| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Biblia a demonstrat ca pamantul pluteste in aer cu mult timp inaintea stiintei.
"întinde miazănoaptea asupra golului, și spânzură pământul pe nimic." (Iov 26: 12. )
Voi ce credeti?

31 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Cred ca avem de-a face cu ceea ce, in psihologie, se numeste un "Confirmation Bias". https://en.wikipedia.org/wiki/Confirmation_bias

Pentru o comparatie intre un pamantean al mileniului 3, cum esti tu, si un pamantean al mileniului 1, ambii folosind Biblia pentru a intepreta stiinta, insa de pe pozitii complet contradictorii, vezi postarea asta:

https://www.tpu.ro/......e-sferica/

| RAY a răspuns:

Pamantul nu pluteste in aer, pe bune la ora de fizica ai fost prezent vreodata? pamantul este atras de forta gravitationala a soarelui, alte planete nu au aer si ghici ele se invart in jurul soarelui fara a pluti in aer

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Pluteste in spatiu*
Universul se spune ca are 13 miliarde si ceva de ani. Nu am lipsit de la biologie, eu stiu ca se studiaza asa ceva la geografie.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

La geografie se invata despre univers esti sigur? https://ro.wikipedia.org/wiki/Geografie

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Cum sa spui ca se studiaza asa ceva la Biologie? https://ro.wikipedia.org/wiki/Biologie
Exista si Geografia fizica, in caz ca nu ai mai trecut pe la scoalawinking

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Baiete noi acum vorbim de gravitatie =fizica
geomorfologie
pedologie (studiul solurilor)
hidrologie
climatologie și meteorologie
glaciologie
biogeografie
oceanografie

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Ai auzit de Geografia astronomica?

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Sa numi spui tu ca ai invatat Geografia astronomica la scoala, atata o lungesti fara sens, e clar ca pamantul nu pluteste in aer

| SG1995 a răspuns:

Evolutia nu exclude conceptul de creatie, ci doar creationismul mistic/mitic.

| SG1995 a răspuns:

Nu toata, doar prima parte, de fapt mult versiuni ale genezei din orientul mijlociu sunt plagiate de la sumerieni, nu doar cea biblica.

| Darkmagic a răspuns:

Demonstratia este intre ghilimele:
"întinde miazănoaptea asupra golului, și spânzură pământul PE NIMIC"!
De ce a trebuit sa o strici tu, prin: "pamantul pluteste IN AER"? laughing
Ca sa ai 41 de "raspunsuri", despre zero barat?
Vad multe pe TPU, dar ca un ins sa-si demoleze chiar propria intrebare...mai rar. big grin
Faptul ca in Biblie s-a scris corect: "pamantul atarna in nimic", (CU TOT CU ATMOSFERA), face ca al tau "pluteste in aer" sa fie la fel de imbecil ca "raspunsurile" date aici despre evolutie.
Trecand peste aspectul ca evolutia darwiniana (asa cum o inteleg unii de pe aici) s-a incheiat demult in cazul umanitatii, CE naiba cauta Evolutia la intrebarea asta?
E Saptamana Mare...probabil faceti penitenta si va place sa fiti chinuiti de niste useri care "stiu" nimic din nimic, de aia puneti niste intrebari de-a dreptul idioate... big grin

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Darkmagic):

Biblia a demonstrat ca pamantul spanzura pe nimic cu mult timp inaintea stiintei.
"întinde miazănoaptea asupra golului, și spânzură pământul pe nimic." (Iov 26: 12. )
Nu am stiut eu cum sa ma exprim. E mai bine asa? Esti foarte destept mane, ai respectul meu.

| Darkmagic a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Mda...
E bun si respectul, ideea era insa de a pune intrebari pertinente, alcatuite astfel incat sa nu va mai tavaleasca toti incultii care au citit trei pagini din Biblie, sau cei care "masoara" evolutia in ani. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Elide a răspuns:

Nu mai te contrazice cu oamenii și mai ales pe acest site..este inutil..cine vrea sa creada va crede cine nu, gaseste motive ca sa se îndoiască de orice ai sa creada in orice altceva dar nu in adevăr! Mai m.am contrazis cu mulți pe.aici..si mai rau te enervezi.N.are rost

| Mclaren12 a răspuns (pentru Elide):

Si tu pretinzi ca detii adevarul absolut de te contraziceai cu altii (care evident nu-l detineau) si doar te enervau?

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Exprimarea libera nu inseamna a te contrazice, alooooooooo in prezent e democratie in Romania nu suntem in evul mediu, tu nu poti dovedi nimic din ceea ce afirmi, ai fost indoctrinata de mica cu basme crestine, daca erai cescuta in india acum aveai alte convingeri

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică:

Cauta "Evolutie vs Dumnezeu".
Tu cum vezi omenirea peste 100 sau 1000 de ani? Nu ai vazut cat a evoluat tehnologia?
Cu toata tehnologia din ziua de astazi, stiinta nu poate crea o forma de viata.
Fluturele ala nu e exemplu de evolutie, adu-mi dovezi cum ca un om a aparut dintr-o piatra pe parcursul a 14 miliarde de ani. Evolutia e falsa, daca noi am evoluat din maimute, de ce inca sunt ele pe pamant? Unde sunt restul de specii maimuta-oameni? Au disparut?

| SG1995 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Evolutia nu are treaba cu abiogeneza, aceasta doar se evidentiaza cu s-a dezvoltat viata dupa aparitie. Ti-au mai zis si alti chestia asta asta, dar vad ca tot nu pricepi.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Bogdan si de la ora de biologie ai lipsit din pacate, cica 14 miliarde de evolutie, sunt 3, 8 miliarde de ani iar evolutia nu are legatura cu aparitia vieti, caini au ca stramosi lupi dar lupi inca exista nu? sunt atatea rase de caini, omul are un stramos comun cu cimpanzeu, in caz ca nu stii sunt mai multe speci de maimute, iar faza cu evolutia e falsa e o aberatie sa spui asa ceva din moment ce nici nu ai habar de ia

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică:

Dumnezeu permite evolutia, el a creat-owinking Nu-l mai nega si nu-ti mai bate capul cu toate prostiile. Tu trebuie sa stii ca Iisus a murit pentru tine, nu-l mai lasa pe diavol sa te conduca. Dumnezeu e atotputernic, al lui este aceasta lume si ii va pune capat intr-o zi. Curateste-te de toate pacatele si roaga-te Domnului Iisus sa te ierte.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică:

Cu ce motiv sa manipuleze? Esti manipulat / a daca crezi in Iisus Hristos ca ti-a ispasit pacatul asupra lui?
Iisus Hristos sa te intareasca si sa fie cu tine.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică:

Nu prea cunosti acel subicet.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică:

Ai dovad? De ce il respingi pe Iisus Hristos?