| qwertyu76 a întrebat:

tin post si mi-am luat niste biscuiti digestivi ( cineva mi-a spus ca sunt de post ) am mancat cativa iar apoi am citit ca poate contine urme de lapte praf, oua praf.
Deci ziua asta in care am mancat biscuitii se exclude? Trebuie sa mai tin inca una?

Răspuns Câştigător
| costis a răspuns:

Urmele pot fi de la malaxoarele sau utilajele in care s-au preparat alte produse anterior. Practic nu sunt in compozitie. E ca si cum intr-o oala de bors de carne faci bors de urzici. Nu cred ca trebuie sa iti faci probleme de la asta, sunt altele, cuvinte urate, certuri, batjocuri.

6 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Îți spun eu că nu ți post deloc.

Un om care ține post, nu spune nimănui, nu mânâncă toată ziua și se roagă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa fii fixist.
Chiar daca mananci carne fara sa vrei postul se continua de unde ai ramas.Nu se exclud zile.
Cand esti oaspete si esti invitat la masa, mananci ce ti se pune in fata fara sa faci mofturi ca tii post, si cum iesi din casa omului continui postul.
Citeste vietile sfintilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e prostie. Scopul postului nu e sa nu mananci neaparat acele chestii ci este un fel de jertfa. Doar intentia conteaza cu adevarat nu acele ingrediente. Daca nu stiai nu e vina ta. Daca voi ati uitat sau nu stiti scopul postului dar il tineti inseamna ca il tineti degeaba.

| HDeNiSaR a răspuns:

rolling on the floor Si eu mi-am luat de curand niste biscuiti de cauciuc.(dupa cat se pare nu au fost asa de digestivi)
nu are nimic-postul era tinut pentru ca se cerea in Legea Mozaica(astazi nu se mai cere ) si daca vrei sa-l ti ar trebui sa ai o motivatie corecta nu sa fie din sila
"vai tin post si nu am voie sa mananc"!

| marcalex2001 a răspuns:

Se exclude ziua asta.Trebuie sa mai tii inca una.

| FreespiritTemistocles a răspuns:

ESTE INCREDIBIL, unde poate duce prostia umana.Ba treziti-va,v-au virusat de tot creierul religiile astea! Mananca bă, traieste clipa, prezenrul fiindca este unic, lasă tampeniile băbesti deoparte si,, respira'' liber nu incorsetat de niste dogme prostesti INVENTATE!