| Aamyyy a întrebat:

Buna dragilor!
Stiu ca este o intrebare putin ciudata, dar sa-i dau drumul.

Voi ati alege un barbat care este ateu sa va fie alaturi o eternitate daca voi credeti in Dumnezeu?
Barbatul fiind bine, iubaret, intelegator in unele cazuri, exceptand ce este legat de crestinism..aici fiind totul aproape contrar!

Sau un barbat care este credincios, iubaret, intelegator in unele cazuri si cu micute dezavantaje?
Cum ar fi alcool-ul (depinde de situatie, insa nu in fiecare zi) si fumatul.

Am nevoie de raspunsurile, opiniile sau ideile voastre.

Multumesc anticipat!

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca baiatul ala ateu e un badboy si i place aventura =adica e periculos la propiu si arata hot nu are importanta in ce crede, prima impresie este aspectul fizic nu credinta omului, eu daca as fi fata decat cu unu plictisor mai bine singura, ce ai descris acolo = plictiseala muribunda

| SG1995 a răspuns:

Religia nu e neapărat o problemă într-o relație decât atunci când cel credincios vrea să-l convingă pe cel necredicios sau vice-versa, iar când se întâmplă asta atunci nu vorbim de iubire, ci de prozelism.

| xerxes1 a răspuns:

Prostia si toate defectele de caracter nu au preferinte religioase, asa ca ar trebui sa te bazezi pe alte aspecte, lasand religia ultima.
Un sceptic care nu crede nimic pana nu vede la TV, este la fel de plictisitor ca un spalat pe creier care crede orbeste tot ce zice popa.

| Speed99 a răspuns:

Daca il alegi dupa o parere religioasa, nici macar nu-l meriti. Dupa cum a spus si cineva dinainte, doar oamenii "cu 0 creier" fac asa ceva. Trezeste-te, suntem in 2017. Poti sa iubesti pe cine vrei.

| Aamyyy explică (pentru Speed99):

Si ce daca sintem in 2017? Trebuie neaparat sa fim in pas cu moda?
In niciun caz.
Uite na, sunt de moda mai veche, si nu vad vreo problema in asta.
Fiecare se ia unul dupa altul, nicidecum sa fim noi insine!

Dar asta este!

| FaraNume1245 a răspuns:

Trebuie sa fii un om cu 0 creier ca sa pui credinta personala a unui om deasupra caracterului si comportamentului acestuia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să fii spălat pe creier de tot dacă religia reprezintă pentru tine o condiție prin care îți alegi partenerul.

| Aamyyy explică (pentru anonim_4396):

Daca tu esti ateu, sincer, nu ar trebui sa te preocupe intrebarea mea sau sa judeci daca nu intelegi ceea ce am intrebat. happy
Ti-as explica, sincer, dar oricum, degeaba o voi face si nu are rost!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aamyyy):

Nu-s ateu, dar ăsta este adevărul, chiar și pentru îndoctrinați.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am o întrebare ai putea avea o relație cu o creștină? devil Sau mai bine zis, dacă ai avea o relație cu una, i-ai impune religia ta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

"Am o întrebare ai putea avea o relație cu o creștină?"
De ce nu?

"dacă ai avea o relație cu una, i-ai impune religia ta?"
Te asteptai sa zic ca da, asa-i?

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, da am cunoscut adepți ai lui Dietrich destul de fanatici, și acum vreo 5 ani mă număram printre ei. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aamyyy):

Problema draga este ca ateii prefer sa gandeasca si incearca sa ii faca si pe altii sa gandeasca cu creierul. De aia ne preocupa asa de tare. Cu cat mai putin spalati pe creier cu atat o societate mai buna.
Uita-te in jur orice tara cu mai putini oameni religiosi o duc mai bine pe toate planurile. Olanda, Danemarca State, Canada Japonia Australia versus Bulgaria Romania Rusia Iraq Pakistan ...mai vrei exemple? Banuesc ca nu te-ai gandit vreodata de ce e asa nu? normal ca nu pentru ca daca te-ai fi gandit ai fi fost ateu sau macar un crestin moderat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu m-at interesa religia cand as allege cu cine sa ma insor.
Daca at fi o crestina foarte smerita si cu mare frica de D-zeu atunci nu m-as fi insurat cu ea. In familie ai nevoie ca si partenerul sa fie capabil sa gandeasca cu capul lui (ei) altfel esti terminat psihic. As prefer o femeie reala care nu e spalata pe creier cu religia si care stie ca atunci cand vrei sa ajungi undeva trebuie sa lupti si sa fii capabil nu sa te rogi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alcolul si fumatul nu le inteleg rostul in intrebare. Alcolul si fumatul nu are legatura cu faptul ca ai fi crestin sau nu.
Din cate stiu pe vremuri la tara toti barbatii fumau si beau de picau sub masa apoi a doua zi mergeau la biserica. De obicei ateii beau mai putin pentru ca nu vin din urma cu un bagaj de patriarhat care e perceput in religie. Unui ateu ii place sa fie sobru cand vorbeste cu un crestin beat crita.

| MiruD a răspuns:

Dacă mă întrebi pe mine personal, as alege varianta B.
Consumul moderat si limitat de alcool, nu dăunează. Deci, nu vad de ce ar conta asa tare.
Cu țigările nu sunt de acord, dar fiecare face ce vrea cu viata lui.
Sa stii ca au fost mulți atei si persoane de alte religii care s-au convertit la crestinism.

| Elide a răspuns:

Sa fie creştin! A zis Dumnezeu sa nu avem legaturi cu necredinciosii!

| Speed99 a răspuns (pentru Elide):

Esti un indoctrinat spalat pe creier de ceea ce vede la televizor si in biserica. Dumnezeu a mai spus si sa nu apreciem lucrurile materiale peste cele sufletesti, dar uita-te cat aur poarta preotii romani, si tu de la ei iei sfaturi d-astea care te termina psihic efectiv.

| Elide a răspuns (pentru Speed99):

S.o crezi tu! Nu iau sfaturi de la ei ci din Biblie!

| Qasim a răspuns:

Bismillah

ateu fiind te va injosi toata viata si se va vedea superior tie dat fiind crezul tau iar usor usor ori aceasta relatie se va destrama ori tu te vei lepada incet si sigur de religie. ce lucru bun poate aduce alcoolul unui om? la fel si tigarea nu te transforma decat intr-un sclav, facandu-te sa arzi banii sau sa iti cumperi boala. ar trebui sa te gandesti bine inainte si sa gandesti cu creierul nu cu inima. stiu ca atunci cand esti in mrejele iubirii totul pare ok insa ce vei face atunci cand acestea trec si te vei trezii?

| RAY a răspuns (pentru Qasim):

Hai serios un ateu te vede superior eu vad invers crestini se cred mandri si superiori tuturor, daca asa buni sunt crestini de ce e asa mare rata a divorturilor si a batailor indurate de catre femei?

| Qasim a răspuns (pentru RAY):

Este parerea ta si vezi ce vrei. cine a spus ca crestinii sunt buni sau de ce ii aduci in discutie? am spus eu ca crestinii sunt buni?

| xerxes1 a răspuns (pentru Qasim):

Qasim la voi e mai simplu.
Cand te trezesti iti mai iei o nevasta.

| RAY a răspuns (pentru Qasim):

Ateu fiind te va injosi toata viata si se va vedea superior tie dat fiind crezul tau iar usor usor ori aceasta relatie se va destrama ori tu te vei lepada incet si sigur de religie. ce lucru bun poate aduce alcoolul unui om? la fel si tigarea nu te transforma decat intr-un sclav, facandu-te sa arzi banii sau sa iti cumperi boala. ar trebui sa te gandesti bine inainte si sa gandesti cu creierul nu cu inima. stiu ca atunci cand esti in mrejele iubirii totul pare ok insa ce vei face atunci cand acestea trec si te vei trezii?

| Qasim a răspuns (pentru RAY):

Degeaba repeti dupa mine. nu am spus nicaieri nimic de crestin sau crestinism. am pomenit doar de ateu. sau daca tu deduci ca daca nu e ateu e musai sa fie crestin din nou eu nu am nici un amestec in asta.

| RAY a răspuns (pentru Qasim):

Tu ai afirmat ceva despre cum e un ateu, lasa ipocrizia asta

| Qasim a răspuns (pentru RAY):

Te prefaci sau asa esti tu de obicei?

| RAY a răspuns (pentru Qasim):

Eu nu ma prefac tu te prefaci, ai afirmat ceva acolo deci lasa vrajeala

| anonim_4396 a răspuns (pentru Qasim):

Nu inteleg ce are faptul ca esti ateu cu alcolul. Din cate stiu cei mai multi crestini sunt alcoolici nu invers.

| Qasim a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are nimic faptul ca esti ateu cu alcoolul. de unde intelegi tu ca ar avea ceva alcoolul cu ateul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Qasim):

Din intrebatea originala. Eu am raspuns ca nu are nici o legatura daca citesti raspunsurile mele.