| anonim_4396 a întrebat:

am o problema...astazi am inceput novena stantului anton si odata cu ea si post in fiecare zi de marti.prima data cand am tinut novena, mi s-a spus sa tin post de carne(si timp de 9 marti consecutive nu am mancat carne). acum insa am citit ca se tine post, deci fara alimente de proveninta animala.asa am si facut, toata ziua n-am mancat mai nimic si acum..cand m-am uitat la ingradientele din care e facuta painea, am descoperit ca are putin unt. sa fie un pacat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite, la noi la catolici nu se mananca nimic(numai cei foarte credinciosi); sau se manaca mar, sau chifla sau legume.Dar uite, eu vreau sa devin preot catolic, sa iti spun ca postuleste numai un simbol, poti sa ti post in suflet.Eu tin Vinerea doliu, si post negru, intre timp citesc bilbia sau ma duc si ajut pe cineva... deci sunt multe feluri de posturi.Alegeo pe care ti se pare mai binewinking

3 răspunsuri:
| RaduMD a răspuns:

Nu, nu este păcat atâta timp cât nu ai ştiut.

| GhuRtty1989 a răspuns:

Daca gasesti asa ceva scris in Scriptiri, tine! chiar si mai mult( dupa cum gasesti scris) si mai scrie ceva, ca postul tau sa fie primit el trebuie sa fie intre tine si Dumnezeu, mai mult fa ceea ce a facut si Domnul Isus cat a fost pe pamant, astfel postul tau nu va fi de o zi sau doua ci toata viata.

| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca ti post, nu multi pot face acest lucru, dar Biblia nu ne cere sa mai postim si nu scrie nici unde ca e o modalitate de a ne apropia mai mult de Dumnezeu.El doreste ca personalitatea noastra sa fie una mai buna si mai in armonie cu Biblia.isaia58:5-7