| anonim_4396 a întrebat:

cred ca s-au pus multe intrebari legate de Dumnezeu. Dar eu am sa o repet inca o data : Ce parere aveti despre existenta Lui Dumnezeu! Vreu raspunsuri cat mai sincere.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Exact. Parerea mea este ca inca nu suntem in masura sa dezbatem si sa intelegem aceasta problema. Daca exista un Dumnezeu, atunci acesta este mult prea complex pentru a putea fi perceput si inteles de noi.
Cand vom reusi sa fiecare fenomen ce are loc in univers, dabea atunci o sa putem sa dam un raspuns, cat de cat rezonabil, la aceasta intrebare.

35 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns (pentru Inferno):

Aceeaşi ştiinţă care-ţi permite să o critici de pe una din invenţiile sale, calculatorul.
Ipocrizia ta n-are limite, mută-te într-o peşteră te rog.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer cred că vouă vă e frică de moarte şi mai ales de ce aduce ea, anume sfârşitul.
De aceea aveţi nevoie să trăiţi în acest basm, fie el personajul principal, Dumnezeu, Budha, Allah, Zeus, Thor, etc.

| Zenicide a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte nasol. Daca e tot atotputernic nu a fost in stare sa lase un mesaj simplu, sa fie inteles intr-un singur fel de toti? Era mai corect asa, nu crezi?
Nu ma rog lui YHWH, nici lui Thor, nici lui Zamolxe.

| Inferno a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Ai inteles gresit ce am vrut sa spun. Nu critic stiinta, o sustin. Spun doar ca stiinta nu este in masura, INCA, sa il explice pe Dumnezeu, presupunand ca acesta ar exista.

| GusWaters a răspuns (pentru anonim_4396):

Acel ''Creator'' pe langa inteligenta propriu-zisa, ar trebui sa dea dovada si de o inteligenta emotionala, ceea ce nu se regaseste la Dumnezeu.In plus,chestia ce este infatisata in Biblie este departe de a impersona Creatorul, implicit, si perfectiunea.