| Teffan a întrebat:

Avand in vedere ca "Dumnezeu s-a facut om",ce valabilitate are iconoclasmul neo-protestant?(sa ne rezumam doar la imaginile care-l infatiseaza pe Hristos, nu la discutia cu privire la venerarea sfintilor in icoane si rugaciuni)

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Iconoclasmul a inceput cu evreii (iudaismul) si nici macar ortodocsii sau catolicii nu afirma ca se inchina icoanei, ci se inchina lui Hristos, care e pictat pe ea.

| doctorandus a răspuns:

Curat murdar ce-a raspuns Herach, iata si de ce: https://ro.wikipedia.org/......el_istoric

| doctorandus a răspuns:

Herach sa cante la alta masa, habar n-are ca nu exista niciun portret original al lui Isus Hristos. Papa de la Roma ar da la schimb toate bijuteriile Vaticanului pentru portretul real al lui Isus.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu are nicio valabilitate.
Inainte nu se puteau face icoane cu Dumnezeu pentru simplul fapt ca nimeni nu stia cum arata Dumnezeu, dar dupa incarnarea Sa e ok. Pana la urma in Biblie scrie ca Hristos este o icoana perfecta a Tatalui.
Cine neaga iconografia neaga incarnarea.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Analfabeți funcționali. Citesc una si înțeleg alta. Isus a spus sa ne rugam in duh si in adevar. Ca astfel de închinători dorește Tatăl. La ce mai e nevoie de un idol ca intermediar?

| iurii75 a răspuns:

Și faptul că Fiul lui Dumnezeu a venit că om schimbă modul în care privea Dumnezeu idolii și imaginile? Sau ai găsit în Biblie vreun îndemn de a face și a te închina la imagini?