| anonim_4396 a întrebat:

Buna ma adresez prin aceasta intrebare mai mult scepticilor adica ateilor care nu cred in dumnezeu.Si anume le propun Pariul lui Blaise Pascalbig grinaca eu cred in tumnezeu si el exista, eu nu am pierdut nimic am castigat vecinicia, dar daca dumnezeu nu exista si eu am crezut in el, eu merg in morman ca toti ceilati fara a avea consecinte diferite.Insa daca dumnezeu exista si eu l-am negat si nu am crezut in el am pierdut totul si voi merge in iad.

Răspuns Câştigător
| sabrina103 a răspuns:

Daca cineva vine si-ti omoara parinti(sau pe cineva la care tii) si spune dupa ca asa a crezut ca e bine pentru umanitate si pentru el, tu o sa-i dai replica ca binele si raul sunt relative?

64 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

NAi nici o dovada. Uite la poza ta e din desene animate D

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Chiar nu stiam. Credeam ca am postat link-ul cu personajul respectiv din intamplare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Asta nu e dovada ca nu credea in el.Pur si simplu aici se vede sentimentul de durere si lipsa de persoane apropiate, disperare etc

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa cum se indoia isus de el insuti asa ma indoiesc si eu de isus

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Si care-i de fapt argumentul tau? Oamenii au gusturi diferite, mie poate nu-mi place sa ascult Salam, ci sa ma uit la anime-uri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

Bravo tie fa dupa plac

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Treaba ta fa ce vrei.Chestia pentru acest ce vrei raspunzi esti pe con propriu

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e cum ai spune treaba ta daca nu faci cum spun eu o sa arzi vesnic in iad

| HueyFreeman a răspuns (pentru sabrina103):

Si ce vrei de fapt sa zici? Sofismele nu sunt prea interesante.

| sabrina103 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Vreau sa-ti demonstrez ca exista adevarururi absolute; diferenta dintre bine si rau e reala; exista si multe adevaruri relative. O sa simti cand o sa te confrunti cu o situatie de nedreptate.

| HueyFreeman a răspuns (pentru sabrina103):

Nedreptatea este diferita fata de notiunile banale de "bine" si "rau", care constituie o lume alb-negru. Noi, ca oameni, am creat sisteme care sa se ocupe cu pedepsirea acestor nedreptati, desi nu stiu cat de mare este pedeapsa atunci cand stai la caldura cu mancare asigurata pe banii statului.

| sabrina103 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Tot aia e. E nedrept ca statul mafura=e rau ca statul ma fura sau e nedrept sa omori=e rau sa omori

| Hombre a răspuns:

Bine măi, stai jos, e fumată.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu cum spun eu ci cum spune Biblia

| Miauti a răspuns (pentru anonim_4396):

Tipic crestinesc... furam si o modificam ca sa para autentica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Miauti):

Inseamna ca erai un mincinos? Asta ma face sa nu ma bazez pe nimic din ce spui aici

| trolololo a răspuns:

Pariul fundului. Atât timp cât existenta lui Dumnezeu nu poate fi demonstrata, noi necredincioșii nu trebuie sa ii demonstram inexistenta. El nu exista. Punct.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Miauti):

Ai dreptate nu mai suport persoanele astea!

| HueyFreeman a răspuns (pentru sabrina103):

Este rau pentru tine, dar este bine pentru cel care te fura. Este rau pentru familia celui omorat, poate este bine pentru cel care ucide. Poti spune ca a fost rau ca l-a omorat pe Ceausescu? Daca nu, atunci a omora nu inseamna mereu ceva rau.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai reformulat-o gresit. In primul rand, credinta nu e suficienta pentru mantuire. In al doilea rand, pariul lui Pascal nu e un indemn la credinta, ci o justificare a actului de credinta. Nu demonstrand ca e necesar sa crezi, ci nu e nimic rau in a crede. In al treilea rand, pariul lui Pascal nu poate functiona ca un indemn la credinta. Credinta adevarata nu se naste din frica ultimatumului "Crezi sau nu primesti mantuirea", ci din iubire.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred in nimic? Realitatea e nimic la tine? Universul e nimic?

| sabrina103 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da dar in cazul lui ceausescu, saddam etc a fost just sa-l omori(s-a aplicat legea), insa i-a atacul din Conecticut de anul trecut. Eu daca as fi fost un parinte as vrea ca raul care mi s-a facut sa fie indreptat, iar vinovatul sa plateasca. Si nu ma refer doar la limitarea armamentului si alte bla blauri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Aa crezi in univers? De unde stii ca exista un asa numit univers ca asta doar in biblie e scris?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Hai lasa-ma ca in biblie e scric ca frica de domnul e inceputul intelepciunii. Daca nu te temi de Dumnezeu vorbesti in vant esti lipsit de intelepciune se vede chiar prin faptul ca eu nu am pus in discutie pariul lui pascal ci idea care reese din acel pariu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru trolololo):

Din punctul tau eu fac o virgula prin prelungire dar tu din virgula mea nu mai poti face puncte. Dumnezeu e clar ca exista, pentru voi nu exista ca al negati. Exista mii de dovezi ale existentei sale care tu nu vrei sa le cauti pe net in carti si in inimile credinciosillor

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce? laughing Aia care au scris bilbia nu stiau nimic despre univers.

| trolololo a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu vreau sa caut. Mi-e bine asa. big grin

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii" este un extras dintr-o serie de povete adresate credinciosilor (evrei), nu necredinciosilor. Daca citesti mai departe, descoperi ca pilda indeamna oamenii nu sa inceapa sa creada in Dumnezeu, ci sa nu se lepede de el. In al doilea rand, nu e vorba despre Evanghelie si credinta in Hristos, care e fudamentata pe iubire, ci despre Vechea Lege. Ti-am explicat ce idee reiese din pariul lui Pascal, nu vreau sa mai reiau inca o data.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru trolololo):

PAi fa cum vrei ce am eu cu tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Atunci de unde stii tu despre el?