| BlackMetalIsMyLife a întrebat:

Intrebare pentru crestini. De ce noul testament e : ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" iar in cel nou s-a schimbat totul la 180 de gradelaughing si anume : daca cineva iti da o palma intoarce si celalalt obraz. Da ce sunt eu sclavrolling on the floor? omg cat de penibil.Deci cum explicati >asta?:

Răspuns Câştigător
| KlaraWeiss a răspuns:

Cam asa e. In plus, "Ochi pentru ochi" era un progres fata de ce se intampla in zilele acelea, cand oamenii ucideau si pentru un lucru marunt. "Judecatorii sa cerceteze bine si, daca martorul acela va fi martor mincinos si va fi marturisit stramb asupra fratelui sau, sa-i faceti ceea ce voise sa faca el fratelui sau. Si asa sa starpesti raul din mijlocul tau; si vor auzi si ceilalti si se vor teme si nu se vor apuca sa mai faca in mijlocul tau acest rau. Sa nu-l crute ochiul tau, ci sa ceri suflet pentru suflet, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mana pentru mana, picior pentru picior. Cu raul pe care il va face cineva aproapelui sau, cu acela trebuie sa i se plateasca". Si da, dupa ce lumea s-a mai "copt", a aparut si legea noua.

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Vezi ca ai incurcat borcanele.De ce nu citesti chiar tu ca sa vezi care este diferenta?

| Angel0 a răspuns:

Cum reusesti sa educi si sa indrumi un popor de salbatici inapoiati, daca nu cu bata si legea fricii acum 4000-5000 de ani.
Cand au mai evoluat dupa 2000 de ani, a aparut si legea iubirii, simplu.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru Angel0):

Cam asa e. In plus, "Ochi pentru ochi" era un progres fata de ce se intampla in zilele acelea, cand oamenii ucideau si pentru un lucru marunt. "Judecatorii sa cerceteze bine si, daca martorul acela va fi martor mincinos si va fi marturisit stramb asupra fratelui sau, sa-i faceti ceea ce voise sa faca el fratelui sau. Si asa sa starpesti raul din mijlocul tau; si vor auzi si ceilalti si se vor teme si nu se vor apuca sa mai faca in mijlocul tau acest rau. Sa nu-l crute ochiul tau, ci sa ceri suflet pentru suflet, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mana pentru mana, picior pentru picior. Cu raul pe care il va face cineva aproapelui sau, cu acela trebuie sa i se plateasca". Si da, dupa ce lumea s-a mai "copt", a aparut si legea noua.

| KlaraWeiss a răspuns:

Http://www.crestinortodox.ro/......25032.html uite exact asa cum scrie aici. explica foarte bine ce a fost prima si ce e a doua lege.

| wales a răspuns:

Citește Coloseni tot cap 2. Verset ajutător:

" care sunt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos." Col.2:17.

Sau citește Cartea Evrei, tot cap 10. Verset ajutător:

" În adevăr, Legea, care are umbra bunurilor viitoare, nu înfățișarea adevărată a lucrurilor, nu poate niciodată, prin aceeași jertfe care se aduc neîncetat în fiecare an, să facă desăvârșiți pe cei ce se apropie." Evr.10:1.

Dacă nu înțelegi, mai întreabă. Tot V.T. a fost un precursor al N.T.

| barbattttt a răspuns:

! Deci citesti biblia ma bucur pentru asta! Pai Dumnezeu a spus asta (ochi pentru ochi si dinte pentru dinte) pentru ca oameni sa nu rasplateasca cu mai mult decat era cazul ex:daca "Gheprghe" ii dadea lui Vasile un pumn, Vasile dupa aceeea sa ii bage cutitul in gat; Acum cand avem politie (si in ani Domnului Isus existau soldatii) legea aceasta a picat. Si daca rasplates-ti raul cu rau nu esti si tu la fel de rea ca cel ce-ti face rau?
CIteste in continuare Biblia ca iti va face bine!

| harciog a răspuns:

E doar indemnare la claritate, echilibru si calm, filfizofic vorbind dar n-ai ce cere unor drumeti care sint pe drum dar totusi nu-l vad si mai si intreaba unde este.Penibil.

| ML001 a răspuns:

E o mandrie sa fii sclavul Lui Dumnezeu si nu al lui satan! Dar pentru Dumnezeu nu suntem sclavi caci El le-a dat dreptul crestinilor adevarati sa fie copiii Lui

| dana85 a răspuns:

Daca fiecare ne-am face singur dreptate, am ajunge sa ne conduca razbunarea si rautatea. Fiecare om este copilul lui Dumnezeu si are in el scanteia dumnezeiasca, iar noi oamenii nu avem dreptul sa ne lasam condusi de duhul maniei, ci de cel al smereniei, bunatatii, caci acolo sus in ceruri toate se vor plati, si doar El este judecatorul suprem.

| BlackMetalIsMyLife explică:

S-a vazut acre e inteligent si a priceput ce vreau sa spun si care nu thinking laughing omg :X

| XxRoyalxX a răspuns:

Pai, unii sunt sclavi altii nu, pe atunci era un fel de regula daca regele zicea: tu esti sclav tu nu esti tu esti tu nu esti ai inteles? Peatunci era un fel de traditie pe care noi nu o intelegem.

| peste2009 a răspuns:

Vrei sa spui ca in vechiul era "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" si in noul este "Daca cineva iti da o palma intoarce si celalalt obraz" asta insemnand ca palma nu o primesti degeaba o primesti doarege ai facut o greseaza intorcand si celalalt obraz iti recunosti fapta iar in vechiul insemna sa va ajutati reciproc... funda te rog

| xAllexutsa a răspuns:

Eu as crede ca ar fi gen "Toti pentru unul Si Unul pentru toti"laughing sau, prin a se salva fiecare rolling on the floor), habar n-am, :*

| Dreacu a răspuns:

Branza