| Alexandru0007 a întrebat:

Biblia spune ca liliecii sunt păsări si balena pește. Care e adevarul de fapt?

Răspuns Câştigător
| so0unDy2002 a răspuns:

Adevarul este ca biblia e o minciuna...

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu am găsit în Biblie sa scrie despre asa ceva. Poți sa îmi spui versetele?

| RAY a răspuns:

Lilieci sunt mamifere la fel si balenele, singurul mamifer care zboara e liliacul si nu doar asta dar el zboara diferit fata de cum zobor pasarile demonstrand faptul ca evolutia e adevarata, de ce sa creezi doua moduri de zbor? doar evolutia explica asta

| SG1995 a răspuns:

Adevărul e că:
1. Evrei nu cunoșteau diferența dintre mamifere și non-mamifere.
2. Ramura biologiei care se ocupă cu clasificare regnului animalier e relativ nouă, adică are o vechime de cel mult 500-600 de ani ( să mă corecteze careva dacă mă înșel).

| Clorox a răspuns:

Gandeste si tu, daca stii cum arata un liliac si cum arata o balena sau daca stii ca apartin unui anumit regn, chiar crezi ce zice bibilia?

| Nilsson a răspuns:

In vechime, animalele erau clasificate dupa mediul in care traiau, cand se refereau la pasari era de de fapt un termen generic care descria orice animal (cu exceptia insectelor) care e capabil sa zboare.
In Levitic 11.29-30 spune: ``Iata, din vietatile care se tarasc pe pamant, cele pe care le veti privi ca necurate: cartita, soarecele si soparla, dupa soiurile lor; ariciul, broasca, broasca testoasa, melcul si cameleonul. ``
Dupa cum vezi, sunt la un loc reptilele, mamiferele si molustele dar ele sunt puse intr-o singura categorie, considerate a fi taratoare.

Biblia nu e un tratat de biologie, problema e ca unii se cramponeaza la niste detalii minore si nu vad imaginea de ansamblu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand a fost scrisa biblia stiinta nu era ce este azi. Deci nu te astepta sa gasesti adevaruri stiintifice. Citeste-o ca pe literature, nu trebuie sa iei cuvand cu cuvant ce scrie acolo ca fiind ceva adevarat. Citeste-o ceva gen Lord of the Ring si atunci nu o sa iti mai pui intrebari daca ce scrie acolo e adevarat.

| Skippy223 a răspuns:

Liliecii nu au pene, lacteaza si sunt mamifere. In nici un caz nu fac parte din categoria de pasari.
Balena nu are solzi, lacteaza si sunt mamifere.

Nu stiu daca este precizat asta in biblie, dar un lucru e sigur: balena nu e peste, liliacul nu e pasare.

| kamehameha a răspuns:

Alexandru ca sa intelegi ce vrea sa spuna Dumnezeu despre animale nu trebuie sa intelegi literal biblia, trebuie sa intelegi mai intai creatia si cum s-a ajuns in postura de animal. Biblia este de fapt o carte codata care nu trebuie sa o intelegi la litera pentru ca mesajul vine de la Dumnezeu nu de la om cum percepe el cu mintea lui fireasca.