| anonim_4396 a întrebat:

cred ca s-au pus multe intrebari legate de Dumnezeu. Dar eu am sa o repet inca o data : Ce parere aveti despre existenta Lui Dumnezeu! Vreu raspunsuri cat mai sincere.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Exact. Parerea mea este ca inca nu suntem in masura sa dezbatem si sa intelegem aceasta problema. Daca exista un Dumnezeu, atunci acesta este mult prea complex pentru a putea fi perceput si inteles de noi.
Cand vom reusi sa fiecare fenomen ce are loc in univers, dabea atunci o sa putem sa dam un raspuns, cat de cat rezonabil, la aceasta intrebare.

35 răspunsuri:
| MistakexD a răspuns:

Sincer sa fiu nu pre cred ca exista
eu ma bazez mai mult pe stiinta si nu exista vreo dovada stintifica ca D.Zeu exista

| Vellamo a răspuns:

Asta e o intrebare foarte foarte tampita

| DarQueen a răspuns:

E simplu.
Noi nu am apărut din ouă, și nici din „pârțul" unei stele gigantice care a creat materie happy
Avem un Creator, oricum L-am numi.
Unii îi spun Dumnezeu, alții Budha, Iehova, Mesia, Shiva, etc.
Contează să credem în El, dovezi sunt destule, trebuie doar să vrem să le vedem.
happy

| CuteBunny a răspuns:

Sincer,eu cred ca Dumnezeu exista, ca el a creat Pamantul si doar El poate stii data mortii noastre.Multe lucruri sunt adevarate despre El dar unele nu(iar dupa parerea mea aceastea ar fi:ca El nu exista.Ca nu se stie cine a creat Pamantul, etc.

| AndreeaDeea9711 a răspuns:

Buna! Eu cred cu putere in Dumnezeu si nimic nu ma poate face sa ma razgandesc! Nu conteaza sa ai dovezi ci doar sa crezi pentru ca acolo vei gasi cu adevarat raspunsul. Desigur nu te pot obliga sa crezi in El. Asta este alegerea ta

| DragosConstantin a răspuns:

Eu unu am tot incercat sa nu mai cred in existenta Lui, deoarece nu este nicio dovada cum ca ar exista deci cred ca totu se bazeaza pe increderea oarba si sa ai credinta in El... pana la urma urmelor tot consider ca Dumnezeu exista pentru ca in interiorul meu ceva imi zice sa nu renunt si sa nu ma indepartez de El...happy

| stefan573 a răspuns:

Da,vand capra la 200£.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DragosConstantin):

Nici nu tebuie sa renunti in credinta fata de EL, poate gandesti astfel fiind ca esti condus de anturaj... nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca exista vreun zeu real si doar personaje create de om

| Inferno a răspuns (pentru MistakexD):

Stiinta? Cred ca glumesti. Daca te referi la aceiasi stiinta care nu poate explica ce se intampla in interiorul unei gauri negre, care nu poate intelege pe deplin timpul si spatiul, care nu stie mai nimic despre materia intunecata si energia intunecata, daca te referi la aceasta stiinta, nu vad cum ar putea sa aiba dovezi cum ca Dumnezeu exista.
Suntem la inceput cu stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru stefan573):

Hmmm... despre ce vorbesti tu acolo? laughing

| Inferno a răspuns (pentru DarQueen):

Si "Creatorul" asta din ce a aparut?

| DarQueen a răspuns (pentru Inferno):

Exact din materia din care a apărut steaua aia cu BigBang-ul...

| Inferno a răspuns (pentru DarQueen):

"Steaua aia" nu era formata din materie ci din energie.
Dar parca voi crestinii spuneati ca Dumnezeu a existat mereu. Acum vad ca tu spui ca are si el un inceput.
Dar te intrebbig grinaca Dumnezeu a creat totul ce era inainte ca el sa apara?

| GusWaters a răspuns:

Putem presupune ca exista un Creator.Sanse mici de realizare. Putem presupune ca exista un Dumnezeu,infatisat ca in Biblie. Zero sanse de realizare,pentru ca o entitate de teapa Dumnezeului biblic, nu numai ca este ilogica, dar si contravine ideologiilor ce le promoveaza.Nu exista Dumnezeu.Dar poate exista un Creator impartial si puternic,fauritor de universuri, ce detine controlul materiei, desi nu prea e probabil.

| Raniia a răspuns:

Lumea si tot ce cuprinde ea actioneaza conform unor reguli stabilite pe care le numim legi ale naturii.Cu cat stiinta descopera mai mult despre aceste legi, cu atat devenim mai siguri ca a fost Cineva care a planuit fiecare detaliu al lumii, a creat-o si Se ingrijeste astfel ca totul sa se desfasoare dupa planul Sau.Acest Cineva este Dumnezeu, Atotputernicul Creator.El este Domnul, Conducatorul Universului.

| Zenicide a răspuns (pentru Raniia):

Nu crezi ca era mai bine daca Dumnezeul asta super ne povestea mai multe despre aceste legi minunate in Biblie, in loc sa o umple cu povesti care pot fi interpretate in sute de feluri?
Apoi nu generaliza, tu devii mai sigur(a) cu restul fanaticilor religiosi, asta nu inseamna ca ceilalti de pe planeta gandesc la fel.

| Raniia a răspuns (pentru Zenicide):

Creatorul a construit in lumea Sa anumite tipare pe care le numim legi ale naturii. Totul functioneaza conform acestor tipare. Dumnezeu este deasupra acestor legi naturale si nu este limitat de ele.El face lucruri supranaturale numite minuni, mai presus de puterea omului sau a naturii.

| Zenicide a răspuns (pentru Raniia):

Da, ai scris asta si mai sus, eu am vorbit despre altceva. Ai citit macar ce am scris?

| Nuvăsufăr a răspuns:

Chiar vrei să-mi dai ignore cu tot cu sinceritatea mea?

| Raniia a răspuns (pentru Zenicide):

Biblia este o carte greu de inteles nu este plina de povesti cum spui tu. Ea vine din infinit catre ceea ce este finit. Daca Biblia ar putea fi inteleasa de omul firesc(natural) ar fi o carte obisnuita si nu ar mai putea fi Cuvantul lui Dumnezeu. care pentru mine este viu si adevarat.Aceasta este parerea mea tu si toti ceilalti de pe planeta faceti ce vreti.Alegerea iti apartine.Noapte buna!

| Zenicide a răspuns (pentru Raniia):

Imi pare rau ce te-am deranjat.
Doamne-ajuta!

| Polaris a răspuns (pentru DarQueen):

Ce păcat că Buddha, Mesia sau Shiva nu erau divinitățile creatoare în religiile lor. Iar Iehova e aceeași chestie cu Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Nimeni nu stie, e greu de conceput si de crezut faptul ca cineva ne-a creat (sa credem in stiinta sau in releigie). Creierul nostru nu este in masura sa se multumeasca cu faptul ca Cinva a fost creat la randul Lui din nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GusWaters):

Dumnezeu este un "Creator", de ce nu ar fi chiar el?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Zenicide):

Fiecare are punctul lui de vedere, nu trebui sa ne legam de raspunsul nimanui doar pentru ca a spups ceea ce gandeste. Zic sa te mai documentezi despre Dumnezeu si Biblie...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Nuvăsufăr):

Cum am mai spus : fiecare om are dreptul de a exprima ceea ce simte prin orice mod.Nu iti voi da ignor pentru ac esti "sincer"~este raspunsul tau "parerea ta" deci "eu" am sa il respect indiferent ce ar fi.Si eu am propriul meu raspuns si cred in el.

| Zenicide a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce zici "Dumnezeu si Biblie"? De unde altundeva mai pot sa ma documentez despre Dumnezeu? E si alta sursa in afara de Biblie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Zenicide):

SA citesti Biblia de mai multe ori, daca o citesti cum trebuie vei observa ca de fiecare data vei intelege altceva. Te rogi Lui Dummnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Raspunsul tau este castigator pentru faptul ca nu "jigneste " nici o persoana (in sensul ca ceilalti nu trebuie sa se simta oarecum obligati sa isi apere punctul de vedere)!