| MLorand78 a întrebat:

Ce parere aveti despre schimbarea porunci din vechiul testament "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" cu cea din noul testament in care se zice ca daca te loveste cineva pe obrazul drept trebuie sa il lasi sa te loveasca si pe obrazul stang. Adica de abia dupa ce Iisus a murit Dumnezeu si-a dat seama ca nu e buna porunca, El nu a suferit si cand alti oameni mureau pe nedrept? Sau a suferit doar can i-a murit fiul? Explicati-mi voi care stiti mai bine cum sta treaba.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Da si cine face ce scrie acolo zi-mi un singur crestin care face asta?

| EvangelineLovin a răspuns:

Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte si uite asa toata lumea a ajuns oarba si stirba.

| Mikhtarian a răspuns:

Buna,in VT,era un inceput de lume,unde fiecare trebuia sa lupte pentru el si pentru credinta sa.
Cum vremurile s-au schimbat, in NT ne arata ca trebuie sa fim mai buni ca niciodata, caci lumea e cazuta in pacat, si doar fiind bun ii arati lui Iisus ca, esti un om cu sentimente.

| M25M a răspuns:

Dovada ca Dumnezeu este si el om...
N-are acum voie omul sa se razgandeasca?

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Știa că oamenii nu o pot respecta până nu văd în exemplul lui Iisus cum se pune în practică iubirea dușmanilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treaba sta cam asa. legea nu a fost schimbata ci implinita ci o porunca noua; sa va iubiti asa cum si eu va iubesc,si sa iertati. daca iubiti numa pe cei apropiati voua, ce mare lucru faceti? nu asa fac si neamurile? dar daca il ierti pe dusmanul tau, ii arati ca el e rau si tu esti bun.el e fiu al intunerecului, al maniei si al mortii, in timp ce tu esti fiu al luminii.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu a schimbat poruncile, ci toate le-a inclus in 2 porunci iubirea de Dumnezeu si aproapele.Matei22:37-39