| TamplaruAnisoara a întrebat:

Au ajuns ateii dependenți de rubrica religie? Sau sunt si ei manipulați? Si daca da, de cine?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Ei nu mai sunt stăpâni pe viața și acțiunile lor, ei fac doar voia celui care vrea ca toți să își piardă sufletul.

8 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Hmm... nu stiu unde vrei sa ajungi cu generalizarea asta tampita, insa iete ca eu sunt in orice alta categorie in afara de religie, lucru pentru care trebuie sa te bucuri... sa ne pastram toti sanatatea mintala.

| mentholinks a răspuns:

Pfff, sunt 2-3 useri atei pe site mai activi in total.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te referi la mine si nu esti in stare sa imi intelegi mentalitatea. Manipulare este cand gandesti dupa anumite reguli, orice le numesti religie sau altceva.

| RAY a răspuns:

Fara atei nu ar exista categoria asta si asa sunt activi doar 2, 3 atei, faza e ca pentru tine toti sunt atei care nu sunt de secta ta, mai sunt si uni care sunt panteisti, deisti sau non religiosi numai fa generalizari de astea

acum 8 ore | Nilsson a răspuns:
Ei nu mai sunt stăpâni pe viața și acțiunile lor, ei fac doar voia celui care vrea ca toți să își piardă sufletul.

desi practic cine nu e crestin numai e stapan de actiunea lui, vorbim de 5 miliarde de persoane dar stai ca crestini sunt impartiti si ei in atatea secte, culte, religi si se considera erectici uni pe alti, cand ma faceai pedofil pe TPU tu sub actiunea cui erai?

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pentru ea catolici, ortodoxi sunt atei ea fiind sectancta

| LPCTSTR a răspuns (pentru Nilsson):

Inainte sa spui "suflet", te-ai gandit macar daca exista?
Oare nu este o senzatie rezultata din cognitie constienta? Eu zic ca-i in capul tuturor, caci termenul de "suflet" nu se gaseste in cartile mele de anatomie sa denumeasca un organ, un tesut sau macar vreo celula.

| TamplaruAnisoara explică (pentru LPCTSTR):

Sufletul, Biblia il numește suflarea de viață data de Dumnezeu fiecărui om. Anatomia nu se ocupa cu aceasta. Dar multi medici, când moare cineva se exprima : i-a ieșit sufletul. Nu se studiază înadins pentru ca stiu ca nu sunt capabili sa spună ceva despre suflet, decât daca recurg la definiția din Biblie.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si de unde stii tu ca "suflarea de viata" nu este o simpla unitate functionala compusa din materie anorganica? Ca este ADN-ul pe care-l ai acum si care a fost dintotdeauna? Perfectionat prin selectie naturala. Sau, celula, in sens general.

Aha... deci medicii nu studiaza "sufletul" pentru ca ei stiu ca nu sunt capabili sa spuna ceva de "suflet"?! Si daca ti-as spune ca ei nu studiaza "sufletul" pentru ca nu exista, ar schimba ceva?
In opinia mea, nu, pentru ca tu, impreuna cu tot caldaramul de crestini, nu realizati ca realitatea este independenta de minciunile religiilor.
Ce sa continui daca tu tot tii mortis sa afirmi minciuni? Crezi ca niste cuvinte bine formulate pot sa-ti schimbe perspectiva innegrita de minciuni arhaico-docile? Eu nu cred.