| Mhonbhhjjhi a întrebat:

Buna ziua.
Am ținut post toată săptămâna și azi intamplator am mancat dintr-un biscuite care conține margarina, nu am fost atenta dupa m-am uitat.

Pot sa ma duc sa ma împărtășesc?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce folos are credință daca nu e însoțită de fapte bune? Unde scrie in biblie sa ți post? Postul e o dieta de slăbit nu are legătură cu credință

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cui ii pasa de un biscuite?
Și margarina e de origine animală?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Doar preotul tau duhovnic iti poate spune daca te poti impartasi! La el te spovedesti si primesti calauzire duhovniceasca si el decide daca esti vrednica sau nu sa te impartasesti. Cu un biscuit nu-ti strici postul, fie el si cu margarina (care este o grasime vegetala) ci postul se strica daca te mandresti cu el! In "Patericul egiptean" scrie ca, decat sa te mandresti ca tii post, mai bine sa mananci carne de trei ori pe zi!

| pacatosulBogdan a răspuns:

Usere @dan6788 cu cont facut ieri pentru atac la persoana mea, sa nu crezi ca ma intimidezi! O sa scriu in continuare aici despre Adevar, fara sa-mi pese de insultele tale, care demonstreaza lipsa ta de educatie si de bun simt! Nu am fost eu ocarat mai rau decat Mantuitorul Iisus Hristos!

| IonelaIasmina a răspuns:

Bună!
În primul rând margarina nu e de dulce, ea este de post.
Iar...în al doilea rând chiar dacă mâncai ceva de dulce, nu conta neapărat, pentru că ai ținut destul post pentru a te împărtăși. E de ajuns să ți 3 zile ca să te împărtășești, și eu știu asta pentru că nu mă împărtășesc la un preot, ci la un stareț. Deci dacă un stareț îmi zice să țin 3 zile, asta înseamnă că nu are nimic că ai mâncat un biscuite (asta în cazul în care era de dulce biscuiților, dar la tine nu e problemă pentru că biscuiților a fost de post).
Sănătate!
Doamne ajută!

| dan6788 a răspuns:

Nu se pune daca a fost din greseala, mai ales ca margarina este de post.
Daca te invita cineva la masa sau iti ofera ceva, poti sa mananci, si iti continui postul dupa aceea.
Ideea este ok sa nu te mandresti cu postul si sa nu-i faci pe ceilalti sa se simta rau cand iti ofera ceva.
Multi falsi religiosi ca si bogdan pacatosul nu sunt in stare sa tina post pentru ca nu au vointa si cauta tot felul de scuze egiptene ca sa manance in voie.