Cred ca asta ar fi cea mai mare insulta adusa crestinismul"... si ca un bonus, acele persoane sa ajunga atei sau sa detina o alta religie. Sa vezi atunci distractie pe astia care vor sfinti clonati ca sa arate cat de mare "ie" zeul lor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pui de visator mai esti si tu...

NOname
| NOname a răspuns:

Aş fi de acord cu clonarea geniilor (oamenilor cu un IQ mult peste medie), în speranţă că poate vor avea ei idei geniale pentru a îmbunătăţi şi salva vieţi...şi planeta de la distrugere. Însă poate nu acum, ci atunci când oamenii de ştiinţă - geneticienii - vor stăpâni mai bine procesul clonării, ca efectele secundare să fie cât mai reduse.

| danay72 a răspuns:

Biblia spune sa ne inchinam doar lui Dumnezeu nu la sfinti, deci nu are nici un sens.

| Mădă0611 a răspuns:

Eu da, sa vedem daca sunt ca in icoane si sa vedem daca o sa "auda chemarea lui dumnezeu". smug
Chiar popii spun ca la cate bucati de lemn din sfanta cruce exista in bisericile ortodoxe, s-ar face o padure intreaga, sunt curioasa ale cui au fost oasele alea la care se inchina "oastea crestina".

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Vrei să laşi lumea fără moaşte? Ce mai pupă? : ))

...mi-e că printre "sfinţi" vor fi şi câţiva câini şi porci. : ))

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Neah, au prins gustul osului, chiar daca il cloneaza, osul ramane si e bun de lins, oamenii ar pupa/linge orice daca le spui ca acel ceva le indeplineste dorinte.

Pai asta si vreau sa vad. smug

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Asta şi vezi (cam des).hee hee

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Ai ajuns vreodata langa niste Sfinte moaste?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, si nu am nevoie. Ce, miros a mir? Ce minune miraculoasa. :O

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Da au un miros foarte placut.te simti cel mai linistit. uiti de toate greutatile.eu sper sa ajung maine la Catedrala pentru ca sunt Sfintele moaste a 4 a Sfinti acolo.presupun ca suntem constienti ca vom da socoteala in viata de apoi pentru tot ceea ce zicem si ce facem aici.nu mai vorbiti asa

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca ti-as da niste oase de sfinti fara sa iti spun ca sunt de sfinti, nu ai simti nimic ciudat, nu ai uita toate greutatile, dar daca iti dau un os de croscobaur si il ung cu mir spunandu-ti ca e de sfant, hopa, liniste sufleteasca, bla bla, e autosugestie, amigo.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Atunci cum explici ca toti care ajung acolo au acelasi sentiment si toata lumea vorbete la fel? De ce vorbesti din necunostinta de cauza.Ai incercat vreodata sa il cauti pe Dumnezeu sa simti dragostea Lui de Tata si grija care ti-o poarta in fiecare zi? cat de pacatosi suntem El tot ne iubeste si nu ne paraseste.Te iei dupa unul si dupa altul ce abereaza.Incearca tu sa il cauti pe Dumnezeu si mai vorbim dupa la ce concluzie ai ajuns

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aolo! Oricarui credincios i-as da un os de croscobaur uns cu mir o sa aiba acelasi sentiment, e autosugestie, la fel in cazul apei "sfintite", icoanelor, crucilor, rugaciunilor, blestemelor, "vrajilor", superstitiilor. De fapt tu te iei dupa unul si dupa altul ce abereaza, eu am observat doar, tie ti s-a spus ce trebuie sa simti, asa ca simti ce crezi ca trebuie.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Si chiar daca ar clona "sfintii", tot nu ar putea clona personalitatea omului, asfel ca in functie de mediul de viata, el nu va deveni crestin.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

*sa vedem daca o sa "auda chemarea lui dumnezeu"* am zis, teoretic, ar trebui ca macar asta sa-i ramana.

| milan9 a răspuns:

De inchinat ne inchinam (in sensul divinatiei) numai lui Dumnezeu. Sfintilor li se aduce doar CINSTIRE si respect. Scriptura mentioneaza ca si ei pot sa medieze un ajutor, sa se roage pentru noi catre Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Un alt lucru esenţial de ştiut este faptul că sfinţilor li se acordă CINSTIRE şi nu "inchinare" (nu ca lui Dumnezeu).

Deşi cinstirea sfinţilor este numită uneori "închinare", asta nu este decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, de sensurile diferite pe care acel termen le are...
Confuzia se explică probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că ne înclinăm în sute de moduri diferite, spre arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi ca omul sa-L confunde pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…

Confuzia este deci doar pe teren lingvistic, deoarece practic, nici un creştin al Bisericii nu face confuzie între Dumnezeu şi creaţia sa (sfinţii săi), între închinarea (adorarea) acordată divinităţii şi cinstirea (minimul respect) acordat sfinţilor, respectiv obiectelor de cult.

| sublime89 a răspuns:

Si daca i-am clona ce am rezolva? Tot n-ar fi "sfinti".

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

De unde stii?
nu zic ca eu stiu mai bine, de fapt nici nu ma intereseaza foarte tare, dar daca se poate, de ce nu?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca i-am putea clona, dar cu ce ne-am alege? Cu niste clone oarecare ale unor oameni normali. Ma intrebi de unde stiu. Din logica stiu. Eu nu cred in sfinti pentru ca nu vad niciunul in prezent. De ce as crede ca in trecut era altfel?

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

As fi prea necioplita daca as zice ca logica ta e fix zero pentru mine? din moment ce nici a mea banuiesc ca nu e mai mult pentru tine, doar de asta zic. dar cum ramane cu dovezile alea pe care le cer o buna parte din unii de pe-aici? poate, cine stie, punem mana pe o dovada.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca e fix zero pentru tine. Nu ti-am cerut sa o apreciezi. Ce dovezi? De 2000 de ani nu exista nicio dovada ca a existat vreun "sfant" din asta. Nu crezi c-ar fi fost macar una pana acum?

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu prea ma pricep.Totusi nu sunt de acord cu clonarea din nici un motiv. Poate sunt intarziat mintal. Ceva care a existat si a murit nu mai prezinta interes. Vrem ceva nou. Daca mie mi-ar trece prin minte sa clonez pe Stalin sau pe tine? Pe tine in timpul vietii? Cum te-ai simti? Cum te-ar resimti ceilalti? Ti-ar place? Dar celorlalti? Iti place 'circul'?

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Da, numai circul facut de tine nu-mi prea place.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci canta la alta masa!

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Sefu, asta este de fapt masa mea. Nu zic ca nu ai fi fost invitat, dar pot sugera sa-ti iei catrafusele si sa o tai (la alta masa, sau pe bloc sa te arunci mai bine).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca -mi trimit clona si te prind apoi?(imi trimit clona sa sara de la 3 sau cat vrei).Si tot nu o sa ai masa ta linistita?

| M25M a răspuns:

Sa clonezi sfintii? Si cand ii introduci in calendar pe unde ii mai pui?

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Deci nu esti. fair enough!

| Lizzu a răspuns:

Nu,pentru ca nu au fost sfinti.
Oamenii ii considerau ca fiind sfinti deoarece erau probabil persoane mult evoluate spiritual,vedeau viata din alt unghi, erau iluminati, sa spun asa.
Poate cand vorbeau foloseau cuvinte nu prea pe intelesul si nu din lumea de rand a celor care ii ascultau si de asta erau priviti ca fiind superiori pentru ca nu toata lumea gandea atat de profund cum gandeau ei.
Parerea mea.

Erau oameni normali, simpli si nu sfinti. Nu exista sfant. Nu exista, pur si simplu.
Pentru ca nu exista perfect.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

O da, de abia aştept să fie posibilă clonarea din moaştele sfântului Şpiridon.O mare realizare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te nasti sfant. Sfant poti sa devii daca-ti elimini defectele indiferent de religia pe care o ai.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aha, deci e o chestie de enlightment. it makes sens oarecum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca se poate;-))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evident ca NU! In primul rand religia, sau mai exact biblia se opune clonarii. Atata timp cat religia noastra nu accepta ideea aceasta, nu sunt nici eu de acord.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,pentru ca nu ai putea clona un sfant.Numai bine.

| toncu a răspuns:

Daca ii cloneaza nu le reda si amintirile/memoria inapoi

| Doxologie a răspuns:

Cu totii suntem chemati sa fim sfinti.Ei si-au facut treaba.Noi ce asteptam?

| neneacelrau a răspuns:

Daca am masura inteligenta de la 1 la 10, atunci intrebarea ta te categoriseste la un nivel de inteligenta 2. Mai mult nu se merita ca esti prea inferioara.

| anonim_4396 explică (pentru neneacelrau):

Si ce ma intereseaza pe mine cum ma categorisesti tu?

| neneacelrau a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta mi a confirmat gradul tau de inteligenta. NU TE INTERESEAZA? ramai unde esti acolo jos ca ramai bine.

| anonim_4396 explică (pentru neneacelrau):

Eu nu intentionez sa plec nicaieri, insa nu-mi este clar ce doresti tu. deci, ce vrei?