| PorumbRodica1965 a întrebat:

Azi o sa pun o intrebare mai usoara, pentru ca sa primim un raspuns castigator. -,, De ce trebuie sa ne rugam lui Dumnezeu? Ce trebuie sa facem pentru ca Dumnezeu sa ne asculte rugaciunile?(Pentru cine doreste sa comunice serios )

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Rugăciunea este foarte importantă în viaţa unui creştin. Fără rugăciune nu faci nimic. Avem nevoie zilnic de rugăciune pentru a nu cădea în ispită,pentru a fi umpluţi cu putere,pentru a avea înţelepciune!
Rugăciunea este modul nostru de a comunica cu Dumnezeu,este felul prin care putem avea o relaţie personală cu El!
Unii oameni se roagă doar atunci când au câte un necaz mare şi de multe ori Dumnezeu nu îi ajută în acele situaţii, pentru că Dumnezeu nu vrea să fie o resursă de rezervă, la care să apelezi doar atunci când vezi că oamenii nu te mai pot ajuta cu nimic, El vrea tot timpul să apelem la EL şi când suntem bine, dar şi când avem câte o problemă!
Pentru ca relaţia dintre noi şi Dumnezeu să nu se răcească, este nevoie de rugăciune şi citire a Sfintei Scripturi!
"Vegheaţi şi rugaţi-vă, ca să nu cădeţi în ispită..." (Mat.26:41);

- "Pentru ce dormiţi? Sculaţi-vă şi rugaţi-vă..." ( Luca 22:46 );

- "Rugaţi-vă ca să aveţi putere..." ( Luca 21:36 );

- "Isus le-a spus o pildă ca să le arate că trebuie să se roage necurmat, şi să nu se lase." ( Luca 18:1 );

37 răspunsuri:
| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Dupa cum nu ai avut ocazia sa inveti adevarul, tu tot bati apa in piua. Asa o tii mereu, nici nu stii care este biserica lui CRISTOS si nimic despre ea, doar vorbesti si tu mereu, bine faci. Dar biserica voastra nu promoveaza iubirea. Nu te supara Milan, dar acu trebuia sa intervin, ca tu nu mai stii altceva, de unde-i sti.

| PorumbRodica1965 explică (pentru OnuOnulică):

Scumpete, dar asa tinuta are un crestin? Astfel de idei promoveaza? Dupa ce ai postat httpul ala, sa dai dovada de credinta / Desigur religia ta promoveaza tot ceea ce este impotriva vointei lui Dumnezeu. LUPTA impotriva lui! Cine doreste sa ajunga zile bune, si adevarata viata, se lasa invatat, modelat, indrumat de Dumnezeu. NU facem lucruri dupa gandirea noastra imperfecta, si dupa dorintele noastre carnale. A CREDE CU TARIE IN DUMNEZEU, inseamna a apuca strans, adevarata viata! 1Timotei 6:11.

| milan9 a răspuns:

Ce bine ar fi daca vei reusi sa intelegi intr-o zi că sfinţilor li se acordă CINSTIRE şi NU ÎNCHINARE (nu ca lui Dumnezeu).

Deşi cinstirea sfinţilor este numită uneori "închinare", asta nu este decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că ne înclinăm în sute de moduri diferite, spre arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Asculta fatumeu, una este plecaciunea din respect, si alta este onorarea, si inchinarea, cu ode si ovatii. Asa ceva sa explici tu la cei ce poti, eu acolo am fost in religia ta, si tot timpul mi-am dorit sa fiu popa, am cercetat tot, am facut experiente de inmormantare si cununie, sa nu-ti spun cate ritualuri am facut ingropand mate, sau cununii. Dar multumesc lui IEHOVA ca m-a scos din intunericul spiritual si din multe mizerii, si mi-a dat adevarul. NU are rost sa te strofoci, in explicatii, oricum fara adevar nu ajungi nicaieri, in fata amaratilor de enoriasi ce mai pot fi mulsi dar nu hraniti, mai tine, dar foarte putin.Tu o sa ramai cu vorba si dezamagirea. Mai ai timp.

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu atunci cand mergi sa aprinzi o lumanare se cheama "muls" ci atunci cand o secta ii convinge pe batrani sa ii doneze i averea lor pentru false "avantaje in cer" (lucru ce in veac nu pot oferi), sau atunci cand dai zeciuiala sectei zeci de milioane de lei anual.
Atunci DA, aia se cheama "MULS"...
"una este plecaciunea din respect, si alta este onorarea, si inchinarea, cu ode si ovatii."

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Intr-adevar, fiecare adept din cele peste 40000 de secte (ce nu pot oferi nici o salvare) trebuie sa se grabeasca. Mai are FOARTE PUTIN timp sa se intoarca in Biserica- singurul loc pe care FIUL LUI DUMNEZEU l-a lăsat pentru lucrarea HARULUI Său, pentru lucrarea mântuirea credinciosilor. Restul e Can-Can...
Cine in afara de Dumnezeu (ce si-a intemeiat acum 2000 Biserica) mai poate oferi ceva prin secte si ONG-uri arbitrare?

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

BINE, conversatia noastra nu ajunge nicaieri.